Aktualności Środowiskowego Domu Samopomocy


Środowiskowy Dom Samopomocy w Lasowicach Wielkich


listopad 2018


Konkurs 

Już po raz drugi nasi Podopieczni przygotowują się do udziału w konkursie na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową, organizowanym przez MOPS w Sopocie, w którym w zeszłym roku uzyskali zaszczytne III miejsce. Prace nad projektem szopki trwają jednocześnie w trzech pracowniach: krawieckiej, stolarskiej i ceramicznej.


Zajęcia kulinarne

Pyszne ciasteczka orzechowo-owsiane upieczone przez Uczestników na zajęciach kulinarnych


Grzybobranie

Kiedy pogoda dopisała wybraliśmy się na grzybobranie.


Wyjście do fryzjera

W ostatni piątek 6 osobowa grupa pojechała do Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku, gdzie znajduje się gabinet do nauki zawodu fryzjera. Nasi Uczestnicy mogli skorzystać z usług praktykantów, którzy uczą się tego zawodu pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Efekty, jak widać, imponujące!


Zajęcia ceramiczne

Kubeczki stworzone przez Uczestników na zajęciach z ceramiki. Samodzielnie formowane, szlifowane, wypalane i szkliwione.


Kiermasz

Co jakiś czas dostajemy ubrania od zaprzyjaźnionej z naszym Ośrodkiem Pani, która prowadzi sklep z odzieżą używaną ale również od rodzin Uczestników czy pracowników. Dzięki temu organizujemy bezpłatne kiermasze, podczas których każdy może wybrać dla siebie odzież, która się podoba.


październik 2018


Wieńce

Z okazji Święta Wszystkich Świętych Uczestnicy tworzyli wieńce na zajęciach manualnych.


Urodziny

W Środowiskowym Domu Samopomocy mamy wiele okazji do świętowania. W październiku obchodziliśmy wspólne urodziny Pana Adama, naszego Podopiecznego oraz terapeutki Darii i opiekunki Agaty. Wszyscy razem mają już 134 lata! W tym miesiącu obchodziliśmy również urodziny Uczestnika Marka i terapeutki Moniki, podczas których w ramach atrakcji było rozbijanie piniaty, przygotowanej wcześniej przez Uczestników.


Jesienny spacer

Piękna polska złota jesień skłoniła nas do wyjścia na spacer.


Ognisko

Jesienne pieczenie kiełbasek w ramach zajęć kulinarnych. Jako dodatek ukiszone latem przez Uczestników ogórki.


Wizyta u strażaków

W październiku odwiedziliśmy jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Malborku, gdzie mogliśmy zapoznać się z trudną ale fascynującą pracą strażaków.


Piniaty

Zajęcia manualnych w ramach których tworzyliśmy piniaty.


Zbiór nasion

Myśląc o mijającej jesieni zebraliśmy nasiona kwiatów, które rosną wokół naszego Ośrodka. Wysuszymy je i w przyszłym roku na nowo posiejemy.


Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

10 października byliśmy w Gdańsku na Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów. Na wszystkich czekało wiele atrakcji w jednym miejscu. Pani Maria skorzystała z darmowego makijażu, pani Asi pomalowania paznokcie. Zjedliśmy pyszne danie przygotowane na naszych oczach przez pana Roberta Sowę. Skorzystaliśmy z seansu 7D, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Słuchaliśmy wykładu na temat wpływu aktywności fizycznej na zdrowie seniora, obejrzeliśmy pokaz mody dla osób dojrzałych, a także program kabaretowy Tadeusza Drozdy i piękny pokaz tańca wykonanego przez grupę seniorów. To był bardzo udany wyjazd!


Wycieczka do Mini ZOO w Jantarze

Korzystając z pięknej jesiennej pogody pojechaliśmy na wycieczkę do  Mini ZOO w Jantarze. Stamtąd busem zoo zrobiliśmy sobie wypad na plaże w Stegnie i Katach Rybackich.


