Aktualności OREW w Lasowicach Wielkichpaździernik 2021


Dzień dyni

Ale była fajna zabawa z tą dynią, na dodatek zrobiliśmy pyszne ciasto i piękne lampiony.


Dzień jabłka

Jabłka – piękne, pachnące a przede wszystkim smaczne owoce z polskich sadów. Jesienią mamy ich pod dostatkiem dlatego nie mogło ich zabraknąć na naszych zajęciach kulinarnych. A działo dużo: sok z jabłek, marchewki i banana to był tylko wstęp, po którym przyszła pora na racuchy i „Szarlotkę leniwej żony” – banalnie prostą ale tak pyszną, że po upieczeniu nie zdążyliśmy zrobić jej zdjęcia. Uwielbiamy zajęcia na których dużo się dzieje i jeszcze wyśmienicie smakują.


Spacer po Malborku

Korzystając z ostatnich ciepłych dni postanowiliśmy wybrać się na spacer po Malborku w trakcie którego mogliśmy podziwiać piękno miasta i Zamku Krzyżackiego. Na koniec zjedliśmy pyszne pączki ze „Starej pączkarni”. To był bardzo udany dzień.


wrzesień 2021


Arteterapia

Arteterapia to jedna z wielu metod stosowana w naszym Ośrodku, bardzo lubiana przez wszystkich i tych mały i tych dużych. Tu możecie podejrzeć Nas podczas tworzenia pięknych, jesiennych prac z wykorzystaniem farb i liści.


Urodziny Bartka

Dziś obchodziliśmy urodziny Bartka. To już 22 lata!!! Bartku życzymy ci samych wspaniałości, dobrych ludzi wokół i chwil słodkich jak tort. Żyj nam 100 lat!!!


czerwiec 2021


Wycieczka do Fromborka

Ostatnia wycieczka w tym roku szkolnym. Tym razem odwiedziliśmy Frombork. Byliśmy w Planetarium, gdzie przenieśliśmy się na inne planety i poznawaliśmy tajniki wszechświata. Później spacer po Fromborku i Promenadzie nad Zalewem. To był wspaniały dzień.


Zajęcia edukacyjne

Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem kart pracy Montessori. Ciało człowieka to jeden z bardziej fascynujących tematów. W prosty sposób uczymy się jak powstaje i jak zbudowane jest ciało człowieka.


Dzień Dziecka

Dzień Dziecka w tym roku świętowaliśmy przez dwa dni, bo jak się bawić to się bawić! Byliśmy na spacerze w Parku Malborskim oraz na Bulwarze Nadwiślańskim w Tczewie. Pogoda i humory dopisały wszystkim. To były udane dni.


maj 2021


Wycieczka do Mini ZOO w Jantarze

Cały tydzień rozpieszczał nas pogodą. Wykorzystaliśmy piękną aurę i pojechaliśmy do Mini Zoo w Jantarze. Tam odbyły się zajęcia Animaloterapii i Ekoterapii. Było tez dużo zabawy na gokartach


Dogoterapia

Piękna pogoda umożliwiła nam prowadzenie zajęć na dworze. Dzisiaj mieliśmy gościa. Odwiedził nas Forest – pies naszej uczennicy Bianki. Forest to pies rasy Nowofunland, która jest idealna do prowadzenia zajęć dogoterapii. Lubimy takie i zajęcia. Serdecznie dziękujemy Tacie Bianki i Forestowi.


kwiecień 2021


Hortiterapia

Na zajęciach Szymek z terapeutą Rafałem sadzili nasiona różnych roślin. Wykorzystywali do tego instrukcję wykonaną z symboli PCS. Teraz będą obserwować co z tego wyrośnie…


Dzień Ziemi

Dzisiaj obchodzimy Dzień Ziemi. Pamiętajmy żeby dbać o nasza planetę, gdyż wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za Ziemię.


Sadzenie kwiatów

Choć wiosna nie za bardzo chce u nas zagościć, my bardzo chcemy aby było ciepło i kolorowo. Na zajęciach Hortiterapii i aromaterapii posadziliśmy bratki, aby ozdobić nasz OREW. W końcu to prawie nasz drugi dom.


Superwizja

Podczas zajęć w trybie hybrydowym mamy więcej czasu i możliwości na przeprowadzanie superwizji wewnętrznych. Jest to okazja do wymiany doświadczeń, przedyskutowania strategii komunikacyjnych, doboru metod pracy terapeutycznej oraz do ciągłego rozwoju bo jak powiedział Isaac Newton „Kto usilnie chce każdej zakosztować nauki, z radością idzie się uczyć i nigdy nie ma dość.”


Zajęcia ceramiczne
Przed Świętami Wielkanocnymi na zajęciach ceramicznych stworzyliśmy piękne ozdoby.


marzec 2021


Rehabilitacja

Artur podczas zajęć rehabilitacyjnych z Panią Justynką gra w koszykówkę. 1:0 dla Artka.


Muzykoterapia

Zajęcia Muzykoterapii rozweselą każdego…


luty 2021


Spacer

Czy to jeszcze zima? Na dworze tak ciepło i pięknie, że postanowiliśmy poszukać wiosny. Słoneczko towarzyszyło nam na spacerze, a przy okazji wchłanialiśmy ogromną porcję witaminy D.


Bal karnawałowy

W piątek cudowanie bawiliśmy się na balu karnawałowym. Było dużo tańców i przebierańców. Gry i zabawy dały nam wiele radości.


Tłusty Czwartek

Powiedział nam Bartek, że dziś Tłusty Czwartek… Uwielbiamy to święto, a pączki były pyszne. Żeby spalić odrobinę kalorii zrobiliśmy zajęcia plastyczne i gimnastykowaliśmy nasze ręce.


