Aktualności OREW w Jezierniku
marzec 2021
Wiosenny spacer
W ten piękny, słoneczny dzień nasi Uczniowie odnaleźli pierwsze zwiastuny wiosny. To znak, że przyroda budzi się do życia po zimie, już nie możemy doczekać się długich, ciepłych dni.
luty 2021
Karmniki dla ptaków
Podczas zajęć Uczniowie własnoręcznie wykonali karmniki dla ptaków, wykorzystując do tego celu rolki po papierze, sznurek, smalec i ziarno. Dzięki takiej formie zajęć Uczniowie maja możliwość ćwiczenia zdolności manualnych oraz rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową. Po wykonaniu zadania każdy z Uczniów powiesił swój karmnik w miejscu łatwo dostępnym dla ptaków miejscu. Zajęcia miały dodatkowo na celu uwrażliwienie na los ptaków zimujących w Polsce i konieczności ich prawidłowego dokarmiania.
Edukacja matematyczna
Zajęcia z zastosowaniem aktywnych metod nauczania treści matematycznych.
Dzień pizzy
Zajęcia kulinarne z okazji Światowego Dnia Pizzy dały nam mnóstwo wrażeń zmysłowych i stymulowały nasz zapach i smak.
styczeń 2021
Wygrana
Dzięki udziałowi w konkursie zdobyliśmy banery z symbolami komunikacyjnymi i chętnie z nich korzystamy!
AAC bez granic
Z radością prezentujemy Państwu teledysk, który rozpoczyna zainicjowany przez nas projekt „AAC bez granic”…chcemy zachęcić wszystkie placówki aby włączyły się i promowały razem z nami ideę komunikacji alternatywnej i wspomagającej.
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Kochana Babciu , Kochany dziadku żyjcie nam 100 lat! Z okazji Dnia Babci i Dziadka, każdy samodzielnie ozdobił ramkę że swoim zdjęciem ,aby móc wręczyć je w tym szczególnym dniu swoimi dziadkom i podziękować za troskę, wsparcie oraz życzliwość każdego dnia
grudzień 2020
Upominki
Wigilia… w tym dniu każde dziecko małe i duże znajduje pod choinką prezent. Nasi Podopieczni również je znaleźli. Dziękujemy firmie Vobro za upominki.
Ćwiczenia lewopółkulowe
Ćwiczenie z wykorzystaniem kolorowych patyczków to świetna okazja do rozwijania u dziecka uważności, koordynacji ruchowej, sekwencyjności w działaniu, pamięci, planowania motorycznego oraz umiejętności przekraczania linii środkowej ciała. Podczas tych zajęć ćwiczymy lewą półkulę mózgu odpowiedzialną za logiczne myślenie, mowę i funkcje językowe, planowanie oraz wiele innych. Tak zwane ćwiczenia lewopółkulowe są bazą dla wszystkich innych, szczególnie u dzieci z problemami w komunikowaniu się.
6 grudnia
Zdobienie pierników, ubieranie choinki a wokół rozbrzmiewająca muzyka świąteczna to już nasza tradycja, bowiem 6 grudnia rozpoczynamy w OREW czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.
listopad 2020
Akwarium
O tym, że zwierzęta mają terapeutyczny wpływ na nasze funkcjonowanie doskonale wiemy…najczęściej mówi się o psach, kotach, koniach a my zwiększyliśmy o kolejną grupę zwierząt…rybki, od kilku dni wzbudzają ogromną ciekawość dzieci i młodzieży.
Jesienny zielnik
Spacer…zbieranie skarbów jesieni i piękny zielnik, na pamiątkę… Dzisiaj Nasi Uczniowie właśnie go tworzyli… omawiali kształty, rodzaje liści, utrwalali kolory…
Zabawy rekreacyjne
W dniu dzisiejszym towarzyszyły nam emocje… Były gry rekreacyjne, strategiczne i edukacyjne. Poprzez zabawę pozwalamy dziecku nabywać nowych umiejętności, uczymy świadomości ciała, rozwijamy motorykę, stymulujemy zmysły… Dajemy możliwość odkrywać, przeżywać i planować.
Arteterapia
Nasza mała galeria jest wynikiem zajęć plastycznych ale… trochę innych niż dotychczas. Tym razem przyborami plastycznymi były narzędzia gospodarstwa domowego – szpatułka do ciasta, wałek, folia spożywcza, mop, gąbka, szczoteczka do zębów. Zajęcia Arteterapii mają ogromne oddziaływanie dla osób zmagającymi się z trudnościami sensorycznymi i motorycznymi. Nie każdy lubi maczać palce w farbie lub trzymać pędzel. Takie nowatorskie techniki mogą być dobrą alternatywą… polecamy, super zabawa.
Zajęcia polisensoryczne
Uczenie się polisensoryczne w działaniu i zabawie sprzyja rozwojowi integracji percepcyjno-motorycznej. Podczas zajęć przygotowujemy się do prawidłowego zapisu cyfr.
październik 2020
Terapia metodą A. Tomatisa
W trakcie Terapii metodą A. Tomatisa doskonalone są również umiejętności w zakresie edukacji matematycznej. Podczas zajęć prowadzone są ćwiczenia kształcące umiejętność liczenia, przeliczania oraz dodawania.
