Aktualności Środowiskowego Domu Samopomocypaździernik 2020


Jesienne dekoracje

Do naszego Ośrodka zawitała jesienna dekoracja. Uczestnicy odrysowywali, wycinali, przyszywali liście, które swoimi kolorami rozweseliły nasz Dom…


Mini koncert

Nasi Uczestnicy bardzo chętnie biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach kulturalnych. Z wielką radością odnieśli się do odwiedzin nowozelandzkiego muzyka – gitarzysty i wokalisty Julesa Ridinga, który zagrał mini koncert. Ze względu na sytuację mogła w nim wziąć udział ograniczona liczba osób, wśród nich kilkoro Uczniów OREW. W podziękowaniu Uczestnicy ŚDS mieli okazję zaśpiewać piosenkę o naszym Domu do której muzykę i tekst napisała terapeutka Monika Wietrzyk. Na gitarze grał nasz Muzykoterepeuta Jarek Turzyński, który pomagał przy tworzeniu muzyki do utworu. Jesteśmy bardzo dumni, że również my mogliśmy pochwalić się naszą twórczością, tym bardziej, że wciąż jesteśmy na etapie uczenia się tej piosenki! Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy płytę z utworami muzyka. Jeszcze raz za wszystko dziękujemy!


Dzień piękności

W zeszłym tygodniu zorganizowaliśmy sobie Dzień piękności. Uczestnicy w tym dniu mogli poczuć się jak w prawdziwym salonie piękności  był manicure, makijaż oraz fryzjer i masaż twarzy. Z tych dwóch ostatnich atrakcji mogli skorzystać również Panowie. Wszystkiemu towarzyszyła super atmosfera, dobra muzyka i rozmowy. Duże podziękowania należą się Pani Arlecie Straty, z wykształcenia fryzjerce, dzięki której każdy z Uczestników nieodpłatnie mógł zrobić sobie taką fryzurę o jakiej marzył. To był naprawdę fajny dzień. Piękna, relaksu i miłych rozmów w doborowym towarzystwie.


Światowy Dzień Zwierząt

4 października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. Celem tego święta jest zmiana zachowania ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że to istoty żywe, mają swoje prawa.


Światowy Dzień Uśmiechu

Rokrocznie w pierwszy piątek miesiąca października obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu. Uczestnicy i terapeuci ŚDS szeroko się dziś do wszystkich uśmiechają


Konkurs plastyczny

W ostatnim czasie zorganizowaliśmy konkurs plastyczny z nagrodami, którego tematem była twórczość Vincenta van Gogha. Najpierw Uczestnicy poznali życiorys malarza a następnie każdy losował pracę, którą miał za zadanie pokolorować. Zwycięzcy zostali wybrani na drodze głosowania, w którym pomogli nam terapeuci i opiekunowie OREW. Nagrodzone zostały 3 osoby – 1 miejsce Ania, 2 miejsce Andrzej i 3 miejsce Martyna, które otrzymały nagrody. Sprawiły Im one ogromną radość. Pozostałe osoby biorące udział w konkursie otrzymały po słodkim wyróżnieniu.


wrzesień 2020


Dzień Chłopaka
Dzisiaj obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Koleżanki i Terapeutki przygotowały prezenty i słodki poczęstunek z najserdeczniejszymi życzeniami dla Panów, nie zapominając również o Terapeutach z OREW-u.

Trening czynności codziennych
Trening prania w którym uczestniczył Damian pozwala na nabycie umiejętności praktycznych. Obejmuje on naukę obsługi pralki automatycznej, doboru detergentów, segregacji odzieży pod względem kolorów oraz jej składania.

Dzień Jabłka
28 września obchodzimy Światowy Dzień Jabłka. Z tej okazji grupa Uczestników pojechała z terapeutkami do zaprzyjaźnionego ogrodu, aby narwać pysznych, słodkich jabłek, które zostaną wykorzystane do zrobienia deseru w ramach zajęć kulinarnych.

Dzień Morza

24 września 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Morza ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO. Z tej okazji Uczestnicy wybrali się do Stegny. Było bardzo miło.