Dzień pizzy

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pizzy. Na zajęciach kulinarnych przygotowaliśmy pyszne pizzerki, a przy okazji ćwiczyliśmy motorykę ręki i komunikację. No cóż … przyjemne z pożytecznym.


Zima

Hu, hu, ha … nasza zima zła… Ależ skąd- zima jest cudowna i daje nam dużo zabawy. Uczymy się jak aktywnie spędzać razem czas.


styczeń 2021


Dzień Łasucha

Dzisiaj w OREW Dzień Łasucha. Podczas zajęć kulinarnych zrobiliśmy oponki. Wykonaliśmy je zgodnie z AAC owym przepisem, żebyśmy wszyscy wiedzieli co należy robić po kolei. Było pysznie.


Mata masująca

Zajęcia z wykorzystaniem maty wibracyjnej w celu normalizacji napięcia mięśniowego.


Zajęcia sensoryczno-plastyczne

Za oknem wciąż piękna zima, więc do zajęć sensoryczno-plastycznych postanowiliśmy wykorzystać to co nam daje najlepszego – śnieg. Bardzo lubimy takie zabawy, które oprócz frajdy dostarczają nam wielu doznań zmysłowych.


grudzień 2020


Kartka dla medyka

W ramach akcji „Kartka dla medyka” przekazaliśmy dziś kartki z życzeniami świątecznymi dla pracowników PCZ w Malborku. Wszystkim Pracownikom służby zdrowia oraz Pacjentom życzymy wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.


Zajęcia AAC

Zajęcia prowadzone z wykorzystaniem metod AAC dają dziecku poczucie sprawstwa, zrozumienie a także możliwość samo decydowania. Nabywanie kompetencji komunikacyjnych jest procesem, który owocuje postępami w każdej sferze życia.


Spotkanie z Mikołajem

Co prawda Mikołajki były wczoraj ale nas Mikołaj odwiedził dziś. Przygotowywaliśmy się to tego cały tydzień, sami zrobiliśmy eko choinkę, która ozdabia nasz OREW, robiliśmy bombki na choinkę i nawet sami upiekliśmy ciasteczka, które dziś wspólnie dekorowaliśmy. Mikołaj był zachwycony naszą pracą i tym jak bardzo byliśmy grzeczni przez cały rok. Na rozgrzewkę przed dalszą drogą poczęstowaliśmy Go pysznym kakao.


Zajęcia edukacyjne

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, dlatego na zajęciach rozwijających koordynacje wzrokowo ruchową, spostrzegawczość oraz logiczne myślenie, nie mogło zabraknąć świątecznych atrybutów.


listopad 2020


Andrzejki

Dzisiaj Andrzejki. Rok temu bawiliśmy się, wróżyliśmy i laliśmy wosk. W tym trudnym czasie podczas zajęć w systemie hybrydowym w ramach Arteterapii mieliśmy choć namiastkę Andrzejkowej zabawy.


Suchy basen

Zajęcia w suchym basenie z kulkami to doskonała stymulacja ruchowa i emocjonalna. To szansa na wejście w interakcję z dzieckiem przez zabawę.


Dzień pluszowego Misia

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. My zrobiliśmy Misia Orewiaka sami na zajęciach Arteterapii. Było miękko i puszyście.


październik 2020


Światowy Dzień Mycia Rąk

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk. Jest to święto wypadające corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk. Jednym z celów akcji jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. My o tym wiemy i pamiętamy codziennie.


Sensoplastyka

Sensoplastyka jest poznawaniem otaczającego nas świata poprzez połączenie silnych doznań dotykowych, wzrokowych, smakowych i słuchowych. Metoda ta wspiera rozwój poprzez stymulację sensoryczną oraz swobodę, bez narzucania czynności i zachęcania do działania. Główną zaletą sensoplastyki jest to, że potrzebne „rekwizyty” znajdziemy w każdym domu.


Zabawy paluszkowe

Zabawy paluszkowe to forma ruchowych zabaw z dziećmi. Do zabawy wykorzystuje się głównie dłonie – swoje i dziecka. Najważniejszy w tej aktywności jest dotyk. Bawiąc się w ten sposób, dotykamy rąk, twarzy, głowy dziecka. W parze z dotykiem idzie równocześnie dźwięk głosu, bo zabawom paluszkowym towarzyszy mówienie lub śpiewanie. Jest to jedna z bardziej lubianych form zajęć grupowych.


wrzesień 2020


Urodziny

Sto lat, sto lat niech żyją, żyją nam…. A kto? Tosia, Ania i Bartek. Niech spełnią się wszystkie Wasze marzenia.


Logopedia

Zajęcia logopedyczne to wielospecjalistyczna terapia obejmująca swoim zakresem masaż logopedyczny, wielorakie stymulacje wszystkich sfer a także komunikację alternatywną. Każde zajęcia dostosowane są indywidualne do Ucznia aby prowadzona terapia była możliwie najefektywniejsza.


Grzyby

Zebrane w lesie grzyby przygotowaliśmy do suszenia . To świetna okazja go ćwiczeń motoryki ręki i Artetapii.


Wycieczka do lasu

Koniec lata zbliża się nieubłaganie. My Orewiacy chcemy jak najmocniej wykorzystać ostatnie ciepłe dni. Wybraliśmy się na wycieczkę do lasu. Był spacer, grzybobranie i ognisko, na którym upiekliśmy pyszne kiełbaski. Sami musieliśmy znaleźć i przynieść drzewo do ogniska, ale jesteśmy wielcy, wiadomo … To był super dzień.


