Aktualności Środowiskowego Domu Samopomocy


Środowiskowy dom Samopomocy w Lasowicach Wielkich


kwiecień 2019


Urodziny Klaudii

W  kwietniu świętowaliśmy 29 urodziny Klaudii. Wszystkiego najlepszego dla naszej solenizantki.


Ogród kwiatowy

Zanim wyruszyliśmy na długi weekend majowy zrobiliśmy porządki w naszym ogrodzie kwiatowym. W tym roku postanowiliśmy upiększyć również teren przed wjazdem do Ośrodka.


Piknik

Aktywnie i smacznie na piątkowym pikniku w Nowej Wsi Malborskiej.


Spacer nad morzem

Wielkopiątkowy spacer po plaży w Jantarze.


Restauracja

W Wielki Czwartek gościliśmy w Restauracji Kociołek w Malborku, gdzie wspólnie zasiedliśmy do stołu, na którym królowały tradycyjne Wielkanocne potrawy. Zachwytom nad smakiem dań i formą ich podania, nie było końca. Dziękujemy !


Palmy Wielkanocne

Z okazji Niedzieli Palmowej Uczestnicy stworzyli własnoręcznie przepiękne palmy i inne ozdoby.


Ozdoby Wielkanocne

Z okazji zbliżających się Świąt przyozdobiliśmy nasz Ośrodek.


Aktywne piątki

Aktywne piątki w terenie. Rekreacja ro, nordic walking, gry zespołowe i relaksacja, a to wszystko w pięknych okolicznościach przyrody. Dziś również zorganizowaliśmy przyjęcie dla pani Basi, która wyjeżdża na kilka miesięcy do Hiszpanii. Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowali kartki i drobne upominki w podziękowaniu za zaangażowanie pani Basi w życie Ośrodka, lekcje szydełkowania, uśmiech, pomoc i codzienne rozmowy.


Prace w ogrodzie

W tym tygodniu przygotowywaliśmy nasze rabatki kwiatowe i warzywne do sezonu wiosennego.


Zajęcia ceramiczne

W pracowni ceramicznej trwają intensywne przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Zaprosiliśmy do nich przyjaciół z OREW w Lasowicach Wielkich.


marzec 2019


Zajęcia na świeżym powietrzu

Spacery i wycieczki to stała pozycja naszych zajęć. Obserwujemy zachodzące zmiany w przyrodzie, a także relaksujemy się na świeżym powietrzu.


Dzień Kobiet

Jaki piękny dzień w Środowiskowym Domu Samopomocy. Nasi Panowie stanęli na wysokości zadania – obdarowali nas kwiatami i słodyczami, ugotowali przepyszny obiad, złożyli nam przepiękne życzenia i jak każdego dnia sprawili, że czujemy się ważne i wyjątkowe. Wszystkim Paniom w Dniu Kobiet życzymy, aby otaczali ich tacy cudowni mężczyźni.


luty 2019


Lutowe urodziny

5 lutego nasz Uczestnik Piotrek obchodził 33 urodziny. Z tej okazji wszyscy domownicy złożyli mu najserdeczniejsze życzenia. W tym miesiącu urodziny obchodzili również nasza wspaniała pani Kierownik i przesympatyczny pan Henryk.


Tłusty czwartek

Tłusty czwartek osłodzony pysznymi, własnoręcznie przygotowanymi oponkami.


SDŚ

Zajęcia indywidualne z zakresu stymulacji polisensorycznej w Sali Doświadczania Świata.


Spacer nad morzem

Jak ferie w Środowiskowym Domu Samopomocy, to tylko nad morzem! Malownicza plaża w Kadynach skradła nasze serca.


Bal walentynkowy

Ach, co to był za bal!


Przygotowania do balu

Przygotowania do balu walentynkowego. Pieczenie, dekorowanie, sprzątanie i tworzenie atrakcji dla przyjaciół z ŚDS Kończewice.


