Aktualności OREW w Jezierniku


OREW w Jezierniku


luty 2018


Prace plastyczne

Zajęcia Arteterapii w zimą w roli głównej.


styczeń 2018


Styczniowi Solenizanci

W styczniu obchodziliśmy urodziny Pawełka, który skończył 7 lat oraz Mikołaja, który skończył 12 lat. Jak widać na zdjęciach zabawa była przednia ! Tradycyjne życzenia od kolegów i koleżanek, pyszne torty oraz wspólne harce na parkiecie. Solenizantom jeszcze raz życzymy STO LAT !!!


Biblioterapia

Biblioterapia z wykorzystaniem książek sensorycznych. Do tekstu wiersza wprowadzone zostały elementy ilustracji w formie dotykowej. Ich różnorodne faktury wspomagają stymulację sensoryczną naszych Uczniów.


Pizza

Praca z jedzeniem jest ważnym elementem rozwijania zmysłów u naszych Uczniów. Tym razem zapachów, smaków i bodźców dotykowych doświadczaliśmy w czasie przygotowywania pizzy.


Metoda Ruchu Rozwijającego

Ćwiczenia prowadzone wg metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne wywodzą się z tzw. baraszkowania, czyli naturalnej potrzeby dziecka zaspokajanej w kontakcie z dorosłymi. Podstawowe założenia metody prowadzą do rozwijania ruchem świadomości własnego ciała, rozwijania świadomości otaczającej przestrzeni oraz dzielenia tej przestrzeni z innymi i nawiązywania bliskiego kontaktu.


Spotkanie z żywiołem

Wielu wrażeń niezmiennie dostarczają naszym Uczniom zajęcia Spotkanie z żywiołami. W zimowym, ponurym czasie ogień jest pierwiastkiem niezwykle stymulującym.


grudzień 2017


Akcja integracja

Spotkanie z wolontariuszami Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim w ramach prowadzonego przez szkołę programu „Akcja integracja”. Celem było wspólne wykonanie świątecznych ozdób, którymi zostaną przystrojone sale nowodworskiego Zakładu opiekuńczo Leczniczego. Na spotkanie przybył również Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego pan Jacek Michalski, który wspólnie z dziećmi zaangażował się w prace.

Zdjęcia źródło: Gmina Nowy Dwór Gdański


Mikołajki

6 grudnia nasi Uczniowie wyruszyli do Elbląga na poszukiwanie Mikołaja aby zaprosić go do OREW w Jezierniku. W tym okresie w świąteczny nastrój wprowadzają nas kolorowymi ozdobami, muzyką i swoją atmosferą alejki Centrum Handlowego. W celu stymulacji zmysłów słuchu, wzroku oraz treningu uspołeczniania i komunikacji właśnie w tym roku wybraliśmy właśnie to miejsce. Po pomyślnych poszukiwaniach Mikołaja, do naszego Ośrodka przybył ten bardzo oczekiwany Gość. A dzięki wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim, którzy przygotowali niespodzianki dla dzieci i piękny występ zrobiło się jeszcze bardziej świątecznie. Wspólnie wykonaliśmy też ozdoby na choinkę.


Centrum Nauki Experyment

Wycieczka do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie dzieci chętnie korzystały z dostępnych atrakcji i bardzo Im się podobało.


listopad 2017


Spotkanie z żywiołami

Stymulacja zmysłów dotyku, słuchu i wzroku w spotkaniu z żywiołem wody.


Andrzejki

Wosk, wróżby czary… po prosu Andrzejki.


Zajęcia techniczno-sensoryczne

Faktura, zapach i to co można wyczarować z drewna. Warkot wiertarki, ciężkość młotka, chłód obcęgów, ostrość gwoździ. Materiały i narzędzia, których używaliśmy na zajęciach technicznych, świetnie sprawdziły się w roli stymulatorów.


październik 2017


Zajęcia kulinarne

Zajęcia kulinarne z jabłkiem w roli głównej. Jego najlepszy o tej porze roku zapach, smak i kolor w szczególny sposób stymuluje zmysły naszych Uczniów. Upieczone wspólnie, pyszne ciasto jest tylko efektem ubocznym.


Integracja sensoryczna

Ścieżka fakturowa wykorzystywana w Integracji sensorycznej stymuluje receptory znajdujące się w stopach i rozwija wrażliwość dotykową. Może być także wykorzystywana do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz ruchowych.


wrzesień 2017


Dzień chłopaka

Wyjątkowy Dzień Chłopaka i specjalni goście – Myszka Miki i Minionek, którzy zaprosili do wspólnej, fantastycznej zabawy wszystkich Podopiecznych.