Arteterapia

Arteterapia jest wspaniałym pomysłem na wyrażenie samego siebie oraz spędzenie razem czasu, a gdy dodatkowo możemy to robić na świeżym powietrzu to wtedy jest super zabawa.


Poranny krąg

Codzienne zajęcia Porannego kręgu komunikacyjnego oraz zajęcia sensorycznego dają naszym Uczniom poczucie bezpieczeństwa i stałości. Są nieodzownym elementem prowadzonej terapii.


maj 2020


Spotkanie z Żywiołem

Najsilniejszymi elementami stymulującymi zachowania dzieci są żywioły: ziemia, ogień, powietrze i woda. Praca z żywiołami ma na celu pobudzanie aktywności naszych Uczniów oraz stymulację wielozmysłową. „Spotkanie z żywiołem” jest bardzo atrakcyjną formą zajęć terapeutycznych. Obserwując Podopiecznych podczas zajęć zauważamy że coraz pewniej i sposób bardziej czynny uczestniczą w każdych kolejnych etapach. Zajęcia są również dla Nich nie tylko źródłem intensywnych doznań zmysłowych, ale też wspaniałą zabawą.


Zajęcia zdalne – Mateusz

Mateusz podczas zajęć z edukacji przyrodniczej.


Zajęcia zdalne – Maciej

Maciej ćwiczy grafomotorykę.


Terapia naszych Podopiecznych

Terapia to również czynności życia codziennego, np. pomoc przy sporządzaniu posiłku.


Zajęcia zdalne – Oliwia

Oliwia się relaksuje – mama wykonuje masaż logopedyczny.


Współpraca z rodzicami

Cieszymy się, że rodzice i opiekunowie korzystają z filmów nagranych przez naszych terapeutów, specjalnie na potrzeby zdalnego nauczania. Prezentujemy masaż logopedyczny.


kwiecień 2020


Zajęcia zdalne – Nikola

Zajęcia zdalne z Nikolą prowadzi Pani Wiola. Ćwiczymy kompetencje językowe, czytanie i rozumienie tekstu.


Logopedia


Zdalne zajęcia logopedyczne.


Poranny Krąg

Zajęcia Porannego Kręgu o tematyce wiosna.


marzec 2020


Dzień Kobiet

Co prawda mamy dopiero 6 marca ale to w niczym nam nie przeszkadzało aby Dzień Kobiet obchodzić właśnie dziś. Tradycyjnie wszystkie kobiety i kobietki dostały od Panów przepiękne tulipany a my odwdzięczyłyśmy się pysznym ciachem.


luty 2020


Urodziny

Czas płynie nieubłaganie, co doskonale widać po naszych Uczniach. W piątek do grona dorosłych dołączyła Zuzanna a Natalia obchodziła 13 urodziny. W przypadku Zuzi nie obyło się bez tradycyjnego „pasowania”. Samych pogodnych i dobrych chwil dziewczyny! STO LAT!


Spotkanie z Żywiołem

Jedną z ulubionych przez wszystkich Uczniów stymulacji jest Spotkanie z Żywiołem. W tym tygodniu obcowaliśmy z ogniem, ciepłym, miłym ale i niebezpiecznym. Uczniom bardzo podobały się doświadczenia m.in. z wulkanem a całości dopełniło mini ognisko. Spokojnie, wszystko było pod kontrolą.


Tłusty czwartek

Jak co roku tradycji musiało się stać zadość więc w ostatni czwartek pałaszowaliśmy oponki przygotowane przez Uczestników ŚDS oraz pączki. Zanim jednak zabraliśmy się do degustowania usprawnialiśmy motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową, tworząc pączki, donaty i oponki na papierze. Było pysznie, słodko i kolorowo.


Kino

19 lutego byliśmy w kinie na filmie „Gang Zwierzaków”. Niesie on ze sobą bardzo ważne przesłanie – bez względu na dzielące nas różnice, pomagamy sobie w potrzebie. Barwna animacja i wartka akcja spodobała się wszystkim – i dużym i małym. Ciekawi nowych wrażeń czekamy na kolejne seanse.


Urodziny i pożegnanie

W dniu dzisiejszym mieliśmy dwie uroczystości, które dotyczyły jednego Ucznia. Arek, bo o nim mowa obchodził 18 urodziny, bardzo ważny dzień w życiu każdego człowieka. Wszyscy Orewiacy cieszyli się razem z Nim. Niestety dziś tez nadszedł czas pożegnania, Arek przechodzi do innej placówki, wiec radosny początkowo dzień przepełnił się nostalgią i wspomnieniami wszystkich minionych lat. Trzymaj się Arek, powodzenia!


Walentynki

Walentynki jak co roku w naszym OREW są okazją do pokazania jak ważna jest miłość i przyjaźń w codziennym życiu. Wszyscy bardzo mocno zaangażowali się w robienie walentynek, świetnie się przy tym bawiąc. Pamiętajmy żeby okazywać uczucia naszym bliskim nie tylko od święta. Jednak Walentynki są dobrą okazją żeby zrobić coś razem.