Tydzień jabłkowy – dzień czwarty i piąty

Kolejnego dnia tygodnia jabłkowego, panie upiekły pyszną szarlotkę. Ostatniego dnia naszych zmagań z samodzielnie zebranymi jabłkami Uczestnicy wykonali etykiety na słoiki, które dodatkowo pięknie ozdobili.


Tydzień jabłkowy – dzień trzeci

W środę każdy z Uczestników przyniósł słoiki, które dokładnie umyliśmy, po czym zaczęliśmy obieranie, krojenie i układanie w nich jabłek. Będzie pyszny kompot !


Tydzień jabłkowy

28 września przypada Światowy Dzień Jabłka dlatego i postanowiliśmy zorganizować Tydzień jabłkowy. W poniedziałek 1 października, na Porannym Kręgu Uczestnicy rozmawiali z terapeutką na temat walorów zdrowotnych jabłek. Poznaliśmy także przysłowia, symbolikę jabłka oraz jego kulinarne zastosowanie. We wtorek grupa Uczestników pojechała z terapeutami do zaprzyjaźnionego sadu, gdzie nazrywali pyszne, soczyste jabłka, które będą przetworzone na kompot jabłkowy.


wrzesień 2018


Urodziny

We wrześniu wspólnie świętowaliśmy urodziny naszych dwóch Uczestników – pana Andrzeja i pana Wiesia.


Jesienne porządki

W ramach pracowni techniczno-ogrodniczej Uczestnicy porządkowali teren zewnętrzny oraz Ośrodkowy ogródek przed sezonem jesiennym.


sierpień 2018


Ranczo

Wyjazd na „Ranczo” Nowa Wieś i relaks na świeżym powietrzu. Uczestnicy bardzo lubią biesiadować i odpoczywać na łonie natury.


Warsztaty florystyczne

Warsztaty florystyczne z tworzenia rustykalnych kompozycji z kwiatów i ziół.


Jezioro

Korzystając z pogody wybraliśmy się do Sztumu nad jeziorko. Wypad był połączony z urodzinami pana Sławka opiekuna, który zaprosił Uczestników na lody. W Sztumie pojechaliśmy także po naszego Uczestnika pana Wieśka, który w pobliskim szpitalu odbywał swoją 6 tygodniową rehabilitację.


lipiec 2018


Plaża

Wypad na plażę w Jantarze.


Zakupy

Zakupy do Ośrodka, które robiły Panie Halinka i Asia. Poradziły sobie bardzo dobrze.


Porządki

Dzień porządkowy w ŚDS w ramach Treningu umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym.


Grill

„Letnie grillowanie” pod takim hasłem nasi Uczestnicy oraz zaproszeni goście z ŚDS w Czerninie bawili się w zaprzyjaźnionym ośrodku ŚDS Kończewice. Było wiele atrakcji, m.in. konkursy plastyczne i konkurencje sportowe. Gwoździem programu był występ grupy kabaretowej ze spektaklem „Uśmiech prawdziwy”.


Zakupy na targu

W ramach treningu budżetowego nasi Podopieczni zrobili zakupy na targu. Następnie z zakupionych produktów przygotowali przepyszne drugi śniadanie.


czerwiec 2018


Bieg Pokoju

29 czerwca kibicowaliśmy osobom biegnącym w Biegu Pokoju. Celem międzynarodowej sztafety Peace Run jest szerzenie przyjaźni i porozumienia. W biegu brała udział nasza terapeutka Ania Kosińska i jej team.


Gry

Z powodu burzy poniedziałkowy poranek spędziliśmy grając w gry i zabawy usprawniające naszą pamięć, motorykę małą oraz koordynację wzrokową- ruchową.

 


Aktywny wypoczynek

20 czerwca Uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się na aktywny wypoczynek nad brzegiem Wisły w Tczewie. Przemierzyli długi dystans ścieżkami widokowo-spacerowymi oraz skorzystali ze strefy rekreacyjno-sportowej nadwiślańskiego Bulwaru. Pogoda i humory dopisały.


VII Integracyjne Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych

19 czerwca w Kończewicach odbyły się integracyjne zawody sportowe. Dobra zabawa, wiele emocji i sportowa rywalizacja:) Gratulacje dla ekipy, która dzielnie walczyła o każdy punkt !


