Aktualności Środowiskowego Domu Samopomocy


Środowiskowy dom Samopomocy w Lasowicach Wielkich


kwiecień 2019


Urodziny Klaudii

W  kwietniu świętowaliśmy 29 urodziny Klaudii. Wszystkiego najlepszego dla naszej solenizantki.


Ogród kwiatowy

Zanim wyruszyliśmy na długi weekend majowy zrobiliśmy porządki w naszym ogrodzie kwiatowym. W tym roku postanowiliśmy upiększyć również teren przed wjazdem do Ośrodka.


Spacer nad morzem

Wielkopiątkowy spacer po plaży w Jantarze.


Palmy Wielkanocne

Z okazji Niedzieli Palmowej Uczestnicy stworzyli własnoręcznie przepiękne palmy i inne ozdoby.


Ozdoby Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt przyozdobiliśmy nasz Ośrodek.


Aktywne piątki

Aktywne piątki w terenie. Rekreacja ro, nordic walking, gry zespołowe i relaksacja, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. Dziś również zorganizowaliśmy przyjęcie dla pani Basi, która wyjeżdża na kilka miesięcy do Hiszpanii. Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowali kartki i drobne upominki w podziękowaniu za zaangażowanie pani Basi w życie Ośrodka, lekcje szydełkowania, uśmiech, pomoc i codzienne rozmowy.


Prace w ogrodzie

W tym tygodniu przygotowywaliśmy nasze rabatki kwiatowe i warzywne do sezonu wiosennego.


Zajęcia ceramiczne

W pracowni ceramicznej trwają intensywne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Zaprosiliśmy do nich przyjaciół z OREW w Lasowicach Wielkich.


marzec 2019


Zajęcia na świeżym powietrzu

Spacery i wycieczki to stała pozycja naszych zajęć. Obserwujemy zachodzące zmiany w przyrodzie, a także relaksujemy się na świeżym powietrzu.


Dzień Kobiet

Jaki piękny dzień w Środowiskowym Domu Samopomocy. Nasi Panowie stanęli na wysokości zadania – obdarowali nas kwiatami i słodyczami, ugotowali przepyszny obiad, złożyli nam przepiękne życzenia i jak każdego dnia sprawili, że czujemy się ważne i wyjątkowe. Wszystkim Paniom w Dniu Kobiet życzymy, aby otaczali ich tacy cudowni mężczyźni.


luty 2019


Lutowe urodziny

5 lutego nasz Uczestnik Piotrek obchodził 33 urodziny. Z tej okazji wszyscy domownicy złożyli mu najserdeczniejsze życzenia. W tym miesiącu urodziny obchodzili również nasza wspaniała pani Kierownik i przesympatyczny pan Henryk.


Tłusty czwartek

Tłusty czwartek osłodzony pysznymi, własnoręcznie przygotowanymi oponkami.


SDŚ

Zajęcia indywidualne z zakresu stymulacji polisensorycznej w Sali Doświadczania Świata.


Spacer nad morzem

Jak ferie w Środowiskowym Domu Samopomocy, to tylko nad morzem! Malownicza plaża w Kadynach skradła nasze serca.


Bal walentynkowy

Ach, co to był za bal!


Przygotowania do balu

Przygotowania do balu walentynkowego. Pieczenie, dekorowanie, sprzątanie i tworzenie atrakcji dla przyjaciół z ŚDS Kończewice.


Warsztaty szydełkowania

Prawie miesiąc czasu w naszym Ośrodku odbywały się integracyjne warsztaty szydełkowania, które miały na celu przybliżenie podstaw tej techniki. Przeprowadziła je Pani Barbara Cegła, Uczestniczka ŚDS. Pani Basia jest samoukiem – swoją pasję rozwija dzięki filmikom oglądanym na stronach internetowych oraz z książek, które wypożycza w Miejskiej Bibliotece w Malborku. Prace z szydełkiem rozpoczęliśmy od wykonania łańcuszka. Kolejnym krokiem było opanowanie półsłupka i oczka, był to trudniejszy etap ale Pani Basia chętnie tłumaczyła i pokazywała jak należy wszystko prawidłowo wykonać. Powstały piękne kominy, które chętnie założymy w chłodniejsze dni.