Praca z komputerem
Nauka w programie komputerowym Paint umożliwia kształtowanie umiejętności komputerowych, rozwijanie zainteresowań i budowanie motywacji. To również efekt wypracowanych celów edukacyjnych. Prezentuje je Zbyszek.
Kartki pocztowe
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Poczty i Znaczka Pocztowego, dlatego postanowiliśmy sobie w dobie internetu i wysokiej technologii komunikacyjnej przypomnieć, o ogromnym znaczeniu poczty. Podopieczni wykonali własnoręcznie kartki które zostały zaadresowane dla kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej w Warszawie.
Konkurs kulinarny
5 października odbył się w naszym Ośrodku konkurs kulinarny. Do zawodów stanęły 4 grupy, które wraz z terapeutami przygotowały potrawy „Smaki Jesieni”. Czas na przygotowywanie potraw był doskonałą formą stymulacji polisensorycznej. Komisja wyłoniła zwycięzców, którym bardzo gratulujemy. Na koniec wszyscy wspólnie skosztowali potraw.
Poranny Krąg
Poranny Krąg Komunikacyjny to zajęcia wprowadzające, prowadzone są w stałym harmonogramie dając w ten sposób jej uczestnikom poczucie bezpieczeństwa i stałości. Umożliwiają poznawanie i utrwalanie dni tygodni, miesiące, pory roku oraz plan dnia.
maj 2020
Hipoterapia
Nasi Podopieczni, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, mogą ponownie korzystać z zajęć Hipoterapii.
Nauczanie zdalne
Materiały dydaktyczne które dostarczamy do domów Podopiecznych pozwalają na rozwijanie funkcji poznawczych, budowanie sprawczości, wzmacnianie wysyłanych komunikatów Uczniowie wraz z Rodzicami poprzez scenariusze, strategie i filmiki instruktażowe realizują zajęcia na odległość.
Marysia
Czynności samoobsługowe budują sprawczość, motywują do działania i podejmowania inicjatyw. Marysia bardzo chętnie je wykonuje i przede wszystkim skrupulatnie. Wielkie brawa!
kwiecień 2020
Wiersz od Ady
Od naszej Podopiecznej Ady dostaliśmy taki wiersz:
„Moja Pani fajna Ania co dzień rozpisuje mi zadania,
Siedzę w domu , uczę się bo po co lenić się,
Zajęcia zdalne też fajne są …. ale ja do szkoły już chcę.
Pan kierowca przywozi nam pomoce dydaktyczne aby milej pracowało się nam.
Praca w domu
Opracowany przez terapeutę schemat i strategia zajęć umożliwia przełożenie pracy na środowisko domowe. Zuzia w trakcie zajęć z mamą uczy się wysyłać komunikat „chcę jeszcze”.
Nauczanie na odległość
Codziennie każdy z Uczniów w sposób zindywidualizowany ma przeprowadzone zajęcia rewalidacyjne w domu. Jak widać uśmiechy nie schodzą z twarzy.
Pomoce dydaktyczne
Kolejne pomoce, które zostały przekazane w dniu dzisiejszym do domów podopiecznych. Celem tych działań jest umożliwienie realizacji zajęć z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych oraz technik kształcenia na odległość – MS Teams.
Współpraca z rodzicami
Brawo! Zdalne nauczanie przy użyciu Microsoft Teams w 100% jest realizowane! Do codziennej korespondencji, przesyłania filmików, scenariuszy zajęć i wskazówek do pracy włączyli się aktywnie wszyscy rodzice. Dziękujemy!
Nauka zdalna – Kacper
Nasi Uczniowie dzielnie realizują materiał przygotowany przez terapeutów. Kapcer wraz z mamą ćwiczą motorykę małą oraz zadania z zakresu dziecięcej matematyki. Brawo!
marzec 2020
Nauka zdalna – Marysia
Marysia razem z mamą dzielnie realizują karty pracy które zostały dostarczone przez terapeutę. Pozdrawiamy i życzymy powodzenia w dalszej pracy.
Nauka zdalna – Weronika
Weronika z mamą codziennie przerabiają materiał przygotowany przez terapeutę. Brawo dla mamy pani Moniki i oczywiście dla Weroniki.
Materiały do nauki
W czasie zawieszonych zajęć edukacyjnych, terapeuci przygotowują pomoce i aktywności do pracy zdalnej.
Zajęcia edukacyjne z literami
Zajęcia edukacyjne z zastosowaniem gry „Literka do literki”. Analiza i synteza wzrokowo-słuchowa, to procesy dokonujące się na poziomie mózgowym. Obejmuje ona rozkładanie na części i scalanie materiału wzrokowego lub słuchowego.
Dzień Kobiet
Z okazji 8 marca dziewczynki otrzymały bukiety oraz piękne laurki przygotowane przez chłopców.
luty 2020
Stymulacja polisensoryczna
Stymulacja polisensoryczna to poznawanie świata wszystkimi zmysłami- wzrokiem, smakiem, węchem i dotykiem. Tym razem na zajęciach Podopieczni uczyli się rozpoznawać smaki słodki i kwaśny.
Tłusty czwartek
To już dziś!!! Tłusty czwartek z którym kojarzą nam się przede wszystkim pączki. Dlatego postanowiliśmy na zajęciach kulinarnych zrobić te pyszne wypieki, gdyż wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Wszyscy uczciliśmy to święto łakomczuchów i każdy ze smakiem zajadał się pączusiem.
