Aktualności Środowiskowego Domu Samopomocy


Środowiskowy Dom Sapomomocy w Lasowicach Wielkich

 


luty 2018


Zajęcia stolarskie

W ramach zajęć stolarskich postanowiliśmy odświeżyć regały, z których korzystamy na co dzień. Przez ostatnie dwa tygodnie intensywnie szlifowaliśmy, mieszaliśmy kolory, malowaliśmy, suszyliśmy i impregnowaliśmy drewniane szuflady. Efekt jaki uzyskaliśmy, bardzo nas cieszy i zachęca do dalszej metamorfozy naszego otoczenia. Panowie wykonali również dodatkowe karmniki, które uzupełniły naszą ogrodową jadłodajnię dla ptaków.


styczeń 2018


Zabawa karnawałowa

18 stycznia Uczestnicy ŚDS wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kończewicach.  Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji. Znane i lubiane utwory muzyczne porwały wszystkich w wir tańca, a po wyczerpujących popisach tanecznych słodki poczęstunek dostarczył energii do dalszej zabawy. Bal był doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji uczestników z różnych ośrodków. Był też doskonałym treningiem umiejętności spędzania czasu wolnego i nauką zasad podejmowania gości.


Poranny Krąg

W poniedziałkowe poranki społeczność ŚDS zbiera się  w kręgu, aby zaplanować pracę na cały tydzień, omówić problemy, które pojawiły się w grupie, a także podzielić się z innymi swoją opinią na temat aktualnych wydarzeń społecznych. Uczestnicy wraz z terapeutą analizują przebieg dotychczasowych działań podjętych  w ramach pracowni ŚDS i stawiają sobie nowe cele i wyzwania.


grudzień 2017


Wigilia

21 grudnia w restauracji Pasja w Cisach odbyło się spotkanie opłatkowe uczestników i pracowników naszej Placówki. Jednym z zadań Środowiskowego Domu Samopomocy jest doskonalenie umiejętności zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, w tym również w restauracjach. Na co dzień, Uczestnicy w ramach pracowni kulinarnej samodzielnie przygotowują sobie posiłki i uczą się właściwego zachowania przy stole. Wspólne wyjścia do restauracji są dla Nich niezwykle ważnym wydarzeniem, podczas którego mogą się wykazać wiedzą i umiejętnościami nabytymi w Ośrodku. Dla nas, terapeutów to wzruszająca chwila, kiedy widzimy naszych Podopiecznych, którzy zasiadają do pięknie nakrytego stołu i potrafią się świetnie odnaleźć w takiej scenerii. To był piękny i bogaty w doznania, nie tylko smakowe, dzień.


Pierniki

Tradycją 6 grudnia w naszym Ośrodku jest wspólne piecznie i dekorowanie pierników, które następnie wręczamy naszym bliskim z okazji Mikołajek.


Rozstrzygnięcie konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową

5 grudnia w Zespole Szkół Specjalnych w nr 5 w Sopocie miała miejsce uroczystość z okazji rozstrzygnięcia konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową. Twórcy naszej Szopki – Piotr, Ania, Jola i Adam, zajęli III miejsce. W nagrodę otrzymali puchar, dyplom oraz słodkie upominki. Po powrocie do Ośrodka, pozostali Uczestnicy przywitali Ich owacjami na stojąco.


listopad 2017


Szopka

Prace nad projektem szopki w ramach IX edycji konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową. Na zajęciach manualnych i technicznych powstała kompozycja przestrzenna z wykorzystaniem elementów drewnianych i tekturowych nawiązująca do architektury Sopotu.