Sprzątanie Świata

12 września miała miejsce druga akcja sprzątania Parku Miejskiego w Malborku. Uczestnicy ŚDS postanowili ją wesprzeć, również ze względu na przypadającą jutro akcję Sprzątanie Świata. Oprócz zebrania odpadów Uczestnicy znaleźli również w worku na śmieci plastikowe nakrętki, które po przesypaniu zostaną przekazane do punktu zbiórki na szczytny cel. Po pracy wszyscy uraczyli się pysznymi pączkami ze Starej Pączkarni.


Trening budżetu domowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziś w ramach Treningu budżetu domowego Łukasz wraz z Terapeutką wybrał się do sklepu z używaną odzieżą, gdzie za własne pieniądze kupił sobie kilka rzeczy. Sprawiło mu to ogromną radość, a dzięki pomocy Terapeutki dobrał odpowiednie fasony i rozmiary ubrań. To były bardzo udane zakupy za niewielkie pieniądze.


Wizyta na Farmie Jantar

Niedługo koniec lata więc korzystając z pięknej pogody Uczestnicy wybrali się na Farmę Jantar, żeby zakończyć sezon letni. Oprócz miłych rozmów, wspominek dotyczących wakacji, zwiedzania Mini ZOO był grill…


Prace w ogrodzie

Korzystając z wciąż ładnej pogody postanowiliśmy posprzątać już w ogrodzie warzywnym i pozbierać nasze ostatnie tegoroczne zbiory. Panowie przy okazji skosili trawę i wykopali marchew, która po oczyszczeniu przez nasze Panie została zamrożona i w przyszłości będzie wykorzystana do zupy przy okazji przygotowywania obiadu Uczestnika.


Urodziny

Dziś obchodziliśmy 65 urodziny Pana Wiesia. Koledzy i koleżanki przygotowali kartki i prezent, a Pan Wiesiu przyniósł pyszny tort. Wszyscy zaśpiewali gromkie 100 lat i złożyli najserdeczniejsze życzenia. Nasi Uczestnicy do każdych urodzin swoich koleżanek i kolegów bardzo się przygotowują, tworząc kartki z życzeniami. Taka samodzielna wykonana kartka jest wspaniałą pamiątką, ale również doskonałym ćwiczeniem motoryki ręki.


lipiec 2020


Grill

W ostatnią środę byliśmy na grillu u naszego Uczestnika Marka. Zostaliśmy zaproszeni przez Jego Rodziców. Przy okazji świętowaliśmy urodziny naszej Uczestniczki Joanny, która razem ze swoją mamą upiekła w ramach poczęstunku pyszne ciasta.


Sezon truskawkowy

W ubiegłym tygodniu, na zajęciach Treningu kulinarnego, w ramach obiadu Uczestnika przygotowaliśmy makaron z truskawkami.


czerwiec 2020


Porządki wokół Ośrodka

Nasi Uczestnicy są bardzo zaangażowani w sprawy Ośrodka i pomagają jak tylko umieją. Dziś zajmowaliśmy się pracami porządkowymi terenów zielonych a Wiesiu zrobił nawet obchód i pozbierał śmieci.


Wiosenne śniadanie

W dniu wczorajszym, w ramach Treningu kulinarnego Uczestnicy przygotowali wiosenne śniadanie. Część produktów pozyskaliśmy z naszego ogrodu warzywnego! Pozostałe produkty Uczestnicy przywieźli z domów. Było bardzo kolorowo i smacznie.


Prace porządkowe 

Po zrobieniu niezbędnych zakupów w sklepie ogrodniczym zabraliśmy się ochoczo do pracy na przyośrodkowym terenie. Pamiętaliśmy również o naszym ogródku, w którym pięknie wzrastają nasze plony.


Rowery

3 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Roweru. Nasi Podopieczni bardzo lubią tę formę aktywności i z chęcią z niej korzystają.


maj 2020


Prace w ogrodzie

Pogoda dopisuje więc porządkujemy i upiększamy zewnętrzne tereny naszego Ośrodka. Wyczyściliśmy ławki, stół oraz pergole, które następnie odmalowaliśmy, przekopaliśmy ogródek, skosiliśmy trawę i przygotowaliśmy nowe rabaty. I chociaż mieliśmy dodatkowego pomocnika, żałujemy że nie mogliśmy wykonywać tych prac razem z Wami, drodzy Uczestnicy.


kwiecień 2020


Dzień Ziemi

Przy okazji Dnia Ziemi upiększyliśmy teren zielony przy Domu a także zasadziliśmy drzewka owocowe. Takie ogrodowe prace bardzo chętnie wykonują nasi Uczestnicy. W tej sytuacji musieliśmy Ich wyręczyć i liczymy, pochwalą nasze wysiłki.