Walentynki
Dzień Świętego Walentego jak co roku obchodziliśmy również i teraz, wiadomo 14 lutego. Nasi Podopieczni na zajęciach kształtujących kreatywność wykonywali piękne czerwone serca, każdy dobrze wiedział komu podaruje mały symboliczny prezent. Jednym ze zwyczajów tego dnia jest wysyłanie walentynek zawierających wyznania miłosne, a naszym zwyczajem jest wspólne spędzanie czasu na pisaniu miłych liścików, a także czytaniu ich razem z dziećmi. Każdy został obdarowany przyjemnym i serdecznym słowem oraz przyjacielskim uściskiem. Bo każdy człowiek chce kochać i być kochanym.
styczeń 2020
Dzień Babci i Dzień Dziadka
Siadaj babciu, siadaj dziadku! Zaraz Wam opowiem wszystko! W Zespole Szkół w Ostaszewie byłem i prezenty dla Was zrobiłem: filiżankę wraz z herbatą i pudełko piękne na nią. Nasi Podopieczni wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół w Ostaszewie w ramach cyklu spotkań ze Szkolnym Kołem Wolontariatu przygotowali prezenty na Dzień Babci i Dziadka. Dziękujemy za spotkanie w miłej i przyjaznej atmosferze!!! Naszym Babciom i Dziadkom życzymy cudownych chwil!
Zajęcia krawieckie
Na zajęciach przysposabiających do pracy jednym z tematów było krawiectwo. Nasi Podopieczni zagłębiając się w tematykę ćwiczyli między innymi koordynację wzrokowo-ruchową, wzmacniali koncentrację oraz doskonalili sprawność manipulacyjną ręki. Ręka to doskonałe narzędzie odgrywające ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka. Jej doskonałość polega na tym, że potrafi wykonywać bardzo precyzyjne i skomplikowane ruchy potrzebne do uszycia worków na prezenty.
grudzień 2019
Spotkanie z wolontariuszami
To już kolejny raz kiedy przed Świętami nasi Podopieczni wraz z wolontariuszami ze Szkolnego Klubu Wolontariatu przy SP nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim wykonywali ozdoby świąteczne. Wspólnie spędzony czas upłynął nam w miłej świątecznej atmosferze z uśmiechem na twarzy.
Mikołajki
Tradycyjnie 6 grudnia, w Mikołajki, oprócz wizyty Mikołaja został również ubrana przez Uczniów choinka.
Pierniki
Pierniki to tradycyjne ciastka które przywołują na myśl zimowe wieczory oraz rodzinną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego na zajęciach kulinarnych zabraliśmy się za wspólne pieczenie pierniczków. Nasi Podopieczni własnoręcznie wykonali i udekorowali pachnące na całą szkołę wypieki. Pomocna w tym była książka komunikacyjna z przepisem. Uczniowie doświadczyli wielozmysłowej stymulacji, a także wzmocnili swój rozwój poznawczy. Pierniki wyszły znakomicie, pysznie i czekają teraz do naszej wspólnej Wigilii.
listopad 2019
Trening umiejętności praktycznych
Rozwijanie umiejętności samoobsługowych i zaradności życiowej to ważny element terapii. Uczniowie wspomagani przez terapeutów przygotowali śniadanie – najważniejszy posiłek, dający energię do intensywnej nauki i rehabilitacji.
październik 2019
Halloween
Halloween to świetna zabawa do rozwijania wyobraźni u dzieci. Kojarzy nam się z przebieraniem, zakładaniem strasznych masek, z psikusami no i oczywiście z cukierkami których nie zabrakło w naszej szkole. Nasi Podopieczni urokliwie i zjawiskowo się bawili tego mrocznego dnia w OREWie.
Kartki dla Bohaterów
Akcja integracja i edukacja Bohaterom. Nasi Podopieczni mieli dziś okazję, razem z wolontariuszami z Zespołu Szkół w Ostaszewie, upamiętnić uczestników Powstania Warszawskiego. Wspólnie wykonywaliśmy kartki, które wyrażają naszą pamięć o bohaterach Powstania i ich poświeceniu. Jesteśmy dumni z patriotycznej postawy naszych Uczniów i mamy nadzieję, że kartki z podziękowaniami i życzeniami, które trafią do powstańców będą przyczyną uśmiechu na ich twarzach. A naszym koleżankom i kolegom dziękujemy za miłą gościnę.
Prace w drewnie
Majsterkowanie pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętności manualne, zwiększa wiedzę oraz daje świadomość sprawstwa. Chłopcy z naszej szkoły zakasali rękawy i rozgrzewają się przed nowym wyzwaniem jakim jest skonstruowanie na nadchodzącą zimę karmników dla ptaków.
wrzesień 2019
Nowi Uczniowie
Mija pierwszy miesiąc nauki szkolnej. Witamy naszych nowych Uczniów: Amelkę, Fabiana, Marysię i Aleksandra! Prezentujemy terapeutyczne zajęcia kulinarne, podczas których nasi Uczniowie wykorzystując dary jesieni. Wspólnymi siłami przygotowali pyszną sałatkę. Każdy sposób na integrację wychowanków jest dobry a najlepszy ten który dodatkowo pysznie smakuje. Stymulacja wielozmyslowa w OREW.