Zajęcia kulinarne

Sałatka jarzynowa pojawia się w większości polskich domów. My również trzymamy się tej tradycji i w ramach treningu kulinarnego przygotowaliśmy ją na obiad.


Przygotowania do walentynek

W pracowni ceramicznej Uczestnicy lepią, wycinają, szkliwią i wypalają gliniane serca.


styczeń 2019


Zajęcia w Ośrodku Basenoterapii

Jedną z form wsparcia dla naszych Podopiecznych są zajęcia w Ośrodku Basenoterapii Fundacji WRÓĆ, których celem jest uzyskanie przez Uczestników lepszej kondycji psychofizycznej, zwiększenie samoakceptacji i kontroli nad własnym ciałem.


Urodziny

W styczniu w Środowiskowym Domu Samopomocy świętowaliśmy 66-te urodziny Pani Teresy i 79 urodziny Pana Jerzego. Dla naszej solenizantki był to niezwykle ważny dzień. Przyjmując życzenia i prezenty nie kryła wdzięczności i łez wzruszenia. Solenizantowi koleżanki, koledzy oraz terapeuci odśpiewali „Sto lat”, złożyli życzenia i wręczyli wcześniej przygotowane laurki i prezenty.


Kartki z życzeniami

„Być częścią grupy daje moc” – takie hasło przyświecało poniedziałkowym zajęciom manualnym, w ramach których tworzyliśmy kartki z życzeniami powrotu do zdrowia dla pana Leszka. Wszyscy niezmiernie się cieszymy, że nasz przyjaciel odzyskuje siły i już nie możemy się doczekać powrotu pana Leszka na nasze zajęcia.


Zimowe ognisko

Taką piękną zimę mamy w Lasowicach, grzechem byłoby z niej nie skorzystać. Wspólne biesiadowanie przy ognisku, to naszym zdaniem świetny pomysł na spędzenie środowego przedpołudnia. Zgadzacie się z nami ?


Zajęcia ceramiczne

W pracowni ceramicznej praca wre. Nowy Rok , nowe wyzwania przed nami. Do Walentynek wydawałoby się jeszcze daleko , ale my już przygotowujemy się , aby obdarzyć naszych bliskich prezentami. Gliniane serca posłużą nam również do zmiany wystroju naszych sal.


grudzień 2018


Mikołajkowe zajęcia kulinarne

Z okazji Mikołajek na zajęciach kulinarnych wspólnie piekliśmy pierniki a następnie je dekorowaliśmy. A w ramach zajęć manualnych, jako Pomocnicy Świętego Mikołaja pakowaliśmy prezenty na wigilijne spotkanie.


Upominki

Nasi Podopieczni już od jakiegoś czasu przygotowują w pracowni ceramicznej upominki, które otrzymywać będą Goście Wigilii organizowanej corocznie przez Fundację WRÓĆ.


Barbórka

W dniu wczorajszym, wspólnie z Panem Sławkiem, który jest emerytowanym górnikiem, świętowaliśmy Barbórkę. Nasz gość honorowy opowiedział nam o swojej długoletniej pracy w kopalni miedzi i udzielał odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na zakończenie spotkania Uczestnicy rozwiązali quiz wiedzy o górnictwie. Spośród wszystkich słuchaczy Ania, Joanna i Andrzej, udzielili najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Zwycięzcom gratulujemy, zaś panu Sławkowi jeszcze raz składamy najszczersze życzenia z okazji jego święta.


listopad 2018


Urodziny

W listopadzie świętowaliśmy również wspólnie urodziny Pawła i 60-te urodziny pana Adama.


