Aktualności Środowiskowego Domu Samopomocy


październik 2021


Urodziny Mateusza

Oto nasz ostatni październikowy solenizant czyli Mateusz. Wielbiciel komiksów Marvela, hip-hopu, filmów akcji, sztuk walki oraz jazdy konnej. Przyjacielski, opiekuńczy, chętny do pomocy i podejmowania nowych wyzwań. Sto lat i spełnienia marzeń dla Mateusza.


Trening budżetu domowego

Jedzenie „na mieście” jest fajną atrakcją odrywającą nas od codziennej rutyny. Dla naszych Uczestników jest to również doskonała okazja do ćwiczenia samodzielnego zamawiania posiłku i treningu budżetu domowego.


wrzesień 2021


Dzień chłopaka

Dziś z okazji Dnia Chłopaka Uczestniczki przygotowały dla naszych chłopaków niespodzianki. To już taka trochę tradycja, że w ramach upominku zostali obdarowani kolorowymi skarpetkami i słodką czekoladą. Dodatkowo Uczestniczki Gracja i Martynka miały, oddzielnie od siebie, słodkie upominki dla kolegów. Terapeutki specjalnie na tę okazję upiekły pyszne rogaliki. To wszystko sprawiło naszym Panom wiele radości. Na koniec była wyczekana dyskoteka. To był bardzo miły dzień. Korzystając z okazji nasze uczestniczki i terapeutki składają wszystkim chłopakom najserdeczniejsze życzenia.


Upominki

Upominki z okazji Dnia Chłopaka kupiła wczoraj, z pomocą terapeutki, Martynka. To była świetna okazja do odbycia Treningu budżetu domowego.


Wystawa w Muzeum Malborka

W ramach wyjazdu do Malborka udaliśmy się na zwiedzanie wystawy „Stalag XX B – historia nieopowiedziana” znajdującej się w Muzeum Miasta Malborka.


Nakrętki

Zbieramy i przeznaczamy nakrętki na cele charytatywne!


Wyjazd do Malborka

Dzisiaj był aktywny dzień, który spędziliśmy w Malborku… Na samym początku naszej wyprawy pojechaliśmy do Galerii Nova, gdzie zobaczyliśmy wystawę J. Fijałkowskiej pt: „…i jaka cisza”. Następnie udaliśmy się pod Urząd Miasta, gdzie znajduje się pojemnik w kształcie serca przeznaczony na plastikowe nakrętki. Wrzuciliśmy do niego zebrane przez nas nakrętki. Wszystkie zostaną sprzedane, a uzyskane pieniądze zostaną przekazane na cele charytatywne, np. rehabilitację. Trzecim etapem wyjazdu zwiedzanie wystawy „Stalag XX B – historia nieopowiedziana” znajdującej się w Muzeum Miasta Malborka. To był bardzo wyczerpujący ale udany dzień!


Jesień

Dziś pierwszy dzień kalendarzowej jesieni a do tego Dzień Spadającego Liścia. To optymistyczne święto powstało w odpowiedzi na brak wesołych świąt przypadających jesienią. Nasi Uczestnicy podczas spaceru obserwowali zmiany zachodzące w przyrodzie i zbierali liście, które zostaną ususzone i będą wykorzystywane do różnych prac manualnych.


Dzień gier

Na dzisiejszy dzień mieliśmy inne plany, ale pokrzyżowała nam je pogoda…Tak czy inaczej spędziliśmy go bardzo miło urządzając sobie dzień gier.


Dzień kropki

15 września obchodzony jest w ponad 100 krajach Międzynarodowy Dzień Kropki, święto kreatywności i odwagi. Inspiracją do jego powołania była książka amerykańskiego pisarza i ilustratora Petera H. Reynoldsa pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Opowiada ona o małej Vashti, która dzięki narysowanej przez siebie kropce i mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Dziś z okazji święta obejrzeliśmy tę książkę w wersji filmowej. Uczestnicy tez chcieli tak jak Vashti spróbować swoich sił i dzięki nowo poznanej technice puentylizmu powstały kolorowe, kropkowe prace.


Hipoterapia

Wczoraj z ogromną radością skorzystaliśmy z dobrodziejstwa Hipoterapii w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ w Jantarze.


Bingo

Dzisiaj wybraliśmy się na spacer po Lasowicach Wielkich i zrobiliśmy sobie zdjęcie przy kamieniu upamiętniającym 700 lecie powstania tej pięknej wsi. Po spacerze zagraliśmy w bingo, które poprowadził Uczestnik Łukasz.


Przygotowania do imprezy

W dniu wczorajszym Uczestnicy będący w Ośrodku realizowali złożone zajęcia kulinarno-manualne i komputerowo-multimedialne, których tematem przewodnim była Grecja. Były one częścią przygotowań do imprezy na którą wybieramy się w piątek do naszych Przyjaciół… Damian z pomocą terapeutki uczył się jak można na pulpicie komputera zapisać, a następnie wydrukować, obrazki pobrane z Internetu. Potem razem z terapeutkami i Uczestnikami Markiem i Anią przygotowali desery w barwach flagi Grecji. Wyszły fantastycznie. Z obrazków, przedstawiających pejzaże i zabytki Grecji Uczestnicy zrobili, z wykorzystaniem wykałaczek, dodatkowe ozdoby deserów.


Spacer i zabawa

Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się wczoraj na spacer. Kiedy wróciliśmy zrobiliśmy sobie małą imprezkę przed Ośrodkiem.