Zbiory

Kolejne zbiory z ośrodkowego ogródka oraz jego pielęgnacja.


MOW TROP 2018

6 czerwca Uczestnicy wraz z terapeutami wzięli udział w corocznym festynie sportowo kulturalnym MOW TROP organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Malborku. Wychowankowie Malborskiego MOW-u udzielają się jako wolontariusze w ośrodkach naszej Fundacji, stąd też było nam bardzo miło skorzystać z ich zaproszenia. Jak co roku bawiliśmy się świetnie. Tym razem motywem przewodnim był świat bajek.


maj 2018


Ogród

Prace w ośrodkowym ogrodzie.


Zajęcia manualne

Zajęcia manualne w ramach których Uczestnicy tworzyli elementy scenografii oraz plansze dekoracyjne na Dzień Rodziny.


Zajęcia kulinarne

W ramach zajęć kulinarnych majowy obiad Uczestników przygotowany był w temacie „słodko-słono”. Z ciasta francuskiego powstały paszteciki z mięsnym i szpinakowym farszem oraz ciastka z marmoladą.


Przegląd prasy

Poranny przegląd prasy na świeżym powietrzu.


Majowe śniadanie

Korzystając z pysznych wiosennych warzyw, Uczestnicy przygotowali smaczne śniadanie.


kwiecień 2018


Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Relacja z wczorajszych obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w malborskim Karwanie.


Zajęcia rękodzielnicze

Zajęcia rękodzielnicze w ramach których Uczestniczki wraz z terapeutkami uszyły ponad 100 filcowych breloczków. Nasze sówki podarujemy jutro organizatorom i gościom obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbędą się w malborskim Karwanie.


Puzzle

Ta pozornie błaha rozrywka to doskonała gimnastyka dla mózgu. Szukając elementów pasujących kształtem i kolorem przewidujemy i myślimy logicznie. Układanie puzzli relaksuje, poprawia nastrój i podnosi samoocenę. Trudno nie być z siebie dumnym, gdy ostatni z 1000 elementów trafia wreszcie na swoje miejsce.


marzec 2018


Spotkanie Wielkanocne

Marzec był dla nas niezwykle pracowitym miesiącem. Uczestnicy wraz z terapeutami intensywnie przygotowywali ozdoby Wielkanocne, zmienili wystrój sal, a także przygotowywali teren zewnętrzny na sezon wiosenny. W podziękowaniu za zaangażowanie i pracowitość Uczestników, spotkanie Wielkanocne zorganizowaliśmy w Restauracji Pasja w Cisach. Na naszym świątecznym śniadaniu podzieliliśmy się symbolicznie jajkiem i skosztowaliśmy tradycyjnych potraw Wielkanocnych. Ten dzień był szczególnie ważny dla Pana Leszka, który obchodził urodziny. Uczestnicy przygotowali dla swojego kolegi prezent i zaśpiewali jubilatowi Sto Lat. Myślę, że Pan Leszek długo będzie wspominał tak uroczyste przyjęcie urodzinowe. To był wyjątkowo piękny dzień.


Stroiki

Na ostatnich zajęciach manualnych przed Świętami powstały stroiki i ozdoby Wielkanocne, którymi Uczestnicy udekorują świąteczne stoły.


Zajęcia kulinarne

Święta coraz bliżej. Na zajęciach kulinarnych Uczestnicy przygotowywali maślane ciasteczka, które będą słodkim upominkiem na śniadaniu Wielkanocnym.


Wiosenny spacer

Korzystając z pięknej pogody wyruszyliśmy na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Zauważyliśmy już pąki na drzewach, słyszeliśmy śpiew ptaków, a także spotkaliśmy okolicznych sąsiadów wsi Lasowice Wielkie, którzy aktywnie spędzali czas, robiąc wiosenne porządki w swoich ogrodach. Wdychając świeże powietrze poprawiliśmy naszą kondycję i sprawność, co wpłynęło dobrze na koncentrację i skupienie uwagi. To był bardzo miły dzień.


Palmy Wielkanocne

Palmy Wielkanocne tworzone przez Uczestników na zajęciach manualnych.