Papieroplastyka

Pani Barbara to bardzo uzdolniona Uczestniczka. Jej hobby to robótki na drutach i szydełkowanie. Innym z ulubionych zajęć pani Basi jest tworzenie pięknych kwiatów z papieru. Podczas jednych z zajęć manualnych nauczyła innych Uczestników jak je wykonywać.


październik 2017


22. Baza Lotnictwa Taktycznego

Dzięki uprzejmości Dowództwa 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, Uczestnicy wraz z terapeutami zwiedzili lotnisko wojskowe w Królewie Malborskim. Z bliska mogli przyjrzeć się codziennej pracy żołnierzy w nowoczesnej jednostce lotniczej. Wojskowa Straż Pożarna przygotowała specjalnie pokaz możliwości jakimi dysponują ich wozy. To był bardzo emocjonujący dzień dla wszystkich, lecz w szczególności dla Damiana, który spełnił swoje marzenie i usiadł za sterami samolotu.


wrzesień 2017


Rysunek

W ramach prowadzonych zajęć Uczestnicy mają możliwość poznania różnego rodzaju form i technik plastycznych. Jedną z nich jest rysunek. Tym razem za wzór do pracy posłużył rysunek przedstawiający deltę rzeki Wisła. Zajęcia takie mają na celu usprawnienie zdolności manualnych, ćwiczenie koordynacji ręka-oko oraz spostrzegawczości i uwagi.


Kręgle

Nasi Uczestnicy, mimo różnych ograniczeń, bardzo lubią aktywnie spędzać czas. Na zakończenie lata, wraz z opiekunami, wybrali się więc do kręgielni.


sierpień 2017


Przetwory

W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy poznawali sposoby marynowania fasolki szparagowej a podczas zajęć manualnych ozdabiali przygotowane wcześniej weki.


Naturalne kosmetyki

Zajęcia manualne a na nich wyjątkowe zadanie dla Uczestników związane z wytwarzaniem produktów do pielęgnacji ciała na bazie naturalnych składników: mydełek do rąk z miętą , nagietkiem i chabrami; kul musujących do kąpieli, na bazie sody i oleju kokosowego oraz płynu do kąpieli na bazie miodu i cytryny.


 lipiec 2017


Prace Uczestników

Wykonywane podczas zajęć techniczno-ogrodniczych prace mają oprócz działania terapeutycznego duże znaczenie użytkowe. Uczestnicy samodzielnie wykonali domki dla królików mieszkających w Mini ZOO w Jantarze oraz wyposażenie toru do jazd pojazdami zdalnie sterowanymi w Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze.


Obiad Uczestników

W lipcu, w ramach przyrządzanego przez Uczestników obiadu, mogliśmy skosztować pysznego kurczaka, surówki i ziemniaków oraz kompotu jabłkowego. Ideą tej aktywności jest umożliwienie Uczestnikom podjęcia decyzji, co chcieliby zjeść, a następnie samodzielne przygotowanie posiłku, od momentu zaplanowania i zrobienia zakupów aż po jego ugotowanie.


Wizyta w Pogorzałej Wsi

Odwiedziny Uczestników ŚDS w zaprzyjaźnionej placówce i wspólny grill z podopiecznymi Schroniska Przystań w Pogorzałej Wsi.


czerwiec 2017


VI Integracyjne Zawody Sportowe

Integracyjne Zawody Sportowe w Kończewicach, w których nasi przedstawiciele Ola, Damian, Marek, Ania i Adam, wystąpili w następujących konkurencjach: rzut woreczkiem, kręgle, rzut do kosza, slalom, rzut piłką lekarską, bieg w workach, rzut piłeczką tenisową. Jesteśmy bardzo dumni z naszych Uczestników, którzy dzielnie walczyli a przy tym świetnie się bawili. Gratulujemy Damianowi, który zdobył srebrny medal w rzucie piłeczką tenisową. Dziękujemy gospodarzom ŚDS w Kończewicach za zaproszenie i za wspaniałą organizację zawodów.


MOW-TROP

Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni na festyn sportowo-kulturalny w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Malborku. Tym razem motywem przewodnim MOW-TROP-u była działalność służb mundurowych. Uczestnicy ŚDS mieli okazję zobaczyć jak niezwykłą rolę pełnią policjanci, ratownicy medyczni, żołnierze i strażacy, którzy na co dzień chronią, bronią i ratują nasze życie.


Zajęcia na powietrzu

Gdy tylko pogoda na to pozwala, zajęcia w naszym ośrodku odbywają się na zewnątrz. Organizujemy wtedy zajęcia sportowe, tańce przy muzyce, zabawy integrujące grupę albo relaksacyjne.