Andrzejki

Ostatni piątek był dla naszych Uczestników pełen atrakcji. Zrobiliśmy sobie Czas Urody, podczas którego wszyscy poddali się zabiegom pielęgnacyjnym, a następnie przystąpiliśmy do zabaw i wróżb z okazji Andrzejek. Świętowaliśmy również imieniny pana Andrzeja oraz urodziny opiekuna Piotra.


Konkurs 

Już po raz drugi nasi Podopieczni przygotowują się do udziału w konkursie na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową, organizowanym przez MOPS w Sopocie, w którym w zeszłym roku uzyskali zaszczytne III miejsce. Prace nad projektem szopki trwają jednocześnie w trzech pracowniach: krawieckiej, stolarskiej i ceramicznej.


Zajęcia kulinarne

Pyszne ciasteczka orzechowo-owsiane upieczone przez Uczestników na zajęciach kulinarnych


Grzybobranie

Kiedy pogoda dopisała wybraliśmy się na grzybobranie.


Wyjście do fryzjera

W ostatni piątek 6 osobowa grupa pojechała do Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku, gdzie znajduje się gabinet do nauki zawodu fryzjera. Nasi Uczestnicy mogli skorzystać z usług praktykantów, którzy uczą się tego zawodu pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Efekty, jak widać, imponujące!


Zajęcia ceramiczne

Kubeczki stworzone przez Uczestników na zajęciach z ceramiki. Samodzielnie formowane, szlifowane, wypalane i szkliwione.


Kiermasz

Co jakiś czas dostajemy ubrania od zaprzyjaźnionej z naszym Ośrodkiem Pani, która prowadzi sklep z odzieżą używaną ale również od rodzin Uczestników czy pracowników. Dzięki temu organizujemy bezpłatne kiermasze, podczas których każdy może wybrać dla siebie odzież, która się podoba.


październik 2018


Wieńce

Z okazji Święta Wszystkich Świętych Uczestnicy tworzyli wieńce na zajęciach manualnych.


Urodziny

W Środowiskowym Domu Samopomocy mamy wiele okazji do świętowania. W październiku obchodziliśmy wspólne urodziny Pana Adama, naszego Podopiecznego oraz terapeutki Darii i opiekunki Agaty. Wszyscy razem mają już 134 lata! W tym miesiącu obchodziliśmy również urodziny Uczestnika Marka i terapeutki Moniki, podczas których w ramach atrakcji było rozbijanie piniaty, przygotowanej wcześniej przez Uczestników.


Jesienny spacer

Piękna polska złota jesień skłoniła nas do wyjścia na spacer.


Ognisko

Jesienne pieczenie kiełbasek w ramach zajęć kulinarnych. Jako dodatek ukiszone latem przez Uczestników ogórki.


Wizyta u strażaków

W październiku odwiedziliśmy jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Malborku, gdzie mogliśmy zapoznać się z trudną ale fascynującą pracą strażaków.


Piniaty

Zajęcia manualnych w ramach których tworzyliśmy piniaty.


Zbiór nasion

Myśląc o mijającej jesieni zebraliśmy nasiona kwiatów, które rosną wokół naszego Ośrodka. Wysuszymy je i w przyszłym roku na nowo posiejemy.


Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

10 października byliśmy w Gdańsku na Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów. Na wszystkich czekało wiele atrakcji w jednym miejscu. Pani Maria skorzystała z darmowego makijażu, pani Asi pomalowania paznokcie. Zjedliśmy pyszne danie przygotowane na naszych oczach przez pana Roberta Sowę. Skorzystaliśmy z seansu 7D, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Słuchaliśmy wykładu na temat wpływu aktywności fizycznej na zdrowie seniora, obejrzeliśmy pokaz mody dla osób dojrzałych, a także program kabaretowy Tadeusza Drozdy i piękny pokaz tańca wykonanego przez grupę seniorów. To był bardzo udany wyjazd!