Wielkanoc

Przygotowania Uczestników do Wielkanocy.


Wiosenne porządki

W czasie gdy zajęcia w naszym Ośrodku są zawieszone, dzieje się w nim bardzo dużo. Dezynfekujemy, malujemy, czyścimy, myjemy, odświeżamy, układamy, porządkujemy, zamiatamy, pielimy, kosimy, grabimy… A to wszystko dla Was drodzy Uczestnicy. Oczywiście nie ustajemy też w szyciu maseczek.


Spotkanie podczas pandemii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednym z zadań ŚDS podczas pandemii jest monitorowanie stanu zdrowia Uczestników I ich rodzin. Terapeuci postanowili osobiście sprawdzić jak się oni czują i czego potrzebują. Z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – ubrani w maseczki i rękawiczki ochronne, odwiedzili swoich Podopiecznych. Przekazali Im, wraz z życzeniami na nadchodzące Święta, drobne upominki, wśród nich były również własnoręcznie uszyte maseczki. Były to wzruszające spotkania a radości nie kryli zarówno Podopieczni jak i terapeuci. Jedna z Uczestniczek podzieliła się nawet swoimi pozytywnymi wrażeniami. Dobrze było zobaczyć Podopiecznych i przekonać się, że są zdrowi. Wiedząc, że niczego im nie potrzeba, Terapeuci mogą ze spokojem szyć kolejne maseczki.


marzec 2020


Przygotowania do Świąt

Chociaż okoliczności nie skłaniają do myślenia o Świętach, w naszym Ośrodku rozpoczęliśmy już przygotowania do nich pięknie go strojąc. Użyliśmy do tego częściowo dekoracji, które przygotowali Uczestnicy przed wstrzymaniem zajęć, a częściowo dorobili je terapeuci. Drodzy Uczestnicy, pozdrawiamy Was wszystkich serdecznie i nie możemy się już doczekać Waszego powrotu do Ośrodka!


Szyjemy maseczki

Od wczoraj w naszym ŚDS trwa akcja szycia maseczek, które zostaną przekazane na oddział zakaźny w Tczewie i Gdańsku.


Wysiewy

Podczas wtorkowych zajęć Uczestnicy posiali jęczmień. Przy okazji zapoznali się z informacjami na temat różnych gatunków zbóż. Gdy urośnie, zostanie wykorzystany do dekoracji Ośrodka i do stroików wielkanocnych.


Dzień mężczyzny

Z okazji dzisiejszego Dnia Mężczyzn Uczestniczka Agnieszka złożyła wszystkim Panom życzenia i wręczyła czekoladowy upominek.


Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet nasze Panie zostały obdarowane pięknymi kwiatami.


luty 2020


Kręgle

Przed weekendem, relaksowaliśmy się w kręgielni Alfa w Malborku. Jeden z Uczestników, Paweł grał w kręgle po raz pierwszy. Wszyscy Uczestnicy świetnie się bawili, w dobrych nastrojach pożegnaliśmy się do poniedziałku.


Wiosenne porządki

Dzisiejsze promienie słońca sprawiły, że zdecydowaliśmy się wspólnymi siłami odrestaurować otaczający nasz Ośrodek teren zielony. W ruch poszły wszystkie narzędzia niezbędne do uprzątnięcia ogródka kwiatowego. Jak widać humory nam dopisywały, a po skończonej pracy była kawka i pyszne ciastko.


Trening budżetu domowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wczoraj Mateusz i Damian wybrali się razem z terapeutką na pocztę żeby poćwiczyć trening budżetu domowego. Panowie mogli wybrać gazety, które im się podobają oraz te, które z chęcią czytają nasi Uczestnicy podczas porannego przeglądu prasy. Mateusz i Damian pamiętali również o używaniu zwrotów grzecznościowych, które stosowane są na co dzień w naszym Ośrodku.


Urodziny

W dniu dzisiejszym nasza Pani Kierownik obchodziła swoje urodziny. Uczestnicy i kadra odśpiewali gromkie „Sto lat” i wręczyli prezenty. Jeszcze raz wszystkiego najlepszego Pani Aniu !!!