Kwiatowy ogródek

Przygotowane na zajęciach technicznych skrzynki zostały przez Uczestników ŚDS przyozdobione kolorowymi kwiatami, po które wcześniej wybrali się wraz z opiekunami do sklepu ogrodniczego. Po pracy w ogródku wszyscy zasłużyli na lodowy deser.


Festyn zdrowia

2 czerwca wzięliśmy udział w Festynie Zdrowia organizowanym przez SOSW Malbork. Nasi Uczestnicy mieli okazję przypomnieć sobie zasady zdrowego trybu życia, a do wspólnej aktywności podczas występu fitness zachęcała terapeutka naszego Ośrodka, pani Anna Kosińska. Pozostałymi atrakcjami Festynu były konkurencje sportowe, malowanie twarzy, robienie gigantycznych baniek, zdrowe bary z przekąskami i sokami i wiele innych. Dziękujemy za zaproszenie !


maj 2017


Wypoczynek nad wodą

Po całym tygodniu pracy Uczestnicy wybrali się na wypoczynek na plaży miejskiej w Sztumie.


Zajęcia techniczno-ogrodnicze

Zajęcia techniczno-ogrodnicze odbywające się w ramach Treningu umiejętności spędzania czasu wolnego, w czasie których Uczestnicy szlifowali i malowali skrzynki na kwiaty. Podczas takich zajęć Uczestnicy nabywają umiejętności organizacji stanowiska pracy, uczą się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, samokontroli, a przede wszystkim przyswajają umiejętności techniczne, niezbędne do wykonywania prostych prac gospodarskich.


Przygotowania do pikniku integracyjnego

Przygotowywanie dekoracji na doroczny piknik rodzinny, tym razem w kosmicznej tematyce.


Piknik na Farmie Jantar

Piknik na Farmie Jantar kiełbaskami pieczonymi na ognisku i zabawami na trampolinie i huśtawkach.


kwiecień 2017


Bingo

Gra w bingo to ulubiona gra wszystkich Uczestników. W wczorajszych rozgrywkach każdy chętnie wziął udział. Uczestnicy współdziałali i chętnie sobie pomagali, w razie potrzeby mogli też liczyć na pomoc terapeutów. Po podzieleniu się na grupy, każda wymyśliła nazwę drużyny i swój okrzyk. Każda chciała jak najszybciej krzyknąć BINGO i przeczytać swoje zakryte liczby. Emocje sięgały zenitu. Wygrana drużyna została nagrodzona gromkimi oklaskami.


Spotkanie Wielkanocne

Spotkanie Wielkanocne, w którym uczestniczyli Podopieczni Ośrodka i Ich bliscy oraz zaproszeni Goście: Wójt Gminy Malbork pan Marcin Kwiatkowski, pani Katarzyna Baranowska Kierowniczka GOPS Malbork, pani Beata Zawadzka Dyrektor OREW Lasowice Wielkie oraz Prezes Fundacji WRÓĆ pan Maciej Włodarski. Przy pięknie zastawionym stole wszyscy wysłuchali życzeń składanych przez panią Martę Weremiuk-Zaleską Kierownik ŚDS, Gości oraz Uczestników.


Palmy Wielkanocne

Palma Wielkanocna lub zastępująca ją gałązka wierzbowa to tradycyjny symbol zbliżającej się Niedzieli Palmowej. Nasi Uczestnicy chcąc podtrzymać tę tradycję, własnoręcznie wykonali kwiaty z bibuły, przynieśli bukszpan, gałązki wierzby, trzcinę. Z materiałów tych powstały piękne, kolorowe plamy, które Uczestnicy zabrali do swoich domów.


marzec 2017


Zajęcia manualne

Zajęcia manualne, związane z przygotowaniami do zbliżających się Świąt. Tym razem przy pomocy samodzielnie pomalowanych gałązek, ozdobionych uszytymi wcześniej ptaszkami, zmieniliśmy wystrój sali. Uczestnicy wykonali również piękne zaproszenia dla gości na nasze Śniadanie Wielkanocne oraz kartki które wyślą przed świętami swoim bliskim.


Pierwszy dzień wiosny

Z okazji pierwszego dnia wiosny, w ramach zajęć kulinarnych, Uczestnicy przygotowali pyszną szarlotkę. Po deserze wybrali się na spacer w poszukiwaniu oznak nowej pory roku.