Dzień Mężczyzn

10 marca obchodzone jest święto zwane Dniem Mężczyzn. 12 marca, w imieniu wszystkich kobiet, Pani Maria wręczyła Panom słodkie upominki z życzeniami.


Dzień Kobiet

Tradycyjnie 8 marca w naszym Ośrodku obchodziliśmy Dzień Kobiet. Panowie świetnie się spisali i wszystkim Paniom wręczyli piękne bukiety oraz złożyli życzenia.


luty 2018


Ognisko

Korzystając z zimowej aury zespół terapeutyczny zorganizował zimowe ognisko. Uczestnicy z pomocą terapeutów mogli upiec kiełbaski. Była też ciepła herbata. Chociaż mróz dawał o sobie znać, to wszystkim dopisywały humory.


Zajęcia stolarskie

W ramach zajęć stolarskich postanowiliśmy odświeżyć regały, z których korzystamy na co dzień. Przez ostatnie dwa tygodnie intensywnie szlifowaliśmy, mieszaliśmy kolory, malowaliśmy, suszyliśmy i impregnowaliśmy drewniane szuflady. Efekt jaki uzyskaliśmy, bardzo nas cieszy i zachęca do dalszej metamorfozy naszego otoczenia. Panowie wykonali również dodatkowe karmniki, które uzupełniły naszą ogrodową jadłodajnię dla ptaków.


Pierwsza pomoc

8 lutego gościliśmy w ŚDS pana Zbigniewa Kaszubę, pracującego na co dzień jako ratownik medyczny, który przeprowadził w naszym Ośrodku szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu spotkaniu Uczestnicy wraz z terapeutami mieli możliwość poszerzenia wiedzy i przećwiczenia jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka. Większość z nas, po raz pierwszy, przeprowadzało resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie. To był bardzo emocjonujący dzień a wiedza, w którą wyposażył nas pan Zbigniew, bezcenna. Serdecznie dziękujemy za to spotkanie !


styczeń 2018


Zabawa karnawałowa

18 stycznia Uczestnicy ŚDS wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kończewicach.  Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji. Znane i lubiane utwory muzyczne porwały wszystkich w wir tańca, a po wyczerpujących popisach tanecznych słodki poczęstunek dostarczył energii do dalszej zabawy. Bal był doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji uczestników z różnych ośrodków. Był też doskonałym treningiem umiejętności spędzania czasu wolnego i nauką zasad podejmowania gości.


Poranny Krąg

W poniedziałkowe poranki społeczność ŚDS zbiera się  w kręgu, aby zaplanować pracę na cały tydzień, omówić problemy, które pojawiły się w grupie, a także podzielić się z innymi swoją opinią na temat aktualnych wydarzeń społecznych. Uczestnicy wraz z terapeutą analizują przebieg dotychczasowych działań podjętych  w ramach pracowni ŚDS i stawiają sobie nowe cele i wyzwania.


grudzień 2017


Wigilia

21 grudnia w restauracji Pasja w Cisach odbyło się spotkanie opłatkowe uczestników i pracowników naszej Placówki. Jednym z zadań Środowiskowego Domu Samopomocy jest doskonalenie umiejętności zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, w tym również w restauracjach. Na co dzień, Uczestnicy w ramach pracowni kulinarnej samodzielnie przygotowują sobie posiłki i uczą się właściwego zachowania przy stole. Wspólne wyjścia do restauracji są dla Nich niezwykle ważnym wydarzeniem, podczas którego mogą się wykazać wiedzą i umiejętnościami nabytymi w Ośrodku. Dla nas, terapeutów to wzruszająca chwila, kiedy widzimy naszych Podopiecznych, którzy zasiadają do pięknie nakrytego stołu i potrafią się świetnie odnaleźć w takiej scenerii. To był piękny i bogaty w doznania, nie tylko smakowe, dzień.


Przygotowania do spotkania Wigilijnego

Chętnie uchylimy rąbka tajemnicy z przygotowań do spotkania Wigilijnego. Przez cały grudzień Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowywali w ramach zajęć manualnych i technicznych prezenty, które znalazły się w Mikołajowym worku oraz te dla Gości, elementy scenografii do jasełkowego przedstawienia oraz Bożonarodzeniowe kompozycje florystyczne.