Warsztaty szydełkowania

Prawie miesiąc czasu w naszym Ośrodku odbywały się integracyjne warsztaty szydełkowania, które miały na celu przybliżenie podstaw tej techniki. Przeprowadziła je Pani Barbara Cegła, Uczestniczka ŚDS. Pani Basia jest samoukiem – swoją pasję rozwija dzięki filmikom oglądanym na stronach internetowych oraz z książek, które wypożycza w Miejskiej Bibliotece w Malborku. Prace z szydełkiem rozpoczęliśmy od wykonania łańcuszka. Kolejnym krokiem było opanowanie półsłupka i oczka, był to trudniejszy etap ale Pani Basia chętnie tłumaczyła i pokazywała jak należy wszystko prawidłowo wykonać. Powstały piękne kominy, które chętnie założymy w chłodniejsze dni.


Zajęcia kulinarne

Sałatka jarzynowa pojawia się w większości polskich domów. My również trzymamy się tej tradycji i w ramach treningu kulinarnego przygotowaliśmy ją na obiad.


Przygotowania do walentynek

W pracowni ceramicznej Uczestnicy lepią, wycinają, szkliwią i wypalają gliniane serca.


styczeń 2019


Zajęcia w Ośrodku Basenoterapii

Jedną z form wsparcia dla naszych Podopiecznych są zajęcia w Ośrodku Basenoterapii Fundacji WRÓĆ, których celem jest uzyskanie przez Uczestników lepszej kondycji psychofizycznej, zwiększenie samoakceptacji i kontroli nad własnym ciałem.


Urodziny

W styczniu w Środowiskowym Domu Samopomocy świętowaliśmy 66-te urodziny Pani Teresy i 79 urodziny Pana Jerzego. Dla naszej solenizantki był to niezwykle ważny dzień. Przyjmując życzenia i prezenty nie kryła wdzięczności i łez wzruszenia. Solenizantowi koleżanki, koledzy oraz terapeuci odśpiewali „Sto lat”, złożyli życzenia i wręczyli wcześniej przygotowane laurki i prezenty.


Kartki z życzeniami

„Być częścią grupy daje moc” – takie hasło przyświecało poniedziałkowym zajęciom manualnym, w ramach których tworzyliśmy kartki z życzeniami powrotu do zdrowia dla pana Leszka. Wszyscy niezmiernie się cieszymy, że nasz przyjaciel odzyskuje siły i już nie możemy się doczekać powrotu pana Leszka na nasze zajęcia.


Zimowe ognisko

Taką piękną zimę mamy w Lasowicach, grzechem byłoby z niej nie skorzystać. Wspólne biesiadowanie przy ognisku, to naszym zdaniem świetny pomysł na spędzenie środowego przedpołudnia. Zgadzacie się z nami ?


Zajęcia ceramiczne

W pracowni ceramicznej praca wre. Nowy Rok , nowe wyzwania przed nami. Do Walentynek wydawałoby się jeszcze daleko , ale my już przygotowujemy się , aby obdarzyć naszych bliskich prezentami. Gliniane serca posłużą nam również do zmiany wystroju naszych sal.


grudzień 2018


Mikołajkowe zajęcia kulinarne

Z okazji Mikołajek na zajęciach kulinarnych wspólnie piekliśmy pierniki a następnie je dekorowaliśmy. A w ramach zajęć manualnych, jako Pomocnicy Świętego Mikołaja pakowaliśmy prezenty na wigilijne spotkanie.


Upominki

Nasi Podopieczni już od jakiegoś czasu przygotowują w pracowni ceramicznej upominki, które otrzymywać będą Goście Wigilii organizowanej corocznie przez Fundację WRÓĆ.


