Zlecenie Zadań PFRON projekt Więcej mnie


1 kwietnia 2023 rozpoczął się pierwszy rok realizacji zadania zleconego w celu zwiększania aktywności życiowej i społecznej uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Lasowicach Wielkich.

Projekt ma charakter ciągły i lokalny. Przedmiotem jest realizacja działań z zakresu ciągłej rehabilitacji, ukierunkowanej na zwiększenie aktywności uczestników w różnych dziedzinach codziennego funkcjonowania.

Łączny czas trwania projektu obejmuje 3 lata w okresach:

  • 01.04.2023 – 31.03.2024 – pierwszy okres reaalizacji projektu;
  • 01.04.2024 – 21.03.2025 – drugi okres realizacji projektu;
  • 01.04.2025 – 31.03.2026 – trzeci okres realizacji projektu.

Grupę docelową projektu stanowi 26 osób, spośród 30 uczestników ŚDS w Lasowicach Wielkich. Są to osoby niepełnosprawne, posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. 23 uczestników ma orzeczony znaczny stopien niepełnosprawności, osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności będą stanowić nie więcej niż 10% ogółu uczestników.

Wsparcie dotyczy zakresu: 

Terapie poznawcze

Proces prowadzony będzie w systemie terapii indywidualnej, m.in. z wykorzystaniem posiadanych przes placówkę narzedzi wysokiej technologii do diagnozowania i stymulowania funkchi poznawczych – Neuroformy oraz programu Dr Neuronowski. Zastosowanie Neuroformy pozwala na zwiększenie aktywności uczestnika w procesie terapeutycznym oraz w śledzeniu postępów terapii, a przez to współpracę z prowadzącym zajęcia terapeutą w budowaniu i monitorowaniu procesu terapeutycznego. Uczestnicy zostaną też zdiagnozowani w zakresie funkcji poznawczych (w tym słyszenia i rozumienia), będącym w posiadaniu Fundacji sprzętem do Metody Tomatisa, a wnioski z diagnozy zostaną przestawione terapeucie do stosowania we wsparciu. Oprogramowanie Dr Neuronowski pozwala na łagodzenie i kompensowanie skutków niepełnosprawności, związanych z deficytami w obszarze funkcji poznawczych, koncentracji i mowy. W terapii zostaną także wykorzystane elementy terapii EEG Biofeedback, terapii Snolezelen (Sali Doświadczania Świata), technik pamięciowych, z zastosowaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w poprzednich latach realizacji projektu (m.in. Akademia umysłu). Do realizacji wsparcia będą także wykorzystywane, zakupione we wczesniej realizowanych projektach moduł poznawczy Neuroformy oraz Knoocker box, polskie innowacyjne urządzenie multimedialne oparte na technologii ultradźwięków, które pozwalają na wychwytywanie ruchów interaktywnych, z ustawieniami pozwalającymi na wyświetlanie obrazu na ścianie lub na podłodze oraz dostosowanie działań terapeutycznych do indywidualnych potrzeb uczestnika. W pierwszym roku zakłada się realizację wsparcia w wymiarze średnim 22 indywidualnych sesji jednogodzinnych na osobę dla 26 uczestników. Wsparcie realizowane w placówce.

Terapia z kulturą

W realizacji wsparcia będą stosowane metody oddziaływania z różnorodnych dziedzin twórczości i ekspresji, mieszczących się w szerokiej formule kultury. Ponieważ celem zajęć nie jest wykształcanie wysublimowanych znawców, a raczej dotarcie do każdego uczestników w celu sprowokowania go do odnalezienia właściwej dla siebie dziedziny zainteresowania, sposobu wyciszenia, budowania harmonii wewnętrznej harmonii ze światem, a wreszcie ekspresji, aktywności i budowania relacji, „kultura” oznacza w tej formie szeroką gamę środków wyrazu – muzykę popularną i klasyczną, rozmaite formy plastyczne, w tym graffiti i grafikę komputerową, sztukę ludową, jarmarczną, dramę, teatr, teatr ruchu itp. Wsparcie ma zmierzać także ku kształtowaniu rozumienia znaczenia kultury w życiu, rozumienia różnorodności i budowaniu dla niej szacunku, tworzenia ogłady zachować, a także – poznawania historii i dorobku w kulturze. Do realizacji wsparcia będą wykorzystywane zakupione ze środków realizowanyhc dotychczas projekrów PFRON urządzenie multimedialne Knoocker box. W pierwszym roku realizacji projektu przewiduje się realizację terapii w formie zajęć indywidualnych w wymiarze średnim 30 godzin na każdego z 26 objętych formą uczestników. Wsparcie będzie realizowane w placówce.