Pierniki

Tradycją 6 grudnia w naszym Ośrodku jest wspólne piecznie i dekorowanie pierników, które następnie wręczamy naszym bliskim z okazji Mikołajek.


Rozstrzygnięcie konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową

5 grudnia w Zespole Szkół Specjalnych w nr 5 w Sopocie miała miejsce uroczystość z okazji rozstrzygnięcia konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową. Twórcy naszej Szopki – Piotr, Ania, Jola i Adam, zajęli III miejsce. W nagrodę otrzymali puchar, dyplom oraz słodkie upominki. Po powrocie do Ośrodka, pozostali Uczestnicy przywitali Ich owacjami na stojąco.


listopad 2017


Szopka

Prace nad projektem szopki w ramach IX edycji konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową. Na zajęciach manualnych i technicznych powstała kompozycja przestrzenna z wykorzystaniem elementów drewnianych i tekturowych nawiązująca do architektury Sopotu.


Umiejętności naszej Uczestniczki

Pani Barbara to bardzo uzdolniona Uczestniczka. Jej hobby to robótki na drutach i szydełkowanie. Innym z ulubionych zajęć pani Basi jest tworzenie pięknych kwiatów z papieru. Podczas jednych z zajęć manualnych nauczyła innych Uczestników jak je wykonywać.


październik 2017


22. Baza Lotnictwa Taktycznego

Dzięki uprzejmości Dowództwa 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, Uczestnicy wraz z terapeutami zwiedzili lotnisko wojskowe w Królewie Malborskim. Z bliska mogli przyjrzeć się codziennej pracy żołnierzy w nowoczesnej jednostce lotniczej. Wojskowa Straż Pożarna przygotowała specjalnie pokaz możliwości jakimi dysponują ich wozy. To był bardzo emocjonujący dzień dla wszystkich, lecz w szczególności dla Damiana, który spełnił swoje marzenie i usiadł za sterami samolotu.


wrzesień 2017


Rysunek

W ramach prowadzonych zajęć Uczestnicy mają możliwość poznania różnego rodzaju form i technik plastycznych. Jedną z nich jest rysunek. Tym razem za wzór do pracy posłużył rysunek przedstawiający deltę rzeki Wisła. Zajęcia takie mają na celu usprawnienie zdolności manualnych, ćwiczenie koordynacji ręka-oko oraz spostrzegawczości i uwagi.


Kręgle

Nasi Uczestnicy, mimo różnych ograniczeń, bardzo lubią aktywnie spędzać czas. Na zakończenie lata, wraz z opiekunami, wybrali się więc do kręgielni.


sierpień 2017


Naturalne kosmetyki

Zajęcia manualne a na nich wyjątkowe zadanie dla Uczestników związane z wytwarzaniem produktów do pielęgnacji ciała na bazie naturalnych składników: mydełek do rąk z miętą , nagietkiem i chabrami; kul musujących do kąpieli, na bazie sody i oleju kokosowego oraz płynu do kąpieli na bazie miodu i cytryny.


Przetwory

W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy poznawali sposoby marynowania fasolki szparagowej a podczas zajęć manualnych ozdabiali przygotowane wcześniej weki.


lipiec 2017


Prace Uczestników

Wykonywane podczas zajęć techniczno-ogrodniczych prace mają oprócz działania terapeutycznego duże znaczenie użytkowe. Uczestnicy samodzielnie wykonali domki dla królików mieszkających w Mini ZOO w Jantarze oraz wyposażenie toru do jazd pojazdami zdalnie sterowanymi w Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze.


Obiad Uczestników

W lipcu, w ramach przyrządzanego przez Uczestników obiadu, mogliśmy skosztować pysznego kurczaka, surówki i ziemniaków oraz kompotu jabłkowego. Ideą tej aktywności jest umożliwienie Uczestnikom podjęcia decyzji, co chcieliby zjeść, a następnie samodzielne przygotowanie posiłku, od momentu zaplanowania i zrobienia zakupów aż po jego ugotowanie.