Kino domowe

Tak jak lubimy w piątek był film. Tym razem kino urządziliśmy sobie na miejscu, w naszym Domu. Oglądaliśmy kolejną część „Jumanji” i świetnie się przy tym bawiliśmy. Film zaproponowali nam Mateusz z Damianem i to był strzał w dziesiątkę. Oczywiście nie zabrakło też popcornu.


Obiad uczestnika

Dziś w ramach Obiadu uczestnika mieliśmy słodką ucztę. Po spisaniu niezbędnych składników i zrobieniu zakupów Uczestniczki Ania, Martyna i Agnieszka z pomocą terapeutek przygotowały dla wszystkich domowników pyszne gofry.


Ozdobne kaktusy

Kolejnym etapem było przygotowanie doniczek, ich czyszczenie, gruntowanie i malowanie na ulubione kolory. W końcu nastąpił moment połączenia obu elementów i ozdabiania powstałej „roślinki”. Oto efekty pracy naszych Uczestników, powstały ozdoby, które dodatkowo mogą być wykorzystane jako igielniki.


Prace manualne

Bardzo lubimy prace manualne, które oprócz relaksu i ćwiczeń motoryki małej skutkują pięknymi, praktycznymi przedmiotami do wykorzystywania w codziennym życiu. Tak było i tym razem. Najpierw uszyliśmy z filcu kaktusy. Każdy Uczestnik z zaangażowaniem wykonywał swoją część przydzielonej pracy – rysowanie kształtu, wycinanie, szycie i wypychanie.


sierpień 2021


Prace w ogrodzie

Poniedziałek okazał się dla nas bardzo pracowity. Uczestnicy zadbali o teren zielony oraz zebrali tegoroczne plony z ogródka warzywnego. Po zakończeniu zbiorów pamiętaliśmy o właściwym przygotowaniu gleby, usunięciu z gruntu odpadów organicznych – przede wszystkim pozostałości roślin, liści oraz chwastów. W czasie pracy towarzyszył nam dobry humor i miłe rozmowy.


Portrety

Tematem ostatnich zajęć manualnych był portret. Dobraliśmy się w pary i zasiadając naprzeciwko siebie, staraliśmy się odwzorować twarz naszego partnera, z wykorzystaniem techniki kolażu. Wycinaliśmy, kleiliśmy, rysowaliśmy i malowaliśmy farbami.


Spotkanie u Marka

Wspólne spędzanie czasu, rozmowy i jedzenie to dla nas ogromna przyjemność. Dlatego gdy otrzymaliśmy zaproszenie od naszego Uczestnika Marka, na wspólnego grilla bardzo się ucieszyliśmy. Była kiełbaska, kaszanka oraz pyszne surówki przygotowane przez Panią Irenkę, mamę Marka. A na deser ciastka. To było bardzo udane spotkanie. Pogoda również nam dopisała. W podziękowaniu Uczestnicy przekazali na ręce Pani Ireny tuje. Niech pięknie rosną, jak nasza przyjaźń.


Wycieczka do Krynicy

Wycieczka grupy Uczestników i 3 terapeutów do Krynicy Morskiej i zwiedzanie tamtejszej latarni, w nawiązaniu do przypadającego 15 sierpnia Międzynarodowego Dnia Latarni Morskiej.


Muzykoterapia i obiad

Deszczowa pogoda działała na nas usypiająco a nic tak nie rozbudza jak dobra muzyka i tańce. Po zajęciach muzykoterapeutycznych udaliśmy się na obiad uczestnika. Pani Maria z pomocą innych Uczestników przygotowała ziemniaki z koperkiem, kotlet z piersi kurczaka, mizerię i domowy sok.


Porządki w terenie

Grupa Uczestników zadbała o porządek wokół naszego Ośrodka.


lipiec 2021


Kibicujemy Polakom

Dziś kibicujemy Polskim Siatkarzom na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio


Kino

Na koniec zeszłego tygodnia wybraliśmy się z do kina w Tczewie na film przygodowy „Czarna wdowa”.


Wycieczka do Mikoszewa

Pojechaliśmy do Mikoszewa na spacer przy ujściu Wisły. W ramach obiadu zjedliśmy tam też pizzę.


Wizyta Pani Arlety

Dziś ponownie odwiedziła nas Pani Arleta, która zadbała o fryzury naszych Uczestników. Atrakcyjny wygląd ma wpływ na samopoczucie, dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni za takie wsparcie naszych Podopiecznych. Uczestnicy w podziękowaniu przekazali Pani Arlecie kwiaty i upominek.


Urodziny

Dziś świętowaliśmy urodziny Uczestniczek Agnieszki i Zuzi. Przed tortem i obowiązkowym „sto lat” pozostali Uczestnicy przygotowali kartki z życzeniami, które wręczyli solenizantkom.


Zajęcia manualne

Ozdabiamy nasz Dom.


Zajęcia manualne

Morskie prace krawieckie.


Tydzień morski

W tym tygodniu zrobiliśmy sobie „Tydzień morski” nawiązujący do morza i wakacji. Ponieważ zajęcia dla Uczestników odbywają się również w wakacje, postanowiliśmy zmienić dekoracje w naszym ośrodku. W ramach zajęć robiliśmy prace manualne i krawieckie. Powstały piękne, kolorowe dekoracje.