Barbórka

W dniu wczorajszym, wspólnie z Panem Sławkiem, który jest emerytowanym górnikiem, świętowaliśmy Barbórkę. Nasz gość honorowy opowiedział nam o swojej długoletniej pracy w kopalni miedzi i udzielał odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Na zakończenie spotkania Uczestnicy rozwiązali quiz wiedzy o górnictwie. Spośród wszystkich słuchaczy Ania, Joanna i Andrzej, udzielili najwięcej prawidłowych odpowiedzi. Zwycięzcom gratulujemy, zaś panu Sławkowi jeszcze raz składamy najszczersze życzenia z okazji jego święta.


listopad 2018


Urodziny

W listopadzie świętowaliśmy również wspólnie urodziny Pawła i 60-te urodziny pana Adama.


Andrzejki

Ostatni piątek był dla naszych Uczestników pełen atrakcji. Zrobiliśmy sobie Czas Urody, podczas którego wszyscy poddali się zabiegom pielęgnacyjnym, a następnie przystąpiliśmy do zabaw i wróżb z okazji Andrzejek. Świętowaliśmy również imieniny pana Andrzeja oraz urodziny opiekuna Piotra.


Konkurs 

Już po raz drugi nasi Podopieczni przygotowują się do udziału w konkursie na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową, organizowanym przez MOPS w Sopocie, w którym w zeszłym roku uzyskali zaszczytne III miejsce. Prace nad projektem szopki trwają jednocześnie w trzech pracowniach: krawieckiej, stolarskiej i ceramicznej.


Zajęcia kulinarne

Pyszne ciasteczka orzechowo-owsiane upieczone przez Uczestników na zajęciach kulinarnych


Grzybobranie

Kiedy pogoda dopisała wybraliśmy się na grzybobranie.


Wyjście do fryzjera

W ostatni piątek 6 osobowa grupa pojechała do Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku, gdzie znajduje się gabinet do nauki zawodu fryzjera. Nasi Uczestnicy mogli skorzystać z usług praktykantów, którzy uczą się tego zawodu pod czujnym okiem swoich nauczycieli. Efekty, jak widać, imponujące!


Zajęcia ceramiczne

Kubeczki stworzone przez Uczestników na zajęciach z ceramiki. Samodzielnie formowane, szlifowane, wypalane i szkliwione.


Kiermasz

Co jakiś czas dostajemy ubrania od zaprzyjaźnionej z naszym Ośrodkiem Pani, która prowadzi sklep z odzieżą używaną ale również od rodzin Uczestników czy pracowników. Dzięki temu organizujemy bezpłatne kiermasze, podczas których każdy może wybrać dla siebie odzież, która się podoba.


październik 2018


Wieńce

Z okazji Święta Wszystkich Świętych Uczestnicy tworzyli wieńce na zajęciach manualnych.


Urodziny

W Środowiskowym Domu Samopomocy mamy wiele okazji do świętowania. W październiku obchodziliśmy wspólne urodziny Pana Adama, naszego Podopiecznego oraz terapeutki Darii i opiekunki Agaty. Wszyscy razem mają już 134 lata! W tym miesiącu obchodziliśmy również urodziny Uczestnika Marka i terapeutki Moniki, podczas których w ramach atrakcji było rozbijanie piniaty, przygotowanej wcześniej przez Uczestników.


Jesienny spacer

Piękna polska złota jesień skłoniła nas do wyjścia na spacer.


Ognisko

Jesienne pieczenie kiełbasek w ramach zajęć kulinarnych. Jako dodatek ukiszone latem przez Uczestników ogórki.


Wizyta u strażaków

W październiku odwiedziliśmy jednostkę Państwowej Straży Pożarnej w Malborku, gdzie mogliśmy zapoznać się z trudną ale fascynującą pracą strażaków.


Piniaty

Zajęcia manualnych w ramach których tworzyliśmy piniaty.


Zbiór nasion

Myśląc o mijającej jesieni zebraliśmy nasiona kwiatów, które rosną wokół naszego Ośrodka. Wysuszymy je i w przyszłym roku na nowo posiejemy.


Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

10 października byliśmy w Gdańsku na Festiwalu Pracy i Aktywności Seniorów. Na wszystkich czekało wiele atrakcji w jednym miejscu. Pani Maria skorzystała z darmowego makijażu, pani Asi pomalowania paznokcie. Zjedliśmy pyszne danie przygotowane na naszych oczach przez pana Roberta Sowę. Skorzystaliśmy z seansu 7D, który zrobił na nas ogromne wrażenie. Słuchaliśmy wykładu na temat wpływu aktywności fizycznej na zdrowie seniora, obejrzeliśmy pokaz mody dla osób dojrzałych, a także program kabaretowy Tadeusza Drozdy i piękny pokaz tańca wykonanego przez grupę seniorów. To był bardzo udany wyjazd!


Wycieczka do Mini ZOO w Jantarze

Korzystając z pięknej jesiennej pogody pojechaliśmy na wycieczkę do  Mini ZOO w Jantarze. Stamtąd busem zoo zrobiliśmy sobie wypad na plaże w Stegnie i Katach Rybackich.


Tydzień jabłkowy – dzień czwarty i piąty

Kolejnego dnia tygodnia jabłkowego, panie upiekły pyszną szarlotkę. Ostatniego dnia naszych zmagań z samodzielnie zebranymi jabłkami Uczestnicy wykonali etykiety na słoiki, które dodatkowo pięknie ozdobili.


Tydzień jabłkowy – dzień trzeci

W środę każdy z Uczestników przyniósł słoiki, które dokładnie umyliśmy, po czym zaczęliśmy obieranie, krojenie i układanie w nich jabłek. Będzie pyszny kompot !


Tydzień jabłkowy

28 września przypada Światowy Dzień Jabłka dlatego i postanowiliśmy zorganizować Tydzień jabłkowy. W poniedziałek 1 października, na Porannym Kręgu Uczestnicy rozmawiali z terapeutką na temat walorów zdrowotnych jabłek. Poznaliśmy także przysłowia, symbolikę jabłka oraz jego kulinarne zastosowanie. We wtorek grupa Uczestników pojechała z terapeutami do zaprzyjaźnionego sadu, gdzie nazrywali pyszne, soczyste jabłka, które będą przetworzone na kompot jabłkowy.


wrzesień 2018


Urodziny

We wrześniu wspólnie świętowaliśmy urodziny naszych dwóch Uczestników – pana Andrzeja i pana Wiesia.


Jesienne porządki

W ramach pracowni techniczno-ogrodniczej Uczestnicy porządkowali teren zewnętrzny oraz Ośrodkowy ogródek przed sezonem jesiennym.


sierpień 2018


Ranczo

Wyjazd na „Ranczo” Nowa Wieś i relaks na świeżym powietrzu. Uczestnicy bardzo lubią biesiadować i odpoczywać na łonie natury.


Warsztaty florystyczne

Warsztaty florystyczne z tworzenia rustykalnych kompozycji z kwiatów i ziół.


Jezioro

Korzystając z pogody wybraliśmy się do Sztumu nad jeziorko. Wypad był połączony z urodzinami pana Sławka opiekuna, który zaprosił Uczestników na lody. W Sztumie pojechaliśmy także po naszego Uczestnika pana Wieśka, który w pobliskim szpitalu odbywał swoją 6 tygodniową rehabilitację.


lipiec 2018


Plaża

Wypad na plażę w Jantarze.


Zakupy

Zakupy do Ośrodka, które robiły Panie Halinka i Asia. Poradziły sobie bardzo dobrze.


Porządki

Dzień porządkowy w ŚDS w ramach Treningu umiejętności funkcjonowania w życiu codziennym.


Grill

„Letnie grillowanie” pod takim hasłem nasi Uczestnicy oraz zaproszeni goście z ŚDS w Czerninie bawili się w zaprzyjaźnionym ośrodku ŚDS Kończewice. Było wiele atrakcji, m.in. konkursy plastyczne i konkurencje sportowe. Gwoździem programu był występ grupy kabaretowej ze spektaklem „Uśmiech prawdziwy”.