Wizyta w Pogorzałej Wsi

Odwiedziny Uczestników ŚDS w zaprzyjaźnionej placówce i wspólny grill z podopiecznymi Schroniska Przystań w Pogorzałej Wsi.


czerwiec 2017


VI Integracyjne Zawody Sportowe

Integracyjne Zawody Sportowe w Kończewicach, w których nasi przedstawiciele Ola, Damian, Marek, Ania i Adam, wystąpili w następujących konkurencjach: rzut woreczkiem, kręgle, rzut do kosza, slalom, rzut piłką lekarską, bieg w workach, rzut piłeczką tenisową. Jesteśmy bardzo dumni z naszych Uczestników, którzy dzielnie walczyli a przy tym świetnie się bawili. Gratulujemy Damianowi, który zdobył srebrny medal w rzucie piłeczką tenisową. Dziękujemy gospodarzom ŚDS w Kończewicach za zaproszenie i za wspaniałą organizację zawodów.


MOW-TROP

Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni na festyn sportowo-kulturalny w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Malborku. Tym razem motywem przewodnim MOW-TROP-u była działalność służb mundurowych. Uczestnicy ŚDS mieli okazję zobaczyć jak niezwykłą rolę pełnią policjanci, ratownicy medyczni, żołnierze i strażacy, którzy na co dzień chronią, bronią i ratują nasze życie.


Zajęcia na powietrzu

Gdy tylko pogoda na to pozwala, zajęcia w naszym ośrodku odbywają się na zewnątrz. Organizujemy wtedy zajęcia sportowe, tańce przy muzyce, zabawy integrujące grupę albo relaksacyjne.


Kwiatowy ogródek

Przygotowane na zajęciach technicznych skrzynki zostały przez Uczestników ŚDS przyozdobione kolorowymi kwiatami, po które wcześniej wybrali się wraz z opiekunami do sklepu ogrodniczego. Po pracy w ogródku wszyscy zasłużyli na lodowy deser.


Festyn zdrowia

2 czerwca wzięliśmy udział w Festynie Zdrowia organizowanym przez SOSW Malbork. Nasi Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie zasady zdrowego trybu życia, a do wspólnej aktywności podczas występu fitness zachęcała terapeutka naszego Ośrodka, pani Anna Kosińska. Pozostałymi atrakcjami Festynu były konkurencje sportowe, malowanie twarzy, robienie gigantycznych baniek, zdrowe bary z przekąskami i sokami i wiele innych. Dziękujemy za zaproszenie !


maj 2017


Wypoczynek nad wodą

Po całym tygodniu pracy Uczestnicy wybrali się na wypoczynek na plaży miejskiej w Sztumie.


Zajęcia techniczno-ogrodnicze

Zajęcia techniczno-ogrodnicze odbywające się w ramach Treningu umiejętności spędzania czasu wolnego, w czasie których Uczestnicy szlifowali i malowali skrzynki na kwiaty. Podczas takich zajęć Uczestnicy nabywają umiejętności organizacji stanowiska pracy, uczą się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, samokontroli, a przede wszystkim przyswajają umiejętności techniczne, niezbędne do wykonywania prostych prac gospodarskich.


Przygotowania do pikniku integracyjnego

Przygotowywanie dekoracji na doroczny piknik rodzinny, tym razem w kosmicznej tematyce.


Piknik na Farmie Jantar

Piknik na Farmie Jantar kiełbaskami pieczonymi na ognisku i zabawami na trampolinie i huśtawkach.


kwiecień 2017


Bingo

Gra w bingo to ulubiona gra wszystkich Uczestników. W wczorajszych rozgrywkach każdy chętnie wziął udział. Uczestnicy współdziałali i chętnie sobie pomagali, w razie potrzeby mogli też liczyć na pomoc terapeutów. Po podzieleniu się na grupy, każda wymyśliła nazwę drużyny i swój okrzyk. Każda chciała jak najszybciej krzyknąć BINGO i przeczytać swoje zakryte liczby. Emocje sięgały zenitu. Wygrana drużyna została nagrodzona gromkimi oklaskami.