Wycieczka do Mini ZOO w Jantarze

Korzystając z pięknej jesiennej pogody pojechaliśmy na wycieczkę do  Mini ZOO w Jantarze. Stamtąd busem zoo zrobiliśmy sobie wypad na plaże w Stegnie i Katach Rybackich.


Tydzień jabłkowy – dzień czwarty i piąty

Kolejnego dnia tygodnia jabłkowego, panie upiekły pyszną szarlotkę. Ostatniego dnia naszych zmagań z samodzielnie zebranymi jabłkami Uczestnicy wykonali etykiety na słoiki, które dodatkowo pięknie ozdobili.


Tydzień jabłkowy – dzień trzeci

W środę każdy z Uczestników przyniósł słoiki, które dokładnie umyliśmy, po czym zaczęliśmy obieranie, krojenie i układanie w nich jabłek. Będzie pyszny kompot !


Tydzień jabłkowy

28 września przypada Światowy Dzień Jabłka dlatego i postanowiliśmy zorganizować Tydzień jabłkowy. W poniedziałek 1 października, na Porannym Kręgu Uczestnicy rozmawiali z terapeutką na temat walorów zdrowotnych jabłek. Poznaliśmy także przysłowia, symbolikę jabłka oraz jego kulinarne zastosowanie. We wtorek grupa Uczestników pojechała z terapeutami do zaprzyjaźnionego sadu, gdzie nazrywali pyszne, soczyste jabłka, które będą przetworzone na kompot jabłkowy.


wrzesień 2018


Urodziny

We wrześniu wspólnie świętowaliśmy urodziny naszych dwóch Uczestników – pana Andrzeja i pana Wiesia.


Jesienne porządki

W ramach pracowni techniczno-ogrodniczej Uczestnicy porządkowali teren zewnętrzny oraz Ośrodkowy ogródek przed sezonem jesiennym.


sierpień 2018


Ranczo

Wyjazd na „Ranczo” Nowa Wieś i relaks na świeżym powietrzu. Uczestnicy bardzo lubią biesiadować i odpoczywać na łonie natury.


Warsztaty florystyczne

Warsztaty florystyczne z tworzenia rustykalnych kompozycji z kwiatów i ziół.


Jezioro

Korzystając z pogody wybraliśmy się do Sztumu nad jeziorko. Wypad był połączony z urodzinami pana Sławka opiekuna, który zaprosił Uczestników na lody. W Sztumie pojechaliśmy także po naszego Uczestnika pana Wieśka, który w pobliskim szpitalu odbywał swoją 6 tygodniową rehabilitację.


lipiec 2018


Plaża

Wypad na plażę w Jantarze.


Zakupy

Zakupy do Ośrodka, które robiły Panie Halinka i Asia. Poradziły sobie bardzo dobrze.


Porządki

Dzień porządkowy w ŚDS w ramach Treningu umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym.


Grill

„Letnie grillowanie” pod takim hasłem nasi Uczestnicy oraz zaproszeni goście z ŚDS w Czerninie bawili się w zaprzyjaźnionym ośrodku ŚDS Kończewice. Było wiele atrakcji, m.in. konkursy plastyczne i konkurencje sportowe. Gwoździem programu był występ grupy kabaretowej ze spektaklem „Uśmiech prawdziwy”.


Zakupy na targu

W ramach treningu budżetowego nasi Podopieczni zrobili zakupy na targu. Następnie z zakupionych produktów przygotowali przepyszne drugi śniadanie.


czerwiec 2018


Bieg Pokoju

29 czerwca kibicowaliśmy osobom biegnącym w Biegu Pokoju. Celem międzynarodowej sztafety Peace Run jest szerzenie przyjaźni i porozumienia. W biegu brała udział nasza terapeutka Ania Kosińska i jej team.


Gry

Z powodu burzy poniedziałkowy poranek spędziliśmy grając w gry i zabawy usprawniające naszą pamięć, motorykę małą oraz koordynację wzrokową- ruchową.