Turniej

Wczoraj wybraliśmy się na Turniej WOLF Malbork Cup, aby kibicować drużynie Pomezani Malbork. Śledziliśmy mecze, a także mogliśmy spróbować swoich sił w strzałach do nadmuchiwanej tarczy. Trzeba przyznać, że poszło nam całkiem nieźle. Za aktywne kibicowanie otrzymaliśmy od organizatorów zdrowe przekąski i środki do dezynfekcji, za które serdecznie dziękujemy. Zachęcamy Wszystkich do odwiedzania obiektów sportowych przy Ulicy Toruńskiej i Parkowej, gdzie odbywa się turniej.


czerwiec 2021


Urodziny

Do atrakcji dnia wczorajszego należało również świętowanie urodziny Ani i Marioli. Nasze kochane solenizantki otrzymały życzenia uśmiechu, zdrowia i spełnienia marzeń.


Wycieczka nad jezioro

W piątek pojechaliśmy na wycieczkę nad jezioro Sztumskie, zwane inaczej Zajezierskim. Okolica ta stanowi idealne miejsce wypoczynku na łonie natury, bowiem wody otaczają piękne i czyste lasy. Wzdłuż północno-wschodniego brzegu jeziora biegnie urokliwy trakt, po którym z chęcią spacerowaliśmy.


Dzień w Ośrodku

Wczorajszy dzień upłynął nam wszystkim bardzo miło. Najpierw Uczestnicy obejrzeli komedię romantyczną „A miało być tak pięknie”, następnie w ramach obiadu zrobiliśmy sobie grilla. Oczywiście pamiętaliśmy też o codziennym podlewaniu kwiatów i zrobiliśmy sobie mały relaks na świeżym powietrzu.


Praca nad dekoracjami

W tym tygodniu, w ramach zajęć manualnych przygotowywaliśmy elementy dekoracji do przedstawienia oraz zabaw tematycznych organizowanych przez naszych przyjaciół z OREW Jeziernik i OREW Lasowice Wielkie.


Nad jeziorem

W piątek spędziliśmy czas nad jeziorkiem we wsi Półmieście. Był grill i spacer po tamtejszych, przepięknych terenach zielonych. Widzieliśmy też konie naszego Uczestnika, Pana Andrzeja.

Nowe fryzury

Dzisiaj była u nas po raz kolejny Pani Arleta, synowa naszego Uczestnika Andrzeja. Pani Arleta z zawodu jest fryzjerką a przede wszystkim miłą i serdeczną osobą, która zawsze chętnie nam pomaga i z chęcią przyjeżdża, żeby zrobić fryzury naszym Uczestnikom.


maj 2021


Pomagamy

Nasi Uczestnicy bardzo lubią pomagać. Tym razem przyłączyliśmy się do akcji zbiórki potrzebnych rzeczy dla dzieci ze Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi pod Elblągiem. Akcja została zorganizowana z okazji nadchodzącego Dnia Dziecka. Dziękujemy wszystkim, którzy tak chętnie pomogli, również naszym przyjaciołom z OREW, którzy dołożyli swoją cegiełkę.


26 maja

W tym tygodniu w ramach zajęć florystycznych, manualnych i kulinarnych Uczestnicy przygotowywali podarunki dla Mam. Życzymy smacznego i składamy najlepsze życzenia dla Naszych Cudownych Mam.


Wycieczka na Węgry

Czy znacie malowniczą miejscowość Węgry? Jeśli nie, to koniecznie wybierzcie się w te okolice. Podczas poniedziałkowej wycieczki na Węgry, zachwytom nad krajobrazem i klimatem tego miejsca, nie było końca. Dzięki uprzejmości Klubu Jeździeckiego Rotmistrz zwiedziliśmy stajnię, urządziliśmy ognisko na terenach rekreacyjnych przynależących do stadniny, a także mogliśmy podejrzeć pracę kowala. Pan Andrzej zdradził nam kilka tajników swojego zawodu i niezwykle ciekawie opowiadał o swoim rzemiośle. Serdecznie dziękujemy za ten dzień pełen wrażeń Klubowi Jeździeckiemu Rotmistrz, kowalowi Andrzejowi i właścicielce konia Darling Daisy – Julii, która była naszą przewodniczką po tym urokliwym miejscu.


Piknik w Pogorzałej Wsi

Dzisiaj wspólnie z Podopiecznymi OREW w Jezierniku spędziliśmy czas na łonie natury. Pojechaliśmy do Pogorzałej Wsi, gdzie często spędzamy czas jeżeli jest ładna pogoda. Był grill, ognisko i słodkości. Z okazji urodzin Pani Marii wszyscy odśpiewali „100 lat” i złożyli życzenia. Solenizantka zrewanżowała się pysznym tortem.


Wycieczka do Malborka


Wczoraj grupa Uczestników pojechała na pączki do Starej Pączkarni w Malborku i krótki spacer. Zrobili również zdjęcie grupowe przy Pomniku polskiego władcy – króla Kazimierza Jagiellończyka, który stoi w Malborku na pamiątkę wydarzenia z 1457 roku, gdy swym zwycięskim wjazdem do Malborka król rozpoczął trwające 315 lat, tzw. „czasy polskie”.


Pomoc Uczestnikom

Nasi Uczestnicy mogą w dalszym ciągu korzystać z pomocy terapeutów w załatwianiu różnych spraw. W dniu wczorajszym Pani Mariola potrzebowała pomocy przy szczepieniu w Krynicy Morskiej. Pomagała jej terapeutka Agata. po wszystkim był też pyszny obiadek na plaży.