Wiosenne zajęcia Hipoterapii

Dzięki sprzyjającej pogodzie zajęcia Uczestników ŚDS w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ w Jantarze mogły odbyć się już na świeżym powietrzu.


Zajęcia edukacyjne

Ćwiczenia grafomotoryczne wykonywane podczas zajęć edukacyjnych kształcą koordynację wzrokowo – ruchową i orientację w przestrzeni, rozwijają motorykę rąk, regulują napięcie mięśniowe.
Poranny przegląd codziennej prasy pozwala Uczestnikom na zapoznanie się z najnowszymi informacjami z kraju i ze świata.


Zajęcia kulinarne

Sałatka warzywna przygotowywana w ramach Treningu umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym.


Wielkanocne przygotowania

W ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych nasi Uczestnicy wykonują kolorowe zajączki, które będą mogli podarować swoim bliskim. Prowadzone zajęcia krawiecko – rękodzielnicze, umożliwiają tworzenie wielu efektownych wyrobów i ciekawych prac z wykorzystaniem różnorodnych technik i materiałów.


luty 2017


Hipoterapia

Hipoterapia jest wyjątkową i niepowtarzalną metodą usprawniania dzięki obecności konia – współterapeuty. Koń i jego ruch dają zupełnie nowe i niespotykane w innych metodach terapeutycznych możliwości. W ramach zajęć w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ, korzystają z nich także Uczestnicy ŚDS.


Bal karnawałowy

Zapowiadany, zimowy bal karnawałowy. W zabawie uczestniczyli również Goście z zaprzyjaźnionego ŚDS Kończewice. Nie zabrakło konkursów, wspólnych tańców i śpiewów a to wszystko w rytmie polskich przebojów z lat 80-tych i 90-tych.


Przygotowania do balu

W ramach zajęć manualnych Uczestnicy tworzyli mroźne dekoracje, wykorzystując takie metody Arteterapii jak malowanie na płótnie czy mozaika.


Walentynki

Walentynkowe zajęcia kulinarne, prowadzone w ramach Treningu umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym, na których Uczestnicy przygotowali torciki w kształcie serca.


Kampania UNICEF

W tym roku nasz Ośrodek dołączył do kampanii UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”, ogólnoświatowej akcji mającej na celu zbiórkę pieniędzy na szczepionki dla dzieci z Angoli. Uczestnicy ŚDS podczas zajęć manualnych tworzyli lalki, które zostaną wystawione na licytacji organizowanej przez SP nr 5 w Malborku, będącej w Klubie Szkół UNICEF.


Zima

Zabawy na śniegu lubią chyba wszyscy… Ci duzi wcale nie mniej niż ci mali.Sala polisesnoryczna

Zajęcia w Sali polisensorycznej, są elementem kompleksowej metody usprawniania zaburzonych zmysłów, w umożliwienia zintegrowanego, wielozmysłowego odbierania otaczającego świata.


Kino

Wyście do kina na film „Po prostu przyjaźń”, który bardzo się wszystkim podobał.


styczeń 2017


Kręgle i bilard

W ramach Treningu umiejętności spędzania czasu wolnego Uczestnicy wybrali się na bilard i kręgle do Malborka. Osoby, które nie mogły spróbować swoich sił na torze lub przy stole, rozwijały swoje umiejętności w grach edukacyjnych i rekreacyjnych.


Choinka i pierniki

Grudzień to wyjątkowy czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Ubieranie choinki czy pieczenie pierników oprócz przyjemności, zapewniają naszym Uczestnikom nabywanie i utrwalanie umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym.


Zajęcia ceramiczne

Zajęcia w pracowni ceramicznej pozwalają na aktywne spędzanie czasu, rozwijanie zainteresowań i zdolności. Uczestnicy typu A i B poprzez udział w zajęciach rozwijają się w sferze poznawczej i behawioralnej. Dla Uczestników typu C zajęcia są możliwością ćwiczenia aktywności w celu jak najdłuższego podtrzymania umiejętności.