 


Aktywny wypoczynek

20 czerwca Uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się na aktywny wypoczynek nad brzegiem Wisły w Tczewie. Przemierzyli długi dystans ścieżkami widokowo-spacerowymi oraz skorzystali ze strefy rekreacyjno-sportowej nadwiślańskiego Bulwaru. Pogoda i humory dopisały.


VII Integracyjne Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych

19 czerwca w Kończewicach odbyły się integracyjne zawody sportowe. Dobra zabawa, wiele emocji i sportowa rywalizacja:) Gratulacje dla ekipy, która dzielnie walczyła o każdy punkt !


Zbiory

Kolejne zbiory z ośrodkowego ogródka oraz jego pielęgnacja.


MOW TROP 2018

6 czerwca Uczestnicy wraz z terapeutami wzięli udział w corocznym festynie sportowo kulturalnym MOW TROP organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Malborku. Wychowankowie Malborskiego MOW-u udzielają się jako wolontariusze w ośrodkach naszej Fundacji, stąd też było nam bardzo miło skorzystać z ich zaproszenia. Jak co roku bawiliśmy się świetnie. Tym razem motywem przewodnim był świat bajek.


maj 2018


Ogród

Prace w ośrodkowym ogrodzie.


Zajęcia manualne

Zajęcia manualne w ramach których Uczestnicy tworzyli elementy scenografii oraz plansze dekoracyjne na Dzień Rodziny.


Zajęcia kulinarne

W ramach zajęć kulinarnych majowy obiad Uczestników przygotowany był w temacie „słodko-słono”. Z ciasta francuskiego powstały paszteciki z mięsnym i szpinakowym farszem oraz ciastka z marmoladą.


Przegląd prasy

Poranny przegląd prasy na świeżym powietrzu.


Majowe śniadanie

Korzystając z pysznych wiosennych warzyw, Uczestnicy przygotowali smaczne śniadanie.


kwiecień 2018


Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Relacja z wczorajszych obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w malborskim Karwanie.


Zajęcia rękodzielnicze

Zajęcia rękodzielnicze w ramach których Uczestniczki wraz z terapeutkami uszyły ponad 100 filcowych breloczków. Nasze sówki podarujemy jutro organizatorom i gościom obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbędą się w malborskim Karwanie.


Puzzle

Ta pozornie błaha rozrywka to doskonała gimnastyka dla mózgu. Szukając elementów pasujących kształtem i kolorem przewidujemy i myślimy logicznie. Układanie puzzli relaksuje, poprawia nastrój i podnosi samoocenę. Trudno nie być z siebie dumnym, gdy ostatni z 1000 elementów trafia wreszcie na swoje miejsce.


marzec 2018


Spotkanie Wielkanocne

Marzec był dla nas niezwykle pracowitym miesiącem. Uczestnicy wraz z terapeutami intensywnie przygotowywali ozdoby Wielkanocne, zmienili wystrój sal, a także przygotowywali teren zewnętrzny na sezon wiosenny. W podziękowaniu za zaangażowanie i pracowitość Uczestników, spotkanie Wielkanocne zorganizowaliśmy w Restauracji Pasja w Cisach. Na naszym świątecznym śniadaniu podzieliliśmy się symbolicznie jajkiem i skosztowaliśmy tradycyjnych potraw Wielkanocnych. Ten dzień był szczególnie ważny dla Pana Leszka, który obchodził urodziny. Uczestnicy przygotowali dla swojego kolegi prezent i zaśpiewali jubilatowi Sto Lat. Myślę, że Pan Leszek długo będzie wspominał tak uroczyste przyjęcie urodzinowe. To był wyjątkowo piękny dzień.


Stroiki

Na ostatnich zajęciach manualnych przed Świętami powstały stroiki i ozdoby Wielkanocne, którymi Uczestnicy udekorują świąteczne stoły.