Zakupy na targu

W ramach treningu budżetowego nasi Podopieczni zrobili zakupy na targu. Następnie z zakupionych produktów przygotowali przepyszne drugi śniadanie.


czerwiec 2018


Bieg Pokoju

29 czerwca kibicowaliśmy osobom biegnącym w Biegu Pokoju. Celem międzynarodowej sztafety Peace Run jest szerzenie przyjaźni i porozumienia. W biegu brała udział nasza terapeutka Ania Kosińska i jej team.


Gry

Z powodu burzy poniedziałkowy poranek spędziliśmy grając w gry i zabawy usprawniające naszą pamięć, motorykę małą oraz koordynację wzrokową- ruchową.

 


Aktywny wypoczynek

20 czerwca Uczestnicy wraz z terapeutami wybrali się na aktywny wypoczynek nad brzegiem Wisły w Tczewie. Przemierzyli długi dystans ścieżkami widokowo-spacerowymi oraz skorzystali ze strefy rekreacyjno-sportowej nadwiślańskiego Bulwaru. Pogoda i humory dopisały.


VII Integracyjne Zawody Sportowe Osób Niepełnosprawnych

19 czerwca w Kończewicach odbyły się integracyjne zawody sportowe. Dobra zabawa, wiele emocji i sportowa rywalizacja:) Gratulacje dla ekipy, która dzielnie walczyła o każdy punkt !


Zbiory

Kolejne zbiory z ośrodkowego ogródka oraz jego pielęgnacja.


MOW TROP 2018

6 czerwca Uczestnicy wraz z terapeutami wzięli udział w corocznym festynie sportowo kulturalnym MOW TROP organizowanym przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Malborku. Wychowankowie Malborskiego MOW-u udzielają się jako wolontariusze w ośrodkach naszej Fundacji, stąd też było nam bardzo miło skorzystać z ich zaproszenia. Jak co roku bawiliśmy się świetnie. Tym razem motywem przewodnim był świat bajek.


maj 2018


Ogród

Prace w ośrodkowym ogrodzie.


Zajęcia manualne

Zajęcia manualne w ramach których Uczestnicy tworzyli elementy scenografii oraz plansze dekoracyjne na Dzień Rodziny.


Zajęcia kulinarne

W ramach zajęć kulinarnych majowy obiad Uczestników przygotowany był w temacie „słodko-słono”. Z ciasta francuskiego powstały paszteciki z mięsnym i szpinakowym farszem oraz ciastka z marmoladą.


Przegląd prasy

Poranny przegląd prasy na świeżym powietrzu.


Majowe śniadanie

Korzystając z pysznych wiosennych warzyw, Uczestnicy przygotowali smaczne śniadanie.


kwiecień 2018


Obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Relacja z wczorajszych obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w malborskim Karwanie.


Zajęcia rękodzielnicze

Zajęcia rękodzielnicze w ramach których Uczestniczki wraz z terapeutkami uszyły ponad 100 filcowych breloczków. Nasze sówki podarujemy jutro organizatorom i gościom obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które odbędą się w malborskim Karwanie.


Puzzle

Ta pozornie błaha rozrywka to doskonała gimnastyka dla mózgu. Szukając elementów pasujących kształtem i kolorem przewidujemy i myślimy logicznie. Układanie puzzli relaksuje, poprawia nastrój i podnosi samoocenę. Trudno nie być z siebie dumnym, gdy ostatni z 1000 elementów trafia wreszcie na swoje miejsce.


marzec 2018


Spotkanie Wielkanocne

Marzec był dla nas niezwykle pracowitym miesiącem. Uczestnicy wraz z terapeutami intensywnie przygotowywali ozdoby Wielkanocne, zmienili wystrój sal, a także przygotowywali teren zewnętrzny na sezon wiosenny. W podziękowaniu za zaangażowanie i pracowitość Uczestników, spotkanie Wielkanocne zorganizowaliśmy w Restauracji Pasja w Cisach. Na naszym świątecznym śniadaniu podzieliliśmy się symbolicznie jajkiem i skosztowaliśmy tradycyjnych potraw Wielkanocnych. Ten dzień był szczególnie ważny dla Pana Leszka, który obchodził urodziny. Uczestnicy przygotowali dla swojego kolegi prezent i zaśpiewali jubilatowi Sto Lat. Myślę, że Pan Leszek długo będzie wspominał tak uroczyste przyjęcie urodzinowe. To był wyjątkowo piękny dzień.