Występ

W ostatni piątek „Fabryka teatru” OREW wzięła udział w V Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanych przez SOSW w Malborku. Przedstawiliśmy dwa utwory: „Mały dobosz” oraz pastorałkę zespołu TgD „Ten wyczekany cud”. Zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami i kolejny raz mogliśmy pokazać że na wiele nas stać.


styczeń 2020


Teatr

10 stycznia cały OREW wybrał się do Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku na musical pt. „Co ty powiesz”. Wydarzenie to wywarło na nas ogromne wrażenie. Wielu z nas było po raz pierwszy było w teatrze. To magiczne i emanujące niezwykłą energią miejsce a możliwość oglądania na żywo gry aktorskiej jest niezwykle emocjonujące i zapadające w pamięć.


grudzień 2019


Mikołajki

6 grudnia to chyba najbardziej oczekiwany dzień w roku i przez tych dużych i małych. Mikołajki, bo o nich mowa, w naszym OREW zawsze są pełne atrakcji. Wszyscy Uczniowie chętnie uczestniczyli w robieniu zimowych skrzatów i trzeba przyznać ze wszystkie wyszły znakomicie. Przed przybyciem najważniejszego w tym dniu gościa, wspólnie ozdobiliśmy nasze świąteczne drzewko. Wreszcie nadeszła upragniona chwila bo do drzwi OREW-u zapukał nie kto inny tylko najprawdziwszy w świecie Mikołaj, przynosząc wszystkim dzieciom słodkie upominki. Przed kolejną podróżą Mikołaj wypił kakao i zjadł maślane ciasteczka, które specjalnie dla Niego upiekliśmy. Posilony ruszył w długą drogę do innych dzieci, które też na Niego czekały. Nie martwcie się ciasteczek i kakao starczyło dla wszystkich, były pyyyyyycha.


Spotkanie z wolontariuszami

5 grudnia odwiedziła nas młodzież z zaprzyjaźnionego koła wolontariusza przy Szkole Podstawowej w Nowym Stawie oraz uczniowie z klasy III, którzy zaprezentowali nam taniec „Belgijkę”. Po występie wszyscy chętnie włączyli się w pieczenie ciasteczek, które jak co roku przygotowujemy dla odwiedzającego nas 6 grudnia Mikołaja. Na pożegnanie wspólnie zaśpiewaliśmy kilka piosenek o zimie oraz kolęd, wczuwając się już powoli w klimat nadchodzących świąt. W podziękowaniu mali artyści dostali własnoręcznie wykonane przez naszych podopiecznych aniołki z ceramiki. Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia wkrótce.


listopad 2019


Akcja charytatywna

W listopadzie włączyliśmy się w akcję charytatywną organizowaną przez Szkolne Koło Wolontariatu z Zespołu Szkół w gminie Malbork. Celem było wsparcie artykułami papierniczymi szkoły misyjnej w Peru, która ucierpiała w wyniku powodzi. Nasi Uczniowie i ich rodzice jak zawsze stanęli na wysokości zadania. Zebrane materiały przekazaliśmy wolontariuszom, skąd ruszą w dalszą drogę. W imieniu dzieci z Peru DZIĘKUJEMY !!!


Lokomat Pro

Dzięki nawiązaniu współpracy z Centrum Rehabilitacji ALTO Uczniowie OREW mają możliwość wypróbowania nowego urządzenia do reedukacji chodu. Lokomat Pro jest zaawansowanym technicznie urządzeniem medycznym do prowadzenia czynnościowej terapii lokomotorycznej. Działa wspomagając ruchy wykonywane podczas chodzenia, przyspieszając proces reedukacji chodu.


Zajęcia ceramiczne

Bardzo lubimy kiedy podczas zajęć terapeutycznych oprócz odbierania wielu bodźców możemy stworzyć coś trwałego, tak jak na zajęciach ceramicznych. Wykorzystując liście i glinę stworzyliśmy talerzyki, które po szkliwieniu i wypaleniu będą cieszyć oczy nasze i obdarowanych osób.


Zajęcia kulinarne

Jesień to jednak wspaniała pora roku. Jest tyle rzeczy które można robić, np. ugotować pyszną i rozgrzewającą zupę dyniową . Wszyscy bardzo chętnie pomagaliśmy obierać i kroić warzywa, niezbędne w tym daniu. Nie mogliśmy się doczekać, czekając kolorowaliśmy więc dyniowe rysunki. Efekt przerósł nasze oczekiwania, zupa wyszła pyszna i opróżniliśmy talerze do dna.


październik 2019


Urodziny

W październiku obchodziliśmy urodziny trójki naszych Uczniów. Nie było to zwykłe świętowanie, ponieważ oprócz Mateusza i Damiana swoje 18 urodziny Obchodziła Oliwia. Jak zawsze były torty oraz moc życzeń. Na koniec urządziliśmy małą potańcówkę.


Spotkanie z żywiołem

Spotkanie z żywiołem to jedna z form stymulacji sensorycznej. Jesiennym żywiołem jest powietrze, które pobudza komórki czuciowe skóry w zupełnie inny sposób niż dotyk bezpośredni, dając Podopiecznym niepowtarzalne odczucia.


wrzesień 2019


Dzień chłopaka

30 września jak co roku uczciliśmy święto naszych chłopców. Były prezenty, życzenia i moc uśmiechów. Niech Nam żyją w sto lat !!!


Dary jesieni

Obecna pora roku wielu osobom kojarzy się z deszczem i słotą, innym z piękną złotą jesienią. Ale jesień to również jej dary. Jednym z nich są jabłka, piękne, czerwone i soczyste. Podczas zajęć kulinarnych wspólnymi siłami robiliśmy mus oraz pyszny i zdrowy sok. Napracowaliśmy się ale trud się opłacił.


Gofry

Dzięki uprzejmości właścicieli KluboKawiarni CieKAwa nasi Podopieczni mogli obserwować proces powstawania przepysznych gofrów bąbelkowych. Wszystkim „ciekła ślinka” i nie mogliśmy się doczekać degustacji. Gofry były przepyszne. Dziękujemy za osłodzenie nam środowego popołudnia.


