Terapie wodne

Zajęcia terapeutyczne, realizowane w basenach z wodą podgrzewaną do temperatury 32-34°C mają szczególne znaczenie dla osób z niepełnosprawnością sprzężoną. Temperatura wody, zbliżona do temperatury ciała ćwiczącego oraz jej naturalne właściwości, pozwalają na zwiększenie potencjału ruchowego oraz zmniejszenie spastyczności. Wyporność wody powoduje zmniejszenie oddziaływania sił grawitacyjnych na stawy oraz zmniejszenie obciążenia mięśni i kości, w efekcie zwiększając możliwości poruszania się. Dzięki ciśnieniu hydrostatycznemu poprawia się krążenie krwi i ukrwienie tkanek, łagodzące odczucie bólu w stawach. Opór oddziałuje na ciało ze wszystkich kierunków, co wzmacnia siłę mięśni oraz poprawia równowagę. Duże znaczenie ma również relaksacyjne i wyciszające oddziaływanie ciepłej kąpieli.

Fundacja WRÓĆ już w 2003 roku udostępniła swoim Podopiecznym możliwość korzystania z terapii basenowych, początkowo w oparciu o bazę Aqua Parku w Sopocie. Korzystało z niej systematycznie 120 dzieci z niepełnosprawnością sprzężoną.

Dostrzegając dobrodziejstwo tych zajęć, Fundacja włączyła je na stałe do programu kompleksowej terapii i rehabilitacji, szkoląc kadrę w nowoczesnych technikach terapii wodnych a już w 2005 roku powstał w Jantarze pierwszy basen z podgrzewana wodą.

Obecnie ponad połowa pracowników Fundacji posiada umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi według Koncepcji Hallwick. Ośrodek Basenoterapii Fundacji WRÓĆ dysponuje trzema basenami, spełniającymi warunki do realizowania terapii basenowych i całkowicie dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Z dobrodziejstw Basenoterapii korzystają systematycznie wszyscy Uczestnicy prowadzonych przez Fundację Placówek. Dodatkowo w ramach Basenoterapii prowadzone są również zajęcia według Koncepcji Halliwick,  Metody Watsu, nauka pływania oraz gry i zabawy w wodzie.

Posiadamy status Organizacji Pożytku Publicznego KRS 0000129427

Skip to content