Spotkanie z żywiołem – woda
Istnieje związek między człowiekiem a otaczającym go światem. Nasi Uczniowie poznawali dziś jeden z pięciu żywiołów – wodę. Jest materią w stanie płynnym, a jej cechy to: ciekły, wilgotny, miękki, powolny i zimny. Wszystkie te elementy poznawaliśmy podczas zajęć w naszej szkole.
czerwiec 2019
Wizyta w Mini ZOO w Jantarze
Idzie lato. Co Wy na to??? Bo my wykorzystując piękną pogodę wybraliśmy się na wycieczkę do Mini ZOO w Jantarze. Nasi Podopieczni spacerując zapoznawali się z życiem dzikich zwierząt, takich jak kangury, strusie, alpaki czy też z zebrą Boniek. Dzieci miały również możliwość nakarmić marchewką młodego osiołka, lamę i kózki które chętnie przybiegały po smakołyki. Na koniec integrując się z rówieśnikami odpoczywaliśmy na pachnącej łące obserwując stado przepięknych koni. Lato to znakomity czas na wielozmysłowe przygody, a my z uśmiechami na twarzy zakończyliśmy tę wycieczkę.
maj 2019
Rehabilitacja ruchowa
Piękna majowa pogoda sprzyja aktywności fizycznej, dlatego też jedne z zajęć rehabilitacji, w których uczestniczyli Adrian i Zbyszek odbyły się na świeżym powietrzu. Wzmacniali oni swoją siłę mięśniową kończyn górnych i kończyn dolnych oraz poprawiali kondycję. Ćwiczenia wykonywane były na siłowni zewnętrznej, która doskonale sprawdza się w utrzymaniu sprawności fizycznej i ogólnej wydolności organizmu.
kwiecień 2019
Rehabilitacja ruchowa
Podczas zajęć rehabilitacji ruchowej Kubuś między innymi uczy się chodzić z zaopatrzenia ortopedycznego. Głównym celem jego stosowania jest korekcja układu kostno-stawowego, współdziałanie przy normalizacji napięcia mięśniowego oraz zapewnienie pionizacji. W postępowaniu leczniczo-usprawniającym Kubuś korzysta z ortez i chodzika, które umożliwiają mu większą swobodę w samodzielnym przemieszczaniu się.
Praca z systemem C-Eye
U Kamila po wypadku komunikacyjnym zdiagnozowano ciężki uraz czaszkowo-mózgowy oraz stłuczenia pnia mózgu a jego stan określono jako wegetatywny. Dokumentacja określa Go jako osobę z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Praca w oparciu o system C-Eye dała Kamilowi możliwość podejmowania decyzji, przekazywania informacji o własnym wyborze a także podejmowania zgodnego z tym wyborem działania. Kamila cieszy, że ma taką możliwość. Po 11 latach, które minęły od wypadku, mimo że nadal nie mówi może wyrazić swoją wolę.
marzec 2019
Zajęcia indywidualne
Jakub podczas zajęć indywidualnych wykorzystuje narzędzie wspomagające jego rozwój mowy. Za pomocą wbudowanych tablic Uczeń konstruuje wypowiedzi. Jakub jest świadomym uczestnikiem aktu komunikacyjnego, który dokonuje wyboru aktywności podczas zajęć edukacyjnych.
Wizyta w OSP
W poniedziałek 25 marca część Uczniów wybrała się na wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostaszewie. Panowie strażacy opowiedzieli o swojej pracy, pokazali wóz strażacki, a także każdy mógł spróbować, w jaki sposób gasić pożar za pomocą węża. To była niezwykle ciekawa lekcja. Serdecznie dziękujemy za przekazanie nam nowej wiedzy.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca obchodzimy Pierwszy Dzień Wiosny, dodatkowo w OREW odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą Marzannę. Przedsięwzięcie było poprzedzone kampanią, Ośrodek przybrał rolę lokalu wyborczego a Uczniowie mogli zagłosować. Gratulujemy wygranej i dziękujemy za zaangażowanie rodziców.
styczeń 2019
Dzień Babci i Dziadka
Z okazji Dnia Babci i Dziadka składamy najszczersze życzenia, a nasi milusińscy przygotowali niespodziankę… własnoręcznie upieczone ciasteczka, którymi obdarują swoich dziadków.
Poranny Krąg Komunikacyjny
Kuba na Porannym Kręgu Komunikacyjnym układa tablicę tematyczną z wykorzystaniem symboli oraz oprogramowania MÓWik.
Zima
Zima za oknem nie jest nam straszna bo my lepimy bałwana.
grudzień 2018
Pierniki
Jednym z etapów przygotowań do Świąt było również wspólne pieczenie pierników.
Choinka
Dzisiaj nadszedł czas ozdobienia naszej choinki. Jest to moment bardzo wyczekiwany przez naszych Podopiecznych. Ozdoby na drzewko, jak co roku wykonaliśmy własnoręcznie podczas zajęć Arteterapii.