Lody

W piękny i słoneczny czwartek udaliśmy się do Malborskiej lodziarni „Po lodzie” aby w ramach integracji społecznej oraz treningu samodzielności kupić i zjeść smaczne lody. Spędziliśmy świetnie czas w kawiarni z prawdziwego zdarzenia.


czerwiec 2019


Urodziny Podopiecznych

W maju swoje urodziny obchodziło pięciu naszych Podopiecznych. Szymon, Kuba, Kubuś, Piotr i Piotruś. Urodziny chłopców, obchodzone są zawsze bardzo hucznie i dzięki ładnej pogodzie na świeżym powietrzu. Życzymy wszystkim Solenizantom wszystkiego, co najlepsze.


maj 2019


Wizyta w Mini ZOO w Jantarze

Ostatni dzień maja był dla nas wyjątkowy. Czas spędziliśmy w Mini ZOO w Jantarze. Mogliśmy podziwiać zwierzaki, głaskać je a nawet jeździć na koniach. Na koniec wycieczki zrobiliśmy sobie małe wyścigi na gokartach. Pogoda i humory dopisały, dzień był wspaniały.


Festiwal

24 maja kolejny raz zostaliśmy zaproszeni na Powiatowy Festiwal „Przyjaźń niejedno ma imię” w SOSW Malbork. Była to XVII edycja Festiwalu gdzie przedstawiliśmy krótki spektakl o pokonywaniu swoich słabości. Nasz zespół teatralny otrzymał dyplom i kolejną statuetkę. Jesteśmy bardzo dumni! Gratulujemy również naszej Uczennicy Ani, która dostała nagrodę za piękny rysunek wykonany na konkurs plastyczny. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i świetną zabawę !


marzec 2019


Urodziny Pawła

Kolejne urodziny Pawła obchodziliśmy w tym roku wyjątkowo, ponieważ było to nasze ostanie spotkanie w OREW. Mimo tego humor wszystkim dopisał i zabawa była świetna. Solenizantowi życzymy samych sukcesów w nowym miejscu i jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe.


Wiosenny spacer

Krótko po spaleniu Marzanny wybraliśmy się do parku nad rzeką Nogat aby szukać pierwszych oznak wiosny. Jak widać udało się nam je znaleźć !


Pierwszy dzień wiosny

„Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, ciebie żegnamy, a wiosnę witamy”. Już nie mogliśmy doczekać się pierwszego dnia wiosny. Świętowaliśmy go przy ognisku, śpiewając piosenki i jedząc kiełbaski. Największą atrakcją było jednak spalenie Marzanny jako symboliczne pożegnanie zimy! Teraz czekamy na piękne słońce i wiele zieleni!


Dzień kobiet

8 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dla wszystkich Kobiet i Kobietek w OREW to bardzo miły dzień. Zostałyśmy obdarowane pięknymi życzeniami i bukietami.


luty 2019


Tłusty Czwartek

Bardzo lubimy Tłusty Czwartek kiedy możemy bezkarnie zajadać słodkości i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. Tego dnia na Bawialni mieliśmy Arteterapię. Dzień był kolorowy, słodki i bardzo przyjemny.


styczeń 2019


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen niespodzianek, uśmiechów, wzruszeń i radości. Naszym OREW obchodziliśmy go 22 stycznia. Przygotowane na to święto atrakcje zachwyciły naszych wspaniałych gości a całość zwieńczył pyszny poczęstunek. Drodzy Dziadkowie i Babcie, żyjcie nam jak najdłużej!!!


Przegląd Kolęd i Pastorałek

Fabryka Teatru Fundacji WRÓĆ po raz kolejny wzięła udział w Międzywojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez SOSW w Malborku. Jako zespół wokalno-instrumentalny zaśpiewaliśmy i zagraliśmy utwór „Pierwsza gwiazda”. Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Janusza Guziak.


grudzień 2018


Fabryka Elfów

Nawet zimą kochamy podróżować – tym razem Gdańsk i Wielka Fabryka Elfów! Kraina pełna magii i niespodzianek. Co to były za emocje! Spotkaliśmy Elfy i Mikołaja w jego baśniowym pokoju! Słuchaliśmy muzyki, graliśmy, śpiewaliśmy, bawiliśmy się i skakaliśmy do woli. Każdy z nas napisał list do Świętego Mikołaja i wrzucił go do specjalnej skrzynki oczywiście wszystkie prośby spełniły się w Święta a czas w tym miejscu pozwolił nam doświadczać i przeżyć niesamowitą przygodę!


Mikołaj

Szóstego grudnia jak wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie.. Zawitał także do naszego Ośrodka z workiem pełnym prezentów. Przygotowaliśmy dla Niego piękne dekoracje, słodkie ciasteczka i kakao. Ubraliśmy choinkę a nawet śpiewaliśmy świąteczne piosenki. Ten dzień wprowadził nas w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.


Zajęcia ceramiczne

Zajęcia w pracowni ceramicznej są nas zawsze bardzo atrakcyjne. Ostatnio jednak są one szczególne, ponieważ efekty pracy naszych Uczniów będą upominkami dla Gości podczas wigilijnego spotkania.


listopad 2018


Andrzejki

Tradycyjnie na koniec listopada organizowane są Andrzejki. Również w naszym Ośrodku jest to czas wspólnej zabawy, różnego rodzaju konkurencji i tańców. Był to dzień trochę tajemniczy pełen dziwacznych kostiumów, smakołyków i nowych wyzwań!


Zajęcia kulinarne

Dynia bardzo kojarzy nam się z jesienią dlatego w tym okresie często pojawia się na zajęciach OREW. Podczas zajęć kulinarnych z dyń powstała zupa krem i ciasto dyniowe. Mieliśmy ich taką ilość, że z jednej największej powstał lampion który szerokim uśmiechem wita wszystkich wchodzących do bawialni.


