Widoczni = Bezpieczni

Fundacja WRÓĆ, dzięki uprzejmości Prezesa Zarządu Rafinerii Gdańskiej w 2002 roku rozpoczęła Akcję Widoczni = Bezpieczni, skierowaną głównie do dzieci i młodzieży szkół wiejskich, nie rzadko o zmroku wracających ze szkoły do domu. Dzięki współpracy z Szefem Działu Biura Informacji i Promocji Rafinerii Gdańskiej Fundacja pozyskała zamówienie na 1800 sztuk opasek odblaskowych.

W 2003 roku, dzięki współpracy z Komendą Powiatową Policji w Nowym Dworze Gdańskim, możliwe było dotarcie z opaskami do szerokiego grona dzieci z powiatu Nowy Dwór Gdański, którym były przekazywane opaski odblaskowe. W ramach realizacji Programu, opaski odblaskowe były wysyłane wszystkim chętnym szkołom, komendom policji czy klubom sportowym. Dzięki firmie Grupa LOTOS, firmie DGT, firmie Groblewski, sklepom rowerowym Wysepka, Klaudex, Klonowa, Maraton, Edwarda Mokosy, CNF oraz firmie Auto – Top, kilkanaście tysięcy odblasków trafiło do dzieci.

Rok 2005 był okresem kontynuacji Akcji.

W listopadzie i grudniu 2006 roku Fundacja rozpoczęła akcję dystrybucji kamizelek odblaskowych, trwającą do marca 2007 roku. Dzięki wpływom finansowym z Akcji 1%, możliwe było dokonanie zakupu 2000 sztuk kamizelek odblaskowych, które trafiły do dzieci i młodzieży z powiatu Nowy Dwór Gdański. Z inicjatywy Wydziału Ruchu Drogowego w Gdańsku, 800 kamizelek odblaskowych zostało przekazanych z myślą o bezpieczeństwie i „widoczności” gdańskich wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierających pieniądze 14 stycznia 2007 roku.

W roku 2007, dzięki wpływom finansowym z Akcji 1%, możliwe było dokonanie zakupu rekordowej ilości 4000 sztuk kamizelek odblaskowych, które zostały przekazane dzieciom i młodzieży rejonu Żuław Wiślanych. W roku 2007 rozpoczęto również systematyczne działania na rzecz Miasteczka Ruchu Drogowego na terenie Ośrodka Hipoterapii Fundacji w Jantarze. Dzięki Wydziałowi Ruchu Drogowego Policji w Gdańsku pozyskano dokumentację i kompletne informacje, a firma SKANSKA przekazała Fundacji separatory ruchu drogowego. Dzięki inicjatywie Ford Escort FanKlub Polska, i podjęciu Akcji zbiórki środków finansowych na zakup partii kamizelek odblaskowych dla dzieci, za kwotę 1500 zł zakupiono 200 kamizelek odblaskowych z dodatkowym elementem – nadrukiem logo Fanklubu.

W roku 2008 Fundacja WRÓĆ przekazała ponad 4000 sztuk kamizelek odblaskowych, które trafiły do dzieci i młodzieży rejonu Żuław Wiślanych oraz wielu innych rejonów naszego Kraju.

W 2009 roku w realizowanej wraz z redakcją „Dziennika Bałtyckiego” Akcji Fundacja przekazała ponad 3000 sztuk opasek odblaskowych, które trafiły głównie do dzieci i młodzieży rejonu Żuław Wiślanych, powiatu nowodworskiego, malborskiego i tczewskiego. W 2009 roku Fundacja WRÓĆ wydała i rozpowszechniła w nakładzie 4000 sztuk specjalny informator „Co po wypadku drogowym”, stanowiącym kompendium wiedzy z dziedziny wiedzy prawnej, zakresu i możliwości pomocy oraz przysługującego wsparcia społecznego. W roku 2009 Fundacja WRÓĆ, dzięki finansowemu wsparciu oddziałowi pomorskiego PFRON oraz środków pozyskanych przez Fundację w Akcji 1%, wydała nakładem 8000 egzemplarzy książkę dla dzieci „Drogowy Elementarz Zajączka Frania”, adresowaną do najmłodszych dzieci, mieszkańców województwa pomorskiego.

Rok 2010 był kontynuacją akcji dystrybucji opasek odblaskowych, realizowanej wraz z redakcją „Dziennika Bałtyckiego”. Fundacja WRÓĆ wydała i rozpowszechniła drugie wydanie informatora „Co po wypadku drogowym”. W tym roku rozpowszechniono w przedszkolach i szkołach podstawowych 2000 egzemplarzy książki „Drogowy Elementarz Zajączka Frania”.

Lata 2011-1012 były okresem kontynuacji, realizowanej nieprzerwanie i obejmującej cały region, akcji edukacyjnej Widoczni = Bezpieczni, prowadzonej wraz policją i nauczycielami ze szkół podstawowych i gimnazjalnych. Przy okazji zajęć edukacyjnych i prewencyjnych, dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, rozdawano opaski odblaskowe i informatory, a w roku 2012, wydane przez Fundację ulotki, dotyczące bezpieczeństwa dzieci. Prowadzone spotkania miały na celu przekazanie dzieciom wiedzy jak bezpiecznie dojść do szkoły i wrócić z niej do domu. Dzięki akcji samozaciskowe opaski odblaskowe stały się ważnym elementem bezpieczeństwa dziecka na drodze.

Posiadamy status Organizacji Pożytku Publicznego KRS 0000129427

Skip to content