Mikołajki
Mikołajki tuż tuż… Nasi Podopieczni napisali list do Świętego Mikołaja i w dniu dzisiejszym odwiedzili Jego lodową krainę aby wręczyć mu list. Osobiście go nie spotkali ale znaleźli jego oznaki.
listopad 2018
Pojazdy RC
Rehabilitacja naszych Podopiecznych może odbywać się również pośrednio, np. przez zabawę. Na filmie czołgi, którymi sterowanie usprawnia motorykę małą dłoni.
Magiczny dywan
Zajęcia z wykorzystaniem Magicznego dywanu – pomocy interaktywnej w rewalidacji naszych Uczniów. Tym razem podłoga zamieniła się w jesienną polanę, pełną kolorowych liści, które dzięki ruchom Weroniki i Patryka szeleszczą. Magiczny dywan pobudza zmysły, ciekawość oraz prowokuje Podopiecznych do interakcji.
Zajęcia rewalidacyjne
W ramach zajęć rewalidacyjnych nasi Wychowankowie za pomocą technologii śledzenia wzroku C-Eye stymulują układ nerwowy odpowiedzialny za wzrok i funkcje poznawcze. Na filmie pokazane jest jak Daniel wykonał świetny trening skupiania wzroku na materiale obrazkowym.
Wizyta na cmentarzu
Szczególnie w tych dniach pamiętamy o członkach naszej społeczności, których nie ma już wśród nas. Uczniowie wraz z terapeutami i opiekunami złożyli na Ich grobach znicze i przygotowane wcześniej stroiki.
październik 2018
Halloween
31 października obchodziliśmy wspólnie Halloween. Wycinaliśmy tradycyjne wzory w dyni i odpowiednio się przebraliśmy. Zbieraliśmy również słodycze, pytając „cukierek albo psikus”.
Stroiki na Wszystkich Świętych
W związku ze zbliżającym się Świętem Wszystkich Świętych nasi Podopieczni wykonali stroiki.
Soki owocowo-warzywne
Jesień to czas częstszych infekcji. My, aby im zapobiec przygotowujemy pyszne soki owocowo-warzywne.
Wizyta w Mini ZOO w Jantarze
16 października odwiedziliśmy Mini ZOO w Jantarze. Podczas wycieczki zobaczyliśmy wiele gatunków zwierząt m.in zebrę, strusie, lamy i kangury oraz różnego rodzaju ptactwo z pięknymi pawiami na czele. Przyglądanie się zachowaniom zwierząt oraz dokarmianie ich marchewką budziło wśród Podopiecznych dużo pozytywnych emocji. Bawiliśmy się świetnie.
Zajęcia sensoryczne
Zajęcia sensoryczne to skuteczny i efektywny sposób, pozwalający zniwelować dysfunkcje rozwojowe naszych pociech. W naszym Ośrodku, w celu usprawniania zmysłu dotyku, wykorzystywaliśmy ostatnio piasek kinetyczny, masę piankową, modelinę oraz klocki.
Terapia neurologopedyczna
Zajęcia z zakresu Terapii neurologopedycznej aparatu orofacjalnego z zakresu podaży i poboru pokarmów z zastosowaniem odpowiednich akcesoriów. Talerz z podkładką jak i miseczka dzięki swojej konstrukcji uniemożliwiają przesuwanie się, co ułatwia samodzielne nabieranie pokarmu przez dziecko, budując jego aktywność i samodzielność. Odpowiednie dostosowanie parametrów kubka i łyżki oraz dobór optymalnie aktywnej pozycji do karmienia umożliwia opiekunowi prawidłową podaż, a dziecku prawidłowy pobór pokarmów i płynów.
wrzesień 2018
Rozpoczęcie roku szkolnego
Fundacyjnym busem czy spacerkiem, wszyscy Uczniowie z radością przybyli dziś w szkolne mury. Rozpoczynamy kolejny rok nauki w naszym OREW. Będzie to z pewnością dla wszystkich pracowity ale też pełen pozytywnych wrażeń czas! Powodzenia!
czerwiec 2018
Zabawy na świeżym powietrzu
Ciepły i słoneczny czerwiec sprzyjał zabawom na świeżym powietrzu. Odwiedzali nas wtedy Goście – rodzice naszych dzieci a nawet postaci z bajek.
maj 2018
Olimpiada Przyjaźni
19 maja wraz z OREW w Lasowicach Wielkich wzięliśmy udział w Olimpiadzie Przyjaźni, zorganizowanej przez ORW Żuławski Słonecznik. Zabawa była udana, wszyscy otrzymali zasłużone medale. Dziękujemy !
kwiecień 2018
Zaświeć się na niebiesko
26 kwietnia uczestniczyliśmy w podsumowaniu Akcji „Zaświeć się na niebiesko” organizowanej przez SOSW w Nowym Dworze Gdańskim. Naszym wkładem był udział w konkursie plastycznym a za naszą pracę otrzymaliśmy nagrodę specjalną. Praca miała niebywałe wymiary 3 m na 2 m , narysowana była na płótnie i przedstawiała drzewo jako symbol życia, którego niebieskie liście były wykonane, przez Podopiecznych, stopami.
Prace porządkowe
Wokół Ośrodka w Jezierniku trwają prace porządkowe, które polegają na wyrównaniu terenu i przygotowaniu podłoża do zasiania trawy. Miejsce w całości będzie wykorzystywane przez Podopiecznych do stymulacji policentrycznej, aktywności fizycznej i spędzaniu czasu wolnego w otoczeniu zieleni i kwiatów.