Grzyby

Korzystając z pogody, Podopieczni z opiekunami wybrali się na spacer w poszukiwaniu darów jesieni.


czerwiec 2017


Zakończenie roku szkolnego


maj 2017


Plastyka sensoryczna

Plastyka sensoryczna jest lubianą przez dzieci formą terapii pedagogicznej. Podczas zajęć zostały wykorzystane elementy Arteterapii, edukacji plastycznej, terapii dłoni. Takie proste zabawy doskonale wspierają u dzieci rozwój poznawczy – tworzone są kolorowe dzieła i dostrzegane są efekty pracy.


Animacje

Ciekawym urozmaiceniem zajęć na bawialni były zabawy animacyjne z malowaniem buziek i skręcaniem baloników. Zajęcia dostarczyły również dzieciom bodźców dotykowych, wzrokowych i słuchowych.


kwiecień 2017


Niedyrektywna terapia zabawowa

Niedyrektywna terapia zabawowa z użyciem papieru jest kolejną formą terapii i rehabilitacji stosowaną u naszych Podopiecznych. Opiera się na swobodnej zabawie dziecka, która jest wynikiem jego spontanicznej aktywności. Metoda mobilizuje je do podejmowania samodzielnych decyzji oraz działań np. rwania papieru, owijania się nim, nakładania na siebie. Ważnym elementem terapii jest podążanie nauczyciela za dzieckiem.


Zajęcia Hipoterapii

Bardzo lubiane przez dzieci, zajęcia w Ośrodku Hipoterapii w Jantarze, służą m.in. poprawie równowagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji i panowania nad emocjami, stymulacji zmysłów, rozwijaniu umiejętności poznawczych, wzrostowi pewności siebie i sprawności ogólnej.


marzec 2017


Powitanie wiosny

Aby przywitać nową porę roku nasi Uczniowie posadzili kwiatki i zasiali owies. Podczas wiosennych czynności towarzyszyła Im stymulacja, edukacja a przede wszystkim uśmiech na twarzy.


Zimowi solenizanci

W zimę obchodzimy licznie urodziny naszych Uczniów – Pauliny, Weroniki, Daniela, Tomasza oraz Pawełka i Maćka. Solenizantom śpiewamy STO LAT !


luty 2017


Zajęcia grupowe

Przygotowywanie soku warzywno-owocowego podczas zajęć grupowych. Oprócz wrażeń sensorycznych, ogromnym doświadczeniem była możliwość samodzielnego uruchamiania sokowirówki. Zastosowanie Power Link, wraz z przyciskiem switch umożliwiło Uczniom włączanie i wyłączanie urządzenia a przez to dokonywanie wyboru i aktywnie uczestnictwo w zajęciach.


Hipoterapia

Zajęcia w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ w Jantarze w czasie których dzieci z pomocą instruktora, ćwiczą kolejne formy usprawniania.


Sanki

Jak zima, to śnieg a jak śnieg, to sanki. Mimo mrozu, wypad był bardzo udany


Sensoplastyka

Plastyka sensoryczna, to metoda wspierania rozwoju poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej w oparciu o edukację plastyczną. Wykorzystuje ona całą mnogość faktur, tekstur oraz paletę ekologicznych barw. Kolorowa stymulacja wpływa na wiele aspektów rozwoju dzieci – wspomaga budowanie świadomości ciała i przestrzeni , usprawnia ruchowo, wspiera rozwój zmysłów a poprzez wspólne działania pogłębia kontakt emocjonalny, budując w ten sposób poczucie bezpieczeństwa.


Stymulacja sensoryczna

Na zajęciach grupowych uczyliśmy się rozpoznawać smaki kwaśny i słodki. To kolejna forma stymulacji sensorycznej, tym razem zmysłu smaku, zapachu i wzroku. W trakcie ćwiczeń każdy znalazł swój ulubiony smak.


styczeń 2017


Urodziny Maćka, Mikołaja i Daniela

W styczniu mieliśmy przyjemność spotkać się na wspólnej uroczystości urodzinowej. W świętowaniu udział brała również najbliższa rodzina Solenizantów. Po słodkim poczęstunku przyszedł czas na tańce. Jeszcze raz: sto lat!