Wizyta na cmentarzu

Kultywowanie tradycji jest ważnym elementem edukacji i rewalidacji w naszym Ośrodku. Z okazji 1 listopada nasi Uczniowie wraz z terapeutami w zadumie złożyli znicze na cmentarzu w Lasowicach Wielkich.


październik 2018


Urodziny

W październiku swoje urodziny obchodzili Oliwia, Mateusz i Damian. Jak zwykle było bardzo wesoło, kolorowo i smacznie. Życzenia solenizantom złożył różowy jednorożec co było dla nich miłą niespodzianką.


Biblioterapia

Wykorzystanie książek w codziennej terapii to istotny element zajęć grupowych. Dzięki zajęciom Biblioterapii rozwijamy nasza wyobraźnię oraz poznajemy magiczny świat bajek i baśni.


Programy Aktywności Knillów

Programy Aktywności Knillów opierają się na poznawaniu i doświadczaniu różnych rodzajów działań, takich jak kołysanie, wymachiwanie rękoma, zginanie i rozprostowywanie rąk, pocieranie, zaciskanie i otwieranie dłoni, itd. oraz dostosowaniu tych ruchów do akompaniamentu. Pierwszym kanałem porozumienia dla naszych Podopiecznych często jest właśnie dotyk i bliskość z drugim człowiekiem.


Wizyta w Mini ZOO w Jantarze

Ostanie ciepłe dni jesieni wykorzystaliśmy w pełni. W piątek 19 października pojechaliśmy na wycieczkę do Jantaru gdzie zwiedziliśmy Mini ZOO w Jantarze, mieliśmy konne przejażdżki i jeździliśmy na gokartach ! Fantastycznie się bawiliśmy a wspólny spacer w promieniach słońca długo pozostanie nam w pamięci.


Spacer

Chętnie zwiedzamy i poznajemy naszą okolicę, bardzo interesują nas zmiany zachodzące w przyrodzie podczas poszczególnych pór roku. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo słoneczna i barwna, co sprzyja aktywnym spacerom po miejscowości w której znajduje się nasz Ośrodek.


Kino

Dawno nie byliśmy w kinie więc nadszedł czas na wycieczkę! Tym razem wybraliśmy film animowany „Mała Stopa”. Dzięki takim wyjazdom możemy odkrywać ciekawe miejsca, uczyć się nowych rzeczy a co najważniejsze uciec w krainę bajki i fantazji. Film był niesamowity, zaliczamy go do jednego z lepszych, który widzieliśmy.


wrzesień 2018


Muzykoterapia

Muzyka działa na nas terapeutycznie i aktywizuje do nowych działań. Wspólne muzykowanie zbliża nas do siebie i daje poczucie sprawstwa a co najważniejsze dzięki niej stajemy się bardziej kreatywni i szczęśliwsi.


Siłownia

21 września wyruszyliśmy na spacer do malborskiego parku szukać pierwszych oznak jesieni. Było pięknie, zebraliśmy całą górę kasztanów i żołędzi, podziwialiśmy złote liście w promieniach słońca. Skorzystaliśmy też z miejskiej siłowni, gdzie mogliśmy wykazać się swoją sprawnością.


Spacer

Wykorzystujemy ostanie promienie letniego słońca i sporo czasu spędzamy na dworze. Jedną z naszych ulubionych aktywności jest spacer. Otaczająca nas przyroda każdego wprawia w cudowny nastrój i dodaje energii.


Rozpoczęcie roku szkolnego

Tegoroczne wakacje były pełne słońca i wypoczynku, wiele z nas podróżowała i zwiedzała niesamowite miejsca. Jednak już nie mogliśmy doczekać się kiedy znowu wszyscy się spotkamy! Końcówka sierpnia to wielkie odliczanie dni do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019. Fantastycznie było spotkać swoich przyjaciół, terapeutów i opiekunów. Przywitaliśmy się na wesoło śpiewając i grając, wszyscy bawili się świetnie. Jesteśmy ciekawi jakie nowe przygody przyniesie nam ten rok szkolny!


czerwiec 2018


Koncert

8 czerwca Podopieczni wraz z rodzicami i opiekunami wzięli udział w koncercie dedykowanym osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. W trakcie koncertu swoje umiejętności muzyczne prezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Kolejny raz przenieśliśmy się w świat pełen muzyki, wrażliwości i magii.


MOW TROP

Kolejnym miejscem w którym mamy wielu przyjaciół jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Malborku. Co roku jesteśmy zapraszani na festyn MOW TROP. Organizatorzy zapewniają masę atrakcji z których chętnie korzystamy. W tym roku obowiązywała tematyka bajkowa – wszystkie przedstawienia i zadania związane były z tym tematem. Bawiliśmy się świetnie a po całym wydarzeniu spędziliśmy miły czas podczas posiłku a następnie relaksowaliśmy się przy miejskiej fontannie !


maj 2018


Festiwal „Przyjaźń niejedno ma imię”

Każdego dnia rozwijamy się w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich sztuka, a dokładniej teatr. Nasze przestawienia zawsze są dopracowane w najmniejszym szczególe, a my na scenie dajemy z siebie wszystko. Okazją do kolejnego pokazania naszej umiejętności był XVI Festiwal „Przyjaźń niejedno ma imię” na który zostaliśmy zaproszeni przez SOSW w Malborku. Tematyka spotkania była związana z podróżowaniem i takie również było nasze przestawienie, które oczarowało publiczność. Podczas Festiwalu na scenie zaprezentowały się również inne grupy teatralne. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny, na który i my wysłaliśmy kilka prac – a wyróżnienie od jury dostała praca Ani. Dzień spędzony wśród przyjaciół z innych placówek będziemy wspominać bardzo miło.