Aktywność w kulturze

Założono, że 26 BO uzyska w każdym roku 50 dwugodzinnych sesji w postaci udziału (i przygotowania do udziału) w zróżnicowanych zdarzeniach i imprezach o charakterze kulturalnym. Zajęcia będą się odbywały w grupach średnio 6-osobowych pod kierunkiem prowadzącego i asystenta (wspierającego prowadzącego w realizacji merytorycznej zajęć oraz pomagającego uczestnikom ze znaczącymi ograniczeniami ruchowymi czy psychicznymi w pełnej dostępności do zdarzenia). Z uwagi na różnorodność uczestników, projekt zakłada wykorzystanie w terapii różnych dziedzin sztuki, w tym teatr, muzykę, sztuki plastyczne, ale także festyny i jarmarki. Terapia będzie obejmowała etapy przygotowania (poznanie materii, rozpoznanie upodobań, wybór wydarzeń); przygotowanie do uczestniczenia (poznanie norm kulturowych i pożądanych zachowań); uczestnictwo w wydarzeniach, zgodnie z wcześniejszym wyborem; omówienie wydarzeń, w tym reaktywności indywidualnej na wydarzenia; wprowadzenie technik terapeutycznych opartych na poznanych dziedzinach sztuki (np. drama) w indywidualny i grupowy proces terapeutyczny, jako formy ekspresji i budowania relacji. Z uwagi na realizację poza placówką, w formie pracy grupowej, wsparcie wyodrębniono z terapii z kulturą. Nie mniej dopuszcza się przenikanie treści zajęć w obu formach (np. przygotowanie lub omówienie zdarzenia). W projekcie zaplanowano środki na zakup biletów (średnio dwa wyjście płatne w miesiącu) oraz przewóz uczestników na imprezy. Wsparcie realizowane w placówce i poza placówką, w zależności od formy zajęć.

Ekoterapia

Jak wskazują doświadczenia zakończonego już projektu „Mogę więcej” oraz kończącego sie projektu „Mnie więcej”, podopieczni ŚDS doskonale znajdują się we wszystkich formach kontaktu z naturą oraz jej poznawania. Uczestnikom zostaną zaproponowane zróżnicowane formy poznania i obcowania z naturą, w tym zajęcia z zakresu hortiterapii, sylwoterapii, animaloterapii a także grzybobrania i wędkowania czy po prostu spaceru czy przeażdzki rowerowej. Zajęcia będą realizowane w formie teoretycznej – obejmującej poznanie i zachęcanie do poznawania otoczenia przyrodniczego, omawianie zaobserwowanych zjawisk, znajdowanie prawidłowości i analogii w życiu jednostkowym i społecznym oraz zajęć praktycznych – realizacji konkretnych zadań w oparciu o wcześniej przyjęty plan działania, wzbudzania zainteresowań czy wykorzystania zasobów natury dla wzbogacenia dobrostanu człowieka w kategoriach użytkowych (uprawy, ryby, grzyby, runa), estetycznych (kwiaty, rośliny, drzewa utrwalanie obrazów i dźwięków), nastrojowych i emocjonalnych (relaksacja, poczucie jedności, różnorodności i odrębności), praw (samostanowienia, zależności, odpowiedzialności) oraz orientacji przestrzennej). Wsparcie ma też poszerzyć wiedzę ogólną na temat otoczenia ekologicznego człowieka, potrzeby jego poszanowania, wpływu na samopoczucie, różnorodności środowiska naturalnego oraz specyficznych, pożądanych zachowań wobec natury i potencjału dla aktywności i kreatywności człowieka. W ramach formy wsparcia będą prowadzone zajęcia w placówce, na bazie pracowni multimedialnej, na terenach zielonych przy ŚDS – (głównie) hortiterpia. W realizacji wsparcia założono także wykorzystanie posiadanych przez placówkę rowerów „chodzących” race runing.(zakupionych w poprzednich latach realizacji zadań zleconych). Wsparcie realizowane w placówce, w tym w oparciu o otaczające ją tereny zielone. Do ich przeprowadzenia będą wykorzystywane m.in. zakupione ze środków poprzednio realizowanych zadań oraz będące na stanie pomoce dydaktyczne i środki trwałe. Przewiduje realizację części zajęć indywidualnych w wymiarze 18 godzin w każdym roku dla 26 uczestników projektu.