Metoda Tomatisa

Dzisiaj grupa Uczestników wybrała się do OREW w Jezierniku, gdzie Panie Basia, Asia, Bogusia oraz Panowie Andrzej i Adam mieli badany słuch metodą Tomatisa. Jest to metoda treningu słuchowego, której głównym celem jest wspieranie funkcji słuchowej człowieka, a w drodze za tym poprawa koncentracji, kreatywności i rozwój zdolności komunikacyjnych. Badanie przeprowadziła terapeutka Sylwia. W tym czasie reszta grupy spędziła miło czas z Podopiecznymi OREW. Było ognisko, grill, coś słodkiego a nawet tańce. Dziękujemy gospodarzom za miłe niespodzianki!


kwiecień 2021


Hipoterapia

30 kwietnia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Koni. Z tej okazji grupa Uczestników wraz z terapeutami pojechała do Stadniny Farmy Jantar. Koniki dostały upominki w postaci suchego chleba i jabłek, w zamian za co była możliwość skorzystania z przejażdżki. W ramach dodatku gokarty rowerowe a na deser słodka drożdżówka.


Hortiterapia

W tym tygodniu Basia, Damian, Natalia, Mateusz, Adam, Ania i Damian przygotowali z wsparciem terapeutek dla wszystkich Uczestników materiały do samodzielnej pracy w domu. Wycinali, komponowali i pakowali elementy pakietu „Domowa uprawa roślin z wykorzystaniem Komunikacji AAC”. Do każdego zestawu została dołączona instrukcja obrazkowa PCS, aby każdy mógł samodzielnie lub z niewielkim wsparciem wykonać zadanie. Pakiety zostaną wkrótce dostarczone, zachęcamy do dzielenia się z nami zdjęciami Waszych roślinek.


Pomoc terapeutów

Nasi terapeuci wspierają Uczestników również poza ośrodkiem. W zależności od potrzeb pomagają np. w zakupach. Dziś Pani Mariola potrzebowała wsparcia w zakupach bielizny oraz w czasie zakupu ciśnieniomierza w aptece.


Wycieczka do Nowego Stawu

Nasi terapeuci oprócz pomagania Uczestnikom, w razie potrzeby, w codziennych sprawach, modelują również aktywny sposób spędzania czasu wolnego. Ubiegły piątek upłynął Pani Basi, Piotrowi na zwiedzaniu Nowego Stawu, dokąd wybrali się z terapeutką Darią. Jest to rodzinne miasto Uczestniczki Gracji, która przejęła rolę przewodnika i oprowadziła swoich gości po starówce, ścieżkach rekreacyjnych nad rzeką Świętą, a także wokół terenów byłej cukrowni. Dla Pani Basi była to również podróż sentymentalna, bowiem tu spędziła swoje dzieciństwo. Wielkie podziękowania dla Gracji za podzielenie się historią Nowego Stawu.


Karty pracy

Wczoraj terapeuci odwiedzili Uczestników i rozdali Im kolejne karty pracy.


marzec 2021


Upominki Wielkanocne

Dziś terapeuci odwiedzili druga grupę Uczestników, od których odebrali karty pracy i tak jak wczoraj wręczyli Im upominki wielkanocne. Wszystkie karty biorące udział w konkursie plastycznym „Pisanki, kraszanki ręcznie malowane” zostaną teraz ocenione i wyłoniony zostanie zwycięstwa. O wynikach poinformujemy w najbliższym czasie.


Upominki Wielkanocne

Dziś terapeuci od pierwszej grupy Uczestników odebrali przekazane w zeszłym tygodniu karty pracy. Złożyli Im już również życzenia Wielkanocne i wręczyli świąteczne upominki. Pamiętali też o zabraniu kart konkursowych. Nie możemy doczekać się wszystkich prac. Jak tylko je dostaniemy, zostanie wyłoniony zwycięzca!


Karty pracy

Dziś terapeuci rozwieźli drugiej części Uczestników karty pracy oraz przygotowane paczki. Wśród nich również kartę konkursową do pokolorowania dowolna techniką. Drodzy Uczestnicy, owocnej pracy i widzimy się ponownie 31 marca!


Karty pracy

Dziś do pierwszej części Uczestników trafiły karty pracy oraz paczki przygotowane przez terapeutów. Jutro kolejna tura spotkań z Uczestnikami.


Konkurs Wielkanocny

W dniu dzisiejszym pracownicy ŚDS przygotowali dla wszystkich Uczestników paczki i karty pracy, które jutro i w piątek zostaną dostarczone. Przy okazji ogłaszamy wielkanocny konkurs plastyczny „Pisanki, kraszanki ręcznie malowane”. Każdy z Uczestników otrzyma dodatkową kartkę do pokolorowania w dowolnej technice. Konkurs będzie trwał do przyszłej środy 31 marca, kiedy ponownie zostaną odwiedzeni wszyscy Uczestnicy, a kartki zostaną zebrane. O wynikach poinformujemy jeszcze przed świętami! Do zobaczenia, oczywiście w reżimie sanitarnym.


Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet nasze Panie otrzymały piękne bukiety. Ponieważ zajęcia prowadzone są w grupach, do części Pań z kwiatami pojechał terapeuta Piotr.


luty 2021


Różne formy stymulacji

Podczas zajęć z Uczestnikami wykorzystujemy różne formy stymulacji, w celu zapewnienia wszechstronnego odbioru bodźców. Ostatnie zajęcia Muzykoterapii połączone były z korzyściami płynącymi z Aromaterapii.