Jesienny spacer

Korzystając z pięknej aury Uczestnicy ŚDS wybrali się na jesienny spacer.


Dzień Seniora

Dzień Seniora zorganizowany przez Fundację „Przystań” w którym uczestniczyli również Seniorzy ŚDS w Lasowicach Wielkich. Po występie muzycznym wychowanków MOW Malbork, wspólnym rozmowom i śpiewaniu towarzyszył słodki poczęstunek.


Halloween

Duchy, mumie i czarownice królowały na balu Halloween, na który oryginalne dekoracje, stworzyli podczas zajęć sami Uczestnicy. Do wspólnej zabawy dołączyli również Goście z ŚDS Kończewice.


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, życzenia wszystkim Pracownikom złożyły, w imieniu swoim oraz Zarządu Fundacji WRÓĆ, Kierownik ŚDS pani Marta Weremiuk-Zaleska oraz Dyrektor OREW pani Beata Zawadzka.


Dzień chłopaka

30 września to święto wszystkich chłopców – tych młodszych i tych starszych. Tego dnia każdy z nich otrzymał dyplom z podziękowaniem za codzienną pracę w ŚDS.


Wystawa

Wystawa plastyczna w Powiatowym Ognisku Plastycznym w Malborku. Wśród prezentowanych prac, również praca Magdaleny Hebel Uczestniczki ŚDS.


Intuicje

Wyjście do Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, na wystawę „Intuicje”


Wycieczka do Stegny

W ramach treningu umiejętności spędzania czasu wolnego kilkoro Uczestników wybrało się do Stegny. W programie były spacer po plaży i gofry.


Wyprawa na ryby

Wycieczka panów z ŚDS i Uczniów z OREW, na której, pod okiem instruktorów, uczyli się zakładać przynęty, zarzucać wędkę i co najważniejsze miło spędzili czas na łonie natury.


Przygotowania do pikniku integracyjnego

Z okazji corocznego pikniku integracyjnego Ośrodków Fundacji WRÓĆ, Uczestnicy ŚDS, w ramach zajęć manualnych, przygotowali dekoracje w klimacie egzotycznej, hawajskiej wyspy – tematu przewodniego imprezy. W jej ramach dostępne były również inne prace, ręcznie wykonywane przez Podopiecznych.


Wiosenne śniadanie

Własnoręcznie przygotowywane, wiosenne kanapki to bardzo smaczny temat zajęć kulinarnych. Zajęcia te pozwalają na zwiększenie samodzielności Uczestników ŚDS.


Teatr

Scenki z życia góralskiego małżeństwa w wykonaniu aktorów z wyjazdowego teatru Art-Metanoia z Krakowa. W odegraniu jednej ze scen udział wzięły osoby z publiczności. Na zaproszenie ŚDS przedstawienie oglądali również Uczniowie OREW.


Gry planszowe

Trening umiejętności spędzania czasu wolnego w postaci gier planszowych i edukacyjnych, który nie tylko integruje grupę, ale także ćwiczy umiejętności poznawcze.


Walentynkowe serca

Ręcznie szyte podczas zajęć manualnych i upieczone na zajęciach kulinarnych serca, rozdawane 14 lutego na Placu Jagiellończyka w Malborku, zachęcały do przekazywania 1% podatku Fundacji WRÓĆ.


Wigilia

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia, życzenia wszystkiego co najlepsze dla wszystkich Uczestników i Ich Rodzin, Partnerów i Przyjaciół ŚDS w Lasowicach Wielkich.


Przygotowania do Wigilii

Wigilia tuż, tuż, więc od kilku dni trwają prace nad, tradycyjnie, suto zastawionym stołem.


Jesienne przetwory

Jabłka, gruszki i inne jesienne owoce z których powstały pyszne przetwory na zimę. Oprócz zawartości, Uczestnicy samodzielnie przygotowali oznakowania i ozdoby słoików. Były one pięknymi i smacznymi podarunkami dla Ich bliskich.


Wycieczka do Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze

Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze to propozycja nowoczesnej edukacji, terapii i rekreacji. Oprócz zwiedzania Ptaszarni i Mini ZOO, Podopieczni mieli okazję do zabawy pojazdami zdalnie sterowanymi.