Zajęcia kulinarne

Święta coraz bliżej. Na zajęciach kulinarnych Uczestnicy przygotowywali maślane ciasteczka, które będą słodkim upominkiem na śniadaniu Wielkanocnym.


Wiosenny spacer

Korzystając z pięknej pogody wyruszyliśmy na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Zauważyliśmy już pąki na drzewach, słyszeliśmy śpiew ptaków, a także spotkaliśmy okolicznych sąsiadów wsi Lasowice Wielkie, którzy aktywnie spędzali czas, robiąc wiosenne porządki w swoich ogrodach. Wdychając świeże powietrze poprawiliśmy naszą kondycję i sprawność, co wpłynęło dobrze na koncentrację i skupienie uwagi. To był bardzo miły dzień.


Palmy Wielkanocne

Palmy Wielkanocne tworzone przez Uczestników na zajęciach manualnych.


Dzień Mężczyzn

10 marca obchodzone jest święto zwane Dniem Mężczyzn. 12 marca, w imieniu wszystkich kobiet, Pani Maria wręczyła Panom słodkie upominki z życzeniami.


Dzień Kobiet

Tradycyjnie 8 marca w naszym Ośrodku obchodziliśmy Dzień Kobiet. Panowie świetnie się spisali i wszystkim Paniom wręczyli piękne bukiety oraz złożyli życzenia.


luty 2018


Ognisko

Korzystając z zimowej aury zespół terapeutyczny zorganizował zimowe ognisko. Uczestnicy z pomocą terapeutów mogli upiec kiełbaski. Była też ciepła herbata. Chociaż mróz dawał o sobie znać, to wszystkim dopisywały humory.


Zajęcia stolarskie

W ramach zajęć stolarskich postanowiliśmy odświeżyć regały, z których korzystamy na co dzień. Przez ostatnie dwa tygodnie intensywnie szlifowaliśmy, mieszaliśmy kolory, malowaliśmy, suszyliśmy i impregnowaliśmy drewniane szuflady. Efekt jaki uzyskaliśmy, bardzo nas cieszy i zachęca do dalszej metamorfozy naszego otoczenia. Panowie wykonali również dodatkowe karmniki, które uzupełniły naszą ogrodową jadłodajnię dla ptaków.


Pierwsza pomoc

8 lutego gościliśmy w ŚDS pana Zbigniewa Kaszubę, pracującego na co dzień jako ratownik medyczny, który przeprowadził w naszym Ośrodku szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu spotkaniu Uczestnicy wraz z terapeutami mieli możliwość poszerzenia wiedzy i przećwiczenia jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka. Większość z nas, po raz pierwszy, przeprowadzało resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie. To był bardzo emocjonujący dzień a wiedza, w którą wyposażył nas pan Zbigniew, bezcenna. Serdecznie dziękujemy za to spotkanie !


styczeń 2018


Zabawa karnawałowa

18 stycznia Uczestnicy ŚDS wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kończewicach.  Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji. Znane i lubiane utwory muzyczne porwały wszystkich w wir tańca, a po wyczerpujących popisach tanecznych słodki poczęstunek dostarczył energii do dalszej zabawy. Bal był doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji uczestników z różnych ośrodków. Był też doskonałym treningiem umiejętności spędzania czasu wolnego i nauką zasad podejmowania gości.