Bieżnia
Pragniemy serdecznie podziękować Państwu Iwonie i Pawłowi Prasek oraz rodzicom Mikołaja, za wspaniały prezent dla Podopiecznych OREW, jakim jest bieżnia. Urządzenie będzie wykorzystywane przez Wychowanków do treningu chodu, ćwiczeń siłowych w celu polepszenia jakości i wydajności Ich organizmów.
Arteterapia
Podczas grupowych zajęć Arteterapii Uczniowie tworzyli wiosenny krajobraz malując palcami oraz robiąc odciski dłoni i palców. Powstały piękne kolorowe prace. Dzieci miały również możliwość eksperymentowania z farbami poprzez mieszanie ich i tworzenie nowych kolorów.
marzec 2018
Spotkanie Wielkanocne
26 marca w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie Wielkanocne, w którym uczestniczyli Podopieczni wraz z rodzicami i opiekunami, terapeuci oraz zaproszeni Goście. Uroczystość rozpoczęła się od przywitania Gości oraz projekcji specjalnie przygotowanego filmu „Wielka Noc w małej wsi”, którego aktorami byli nasi Wychowankowie. Po części artystycznej wspólnie zasiedliśmy do Wielkanocnego stołu.
Wielkanocne przygotowania
Wielkanoc to czas kultywowania obyczajów oraz tradycji. Terapeuci i wychowankowie jak każdego roku spotkali się podczas zajęć, aby wspólnie przygotować Śniadanie Wielkanocne. Na stole nie mogło zabraknąć warzywnej sałatki, białego barszczu oraz wielkanocnej babki. Mimo jeszcze zimowej auty atmosfera przygotowań była wiosenna i bardzo świąteczna.
Ozdoby Wielkanocne
Nasi Podopieczni wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim wspólnie przygotowywali ozdoby Wielkanocne.
Zdjęcia źródło: Gmina Nowy Dwór Gdański
Zajęcia grupowe
Środowe zajęcia w naszym Ośrodku są zorganizowane w szczególny sposób. W tym dniu Uczniowie, podzielni według indywidualnych predyspozycji i potrzeb, mają zajęcia grupowe. W ostatnim tygodniu były to Terapia ręki, Terapia sensoryczna oraz Arteterapia. W ramach tej ostatniej Uczniowie pracowali nad scenografią do Wielkanocnego przedstawienia „Wielka Noc w małej wsi”.
luty 2018
Prace plastyczne
Zajęcia Arteterapii w zimą w roli głównej.
styczeń 2018
Styczniowi Solenizanci
W styczniu obchodziliśmy urodziny Pawełka, który skończył 7 lat oraz Mikołaja, który skończył 12 lat. Jak widać na zdjęciach zabawa była przednia ! Tradycyjne życzenia od kolegów i koleżanek, pyszne torty oraz wspólne harce na parkiecie. Solenizantom jeszcze raz życzymy STO LAT !!!
Biblioterapia
Biblioterapia z wykorzystaniem książek sensorycznych. Do tekstu wiersza wprowadzone zostały elementy ilustracji w formie dotykowej. Ich różnorodne faktury wspomagają stymulację sensoryczną naszych Uczniów.
Pizza
Praca z jedzeniem jest ważnym elementem rozwijania zmysłów u naszych Uczniów. Tym razem zapachów, smaków i bodźców dotykowych doświadczaliśmy w czasie przygotowywania pizzy.
Metoda Ruchu Rozwijającego
Ćwiczenia prowadzone wg metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne wywodzą się z tzw. baraszkowania, czyli naturalnej potrzeby dziecka zaspokajanej w kontakcie z dorosłymi. Podstawowe założenia metody prowadzą do rozwijania ruchem świadomości własnego ciała, rozwijania świadomości otaczającej przestrzeni oraz dzielenia tej przestrzeni z innymi i nawiązywania bliskiego kontaktu.
Spotkanie z żywiołem
Wielu wrażeń niezmiennie dostarczają naszym Uczniom zajęcia Spotkanie z żywiołami. W zimowym, ponurym czasie ogień jest pierwiastkiem niezwykle stymulującym.
grudzień 2017
Akcja integracja
Spotkanie z wolontariuszami Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowym Dworze Gdańskim w ramach prowadzonego przez szkołę programu „Akcja integracja”. Celem było wspólne wykonanie świątecznych ozdób, którymi zostaną przystrojone sale nowodworskiego Zakładu opiekuńczo Leczniczego. Na spotkanie przybył również Burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego pan Jacek Michalski, który wspólnie z dziećmi zaangażował się w prace.
Zdjęcia źródło: Gmina Nowy Dwór Gdański
Mikołajki
6 grudnia nasi Uczniowie wyruszyli do Elbląga na poszukiwanie Mikołaja aby zaprosić go do OREW w Jezierniku. W tym okresie w świąteczny nastrój wprowadzają nas kolorowymi ozdobami, muzyką i swoją atmosferą alejki Centrum Handlowego. W celu stymulacji zmysłów słuchu, wzroku oraz treningu uspołeczniania i komunikacji właśnie w tym roku wybraliśmy właśnie to miejsce. Po pomyślnych poszukiwaniach Mikołaja, do naszego Ośrodka przybył ten bardzo oczekiwany Gość. A dzięki wolontariuszom z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim, którzy przygotowali niespodzianki dla dzieci i piękny występ zrobiło się jeszcze bardziej świątecznie. Wspólnie wykonaliśmy też ozdoby na choinkę.