Hipoterapia

Mimo zimowej aury Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach Hipoterapii. Są one realizowane w ramach Programu PFRON Sparawność-Kumunikacja-Samodzielność, Konkurs nr XXIV.


grudzień 2016


Mikołajki

Z okazji Mikołajek odwiedziła nas młodzież z Liceum w Nowym Dworze Gdańskim. Wspólnie stroiliśmy choinkę i kolędowaliśmy. Przybył również Święty Mikołaj. Wspólnie spędzony czas, sprawił ogromną radość dzieciom. Taki rodzaj zajęć jest wspaniałą formą uspołeczniania naszych Podopiecznych.


Spotkanie z żywiołami

Kolejną z form stymulacji polisensorycznej są zajęcia z żywiołami, podczas których elementami stymulującymi zachowania Uczniów, pobudzającymi Ich aktywność  i zmysły są żywioły: woda, powietrze, ogień i ziemia. Tym razem Orewiacy obcowali z ogniem i wodą, co dostarczyło Im mnóstwo wrażeń. Najistotniejszym czynnikiem terapeutycznym tych zajęć jest spotkanie terapeuty z dzieckiem a istotą budowanie bezpieczeństwa i zaufania do drugiej osoby.


listopad 2016


Programy Aktywności Knillów

Programy Aktywności Marianny i Christophera Knillów opierają się na poznawaniu i doświadczaniu przez dziecko różnych rodzajów aktywności, takich jak kołysanie, wymachiwanie rękoma, zaciskanie i otwieranie dłoni, itd. i dostosowanie tych ruchów do sekwencji muzycznych. Aktywność może być realizowana w różny sposób, w zależności od specyficznych potrzeb dziecka i jego możliwości ruchowych.


Integracja Sensoryczna

Układ dotykowy to największy układ sensoryczny, niezwykle ważny dla ogólnej organizacji układu nerwowego człowieka. Jedną z form stymulacji układu dotykowego dla naszych Podopiecznych są zajęcia Integracji Sensorycznej podczas których, tym razem przy użyciu mąki i wody, są pobudzane zmysły dotyku, wzroku i zapachu.


Zajęcia na bawialni

Nasi Podopieczni pomiędzy zajęciami spędzają czas na Bawialni. W tym magicznym miejscu każdy ma coś ulubionego dla siebie. Chłopcy skupili się na budowaniu z klocków lego a Zbyszek utrwalał nazwy zwierząt w swoim nowym atlasie przyrodniczym.


Zajęcia polisensoryczne

Zajęcia polisensoryczne poprawiają integrację w układzie pomiędzy zmysłami i usprawniają motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Rozwijają obszary spostrzegania, poznawania i doświadczania świata poprzez zmysły dotyku, zapachu, wzroku.

Urodziny Zbyszka, Kamila, Oliwi i Adriana

Urodziny to niewątpliwie jedne z najweselszych chwil w roku. Każdy, wyczekuje ich z utęsknieniem. W minionym miesiącu mieliśmy przyjemność spotkać się na urodzinach Zbyszka, Kamila, Oliwi i Adriana. Dla każdego z Solenizantów był to wyjątkowy dzień. Takie uroczystości umożliwiają integrację i nabywanie podstawowych zasad współżycia w grupie, jednocześnie są formą uspołeczniania i nabywania zasad zachowania się przy stole.


październik 2016


Dzień Nauczyciela

Z okazji Dnia Nauczyciela, Rodzice i Uczniowie przygotowali dla wszystkich Pracowników niespodziankę. Dziękujemy !


wrzesień 2016


Szkoła Komunikacyjnych Możliwości

OREW w Jezierniku jest drugą Placówką Fundacji WRÓĆ, biorącą udział w cyklu, opracowanym przez dr Magdalenę Grycman,  przedstawiającym pracę i osiągnięcia w zakresie komunikacji alternatywnej AAC.

Szkoła Komunikacyjnych Możliwości OREW w Jezierniku


Wizyta w Terapeutycznym Mini ZOO w Jantarze

Z okazji pierwszego miesiąca, urodzonych w terapeutycznym Mini ZOO Fundacji WRÓĆ oślich bliźniąt, Podopieczni OREW w Jezierniku wybrali się z tam z wizytą. Możliwość dotknięcia i nakarmienia przemiłych maluchów była dla wszystkich wspaniałym doznaniem. Dodatkową atrakcją dla dzieci była przejażdżka gokartami rowerowymi.


Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie kolejnego roku w OREW w Jezierniku już za nami. Przywitaniom nie było końca, wszyscy się już za sobą bardzo stęsknili. Do grupy Uczniów dołączyli w tym roku nowi koledzy Adrian, Kuba i Mikołaj. Z okazji pierwszego powakacyjnego spotkania wszyscy wybrali się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni.


Rok szkolny 2015/2016

Powrót