Terapia ruchem

Zaplanowano, że 26 BO uzyska w każdym roku wsparcie indywidualne w formie, w wymiarze średnim (rocznie) 22 sesji 1-godzinnych. Wsparcie obejmie rozmaite formy aktywności ruchowej, z wykorzystaniem posiadanych przez ŚDS urzadzeń, w tym treningi na bieżni, stepperze, rowerku stacjonarnym, zajęcia z modułem równowagi Neuroformy, ćwieczenia z rowerem biegowym, nauka jazdy i jazda na rowerze, rzuty piłką, kozłowanie, gimnastyka, zajęcia typu fitness, zumba, gry itp. W realizacji wsparcia będą wykorzystane zasoby Placówki, w tym zakupione w latach poprzednich w ramach realizacji zlecenia zadań PFRON rowery – trzykołowe i dwukołowe z oprzyrządowaniem dla Osób Niepełnosprawnych, zestaw małej siłowni zewnętrznej, a także urządzenie Knoocker box z zestawem gier ruchowych. Wśród pomocy dydaktycznych tej formy wsparcia zajdą się wstążki, taśmy, kijki nordic, piłki itp. jako uzupełnienie zasobów Fundacji. W terapii będzie stosowana także interaktywna mata taneczna. Zajęcia będą się odbywały w oparciu o bazę placówki w Lasowicach Wielkich.

Terapie wodne

Planuje się objęcie 26 uczestników wsparciem z terapii wodnych średnio 15 godzin rocznie, średni czas trwania sesji wyniesie 1 godzinę. Stosowane będą m.in: elementy technik Aqua Aerobiku, relaksacji w wodzie, treningi bezpiecznego zachowania w wodzie. W okresie letnim zajecia moga odbywać się na basenie zewnętrznym lub na akwenach otwartych, co pozwoli kształtować zachowania na plażach publicznych. Zważywszy na niepełnosprawność uczestników, terapeutę w procesie rehabilitacji będzie wspierał asystent, udzielający uczestnikom indywidualnych wskazówek, ułatwiający przyswojenie poleceń instruktora, stymulujący do ich wykonania, pomagający opanować strach, zrealizować wzorzec polecenia, korygować tempo realizacji zajęć. Wsparcie realizowane w placówce (hydroterapia) i poza placówką – techniki basenowe, nauka pływania, gry i zabawy w wodzie.

Rehabilitacja funkcjonalna

Założono objęcie wsparciem indywidualnym z zakresu rehabilitacji funkcjonalnej 26 uczestników, w średnim wymiarze 19 godziny na 1 BO w skali roku. W ramach oddziaływania rehabilitacyjnego, na podstawie diagnozy i dokumentacji lekarskiej oraz wywiadu z uczestnikiem (lub jego opiekunem prawnym), zespół terapeutyczny określi stan początkowy i oczekiwany, w wyniku udziału w projekcie stopień samodzielności życiowej uczestnika. Na tej podstawie zostaje dokonany indywidualny dobór metod i koncepcji rehabilitacji, które w wymiarze intensywności i kompleksowości oddziaływania rokują najlepiej dla uzyskania celu w zakresie zwiększenia samodzielności życiowej uczestnika. Istotą wsparcia w projekcie w formie rehabilitacji kompleksowej jest zwiększanie funkcjonalności organizmu człowieka a co za tym idzie stworzenie podstaw do zwiększania jego samodzielności życiowej. Wsparcie realizowane w placówce.