Stroiki

Na ostatnich zajęciach manualnych przed Świętami powstały stroiki i ozdoby Wielkanocne, którymi Uczestnicy udekorują świąteczne stoły.


Zajęcia kulinarne

Święta coraz bliżej. Na zajęciach kulinarnych Uczestnicy przygotowywali maślane ciasteczka, które będą słodkim upominkiem na śniadaniu Wielkanocnym.


Wiosenny spacer

Korzystając z pięknej pogody wyruszyliśmy na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Zauważyliśmy już pąki na drzewach, słyszeliśmy śpiew ptaków, a także spotkaliśmy okolicznych sąsiadów wsi Lasowice Wielkie, którzy aktywnie spędzali czas, robiąc wiosenne porządki w swoich ogrodach. Wdychając świeże powietrze poprawiliśmy naszą kondycję i sprawność, co wpłynęło dobrze na koncentrację i skupienie uwagi. To był bardzo miły dzień.


Palmy Wielkanocne

Palmy Wielkanocne tworzone przez Uczestników na zajęciach manualnych.


Dzień Mężczyzn

10 marca obchodzone jest święto zwane Dniem Mężczyzn. 12 marca, w imieniu wszystkich kobiet, Pani Maria wręczyła Panom słodkie upominki z życzeniami.


Dzień Kobiet

Tradycyjnie 8 marca w naszym Ośrodku obchodziliśmy Dzień Kobiet. Panowie świetnie się spisali i wszystkim Paniom wręczyli piękne bukiety oraz złożyli życzenia.


luty 2018


Ognisko

Korzystając z zimowej aury zespół terapeutyczny zorganizował zimowe ognisko. Uczestnicy z pomocą terapeutów mogli upiec kiełbaski. Była też ciepła herbata. Chociaż mróz dawał o sobie znać, to wszystkim dopisywały humory.


Zajęcia stolarskie

W ramach zajęć stolarskich postanowiliśmy odświeżyć regały, z których korzystamy na co dzień. Przez ostatnie dwa tygodnie intensywnie szlifowaliśmy, mieszaliśmy kolory, malowaliśmy, suszyliśmy i impregnowaliśmy drewniane szuflady. Efekt jaki uzyskaliśmy, bardzo nas cieszy i zachęca do dalszej metamorfozy naszego otoczenia. Panowie wykonali również dodatkowe karmniki, które uzupełniły naszą ogrodową jadłodajnię dla ptaków.


Pierwsza pomoc

8 lutego gościliśmy w ŚDS pana Zbigniewa Kaszubę, pracującego na co dzień jako ratownik medyczny, który przeprowadził w naszym Ośrodku szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu spotkaniu Uczestnicy wraz z terapeutami mieli możliwość poszerzenia wiedzy i przećwiczenia jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka. Większość z nas, po raz pierwszy, przeprowadzało resuscytację krążeniowo – oddechową na fantomie. To był bardzo emocjonujący dzień a wiedza, w którą wyposażył nas pan Zbigniew, bezcenna. Serdecznie dziękujemy za to spotkanie !


styczeń 2018


Zabawa karnawałowa

18 stycznia Uczestnicy ŚDS wzięli udział w zabawie karnawałowej zorganizowanej przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Kończewicach.  Organizatorzy zadbali o wiele atrakcji. Znane i lubiane utwory muzyczne porwały wszystkich w wir tańca, a po wyczerpujących popisach tanecznych słodki poczęstunek dostarczył energii do dalszej zabawy. Bal był doskonałą okazją do wspólnej zabawy i integracji uczestników z różnych ośrodków. Był też doskonałym treningiem umiejętności spędzania czasu wolnego i nauką zasad podejmowania gości.


