Publikacje z zakresu terapii oraz edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami


Zapraszamy do zapoznania się z publikacjami z zakresu terapii oraz edukacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Znajdziecie Państwo wśród nich:

  • artykuły naukowe
  • konspekty zajęć terapeutycznych i edukacyjnych
  • ciekawostki
  • propozycje pomocy terapeutycznych
  • spostrzeżenia dotyczące terapii dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami i wiele innych

„Sukces to robienie tego, co się chce robić. Nie ma innej drogi do sukcesu”. (M. Forbes)

Bądźcie z nami.

Serdecznie zapraszamy.

Zespół OREW Jeziernik


Komunikacja jako czynnik umożliwiający stanowienie o sobie

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiamy Państwu pierwszy artykuł „Komunikacja jako czynnik umożliwiający stanowienie o sobie”.


Karty edukacyjne WIOSNA

Wielkimi krokami zbliża się nowa pora roku – Wiosna!. Dlatego naszą kolejna propozycją są karty edukacyjne, dotyczące właśnie tej pory roku, w których znajdziemy sekwencje, czytanie, pisanie, pytania, ćwiczenia grafometryczne oraz czytanie uczestniczące. Zadania te mają przede wszystkim wpływ na sferę poznawczą: percepcję wzrokową, a także motorykę małą. Odpowiedni poziom rozwoju percepcji wzrokowej umożliwia dziecku naukę czytania, także tego w oparciu o system komunikacji alternatywnej, pisania, wykonywania zadań z zakresu edukacji matematycznej oraz rozwinięcie innych celów wymaganych od niego w trakcie nauki. Cały zakres opowiadający za rozwój poznawczy dziecka to przede wszystkim umiejętność postrzegania, zapamiętywania i przetwarzania informacji dochodzących od niego z otoczenia. Wspieranie rozwoju intelektualnego jest powiązane z aktywnościami, jakie wspólnie możemy podejmować z dziećmi, dostosowanymi do poziomu jego umiejętności oraz możliwościami wynikającymi z poziomu funkcjonowania. Ćwiczenia grafomotoryczne pozwalają korygować nieprawidłową technikę rysowania i stymulują polisensorycznie, tzn. oddziałują na wszystkie zmysły dziecka. Wspomagają wyrabianie prawidłowego chwytu narzędzia pisarskiego oraz przygotowują bądź wspomagają proces pisania. rozwijając procesy poznawcze należy pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się inaczej. W dostępnych kartach zastosowano symbole MÓWik – materiał do pobrania w formacie PDF.

KARTY EDUKACYJNE DO POBRANIA


Układanka lewopółkulowa Święta Wielkanocne

Układanki lewopółkulowe pomagają stymulować i rozwijać lewą półkulę mózgu, odpowiedzialną za logiczne myślenie, mowę, planowanie. Biorąc pod uwagę, że na co dzień jesteśmy bombardowani bodźcami wpływającymi głownie na pracę prawej półkuli, układanki lewopółkulowe są niewątpliwie cennym ćwiczeniem, które dzieci bardzo lubią. Można je prowadzić z użyciem różnych przedmiotów , które znajdziemy w naszych domach: nakrętek, klocków, kolorowych patyczków, spinaczy, kubeczków, plasteliny lub zwykłej kartki i kredek.W ramach ćwiczeń lewej półkuli mózgu chcemy zaproponować ćwiczenie w tematyce nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Zadaniem dziecka jest ułożenie jajek nad kurczakami według wzoru podanego na karcie. Ważne, żeby dziecko układało je od lewej do prawej strony. Udanej zabawy!

UKŁADANKA LEWOPÓŁKULOWA DO POBRANIA


Jajka Montessori

Już za chwile będą Święta Wielkanocne… Dlatego już dziś prezentujemy Państwu pomoc dydaktyczną idealnie wpisująca się w tematykę nadchodzących Świąt – jajka Montessori, zwane inaczej sorterem Montessori. Gotowe sortery można kopić w internecie – nasz został wykonany własnoręcznie, z wykorzystaniem drewnianych jajek. Takie rozwiązanie jest korzystniejsze finansowo a dodatkowo przynosi dużo satysfakcji. Nasz zestaw składa się z:

  • 6 jajek w różnych kolorach
  • drewnianych szczypiec
  • kart z propozycjami zabaw (dostępne do wydruku)

KARTY Z PROPOZYCJAMI ZABAW DO POBRANIA


Praca z samogłoskami

Kolejną naszą propozycją jest wykonanie pomocy terapeutycznej związanej z samogłoskami. W języku polskim jest osiem samogłosek (a, e, y, i, o, ą, ę oraz u – ó). Wszystkie samogłoski są dźwięczne, cechuje je wysoka głośność podczas artykulacji. Potrafią tworzyć sylaby (albo same, albo ze spółgłoskami, które samodzielnie nie posiadają takich właściwości), są nośnikami brzmienia i barwy głosu oraz akcentu. Samogłoski sprawiają, że mowa jest bardziej melodyjna, pozwalają na proste wyrażanie emocji. Poznanie samogłosek jest również pierwszym elementem nauki czytania. Podczas zabawy naszą pomocą terapeutyczną, użytkownik oprócz poznania samogłosek, może również ćwiczyć percepcję wzrokową dopasowując odpowiednią samogłoskę do przygotowanej karty, ćwiczyć sortowanie poszczególnych głosek w zbiory oraz odwzorowywanie-czyli układanie zgodnie ze wzorem zaprezentowanym przez rodzica/terapeutę. Nasza pomoc, usprawnia także motorykę małą oraz powoduje poczucie sprawstwa, dzięki narzędziu ze strzałką (spinner), które możemy wprowadzić w ruch obrotowy, tak, aby kręciło się wokół własnej osi. Pamiętajmy, żeby nasza zabawa odbyła się zgodnie z regułą- powtarzanie- rozumienie-nazywanie. Życzymy owocnej pracy.