Tłusty czwartek

Z okazji Tłustego czwartku grupa Uczestników z pomocą terapeutów zrobiła oponki. Damian i Mateusz poczęstowali tymi słodkościami Podopiecznych OREW.


Bal walentynkowy

Relacja z zabawy Walentynkowej z przyjaciółmi z Kończewic.


Wiklinowe serca

Dziś Uczestnicy robili serca wykorzystując papierową wiklinę, technikę dzięki której z codziennych gazet stworzyć można efektowne ozdoby. Tej techniki Mateusza, Piotra, Adama, Sylwestra i Damiana nauczyła terapeutka Ania.


Materiałowe serca

Przygotowania do Walentynek szły w naszym Domu w tym tygodniu pełną parą. Uczestnicy rozpoczęli prace od uszycia serc z materiału.


Spacer

Korzystając z pięknej pogody wybraliśmy się na spacer. Wracając weszliśmy do sklepu gdzie Agnieszka i Natalia ćwiczyły trening budżetu domowego.


Bal karnawałowy

W końcówce zeszłego tygodnia grupa Uczestników pojechała na zabawę karnawałową do zaprzyjaźnionego ŚDS w Kończewicach. Zabawa była wspaniała a wśród atrakcji były konkursy, m.in. na najlepszy stój. Wygrał go Mateusz, któremu gratulujemy!


styczeń 2020


Kino

W dniu wczorajszym byliśmy w kinie Helios w Tczewie na filmie „Mayday”. Obraz ten widzieliśmy już wcześniej w teatrze. Mieliśmy wspaniałą okazję porównania wrażeń płynących z desek teatru i wielkiego ekranu. To było bardzo ciekawe doświadczenie.


Zajęcia kulinarne

Podczas piątkowych zajęć kulinarnych Uczestnicy i terapeutki przygotowali sałatkę jarzynową.


grudzień 2019


Urodziny

24 grudnia urodziny obchodzi Damian. Korzystając z okazji najserdeczniejsze życzenia złożyli mu wszyscy podczas świątecznego spotkania.


Spotkanie Wigilijne

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej uroczysty czas w naszej tradycji. To Święta, na które wszyscy czekamy z utęsknieniem. Są to dni, kiedy cieszymy się z każdej chwili spędzonej z bliskimi nam osobami. Z tego powodu coroczne spotkanie wigilijne w ŚDS stała się dla nas już pewną tradycją. Odbyło się ono w restauracji „Kociołek” 19 grudnia i przebiegło w niezwykłej świątecznej atmosferze. Wszyscy Uczestnicy, według nakazującej tradycji, złożyli sobie nawzajem świąteczne życzenia oraz odśpiewali kilka przepięknych kolęd. Uwieńczeniem spotkania było delektowanie się smacznymi potrawami i wypiekami.


Wieńce

We wtorek na zajęciach manualnych dokończyliśmy wieńce Bożonarodzeniowe. Uczestnicy zabrali je do domu, aby uzupełniały świąteczne wystroje.


Mikołajkowy Bieg Dobroczynny

W niedzielę 8 grudnia odbyła się w Malborku druga edycja Mikołajkowego Biegu Dobroczynnego. Celem było zebranie pieniędzy na rzecz Fundacji Dzieciom „Wyrównajmy ich szanse” z Malborka, która opiekuje się na co dzień 38 dziećmi. W organizację zawodów zaangażował się powiat malborski oraz miasto i gmina Nowy Staw, gmina Miłoradz, miasto Malbork oraz gmina wiejska Malbork. W biegu wzięła udział również grupa Uczestników wraz z terapeutami.


Szlachetna paczka

„Nie liczy się to ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz”. W tym roku terapeuci, Uczestnicy i ich rodziny po raz kolejny wsparli Szlachetną Paczkę. Pomoc będzie przekazana pani Róży z okolic Malborka.


Barbórka

4 grudnia obchodzone jest zwyczajowo górnicze święto, czyli Barbórka. W naszym ośrodku świętowaliśmy przy tej okazji również imieniny naszej Uczestniczki, pani Basi.