Centrum Nauki Experyment
Wycieczka do Centrum Nauki Experyment w Gdyni, gdzie dzieci chętnie korzystały z dostępnych atrakcji i bardzo Im się podobało.
listopad 2017
Spotkanie z żywiołami
Stymulacja zmysłów dotyku, słuchu i wzroku w spotkaniu z żywiołem wody.
Andrzejki
Wosk, wróżby czary… po prosu Andrzejki.
Zajęcia techniczno-sensoryczne
Faktura, zapach i to co można wyczarować z drewna. Warkot wiertarki, ciężkość młotka, chłód obcęgów, ostrość gwoździ. Materiały i narzędzia, których używaliśmy na zajęciach technicznych, świetnie sprawdziły się w roli stymulatorów.
październik 2017
Zajęcia kulinarne
Zajęcia kulinarne z jabłkiem w roli głównej. Jego najlepszy o tej porze roku zapach, smak i kolor w szczególny sposób stymuluje zmysły naszych Uczniów. Upieczone wspólnie, pyszne ciasto jest tylko efektem ubocznym.
Integracja sensoryczna
Ścieżka fakturowa wykorzystywana w Integracji sensorycznej stymuluje receptory znajdujące się w stopach i rozwija wrażliwość dotykową. Może być także wykorzystywana do ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz ruchowych.
wrzesień 2017
Dzień chłopaka
Wyjątkowy Dzień Chłopaka i specjalni goście – Myszka Miki i Minionek, którzy zaprosili do wspólnej, fantastycznej zabawy wszystkich Podopiecznych.
Grzyby
Korzystając z pogody, Podopieczni z opiekunami wybrali się na spacer w poszukiwaniu darów jesieni.
czerwiec 2017
Zakończenie roku szkolnego
maj 2017
Plastyka sensoryczna
Plastyka sensoryczna jest lubianą przez dzieci formą terapii pedagogicznej. Podczas zajęć zostały wykorzystane elementy Arteterapii, edukacji plastycznej, terapii dłoni. Takie proste zabawy doskonale wspierają u dzieci rozwój poznawczy – tworzone są kolorowe dzieła i dostrzegane są efekty pracy.
Animacje
Ciekawym urozmaiceniem zajęć na bawialni były zabawy animacyjne z malowaniem buziek i skręcaniem baloników. Zajęcia dostarczyły również dzieciom bodźców dotykowych, wzrokowych i słuchowych.
kwiecień 2017
Niedyrektywna terapia zabawowa
Niedyrektywna terapia zabawowa z użyciem papieru jest kolejną formą terapii i rehabilitacji stosowaną u naszych Podopiecznych. Opiera się na swobodnej zabawie dziecka, która jest wynikiem jego spontanicznej aktywności. Metoda mobilizuje je do podejmowania samodzielnych decyzji oraz działań np. rwania papieru, owijania się nim, nakładania na siebie. Ważnym elementem terapii jest podążanie nauczyciela za dzieckiem.
Zajęcia Hipoterapii
Bardzo lubiane przez dzieci, zajęcia w Ośrodku Hipoterapii w Jantarze, służą m.in. poprawie równowagi, koordynacji wzrokowo-ruchowej, koncentracji i panowania nad emocjami, stymulacji zmysłów, rozwijaniu umiejętności poznawczych, wzrostowi pewności siebie i sprawności ogólnej.
marzec 2017
Powitanie wiosny
Aby przywitać nową porę roku nasi Uczniowie posadzili kwiatki i zasiali owies. Podczas wiosennych czynności towarzyszyła Im stymulacja, edukacja a przede wszystkim uśmiech na twarzy.
Zimowi solenizanci
W zimę obchodzimy licznie urodziny naszych Uczniów – Pauliny, Weroniki, Daniela, Tomasza oraz Pawełka i Maćka. Solenizantom śpiewamy STO LAT !
luty 2017
Zajęcia grupowe
Przygotowywanie soku warzywno-owocowego podczas zajęć grupowych. Oprócz wrażeń sensorycznych, ogromnym doświadczeniem była możliwość samodzielnego uruchamiania sokowirówki. Zastosowanie Power Link, wraz z przyciskiem switch umożliwiło Uczniom włączanie i wyłączanie urządzenia a przez to dokonywanie wyboru i aktywnie uczestnictwo w zajęciach.
Hipoterapia
Zajęcia w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ w Jantarze w czasie których dzieci z pomocą instruktora, ćwiczą kolejne formy usprawniania.
Sanki
Jak zima, to śnieg a jak śnieg, to sanki. Mimo mrozu, wypad był bardzo udany
Sensoplastyka
Plastyka sensoryczna, to metoda wspierania rozwoju poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej w oparciu o edukację plastyczną. Wykorzystuje ona całą mnogość faktur, tekstur oraz paletę ekologicznych barw. Kolorowa stymulacja wpływa na wiele aspektów rozwoju dzieci – wspomaga budowanie świadomości ciała i przestrzeni , usprawnia ruchowo, wspiera rozwój zmysłów a poprzez wspólne działania pogłębia kontakt emocjonalny, budując w ten sposób poczucie bezpieczeństwa.