Masaż

26 BO uzyska w okresie 12 miesięcy średnio 25 w 1 i 2 oraz 26 w trzecim roku godzin wsparcia indywidualnego w formie masażu. Wsparcie będzie realizowane przez wykwalifikowanych masażystów, m.in. masażu klasycznego, masażu z wykorzystaniem technik orientalnych, masażu sportowego oraz masażu Shantala. Konkretny zakres masażu i plan jego realizacji zostanie dopasowany do każdego z uczestników zgodnie z indywidualnymi wskazaniami i potrzebami, a także do harmonogramu Ich uczestnictwa w innych formach wsparcia, np. masaż Shantala przed zajęciami związanymi z emisją głosu, masaż wzmacniający lub sportowy w związku z uczestniczeniem w terenowych zajęciach ekoterapii, czy terapii ruchem. Wsparcie będzie realizowane w placówce.

Hipoterapia z elementami nauki jazdy konnej

Planuje się zajęcia w wymiarze średnim 10 godzin rocznie na uczestnika, z formy wsparcia skorzysta 20 uczestników. Zajęcia będą realizowane w dwóech pierwszych latach przez terapeutę i jego asystenta, w układzie 2 prowadzących na 1 uczestnika. Ukierunkowane działanie terapeutyczne ma służyć poprawie funkcjonowania uczestnika w sferach fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Realizowana jest przez wykwalifikowanego hipoterapeutę, w oparciu o IPD określony dla uczestnika przez zespół terapeutyczny. Zajęcia prowadzone są indywidualnie, w układzie: jeden uczestnik, hipoterapeuta (instruktor jazdy konnej) i jego asystent. Przebieg procesu terapeutycznego i poszczególnych zajęć, dobór form ich realizacji oraz sekwencji postępowania określa hipoterapeuta, czuwający nad całokształtem zachowań wszystkich uczestników terapii i konia. Asystent, zajmujący cały czas pozycję blisko uczestnika, asekuruje go i wspomaga w wykonywaniu zadań określonych przez hipoterapeutę, przekazując mu informacje zwrotne, związane z przebiegiem ćwiczenia, potrzebą ewentualnych korekt lub sposobu (np. tempa) ich realizacji, wynikających aktualnego stanu uczestnika (np. potrzeba rozluźnienia mięśni, zmniejszenia dystansu, powtórzenia ćwiczenia). Zajęcia przewidują także wykonywanie przez uczestników, pod okiem instruktorów podstawowych czynności pielęgnacyjnych, typu czesanie i czyszczenie konia, jako elementy budowania poczucia więzi i odpowiedzialności. Wsparcie realizowane poza placówką – w całości będą to zajęcia w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ.

Realizacja zajęć

Zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników Fundacji – osoby, które poza kwalifikacjami i doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi posiadają wykształcenie, potwierdzone dyplomami ukończenia studiów oraz certyfikatami i zaświadczeniami o ukończeniu specjalistycznych kursów i szkoleń, adekwatnych do realizowanego w projekcie wsparcia. Osoby te posiadają także doświadczenie organizacyjne i w realizowanych kierunkach wsparcia oraz w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Do prowadzenia bloków tematycznych mogą być zatrudnieni wykwalifikowani specjaliści – instruktorzy, aktorzy, animatorzy, zawodowo specjalizujący się odpowiednich dziedzinach, w ramach środków przewidzianych w budżecie projektu.

Na realizację zadań w pierwszym roku realizacji projektu, PFRON przeznaczy 580 510.00, zł. Wkład własny Fundacji WRÓĆ wynosi 14000,00 zł.

Łączna kwota dofinansowania ze środków PFRON w ciągu załego okresu trwania projektu wyniesie 1 710 036,00 zł.


Realizacja projektu w ramach zlecenia zadań

Posiadamy status Organizacji Pożytku Publicznego KRS 0000129427

Skip to content