Zajęcia plastyczne

Zajęcia plastyczne są sposobem na odreagowanie nadmiernych napięć emocjonalnych oraz czynnikiem poprawiającym nastrój. Podczas zajęć terapeuci służyli pomocą i wsparciem, ale nie ingerowali w proces tworzenia, pozostawiając Klaudii, Wioli i Pawłowi swobodę działania.


Spektakl

Ponieważ świat kultury nie jest jeszcze dla nas całkowicie otwarty, postanowiliśmy sami zorganizować i odegrać mini spektakl „Miłość nie jedno ma imię”. Zapraszamy do zobaczenia i usłyszenia naszych małych poczynań aktorskich…


Karty pracy

W obecnym czasie nasi Uczestnicy przybywają do naszego Ośrodka w ramach realizowanego Projektu, w podzielonych, mniejszych grupach i uczestniczą w zajęciach na przemian. Dla tych, którzy zostają w domach przygotowujemy karty pracy aby pracowali samodzielnie. Część z kart została przekazana wczoraj, pozostałe terapeuci rozwożą w dniu dzisiejszym. Do kart dołączona jest paczka z produktami spożywczymi zakupionymi ze środków Ośrodka w ramach wsparcia oraz pyszne pączki w nawiązaniu do obchodzonego Tłustego Czwartku.


grudzień 2020


Świąteczne upominki

Nasi Uczestnicy składają nam zdalnie życzenia Bożonarodzeniowe. W ostatni piątek to Terapeuci składali świąteczne życzenia Uczestnikom, przekazując Im również upominki.


Ozdoby świąteczne

Chociaż w naszym Domu nie ma Uczestników, Terapeuci zadbali o tradycje i również w tym roku pojawiły się w nim piękne, świąteczne dekoracje. Dzięki pracy Terapeutów powstały rzeczy, które dodały magicznej przedświątecznej atmosfery. A choinkę ozdobiły oczywiście bombki przyszykowane przez Uczestników.


Pomoc terapeuty

Wczoraj nasz Uczestnik Łukasz odwiedził salon fryzjerski. Zrobił to z pomocą terapeuty, ale na miejscu miał okazję samodzielnie zapłacić, co było świetnym sposobem na ćwiczenie Treningu budżetu domowego.


Szlachetna Paczka

Podczas piątkowych wizyt u Uczestników Damian razem z rodziną wręczył terapeutom zakupy z prośbą o przekazanie na akcję Szlachetna Paczka. To już 20 edycja akcji charytatywnej, w której sami chętnie bierzemy udział. Jeżeli ktoś z Uczestników lub bliskich chciałby dołączyć do tego szczytnego celu, prosimy o kontakt telefoniczny z terapeutami. Finał Szlachetnej Paczki czyli tzw. Weekend Cudów, przypada 12–13 grudnia 2020 roku. To wtedy Darczyńcy dostarczają do magazynów paczki, które następnie są przekazywane Rodzinom w potrzebie.


Mikołajki

Z okazji Mikołajek, nasi terapeuci rozwozili Uczestnikom pierniczki, które sami upiekli. Zbierali również karty pracy i bombki, które Uczestnicy dostali do wykonania w zeszłym tygodniu.


Kontakt z Uczestnikami

Nasi Uczestnicy pracują z przekazanymi kartami pracy, z czego przesyłają nam relacje. Wśród wykonywanych zadań są też ozdoby choinkowe, których nie możemy się już doczekać. Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi Uczestnikami i monitorujemy również Ich stan zdrowia. W razie potrzeby pomagamy w umówieniu wizyty lekarskiej czy wykupieniu leków.


listopad 2020


Andrzejki

Dziś obchodzimy Andrzejki. Ze względu na to, że w tym roku nie możemy spędzić ich razem postanowiliśmy, że powróżymy za Was. Zapraszamy do obejrzenia tego, co przygotowaliśmy i odczytania swoich wróżb.


Karty pracy

Dziś odebraliśmy od Uczestników karty pracy z zeszłego tygodnia i rozdaliśmy nowe na przyszły tydzień (na pewno powstaną piękne bombki) Oczywiście rozdaliśmy również upieczone wczoraj ciasto. Bardzo miło było Was zobaczyć.


Dzień Ciasta

W dniu dzisiejszym, z okazji Dnia Ciasta, terapeuci przygotowali dwa wypieki – ciasto drożdżowe i murzynka. Zostaną one w dniu jutrzejszym rozwiezione wszystkim Uczestnikom. Otrzymają Oni również karty pracy, wśród których będą przybory do samodzielnego wykonania ozdób choinkowych, które upiększą w niedługim czasie naszą Domową choinkę.


Odwiedziny Uczestników

W dniu dzisiejszym Terapeutki odwiedziły wszystkich Uczestników, aby dostarczyć Im karty pracy, chwilę porozmawiać i spytać czy nie trzeba w czymś pomóc. Dziękujemy za miłe przyjęcie i rozmowy oraz wszystkie zaproszenia na kawę. Jak tylko wszystko wróci do normalności na pewno je razem wypijemy. Martynie i jej mamie dodatkowo dziękujemy za pyszne ciasto a żonie naszego Uczestnika Andrzeja za pyszny chleb, który samodzielnie piecze. Drodzy Uczestnicy – owocnej pracy i zdrowia.


Dzień Seniora

14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora, z tej okazji pozdrawiamy seniorów naszego Domu. W tym szczególnym czasie życzymy Im przede wszystkim zdrowia. Do zobaczenia!


Pozdrowienia dla Uczestników

Pozdrawiamy Was serdecznie wierszem i czekamy z niecierpliwością na Wasz powrót do Ośrodka!
Wasi Terapeuci
A W DOMU DZIŚ PUSTO, CICHO, AŻ GŁUCHO…
NIKOGO NIE MA, NIKT NIE SZEPNIE NA UCHO
MIŁO TU ZAWSZE WSPÓLNIE PRZEBYWAĆ, WCIĄŻ NOWE RZECZY ROBIĆ I PRZEŻYWAĆ, ŻE MIMO TRUDU JAKI SIĘ W NAS CHOWA SKRYCIE – NIKT SIĘ NIE PODDAJE, KOCHA I WALCZY O ŻYCIE.


Sprzątanie

W czasie nieobecności Uczestników w Ośrodku wszystkie pomieszczenia zostały wysprzątane i zdezynfekowane. Przed zimą posprzątany został również teren wokół Ośrodka. W samochodach zostały wykonane przeglądy a także wymienione opony.


W czasie zawieszenia zajęć w Ośrodku i przejścia na tryb zdalny utrzymujemy stały kontakt z Uczestnikami. Dostajemy również informacje czym zajmują się w czasie wolnym.


Listopad to szczególny czas pamięci o naszych bliskich zmarłych. W czasie obostrzeń Terapeuci sami wybrali się na groby a wcześniej przygotowali stroiki. Odwiedzili groby byłych Uczestników i zapalili na nich znicze.


Zamknięcie Ośrodka

październik 2020


Jesienne dekoracje

Do naszego Ośrodka zawitała jesienna dekoracja. Uczestnicy odrysowywali, wycinali, przyszywali liście, które swoimi kolorami rozweseliły nasz Dom…


Mini koncert

Nasi Uczestnicy bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Z wielką radością odnieśli się do odwiedzin nowozelandzkiego muzyka – gitarzysty i wokalisty Julesa Ridinga, który zagrał mini koncert. Ze względu na sytuację mogła w nim wziąć udział ograniczona liczba osób, wśród nich kilkoro Uczniów OREW. W podziękowaniu Uczestnicy ŚDS mieli okazję zaśpiewać piosenkę o naszym Domu do której muzykę i tekst napisała terapeutka Monika Wietrzyk. Na gitarze grał nasz Muzykoterepeuta Jarek Turzyński, który pomagał przy tworzeniu muzyki do utworu. Jesteśmy bardzo dumni, że również my mogliśmy pochwalić się naszą twórczością, tym bardziej, że wciąż jesteśmy na etapie uczenia się tej piosenki! Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy płytę z utworami muzyka. Jeszcze raz za wszystko dziękujemy!


Dzień piękności

W zeszłym tygodniu zorganizowaliśmy sobie Dzień piękności. Uczestnicy w tym dniu mogli poczuć się jak w prawdziwym salonie piękności  był manicure, makijaż oraz fryzjer i masaż twarzy. Z tych dwóch ostatnich atrakcji mogli skorzystać również Panowie. Wszystkiemu towarzyszyła super atmosfera, dobra muzyka i rozmowy. Duże podziękowania należą się Pani Arlecie Straty, z wykształcenia fryzjerce, dzięki której każdy z Uczestników nieodpłatnie mógł zrobić sobie taką fryzurę o jakiej marzył. To był naprawdę fajny dzień. Piękna, relaksu i miłych rozmów w doborowym towarzystwie.


Światowy Dzień Zwierząt

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Celem tego święta jest zmiana zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że to istoty żywe, mają swoje prawa.


Światowy Dzień Uśmiechu

Rokrocznie w pierwszy piątek miesiąca października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Uczestnicy i terapeuci ŚDS szeroko się dziś do wszystkich uśmiechają


Konkurs plastyczny

W ostatnim czasie zorganizowaliśmy konkurs plastyczny z nagrodami, którego tematem była twórczość Vincenta van Gogha. Najpierw Uczestnicy poznali życiorys malarza a następnie każdy losował pracę, którą miał za zadanie pokolorować. Zwycięzcy zostali wybrani na drodze głosowania, w którym pomogli nam terapeuci i opiekunowie OREW. Nagrodzone zostały 3 osoby – 1 miejsce Ania, 2 miejsce Andrzej i 3 miejsce Martyna, które otrzymały nagrody. Sprawiły Im one ogromną radość. Pozostałe osoby biorące udział w konkursie otrzymały po słodkim wyróżnieniu.


wrzesień 2020


Dzień Chłopaka
Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Koleżanki i Terapeutki przygotowały prezenty i słodki poczęstunek z najserdeczniejszymi życzeniami dla Panów, nie zapominając również o Terapeutach z OREW-u.


Trening czynności codziennych
Trening prania w którym uczestniczył Damian pozwala na nabycie umiejętności praktycznych. Obejmuje on naukę obsługi pralki automatycznej, doboru detergentów, segregacji odzieży pod względem kolorów oraz jej składania.


Dzień Jabłka

28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji grupa Uczestników pojechała z terapeutkami do zaprzyjaźnionego ogrodu, aby narwać pysznych, słodkich jabłek, które zostaną wykorzystane do zrobienia deseru w ramach zajęć kulinarnych.


Dzień Morza

24 września 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Morza ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO. Z tej okazji Uczestnicy wybrali się do Stegny. Było bardzo miło.


Sprzątanie Świata

12 września miała miejsce druga akcja sprzątania Parku Miejskiego w Malborku. Uczestnicy ŚDS postanowili ją wesprzeć, również ze względu na przypadającą jutro akcję Sprzątanie Świata. Oprócz zebrania odpadów Uczestnicy znaleźli również w worku na śmieci plastikowe nakrętki, które po przesypaniu zostaną przekazane do punktu zbiórki na szczytny cel. Po pracy wszyscy uraczyli się pysznymi pączkami ze Starej Pączkarni.


Trening budżetu domowego

Dziś w ramach Treningu budżetu domowego Łukasz wraz z Terapeutką wybrał się do sklepu z używaną odzieżą, gdzie za własne pieniądze kupił sobie kilka rzeczy. Sprawiło mu to ogromną radość, a dzięki pomocy Terapeutki dobrał odpowiednie fasony i rozmiary ubrań. To były bardzo udane zakupy za niewielkie pieniądze.


Wizyta na Farmie Jantar

Niedługo koniec lata więc korzystając z pięknej pogody Uczestnicy wybrali się na Farmę Jantar, żeby zakończyć sezon letni. Oprócz miłych rozmów, wspominek dotyczących wakacji, zwiedzania Mini ZOO był grill…


Prace w ogrodzie

Korzystając z wciąż ładnej pogody postanowiliśmy posprzątać już w ogrodzie warzywnym i pozbierać nasze ostatnie tegoroczne zbiory. Panowie przy okazji skosili trawę i wykopali marchew, która po oczyszczeniu przez nasze Panie została zamrożona i w przyszłości będzie wykorzystana do zupy przy okazji przygotowywania obiadu Uczestnika.


Urodziny

Dziś obchodziliśmy 65 urodziny Pana Wiesia. Koledzy i koleżanki przygotowali kartki i prezent, a Pan Wiesiu przyniósł pyszny tort. Wszyscy zaśpiewali gromkie 100 lat i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Nasi Uczestnicy do każdych urodzin swoich koleżanek i kolegów bardzo się przygotowują, tworząc kartki z życzeniami. Taka samodzielna wykonana kartka jest wspaniałą pamiątką, ale również doskonałym ćwiczeniem motoryki ręki.


lipiec 2020


Grill

W ostatnią środę byliśmy na grillu u naszego Uczestnika Marka. Zostaliśmy zaproszeni przez Jego Rodziców. Przy okazji świętowaliśmy urodziny naszej Uczestniczki Joanny, która razem ze swoją mamą upiekła w ramach poczęstunku pyszne ciasta.


Sezon truskawkowy

W ubiegłym tygodniu, na zajęciach Treningu kulinarnego, w ramach obiadu Uczestnika przygotowaliśmy makaron z truskawkami.


czerwiec 2020


Porządki wokół Ośrodka

Nasi Uczestnicy są bardzo zaangażowani w sprawy Ośrodka i pomagają jak tylko umieją. Dziś zajmowaliśmy się pracami porządkowymi terenów zielonych a Wiesiu zrobił nawet obchód i pozbierał śmieci.


Wiosenne śniadanie

W dniu wczorajszym, w ramach Treningu kulinarnego Uczestnicy przygotowali wiosenne śniadanie. Część produktów pozyskaliśmy z naszego ogrodu warzywnego! Pozostałe produkty Uczestnicy przywieźli z domów. Było bardzo kolorowo i smacznie.


Prace porządkowe 

Po zrobieniu niezbędnych zakupów w sklepie ogrodniczym zabraliśmy się ochoczo do pracy na przyośrodkowym terenie. Pamiętaliśmy również o naszym ogródku, w którym pięknie wzrastają nasze plony.


Rowery

3 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Nasi Podopieczni bardzo lubią tę formę aktywności i z chęcią z niej korzystają.


maj 2020


Prace w ogrodzie

Pogoda dopisuje więc porządkujemy i upiększamy zewnętrzne tereny naszego Ośrodka. Wyczyściliśmy ławki, stół oraz pergole, które następnie odmalowaliśmy, przekopaliśmy ogródek, skosiliśmy trawę i przygotowaliśmy nowe rabaty. I chociaż mieliśmy dodatkowego pomocnika, żałujemy że nie mogliśmy wykonywać tych prac razem z Wami, drodzy Uczestnicy.


kwiecień 2020


Dzień Ziemi

Przy okazji Dnia Ziemi upiększyliśmy teren zielony przy Domu a także zasadziliśmy drzewka owocowe. Takie ogrodowe prace bardzo chętnie wykonują nasi Uczestnicy. W tej sytuacji musieliśmy Ich wyręczyć i liczymy, pochwalą nasze wysiłki.


Wielkanoc

Przygotowania Uczestników do Wielkanocy.


Wiosenne porządki

W czasie gdy zajęcia w naszym Ośrodku są zawieszone, dzieje się w nim bardzo dużo. Dezynfekujemy, malujemy, czyścimy, myjemy, odświeżamy, układamy, porządkujemy, zamiatamy, pielimy, kosimy, grabimy… A to wszystko dla Was drodzy Uczestnicy. Oczywiście nie ustajemy też w szyciu maseczek.


Spotkanie podczas pandemii

Jednym z zadań ŚDS podczas pandemii jest monitorowanie stanu zdrowia Uczestników I ich rodzin. Terapeuci postanowili osobiście sprawdzić jak się oni czują i czego potrzebują. Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – ubrani w maseczki i rękawiczki ochronne, odwiedzili swoich Podopiecznych. Przekazali Im, wraz z życzeniami na nadchodzące Święta, drobne upominki, wśród nich były również własnoręcznie uszyte maseczki. Były to wzruszające spotkania a radości nie kryli zarówno Podopieczni jak i terapeuci. Jedna z Uczestniczek podzieliła się nawet swoimi pozytywnymi wrażeniami. Dobrze było zobaczyć Podopiecznych i przekonać się, że są zdrowi. Wiedząc, że niczego im nie potrzeba, Terapeuci mogą ze spokojem szyć kolejne maseczki.


marzec 2020


Przygotowania do Świąt

Chociaż okoliczności nie skłaniają do myślenia o Świętach, w naszym Ośrodku rozpoczęliśmy już przygotowania do nich pięknie go strojąc. Użyliśmy do tego częściowo dekoracji, które przygotowali Uczestnicy przed wstrzymaniem zajęć, a częściowo dorobili je terapeuci. Drodzy Uczestnicy, pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie i nie możemy się już doczekać Waszego powrotu do Ośrodka!


Szyjemy maseczki

Od wczoraj w naszym ŚDS trwa akcja szycia maseczek, które zostaną przekazane na oddział zakaźny w Tczewie i Gdańsku.


Wysiewy

Podczas wtorkowych zajęć Uczestnicy posiali jęczmień. Przy okazji zapoznali się z informacjami na temat różnych gatunków zbóż. Gdy urośnie, zostanie wykorzystany do dekoracji Ośrodka i do stroików wielkanocnych.


Dzień mężczyzny

Z okazji dzisiejszego Dnia Mężczyzn Uczestniczka Agnieszka złożyła wszystkim Panom życzenia i wręczyła czekoladowy upominek.


Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet nasze Panie zostały obdarowane pięknymi kwiatami.


luty 2020


Kręgle

Przed weekendem, relaksowaliśmy się w kręgielni Alfa w Malborku. Jeden z Uczestników, Paweł grał w kręgle po raz pierwszy. Wszyscy Uczestnicy świetnie się bawili, w dobrych nastrojach pożegnaliśmy się do poniedziałku.


Wiosenne porządki

Dzisiejsze promienie słońca sprawiły, że zdecydowaliśmy się wspólnymi siłami odrestaurować otaczający nasz Ośrodek teren zielony. W ruch poszły wszystkie narzędzia niezbędne do uprzątnięcia ogródka kwiatowego. Jak widać humory nam dopisywały, a po skończonej pracy była kawka i pyszne ciastko.


Trening budżetu domowego

Wczoraj Mateusz i Damian wybrali się razem z terapeutką na pocztę żeby poćwiczyć trening budżetu domowego. Panowie mogli wybrać gazety, które im się podobają oraz te, które z chęcią czytają nasi Uczestnicy podczas porannego przeglądu prasy. Mateusz i Damian pamiętali również o używaniu zwrotów grzecznościowych, które stosowane są na co dzień w naszym Ośrodku.


Urodziny

W dniu dzisiejszym nasza Pani Kierownik obchodziła swoje urodziny. Uczestnicy i kadra odśpiewali gromkie „Sto lat” i wręczyli prezenty. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego Pani Aniu !!!


Tłusty czwartek

Z okazji Tłustego czwartku grupa Uczestników z pomocą terapeutów zrobiła oponki. Damian i Mateusz poczęstowali tymi słodkościami Podopiecznych OREW.


Bal walentynkowy

Relacja z zabawy Walentynkowej z przyjaciółmi z Kończewic.


Wiklinowe serca

Dziś Uczestnicy robili serca wykorzystując papierową wiklinę, technikę dzięki której z codziennych gazet stworzyć można efektowne ozdoby. Tej techniki Mateusza, Piotra, Adama, Sylwestra i Damiana nauczyła terapeutka Ania.


Materiałowe serca

Przygotowania do Walentynek szły w naszym Domu w tym tygodniu pełną parą. Uczestnicy rozpoczęli prace od uszycia serc z materiału.


Spacer

Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na spacer. Wracając weszliśmy do sklepu gdzie Agnieszka i Natalia ćwiczyły trening budżetu domowego.


Bal karnawałowy

W końcówce zeszłego tygodnia grupa Uczestników pojechała na zabawę karnawałową do zaprzyjaźnionego ŚDS w Kończewicach. Zabawa była wspaniała a wśród atrakcji były konkursy, m.in. na najlepszy stój. Wygrał go Mateusz, któremu gratulujemy!


styczeń 2020


Kino

W dniu wczorajszym byliśmy w kinie Helios w Tczewie na filmie „Mayday”. Obraz ten widzieliśmy już wcześniej w teatrze. Mieliśmy wspaniałą okazję porównania wrażeń płynących z desek teatru i wielkiego ekranu. To było bardzo ciekawe doświadczenie.


Zajęcia kulinarne

Podczas piątkowych zajęć kulinarnych Uczestnicy i terapeutki przygotowali sałatkę jarzynową.


grudzień 2019


Urodziny

24 grudnia urodziny obchodzi Damian. Korzystając z okazji najserdeczniejsze życzenia złożyli mu wszyscy podczas świątecznego spotkania.