Spotkanie Wielkanocne

Spotkanie Wielkanocne, w którym uczestniczyli Podopieczni Ośrodka i Ich bliscy oraz zaproszeni Goście: Wójt Gminy Malbork pan Marcin Kwiatkowski, pani Katarzyna Baranowska Kierowniczka GOPS Malbork, pani Beata Zawadzka Dyrektor OREW Lasowice Wielkie oraz Prezes Fundacji WRÓĆ pan Maciej Włodarski. Przy pięknie zastawionym stole wszyscy wysłuchali życzeń składanych przez panią Martę Weremiuk-Zaleską Kierownik ŚDS, Gości oraz Uczestników.


Palmy Wielkanocne

Palma Wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa to tradycyjny symbol zbliżającej się Niedzieli Palmowej. Nasi Uczestnicy chcąc podtrzymać tę tradycję, własnoręcznie wykonali kwiaty z bibuły, przynieśli bukszpan, gałązki wierzby, trzcinę. Z materiałów tych powstały piękne, kolorowe plamy, które Uczestnicy zabrali do swoich domów.


marzec 2017


Zajęcia manualne

Zajęcia manualne, związane z przygotowaniami do zbliżających się Świąt. Tym razem przy pomocy samodzielnie pomalowanych gałązek, ozdobionych uszytymi wcześniej ptaszkami, zmieniliśmy wystrój sali. Uczestnicy wykonali również piękne zaproszenia dla gości na nasze Śniadanie Wielkanocne oraz kartki które wyślą przed świętami swoim bliskim.


Pierwszy dzień wiosny

Z okazji pierwszego dnia wiosny, w ramach zajęć kulinarnych, Uczestnicy przygotowali pyszną szarlotkę. Po deserze wybrali się na spacer w poszukiwaniu oznak nowej pory roku.


Wiosenne zajęcia Hipoterapii

Dzięki sprzyjającej pogodzie zajęcia Uczestników ŚDS w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ w Jantarze mogły odbyć się już na świeżym powietrzu.


Zajęcia edukacyjne

Ćwiczenia grafomotoryczne wykonywane podczas zajęć edukacyjnych kształcą koordynację wzrokowo – ruchową i orientację w przestrzeni, rozwijają motorykę rąk, regulują napięcie mięśniowe.
Poranny przegląd codziennej prasy pozwala Uczestnikom na zapoznanie się z najnowszymi informacjami z kraju i ze świata.


Zajęcia kulinarne

Sałatka warzywna przygotowywana w ramach Treningu umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym.


Wielkanocne przygotowania

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych nasi Uczestnicy wykonują kolorowe zajączki, które będą mogli podarować swoim bliskim. Prowadzone zajęcia krawiecko – rękodzielnicze, umożliwiają tworzenie wielu efektownych wyrobów i ciekawych prac z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów.


luty 2017


Hipoterapia

Hipoterapia jest wyjątkową i niepowtarzalną metodą usprawniania dzięki obecności konia – współterapeuty. Koń i jego ruch dają zupełnie nowe i niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości. W ramach zajęć w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ, korzystają z nich także Uczestnicy ŚDS.


Bal karnawałowy

Zapowiadany, zimowy bal karnawałowy. W zabawie uczestniczyli również Goście z zaprzyjaźnionego ŚDS Kończewice. Nie zabrakło konkursów, wspólnych tańców i śpiewów a to wszystko w rytmie polskich przebojów z lat 80-tych i 90-tych.


Przygotowania do balu

W ramach zajęć manualnych Uczestnicy tworzyli mroźne dekoracje, wykorzystując takie metody Arteterapii jak malowanie na płótnie czy mozaika.


Walentynki

Walentynkowe zajęcia kulinarne, prowadzone w ramach Treningu umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym, na których Uczestnicy przygotowali torciki w kształcie serca.