Teatr

 

 

 

 

 

 

 

Wycieczka grupy Uczestników do elbląskiego teatru na spektakl „Opowieść wigilijna”. Wyjazd autokarem został zorganizowana przez Nowostawskie Centrum Kultury i Biblioteki.


listopad 2019


Andrzejki

W dniu dzisiejszym obchodziliśmy Andrzejki. Były wróżby, dyskoteka i słodki poczęstunek. Oczywiście nie mogło zabraknąć lania wosku. Imieniny obchodził też nasz Uczestnik Andrzej a urodziny opiekun Piotr.


Upominki

Chociaż jest listopad Uczestnicy tworzą już aniołki, które będą rozdawane podczas corocznego spotkania wigilijnego w Nowym Stawie. Tworzą też wieńce z drewna. Powstaną piękne stroiki Bożonarodzeniowe.


Wizyta w CEZ w Malborku

Wizyta Uczestniczek w Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku. Nasze Panie miały farbowane, obcinane i układane włosy.


październik 2019


Haloween

Trójka Uczestników – Mati, Damian i Ania, postanowiła przebrać się w Halloween i rozdać cukierki Podopiecznym OREW. Było dużo radości i wspólnego pozowania do zdjęć.


Stroiki

Własnoręcznie tworzone stroiki, które zostaną zawiezione na groby.


Urodziny

Korzystając z pięknej jesiennej pogody zrobiliśmy ognisko i uczciliśmy urodziny Mateusza.


Hipoterapia

Zajęcia w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ w Jantarze w pięknych okolicznościach przyrody.


wrzesień 2019


Grzybobranie

Dzisiaj rozpoczęła się piękna, polska jesień. W związku z tym grupa Uczestników wraz z terapeutami pierwszy dzień jesieni spędziła w lesie na grzybobraniu. Kilka razy przemierzaliśmy las szukając pięknych okazów i było warto, ponieważ zbiory okazały się bardzo udane, przez co wszystkim towarzyszył dobry nastrój.


Gofry

Dzięki uprzejmości właścicieli KluboKawiarni CieKawa nasi Uczestnicy mogli poznać proces powstawania chrupiących gofrów bąbelkowych. Po słodkiej konsumpcji wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że były przepyszne. Jeszcze raz dziękujemy Pani Monice i Panu Sebastianowi.


sierpień 2019


Nad jeziorem

Pod koniec sierpnia wycieczka nad jezioro, na pożegnanie lata okazała się wspaniałym pomysłem. Woda była bardzo ciepła i skusiliśmy się do niej wejść. Radości było co niemiara, a wodnym zabawom nie było końca. Podczas rekreacji na świeżym powietrzu integrowaliśmy się, śmiejąc się oraz rozmawiając o codzienności.


Kino

20 sierpnia wybraliśmy się do kina Helios w Tczewie na film pt. „Na bank się uda”. Film w reżyserii Szymona Jakubowskiego opowiada o losach trzech starszych panów, którzy postanawiają napaść na bank. Mężczyźni dobrze przygotowują się do akcji, po czym włamują się do podziemnego sejfu. Czy ich napad się udał? My już wiemy, a kto z Państwa ciekawy finału zapraszamy do kina. Po seansie udaliśmy się na spacer po Bulwarze Nadwiślańskim im. Księcia Sambora II.


Sztum

Miły dzień w Sztumie.


Pierogi

Od samego rana nasze Panie próbowały swoich umiejętności podczas zajęć kulinarnych – robiąc pierogi ruskie. Każda z Pań miała wyznaczone zadanie, m.in. robienie ciasta, przygotowywanie składników do farszu, lepienie pierogów, gotowanie pierogów oraz przygotowanie okrasy…. Na koniec naszej kulinariady wspólnie zasiedliśmy do stołu, aby skosztować przygotowane apetyczne pierogi.


Siatkówka plażowa

W tym roku na Wałach von Plauena przez 4 dni odbywał się World Tour Malbork w siatkówce plażowej. Frekwencja na trybunach dopisywała każdego dnia, a na największy doping mogli oczywiście liczyć Biało-Czerwoni. My również postanowiliśmy, że będziemy wspierać polskie drużyny i 2 sierpnia mocno trzymaliśmy kciuki za ich powodzenie w wygranej. Udało się! W niedzielę para Michał Kądzioła i Marcin Ociepski wygrała Turniej Pucharu Świata mężczyzn w siatkówce plażowej! Po pełnej emocji grze wybraliśmy się na pyszne lody do lodziarni „Po lodzie?” 