XIII Bieg Papieski

18 maja nasi Podopieczni oraz terapeuci i opiekunowie wzięli udział w XIII Biegu Papieskim w Dzierzgoniu. Na linii startu stawiło się łącznie około 300 zawodników. Oprócz uczczenia urodzin Papieża Jana Pawła II, bieg miał charakter charytatywny. Nie zabrakło również innych, wspaniałych atrakcji. Bawiliśmy się wspaniale!


Zabawa chustą Klanzy

Po całym dniu intensywnych zajęć dydaktycznych zasługujemy aby wyjść na plac zabaw i miło spędzić tam czas. Dzisiaj chwile na świeżym powietrzu były wyjątkowe ponieważ bawiliśmy się chustą Klanzy! Piękne kolory i jej lekkość podkreślał ciepły wiatr oraz słońce. Mieliśmy różne zadania, które wykonywaliśmy do dźwięków muzyki. Tęczowe kolory chusty powodują, że zwykłe chwile stają się naprawdę magiczne !


Kino

Po powrocie z majówki ciężko nam usiedzieć w murach Ośrodka a więc w piękny słoneczny wtorek ruszyliśmy na wycieczkę do Tczewa. Naszym celem było kino Helios i film animowany „Piotruś Królik”. Chyba nikt z nas nie spodziewał się jak zabawny, a zarazem wzruszający to będzie film. Wszystkich wprawił w wyśmienite humory, a sama wycieczka dodała nam siły do dalszej pracy podczas zajęć.


kwiecień 2018


Występ

26 kwietnia wzięliśmy udział w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na uroczystość zostaliśmy zaproszeni przez SOSW w Malborku, a cała impreza zorganizowana była w Karwanie. Podczas spotkania odbył się przegląd grup teatralnych z różnych ośrodków, szkół i przedszkoli. My również przygotowaliśmy kolorowy spektakl, który poruszył serca widowni. Sami zaś byliśmy zachwyceni wszystkimi przedstawieniami i atrakcjami zapewnionymi przez organizatorów, a co najważniejsze integrowaliśmy się, tańczyliśmy i głośno biliśmy brawo. Wracając przepełniała nas radość i duma, że mogliśmy brać udział w tak fantastycznym wydarzeniu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Janusza Guziak, nauczyciela SOSW Malbork.


Plac zabaw

Po zimowej przerwie musieliśmy przetestować sprzęty które znajdują się na naszym placu zabaw. Słoneczna środa była do tego świetną okazją, bawiliśmy się wyśmienicie na huśtawkach, zjeżdżalni i drabinkach. Była to też chwila odpoczynku na materacach w promieniach słońca i przy dźwiękach muzyki.


Wiosenne kanapki

Wtorek to dzień zajęć kulinarnych. Za oknem wiosna w pełni więc tematem przewodnim stały się wiosenne warzywa i inne smaczne dodatki do świeżo upieczonego chleba. Wspólnymi siłami powstały kolorowe i pyszne kanapki. Mieliśmy wiele zabawy podczas przygotowań, ale i tak najlepsze okazało się ich zjedzenie !


Wiosenny spacer

Wiosna już w pełni co oznacza, że przyszedł czas na częstsze spacery. Każdy z nas uwielbia ciepłe powietrze i rozświetlające wszystko słońce. Przyroda budzi się do życia, swoimi barwami i zapachami zawsze nas zachwyca. Ten dzień był dla nas wyjątkowy bo przywitaliśmy nową koleżankę – Nikolę. Spacer zakończyliśmy pysznymi lodami. Było dużo uśmiechu i miłych wrażeń.


Spotkanie Wielkanocne

5 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć naszych przyjaciół na spotkaniu Wielkanocnym. Pierwotnie miało ono odbyć się przed Świętami jednak okoliczności sprawiły, że musieliśmy je przełożyć. Mając na uwadze, że okres Świąt Wielkiej Nocy to czas radości i budzenia się wszystkiego do życia oraz pragnąc aby trud naszych Uczniów oraz Ich terapeutów i opiekunów nie poszedł na marne, zaprezentowaliśmy podczas spotkania barwne przedstawienie, które przygotowaliśmy. Na scenie zagościły zajączki, baranki i wesołe pisanki. Nie mogło też zabraknąć Śmigusa Dyngusa, którym szczodrze zostali obdarowani wszyscy zaproszeni Goście. Wspólnie spędzony czas zawsze daje nam wiele radości.


marzec 2018


Śniadanie Wielkanocne

Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycje i zwyczaje związane z obchodzeniem tych Świąt w Polsce poznajemy na różne sposoby, między innymi po przez świąteczne potrawy. Dlatego ostatniego dnia przed przerwą świąteczną przygotowaliśmy wyjątkowe śniadanie, na którym nie mogło zabraknąć żurku, białej kiełbasy, jaj i wielkanocnej baby.


Robot

Motorykę małą możemy trenować w każdej wolnej chwili. Podoba nam się to szczególnie gdy mamy przy tym zabawę a efekt naszej pracy jest naprawdę imponujący. Tak właśnie Maciek i pan Jarek podczas zajęć stworzyli robota który stał się naszym nowym przyjacielem. Nasza wyobraźnia nie zna granic.