Kampania UNICEF

W tym roku nasz Ośrodek dołączył do kampanii UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”, ogólnoświatowej akcji mającej na celu zbiórkę pieniędzy na szczepionki dla dzieci z Angoli. Uczestnicy ŚDS podczas zajęć manualnych tworzyli lalki, które zostaną wystawione na licytacji organizowanej przez SP nr 5 w Malborku, będącej w Klubie Szkół UNICEF.


Zima

Zabawy na śniegu lubią chyba wszyscy… Ci duzi wcale nie mniej niż ci mali.


Sala polisesnoryczna

Zajęcia w Sali polisensorycznej, są elementem kompleksowej metody usprawniania zaburzonych zmysłów, w umożliwienia zintegrowanego, wielozmysłowego odbierania otaczającego świata.


Kino

Wyście do kina na film „Po prostu przyjaźń”, który bardzo się wszystkim podobał.


styczeń 2017


Kręgle i bilard

W ramach Treningu umiejętności spędzania czasu wolnego Uczestnicy wybrali się na bilard i kręgle do Malborka. Osoby, które nie mogły spróbować swoich sił na torze lub przy stole, rozwijały swoje umiejętności w grach edukacyjnych i rekreacyjnych.


Zbiórka na rzecz zwierząt

W tym miesiącu Uczestnicy ŚDS zorganizowali zbiórkę darów dla zwierząt w domach tymczasowych znajdujących się pod skrzydłami Pani Ani Bulik. Do zbiórki zaprosiliśmy także Uczniów OREW. Zwieńczeniem Akcji było spotkanie z byłymi i obecnymi zwierzakami, którym pomaga Pani Ania. Pani Ania przygotowała dla nas prezentację multimedialną i w ciekawy sposób opowiedziała nam jak należy się opiekować zwierzętami, a także o tym, jak duży jest problem bezdomności zwierząt i jak ważna i konieczna jest sterylizacja oraz kastracja psów i kotów.
W podziękowaniu za poświęcony czas, Uczniowie OREW i Uczestnicy ŚDS przekazali na rzecz podopiecznych domu tymczasowego zebrane wcześniej dary: karmę dla psów i kotów, koce oraz akcesoria dla zwierząt. Wbrew obiegowym opiniom czarny kot nie przyniósł pecha, ale wywołał uśmiech na twarzy dzieci i dorosłych.


grudzień 2016


Choinka i pierniki

Grudzień to wyjątkowy czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Ubieranie choinki czy pieczenie pierników oprócz przyjemności, zapewniają naszym Uczestnikom nabywanie i utrwalanie umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym.


listopad 2016


Zajęcia ceramiczne

Zajęcia w pracowni ceramicznej pozwalają na aktywne spędzanie czasu, rozwijanie zainteresowań i zdolności. Uczestnicy typu A i B poprzez udział w zajęciach rozwijają się w sferze poznawczej i behawioralnej. Dla Uczestników typu C zajęcia są możliwością ćwiczenia aktywności w celu jak najdłuższego podtrzymania umiejętności.


Jesienny spacer

Korzystając z pięknej aury Uczestnicy ŚDS wybrali się na jesienny spacer.


Dzień Seniora

Dzień Seniora zorganizowany przez Fundację „Przystań” w którym uczestniczyli również Seniorzy ŚDS w Lasowicach Wielkich. Po występie muzycznym wychowanków MOW Malbork, wspólnym rozmowom i śpiewaniu towarzyszył słodki poczęstunek.


Halloween

Duchy, mumie i czarownice królowały na balu Halloween, na który oryginalne dekoracje, stworzyli podczas zajęć sami Uczestnicy. Do wspólnej zabawy dołączyli również Goście z ŚDS Kończewice.


październik 2016


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, życzenia wszystkim Pracownikom złożyły, w imieniu swoim oraz Zarządu Fundacji WRÓĆ, Kierownik ŚDS pani Marta Weremiuk-Zaleska oraz Dyrektor OREW pani Beata Zawadzka.


wrzesień 2016


Dzień chłopaka

30 września to święto wszystkich chłopców – tych młodszych i tych starszych. Tego dnia każdy z nich otrzymał dyplom z podziękowaniem za codzienną pracę w ŚDS.


Intuicje

Wyjście do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, na wystawę „Intuicje”

Powrót