Grzybobranie

Korzystając z pięknej pogody rozpoczęliśmy sezon grzybobrania. Miłośnicy pieszych wycieczek z wielką radością i nadzieją wyruszyli do lasu. Co chwilę rozlegały się okrzyki radości, po czym każdy grzyb poddawany był wspólnym konsultacjom. Wyprawa do lasu była nie tylko świetną zabawą, ale także pozwoliła poćwiczyć spostrzegawczość, orientację oraz poczuć smak rywalizacji. Dodatkowo w czasie grzybobrania poszerzyliśmy znajomości jadalnych grzybów oraz zasad zachowania się podczas pobytu w lesie.


lipiec 2019


Wizyta w Mylofie

Mylof to miejsce wyjątkowe – tu bierze swój początek Wielki Kanał Brdy. Warto tu przyjechać nie tylko po to, by odpocząć na łonie przyrody, nad brzegiem malowniczego jeziora, ale także po to, by skosztować tutejszego specjału – pysznego pstrąga! Pamiętajmy…. W sierpniu minie już 2 lata od tragicznej nawałnicy, która przeszła między innymi przez województwo pomorskie. Uczestnicy na własne oczy mogli zobaczyć skutki nawałnicy w miejscowości Rytel oraz Młynki. Sołectwo Rytel zostało spustoszone przez wichurę, która zniszczyła ok. 100 domów i powaliła 9 tys. ha lasu, co spowodowało spiętrzenie wody w Brdzie.


Muzeum Archeologiczno – Historyczne

Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu to wyjątkowe miejsce, które stale się zmienia i doskonali. Jednak to co można tam zobaczyć teraz zadziwi każdego odwiedzającego. Nasz ośrodek już po raz trzeci odwiedził to magiczne miejsce. Wszystkim Państwu, którzy jeszcze nie byli serdecznie polecamy.


Wystawa

Wizyta w Gelerii Nova i oglądanie wystawy „Sztuka naturą malowana” oraz spacer przy malborskim zamku.


Plaża w Stegnie

Wycieczka na plażę w Stegnie.


czerwiec 2019


Piknik

W ostatni piątek czerwca świętowaliśmy urodziny pani Marioli. Z tej okazji zorganizowaliśmy piknik w Pogorzałej Wsi. Jak widać pogoda i humory dopisał, atrakcji tez nie zabrakło.


Kino

W ramach Treningu spędzania czasu wolnego w czwartek wybraliśmy się do kina Helios w Tczewie na film „Godzilla II – Król Potworów”.


Wizyta u Marka

26 czerwca z samego rana wybraliśmy się na spacer do Parku w Malborku, a następnie pojechaliśmy na grilla – dostaliśmy zaproszenie od Państwa Nasalskich, rodziców naszego uczestnika Marka. Na miejscu czekały na nas pyszne przekąski, grillowane kiełbaski oraz kaszanka.
Dla ochłody były lody. Pamiętając o zasadach dobrego wychowania i My postanowiliśmy, że przywieziemy coś dobrego, a mianowicie ciasto sernik oraz prezent, który będzie pamiątką z naszego wspólnego spotkania. Jeszcze raz bardzo dziękujemy.


Zawody sportowe

11 czerwca odbyły się VIII Integracyjne zawody sportowe, które zorganizowali wspólnie ŚDS Kończewice oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Oparcia Społecznego i Rozwoju „Perspektywa”. Dziękujemy za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w tej super imprezie. Jak zwykle było świetnie!


Grill

Dziękujemy pani Danusi i pani Ani Kosińskim za mile spędzony czas, pyszny poczęstunek w postaci ciasta, kawki i pyszności z grilla.


MOWTROP

7 czerwca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Malborku odbyła się kolejna edycja festynu MOWTROP. Tegoroczna impreza została zorganizowana w konwencji „Dookoła świata”. Można więc było „odwiedzić” m.in. Francję, Wielką Brytanię, Hiszpanię, Turcję, Japonię, Ukrainę czy Amerykę Północną.