Poranny Krąg

W poniedziałkowe poranki społeczność ŚDS zbiera się  w kręgu, aby zaplanować pracę na cały tydzień, omówić problemy, które pojawiły się w grupie, a także podzielić się z innymi swoją opinią na temat aktualnych wydarzeń społecznych. Uczestnicy wraz z terapeutą analizują przebieg dotychczasowych działań podjętych  w ramach pracowni ŚDS i stawiają sobie nowe cele i wyzwania.


grudzień 2017


Wigilia

21 grudnia w restauracji Pasja w Cisach odbyło się spotkanie opłatkowe uczestników i pracowników naszej Placówki. Jednym z zadań Środowiskowego Domu Samopomocy jest doskonalenie umiejętności zachowania się w miejscach użyteczności publicznej, w tym również w restauracjach. Na co dzień, Uczestnicy w ramach pracowni kulinarnej samodzielnie przygotowują sobie posiłki i uczą się właściwego zachowania przy stole. Wspólne wyjścia do restauracji są dla Nich niezwykle ważnym wydarzeniem, podczas którego mogą się wykazać wiedzą i umiejętnościami nabytymi w Ośrodku. Dla nas, terapeutów to wzruszająca chwila, kiedy widzimy naszych Podopiecznych, którzy zasiadają do pięknie nakrytego stołu i potrafią się świetnie odnaleźć w takiej scenerii. To był piękny i bogaty w doznania, nie tylko smakowe, dzień.


Przygotowania do spotkania Wigilijnego

Chętnie uchylimy rąbka tajemnicy z przygotowań do spotkania Wigilijnego. Przez cały grudzień Uczestnicy wraz z terapeutami przygotowywali w ramach zajęć manualnych i technicznych prezenty, które znalazły się w Mikołajowym worku oraz te dla Gości, elementy scenografii do jasełkowego przedstawienia oraz Bożonarodzeniowe kompozycje florystyczne.


Pierniki

Tradycją 6 grudnia w naszym Ośrodku jest wspólne piecznie i dekorowanie pierników, które następnie wręczamy naszym bliskim z okazji Mikołajek.


Rozstrzygnięcie konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową

5 grudnia w Zespole Szkół Specjalnych w nr 5 w Sopocie miała miejsce uroczystość z okazji rozstrzygnięcia konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową. Twórcy naszej Szopki – Piotr, Ania, Jola i Adam, zajęli III miejsce. W nagrodę otrzymali puchar, dyplom oraz słodkie upominki. Po powrocie do Ośrodka, pozostali Uczestnicy przywitali Ich owacjami na stojąco.


listopad 2017


Szopka

Prace nad projektem szopki w ramach IX edycji konkursu na Sopocką Szopkę Bożonarodzeniową. Na zajęciach manualnych i technicznych powstała kompozycja przestrzenna z wykorzystaniem elementów drewnianych i tekturowych nawiązująca do architektury Sopotu.


Umiejętności naszej Uczestniczki

Pani Barbara to bardzo uzdolniona Uczestniczka. Jej hobby to robótki na drutach i szydełkowanie. Innym z ulubionych zajęć pani Basi jest tworzenie pięknych kwiatów z papieru. Podczas jednych z zajęć manualnych nauczyła innych Uczestników jak je wykonywać.


październik 2017


22. Baza Lotnictwa Taktycznego

Dzięki uprzejmości Dowództwa 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku, Uczestnicy wraz z terapeutami zwiedzili lotnisko wojskowe w Królewie Malborskim. Z bliska mogli przyjrzeć się codziennej pracy żołnierzy w nowoczesnej jednostce lotniczej. Wojskowa Straż Pożarna przygotowała specjalnie pokaz możliwości jakimi dysponują ich wozy. To był bardzo emocjonujący dzień dla wszystkich, lecz w szczególności dla Damiana, który spełnił swoje marzenie i usiadł za sterami samolotu.


wrzesień 2017


Rysunek

W ramach prowadzonych zajęć Uczestnicy mają możliwość poznania różnego rodzaju form i technik plastycznych. Jedną z nich jest rysunek. Tym razem za wzór do pracy posłużył rysunek przedstawiający deltę rzeki Wisła. Zajęcia takie mają na celu usprawnienie zdolności manualnych, ćwiczenie koordynacji ręka-oko oraz spostrzegawczości i uwagi.