Urodziny Pawła

W marcu już kolejny raz mogliśmy cieszyć się z urodzin naszego kolegi Pawła ! W tym roku skończył 21 lat ! Oczywiście świętowaliśmy wspólnie jedząc pyszny tort, po wspólnie zaśpiewanym STO LAT. Paweł był przeszczęśliwy ! Jeszcze raz naszemu koledze składamy najserdeczniejsze życzenia !


Pierwszy dzień wiosny

Jak co roku z utęsknieniem czekamy na słońce, kwitnące kwiaty i śpiew ptaków które przychodzą wraz z wiosną. Jest to piękna pora roku i jak zwykle chcieliśmy ją tradycyjnie przywołać – śpiewając piosenki i paląc Marzannę ! Oprócz tego skorzystaliśmy z przywileju jaki wiąże się z dniem wagarowicza i udaliśmy się na spacer po centrum Malborka. Widać, że pożegnanie Marzanny dało mały efekt, bo pojawiło się piękne słońce które umiliło nam przechadzkę.


Kino

Wycieczki do kina to jedna z naszych ulubionych form spędzania czasu. W marcu wybraliśmy się na animację pt. „Jaskiniowiec”. W lutym byliśmy na filmie animowanych „Gnomy rozrabiają”. Takie wycieczki to dla nas zawsze duża przygoda.


Dzień Kobiet

Jak co roku Panowie z naszego Ośrodka nie zapomnieli o Święcie Kobiet. Wszystkie panie, te małe i te duże, dostały w tym dniu piękne kwiaty.


luty 2018


Zajęcia indywidualne

Podczas pracy na zajęciach indywidualnych terapeuta wykorzystuje strategie wyboru. Adam wybiera pomoce, które go najbardziej interesują i którymi chce się bawić. Najbardziej lubi świecąco-grający bębenek i świecącą lampę, która kolorowymi refleksami wypełnia całą salę. Zabawki wykorzystane podczas zajęć rozwijają percepcję słuchową i wzrokową Adama, a także zachęcają do aktywnego udziału w zajęciach.


Zimowe zabawy

Zimowy czas sprzyja kreatywnym zabawom i twórczej pracy. Piękno tej mroźnej pory roku można poczuć na wiele sposobów, nawet nie wychodząc na zewnątrz ! Odpowiednie przygotowana mieszanka pozwoliła nam na zabawę sztucznym śniegiem, a dzięki kolorom, którymi go barwiliśmy stworzyliśmy wspólne dzieło. Pobudzaliśmy zmysły i zdobyliśmy nowe doświadczenie, a co najważniejsze świetnie się bawiliśmy!


Walentynki

Walentynki to piękny dzień, w którym możemy wyrazić swoje uczucia przyjaźni i sympatii do kolegów i przyjaciół dlatego i My w tym dniu postanowiliśmy ułatwić to naszym uczniom organizując Pocztę Walentynkową. Każdemu było bardzo miło gdy dostał liścik z wyrazami sympatii. Przygotowane w tym dniu gofry w kształcie serca były bardzo smaczne, każdy mógł zjeść je samemu lub obdarować lubianą osobę. Zabawa była super.


Rogaliki

Bardzo lubimy dni kiedy odbywają się zajęcia kulinarne, szczególnie gdy pomagamy przygotowywać słodkości i cały Ośrodek wypełnia piękny zapach. Tym razem chętnie zaangażowaliśmy się w pieczenie rogalików. Było dużo pracy podczas wyrabiania ciasta i ciekawiło nas jak nadaje się im odpowiedni kształt. Bawiliśmy się bardzo dobrze, a na zakończenie dnia zajadaliśmy się udanymi wypiekami, które wszystkim bardzo smakowały.


styczeń 2018


Upominki

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka zawsze przygotowujemy dla naszych kochanych bliskich małe upominki. W tym roku z pomocą naszych terapeutek i opiekunek udało nam się zrobić pięknie pachnące kolorowe mydełka w kształcie serca. Pracy było sporo, ale przy okazji trenowaliśmy motorykę małą i stymulowaliśmy zmysły. Byliśmy z siebie dumni mogąc wręczyć pięknie zapakowany, własnoręcznie wykonany prezent.


Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia zapisały się jak co roku wyjątkowymi literami w naszym szkolnym kalendarzu. W tym czasie świętujemy bowiem z kochanymi Babciami i Dziadkami, którzy przybyli licznie do naszego ośrodka aby obejrzeć specjalnie przygotowane przedstawienie i pobyć ze swoimi wnukami.


Przegląd Kolęd i Pastorałek

10 stycznia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Malborku odbył się III Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek ,,A nadzieja znów wstąpi w nas”, w którym z przyjemnością wzięliśmy udział.


Kino

Nowy rok rozpoczęliśmy wyjazdem do kina. Ekranizacja drugiej części przygód przeuroczego misia Paddingtona nie pozwoliła nam wysiedzieć w szkolnych murach. Film był bardzo zabawny i wielu z nas płakało ze śmiechu ale nie brakowało też chwil wzruszenia podczas historii mówiącej o sile przyjaźni. Po seansie udaliśmy się na ciepły posiłek, gdzie dodatkowo mogliśmy integrować się społecznie. Zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.


grudzień 2017


Odwiedziny uczniów SP nr 2 w Nowym Stawie

22 grudnia odwiedzili nas Uczniowie z SP 2 w Nowym Stawie z krótkim świątecznym występem muzycznym, na którym zaprezentowali pięknie kilka kolęd i pastorałek, również z udziałem akordeonu. Tego samego dnia Martynka, Kacper i Artur obchodzili swoje urodziny. Było mnóstwo życzeń, za które Solenizanci odwdzięczyli się pysznymi tortami. To był piękny i pełen wzruszeń dzień.