Zbiory

Dzisiaj zrobiliśmy pyszny twarożek z szczypiorkiem i rzodkiewką.  Dla łasuchów była jeszcze słodka, domowa konfitura.


maj 2019


26 maja

Z okazji Dnia Mamy, wszystkim Naszym Mamom, życzymy miłości, zdrowia i uśmiechu! A oto jaką niespodziankę szykowali przez cały maj nasi Uczestnicy dla swoich cudownych mam. Mamy nadzieję, że kawa w takiej filiżance będzie smakowała wyjątkowo dobrze.


Hipoterapia

Dzięki pięknej pogodzie, wtorkowe zajęcia Hipoterapii, odbyły się na świeżym powietrzu. Uczestnicy uwielbiają spędzać czas na Farmie Jantar, zarówno w stajni jak i Mini ZOO. Zachęcamy Wszystkich Państwa do odwiedzania tego magicznego miejsca.


Grill w Ośrodku

Dzisiejsza aura była fantastyczna. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni i pomocni w organizowaniu spotkania przy grillu.


„Mayday 2”

Śmiech to zdrowie dlatego wybraliśmy się po kolejną dawkę dobrego humoru do Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu na spektakl pt. „Mayday 2”. Wspaniała gra aktorów oraz prześmieszne dialogi. Polecamy wszystkim na poprawę humoru.


kwiecień 2019


Urodziny Klaudii

W  kwietniu świętowaliśmy 29 urodziny Klaudii. Wszystkiego najlepszego dla naszej solenizantki.


Ogród kwiatowy

Zanim wyruszyliśmy na długi weekend majowy zrobiliśmy porządki w naszym ogrodzie kwiatowym. W tym roku postanowiliśmy upiększyć również teren przed wjazdem do Ośrodka.


Piknik

Aktywnie i smacznie na piątkowym pikniku w Nowej Wsi Malborskiej.


Spacer nad morzem

Wielkopiątkowy spacer po plaży w Jantarze.


Restauracja

W Wielki Czwartek gościliśmy w Restauracji Kociołek w Malborku, gdzie wspólnie zasiedliśmy do stołu, na którym królowały tradycyjne Wielkanocne potrawy. Zachwytom nad smakiem dań i formą ich podania, nie było końca. Dziękujemy !


Palmy Wielkanocne

Z okazji Niedzieli Palmowej Uczestnicy stworzyli własnoręcznie przepiękne palmy i inne ozdoby.


Ozdoby Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt przyozdobiliśmy nasz Ośrodek.


Aktywne piątki

Aktywne piątki w terenie. Rekreacja ro, nordic walking, gry zespołowe i relaksacja, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. Dziś również zorganizowaliśmy przyjęcie dla pani Basi, która wyjeżdża na kilka miesięcy do Hiszpanii. Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowali kartki i drobne upominki w podziękowaniu za zaangażowanie pani Basi w życie Ośrodka, lekcje szydełkowania, uśmiech, pomoc i codzienne rozmowy.


Prace w ogrodzie

W tym tygodniu przygotowywaliśmy nasze rabatki kwiatowe i warzywne do sezonu wiosennego.


Zajęcia ceramiczne

W pracowni ceramicznej trwają intensywne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Zaprosiliśmy do nich przyjaciół z OREW w Lasowicach Wielkich.


marzec 2019


Zajęcia na świeżym powietrzu

Spacery i wycieczki to stała pozycja naszych zajęć. Obserwujemy zachodzące zmiany w przyrodzie, a także relaksujemy się na świeżym powietrzu.


Dzień Kobiet

Jaki piękny dzień w Środowiskowym Domu Samopomocy. Nasi Panowie stanęli na wysokości zadania – obdarowali nas kwiatami i słodyczami, ugotowali przepyszny obiad, złożyli nam przepiękne życzenia i jak każdego dnia sprawili, że czujemy się ważne i wyjątkowe. Wszystkim Paniom w Dniu Kobiet życzymy, aby otaczali ich tacy cudowni mężczyźni.


luty 2019


Lutowe urodziny

5 lutego nasz Uczestnik Piotrek obchodził 33 urodziny. Z tej okazji wszyscy domownicy złożyli mu najserdeczniejsze życzenia. W tym miesiącu urodziny obchodzili również nasza wspaniała pani Kierownik i przesympatyczny pan Henryk.


Tłusty czwartek

Tłusty czwartek osłodzony pysznymi, własnoręcznie przygotowanymi oponkami.