Poranny Krąg

W poniedziałkowe poranki społeczność ŚDS zbiera się  w kręgu, aby zaplanować pracę na cały tydzień, omówić problemy, które pojawiły się w grupie, a także podzielić się z innymi swoją opinią na temat aktualnych wydarzeń społecznych. Uczestnicy wraz z terapeutą analizują przebieg dotychczasowych działań podjętych  w ramach pracowni ŚDS i stawiają sobie nowe cele i wyzwania.


grudzień 2017


Wigilia

21 grudnia w restauracji Pasja w Cisach odbyło się spotkanie opłatkowe uczestników i pracowników naszej Placówki. Jednym z zadań Środowiskowego Domu Samopomocy jest doskonalenie umiejętności zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, w tym również w restauracjach. Na co dzień, Uczestnicy w ramach pracowni kulinarnej samodzielnie przygotowują sobie posiłki i uczą się właściwego zachowania przy stole. Wspólne wyjścia do restauracji są dla Nich niezwykle ważnym wydarzeniem, podczas którego mogą się wykazać wiedzą i umiejętnościami nabytymi w Ośrodku. Dla nas, terapeutów to wzruszająca chwila, kiedy widzimy naszych Podopiecznych, którzy zasiadają do pięknie nakrytego stołu i potrafią się świetnie odnaleźć w takiej scenerii. To był piękny i bogaty w doznania, nie tylko smakowe, dzień.


Przygotowania do spotkania Wigilijnego

Chętnie uchylimy rąbka tajemnicy z przygotowań do spotkania Wigilijnego. Przez cały grudzień Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowywali w ramach zajęć manualnych i technicznych prezenty, które znalazły się w Mikołajowym worku oraz te dla Gości, elementy scenografii do jasełkowego przedstawienia oraz Bożonarodzeniowe kompozycje florystyczne.


Pierniki

Tradycją 6 grudnia w naszym Ośrodku jest wspólne piecznie i dekorowanie pierników, które następnie wręczamy naszym bliskim z okazji Mikołajek.


Rozstrzygnięcie konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową

5 grudnia w Zespole Szkół Specjalnych w nr 5 w Sopocie miała miejsce uroczystość z okazji rozstrzygnięcia konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową. Twórcy naszej Szopki – Piotr, Ania, Jola i Adam, zajęli III miejsce. W nagrodę otrzymali puchar, dyplom oraz słodkie upominki. Po powrocie do Ośrodka, pozostali Uczestnicy przywitali Ich owacjami na stojąco.


listopad 2017


Szopka

Prace nad projektem szopki w ramach IX edycji konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową. Na zajęciach manualnych i technicznych powstała kompozycja przestrzenna z wykorzystaniem elementów drewnianych i tekturowych nawiązująca do architektury Sopotu.


Umiejętności naszej Uczestniczki

Pani Barbara to bardzo uzdolniona Uczestniczka. Jej hobby to robótki na drutach i szydełkowanie. Innym z ulubionych zajęć pani Basi jest tworzenie pięknych kwiatów z papieru. Podczas jednych z zajęć manualnych nauczyła innych Uczestników jak je wykonywać.


październik 2017


22. Baza Lotnictwa Taktycznego

Dzięki uprzejmości Dowództwa 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, Uczestnicy wraz z terapeutami zwiedzili lotnisko wojskowe w Królewie Malborskim. Z bliska mogli przyjrzeć się codziennej pracy żołnierzy w nowoczesnej jednostce lotniczej. Wojskowa Straż Pożarna przygotowała specjalnie pokaz możliwości jakimi dysponują ich wozy. To był bardzo emocjonujący dzień dla wszystkich, lecz w szczególności dla Damiana, który spełnił swoje marzenie i usiadł za sterami samolotu.


wrzesień 2017


Rysunek

W ramach prowadzonych zajęć Uczestnicy mają możliwość poznania różnego rodzaju form i technik plastycznych. Jedną z nich jest rysunek. Tym razem za wzór do pracy posłużył rysunek przedstawiający deltę rzeki Wisła. Zajęcia takie mają na celu usprawnienie zdolności manualnych, ćwiczenie koordynacji ręka-oko oraz spostrzegawczości i uwagi.