Kręgle

Nasi Uczestnicy, mimo różnych ograniczeń, bardzo lubią aktywnie spędzać czas. Na zakończenie lata, wraz z opiekunami, wybrali się więc do kręgielni.


sierpień 2017


Naturalne kosmetyki

Zajęcia manualne a na nich wyjątkowe zadanie dla Uczestników związane z wytwarzaniem produktów do pielęgnacji ciała na bazie naturalnych składników: mydełek do rąk z miętą , nagietkiem i chabrami; kul musujących do kąpieli, na bazie sody i oleju kokosowego oraz płynu do kąpieli na bazie miodu i cytryny.


Przetwory

W ramach zajęć kulinarnych Uczestnicy poznawali sposoby marynowania fasolki szparagowej a podczas zajęć manualnych ozdabiali przygotowane wcześniej weki.


lipiec 2017


Prace Uczestników

Wykonywane podczas zajęć techniczno-ogrodniczych prace mają oprócz działania terapeutycznego duże znaczenie użytkowe. Uczestnicy samodzielnie wykonali domki dla królików mieszkających w Mini ZOO w Jantarze oraz wyposażenie toru do jazd pojazdami zdalnie sterowanymi w Centrum Rodzinnej Rekreacji w Jantarze.


Obiad Uczestników

W lipcu, w ramach przyrządzanego przez Uczestników obiadu, mogliśmy skosztować pysznego kurczaka, surówki i ziemniaków oraz kompotu jabłkowego. Ideą tej aktywności jest umożliwienie Uczestnikom podjęcia decyzji, co chcieliby zjeść, a następnie samodzielne przygotowanie posiłku, od momentu zaplanowania i zrobienia zakupów aż po jego ugotowanie.


Wizyta w Pogorzałej Wsi

Odwiedziny Uczestników ŚDS w zaprzyjaźnionej placówce i wspólny grill z podopiecznymi Schroniska Przystań w Pogorzałej Wsi.


czerwiec 2017


VI Integracyjne Zawody Sportowe

Integracyjne Zawody Sportowe w Kończewicach, w których nasi przedstawiciele Ola, Damian, Marek, Ania i Adam, wystąpili w następujących konkurencjach: rzut woreczkiem, kręgle, rzut do kosza, slalom, rzut piłką lekarską, bieg w workach, rzut piłeczką tenisową. Jesteśmy bardzo dumni z naszych Uczestników, którzy dzielnie walczyli a przy tym świetnie się bawili. Gratulujemy Damianowi, który zdobył srebrny medal w rzucie piłeczką tenisową. Dziękujemy gospodarzom ŚDS w Kończewicach za zaproszenie i za wspaniałą organizację zawodów.


MOW-TROP

Po raz kolejny zostaliśmy zaproszeni na festyn sportowo-kulturalny w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Malborku. Tym razem motywem przewodnim MOW-TROP-u była działalność służb mundurowych. Uczestnicy ŚDS mieli okazję zobaczyć jak niezwykłą rolę pełnią policjanci, ratownicy medyczni, żołnierze i strażacy, którzy na co dzień chronią, bronią i ratują nasze życie.


Zajęcia na powietrzu

Gdy tylko pogoda na to pozwala, zajęcia w naszym ośrodku odbywają się na zewnątrz. Organizujemy wtedy zajęcia sportowe, tańce przy muzyce, zabawy integrujące grupę albo relaksacyjne.