SDŚ

Zajęcia indywidualne z zakresu stymulacji polisensorycznej w Sali Doświadczania Świata.


Spacer nad morzem

Jak ferie w Środowiskowym Domu Samopomocy, to tylko nad morzem! Malownicza plaża w Kadynach skradła nasze serca.


Bal walentynkowy

Ach, co to był za bal!


Przygotowania do balu

Przygotowania do balu walentynkowego. Pieczenie, dekorowanie, sprzątanie i tworzenie atrakcji dla przyjaciół z ŚDS Kończewice.


Warsztaty szydełkowania

Prawie miesiąc czasu w naszym Ośrodku odbywały się integracyjne warsztaty szydełkowania, które miały na celu przybliżenie podstaw tej techniki. Przeprowadziła je Pani Barbara Cegła, Uczestniczka ŚDS. Pani Basia jest samoukiem – swoją pasję rozwija dzięki filmikom oglądanym na stronach internetowych oraz z książek, które wypożycza w Miejskiej Bibliotece w Malborku. Prace z szydełkiem rozpoczęliśmy od wykonania łańcuszka. Kolejnym krokiem było opanowanie półsłupka i oczka, był to trudniejszy etap ale Pani Basia chętnie tłumaczyła i pokazywała jak należy wszystko prawidłowo wykonać. Powstały piękne kominy, które chętnie założymy w chłodniejsze dni.


Zajęcia kulinarne

Sałatka jarzynowa pojawia się w większości polskich domów. My również trzymamy się tej tradycji i w ramach treningu kulinarnego przygotowaliśmy ją na obiad.


Przygotowania do walentynek

W pracowni ceramicznej Uczestnicy lepią, wycinają, szkliwią i wypalają gliniane serca.


styczeń 2019


 

Urodziny

W styczniu w Środowiskowym Domu Samopomocy świętowaliśmy 66-te urodziny Pani Teresy i 79 urodziny Pana Jerzego. Dla naszej solenizantki był to niezwykle ważny dzień. Przyjmując życzenia i prezenty nie kryła wdzięczności i łez wzruszenia. Solenizantowi koleżanki, koledzy oraz terapeuci odśpiewali „Sto lat”, złożyli życzenia i wręczyli wcześniej przygotowane laurki i prezenty.


Zajęcia w Ośrodku Basenoterapii

Jedną z form wsparcia dla naszych Podopiecznych są zajęcia w Ośrodku Basenoterapii Fundacji WRÓĆ, których celem jest uzyskanie przez Uczestników lepszej kondycji psychofizycznej, zwiększenie samoakceptacji i kontroli nad własnym ciałem.


Kartki z życzeniami

„Być częścią grupy daje moc” – takie hasło przyświecało poniedziałkowym zajęciom manualnym, w ramach których tworzyliśmy kartki z życzeniami powrotu do zdrowia dla pana Leszka. Wszyscy niezmiernie się cieszymy, że nasz przyjaciel odzyskuje siły i już nie możemy się doczekać powrotu pana Leszka na nasze zajęcia.


Zimowe ognisko

Taką piękną zimę mamy w Lasowicach, grzechem byłoby z niej nie skorzystać. Wspólne biesiadowanie przy ognisku, to naszym zdaniem świetny pomysł na spędzenie środowego przedpołudnia. Zgadzacie się z nami ?


Zajęcia ceramiczne

W pracowni ceramicznej praca wre. Nowy Rok , nowe wyzwania przed nami. Do Walentynek wydawałoby się jeszcze daleko , ale my już przygotowujemy się , aby obdarzyć naszych bliskich prezentami. Gliniane serca posłużą nam również do zmiany wystroju naszych sal.


grudzień 2018


Mikołajkowe zajęcia kulinarne

Z okazji Mikołajek na zajęciach kulinarnych wspólnie piekliśmy pierniki a następnie je dekorowaliśmy. A w ramach zajęć manualnych, jako Pomocnicy Świętego Mikołaja pakowaliśmy prezenty na wigilijne spotkanie.


Upominki

Nasi Podopieczni już od jakiegoś czasu przygotowują w pracowni ceramicznej upominki, które otrzymywać będą Goście Wigilii organizowanej corocznie przez Fundację WRÓĆ.