Kręgle

Nasi Uczestnicy, mimo różnych ograniczeń, bardzo lubią aktywnie spędzać czas. Na zakończenie lata, wraz z opiekunami, wybrali się więc do kręgielni.


sierpień 2017


Naturalne kosmetyki

Zajęcia manualne a na nich wyjątkowe zadanie dla Uczestników związane z wytwarzaniem produktów do pielęgnacji ciała na bazie naturalnych składników: mydełek do rąk z miętą , nagietkiem i chabrami; kul musujących do kąpieli, na bazie sody i oleju kokosowego oraz płynu do kąpieli na bazie miodu i cytryny.


Przetwory

W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy poznawali sposoby marynowania fasolki szparagowej a podczas zajęć manualnych ozdabiali przygotowane wcześniej weki.


lipiec 2017


Prace Uczestników

Wykonywane podczas zajęć techniczno-ogrodniczych prace mają oprócz działania terapeutycznego duże znaczenie użytkowe. Uczestnicy samodzielnie wykonali domki dla królików mieszkających w Mini ZOO w Jantarze oraz wyposażenie toru do jazd pojazdami zdalnie sterowanymi w Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze.


Obiad Uczestników

W lipcu, w ramach przyrządzanego przez Uczestników obiadu, mogliśmy skosztować pysznego kurczaka, surówki i ziemniaków oraz kompotu jabłkowego. Ideą tej aktywności jest umożliwienie Uczestnikom podjęcia decyzji, co chcieliby zjeść, a następnie samodzielne przygotowanie posiłku, od momentu zaplanowania i zrobienia zakupów aż po jego ugotowanie.


Wizyta w Pogorzałej Wsi

Odwiedziny Uczestników ŚDS w zaprzyjaźnionej placówce i wspólny grill z podopiecznymi Schroniska Przystań w Pogorzałej Wsi.


czerwiec 2017


VI Integracyjne Zawody Sportowe

Integracyjne Zawody Sportowe w Kończewicach, w których nasi przedstawiciele Ola, Damian, Marek, Ania i Adam, wystąpili w następujących konkurencjach: rzut woreczkiem, kręgle, rzut do kosza, slalom, rzut piłką lekarską, bieg w workach, rzut piłeczką tenisową. Jesteśmy bardzo dumni z naszych Uczestników, którzy dzielnie walczyli a przy tym świetnie się bawili. Gratulujemy Damianowi, który zdobył srebrny medal w rzucie piłeczką tenisową. Dziękujemy gospodarzom ŚDS w Kończewicach za zaproszenie i za wspaniałą organizację zawodów.


MOW-TROP

Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni na festyn sportowo-kulturalny w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Malborku. Tym razem motywem przewodnim MOW-TROP-u była działalność służb mundurowych. Uczestnicy ŚDS mieli okazję zobaczyć jak niezwykłą rolę pełnią policjanci, ratownicy medyczni, żołnierze i strażacy, którzy na co dzień chronią, bronią i ratują nasze życie.


Zajęcia na powietrzu

Gdy tylko pogoda na to pozwala, zajęcia w naszym ośrodku odbywają się na zewnątrz. Organizujemy wtedy zajęcia sportowe, tańce przy muzyce, zabawy integrujące grupę albo relaksacyjne.


Kwiatowy ogródek

Przygotowane na zajęciach technicznych skrzynki zostały przez Uczestników ŚDS przyozdobione kolorowymi kwiatami, po które wcześniej wybrali się wraz z opiekunami do sklepu ogrodniczego. Po pracy w ogródku wszyscy zasłużyli na lodowy deser.


Festyn zdrowia

2 czerwca wzięliśmy udział w Festynie Zdrowia organizowanym przez SOSW Malbork. Nasi Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie zasady zdrowego trybu życia, a do wspólnej aktywności podczas występu fitness zachęcała terapeutka naszego Ośrodka, pani Anna Kosińska. Pozostałymi atrakcjami Festynu były konkurencje sportowe, malowanie twarzy, robienie gigantycznych baniek, zdrowe bary z przekąskami i sokami i wiele innych. Dziękujemy za zaproszenie !