Stymulacja sensoryczna
Na zajęciach grupowych uczyliśmy się rozpoznawać smaki kwaśny i słodki. To kolejna forma stymulacji sensorycznej, tym razem zmysłu smaku, zapachu i wzroku. W trakcie ćwiczeń każdy znalazł swój ulubiony smak.
styczeń 2017
Urodziny Maćka, Mikołaja i Daniela
W styczniu mieliśmy przyjemność spotkać się na wspólnej uroczystości urodzinowej. W świętowaniu udział brała również najbliższa rodzina Solenizantów. Po słodkim poczęstunku przyszedł czas na tańce. Jeszcze raz: sto lat!
Hipoterapia
Mimo zimowej aury Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach Hipoterapii. Są one realizowane w ramach Programu PFRON Sparawność-Kumunikacja-Samodzielność, Konkurs nr XXIV.
grudzień 2016
Mikołajki
Z okazji Mikołajek odwiedziła nas młodzież z Liceum w Nowym Dworze Gdańskim. Wspólnie stroiliśmy choinkę i kolędowaliśmy. Przybył również Święty Mikołaj. Wspólnie spędzony czas, sprawił ogromną radość dzieciom. Taki rodzaj zajęć jest wspaniałą formą uspołeczniania naszych Podopiecznych.
Spotkanie z żywiołami
Kolejną z form stymulacji polisensorycznej są zajęcia z żywiołami, podczas których elementami stymulującymi zachowania Uczniów, pobudzającymi Ich aktywność i zmysły są żywioły: woda, powietrze, ogień i ziemia. Tym razem Orewiacy obcowali z ogniem i wodą, co dostarczyło Im mnóstwo wrażeń. Najistotniejszym czynnikiem terapeutycznym tych zajęć jest spotkanie terapeuty z dzieckiem a istotą budowanie bezpieczeństwa i zaufania do drugiej osoby.
listopad 2016
Programy Aktywności Knillów
Programy Aktywności Marianny i Christophera Knillów opierają się na poznawaniu i doświadczaniu przez dziecko różnych rodzajów aktywności, takich jak kołysanie, wymachiwanie rękoma, zaciskanie i otwieranie dłoni, itd. i dostosowanie tych ruchów do sekwencji muzycznych. Aktywność może być realizowana w różny sposób, w zależności od specyficznych potrzeb dziecka i jego możliwości ruchowych.
Integracja Sensoryczna
Układ dotykowy to największy układ sensoryczny, niezwykle ważny dla ogólnej organizacji układu nerwowego człowieka. Jedną z form stymulacji układu dotykowego dla naszych Podopiecznych są zajęcia Integracji Sensorycznej podczas których, tym razem przy użyciu mąki i wody, są pobudzane zmysły dotyku, wzroku i zapachu.
Zajęcia na bawialni
Nasi Podopieczni pomiędzy zajęciami spędzają czas na Bawialni. W tym magicznym miejscu każdy ma coś ulubionego dla siebie. Chłopcy skupili się na budowaniu z klocków lego a Zbyszek utrwalał nazwy zwierząt w swoim nowym atlasie przyrodniczym.
Zajęcia polisensoryczne
Urodziny Zbyszka, Kamila, Oliwi i Adriana
Urodziny to niewątpliwie jedne z najweselszych chwil w roku. Każdy, wyczekuje ich z utęsknieniem. W minionym miesiącu mieliśmy przyjemność spotkać się na urodzinach Zbyszka, Kamila, Oliwi i Adriana. Dla każdego z Solenizantów był to wyjątkowy dzień. Takie uroczystości umożliwiają integrację i nabywanie podstawowych zasad współżycia w grupie, jednocześnie są formą uspołeczniania i nabywania zasad zachowania się przy stole.
październik 2016
Dzień Nauczyciela
Z okazji Dnia Nauczyciela, Rodzice i Uczniowie przygotowali dla wszystkich Pracowników niespodziankę. Dziękujemy !
wrzesień 2016
Szkoła Komunikacyjnych Możliwości
OREW w Jezierniku jest drugą Placówką Fundacji WRÓĆ, biorącą udział w cyklu, opracowanym przez dr Magdalenę Grycman, przedstawiającym pracę i osiągnięcia w zakresie komunikacji alternatywnej AAC.
Wizyta w Terapeutycznym Mini ZOO w Jantarze
Z okazji pierwszego miesiąca, urodzonych w terapeutycznym Mini ZOO Fundacji WRÓĆ oślich bliźniąt, Podopieczni OREW w Jezierniku wybrali się z tam z wizytą. Możliwość dotknięcia i nakarmienia przemiłych maluchów była dla wszystkich wspaniałym doznaniem. Dodatkową atrakcją dla dzieci była przejażdżka gokartami rowerowymi.
Rozpoczęcie roku szkolnego
Rozpoczęcie kolejnego roku w OREW w Jezierniku już za nami. Przywitaniom nie było końca, wszyscy się już za sobą bardzo stęsknili. Do grupy Uczniów dołączyli w tym roku nowi koledzy Adrian, Kuba i Mikołaj. Z okazji pierwszego powakacyjnego spotkania wszyscy wybrali się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni.