Zlecenie Zadań PFRON Bajkowy Świat zmienia niebajkową rzeczywistość

Bajki kreują niezwykły świat piękny i kolorowy. Uczą reguł dobra i zła oraz wpajają wzory prawidłowych zachowań. Realny świat dzieci niepełnosprawnych jest odmienny niż dzieci pełnosprawnych, jednak świat bajek nie różni się niczym.

Rynek bajek poruszający tematykę niepełnosprawności jest bardzo ubogi. Dlatego wydaliśmy dwie książeczki opowiadające o Zajączku Franiu poruszającym się na wózku inwalidzkim. Dlaczego warto uświadamiać dzieciom  za pomocą bajki tak trudny temat jakim jest niepełnosprawność? Ponieważ jest to najlepsza forma przekazu dla dzieci, za pomocą najprostszych skojarzeń i utożsamianiu się z bohaterem.

Książki „Przygody Zajączka Frania” oraz „Drogowy elementarz Zajączka Frania” Doroty Jasnoch mają wymiar edukacyjny, pozwalają dziecku zdrowemu oswoić się z osobami niepełnosprawnymi z najbliższego otoczenia, natomiast dziecku niepełnosprawnemu pogodzić się z sytuacją i ukazać, że niepełnosprawność nie jest niczym wstydliwym.

Dorota Jasnoch „Przygody Zajączka Frania”

Bajka ta dostarcza dzieciom niepełnosprawnym wiele radości, umożliwiając utożsamienie się z Zajączkiem Franiem i jego przyjaciółmi oraz przeżywanie coraz to nowych przygód. Bajka ma za zadanie wytłumaczyć przyczyny trudnej rzeczywistości i akceptacji choroby.

Natomiast u dzieci pełnosprawnych rozwija wrażliwość na osoby chore z ich najbliższego otoczenia, które wymagają długoterminowej opieki. Ważne jest kreowanie świadomości u dzieci zdrowych, by nie nastawiały się negatywnie do dzieci niepełnosprawnych i aby nie odrzucali Ich ze swojego środowiska. Tak samo jak w świecie bajek, tak samo w Naszych bajkach dobro zawsze zwycięża.

Książka ukazuję również, jakie niebezpieczeństwa można spotkać na drodze oraz jak ich uniknąć, na przykład poprzez noszenie odblaskowych światełek na nieoświetlonych pozamiejskich drogach. Popularyzacja wiedzy na ten temat jest bardzo ważna, ponieważ wpajając zasady bezpieczeństwa dzieciom zarówno pełnosprawnym jak i niepełnosprawnym, mamy pewność, że będzie ona procentowała przez całe życie. Należy również podkreślić, że książka została opatrzona w piękne, barwne ilustrację.