Aktualności


OREW w Jezierniku


2016/2017


Plastyka sensoryczna

Plastyka sensoryczna jest lubianą przez dzieci formą terapii pedagogicznej. Podczas zajęć zostały wykorzystane elementy Arteterapii, edukacji plastycznej, terapii dłoni. Takie proste zabawy doskonale wspierają u dzieci rozwój poznawczy – tworzone są kolorowe dzieła i dostrzegane są efekty pracy.


Animacje

Ciekawym urozmaiceniem zajęć na bawialni były zabawy animacyjne z malowaniem buziek i skręcaniem baloników. Zajęcia dostarczyły również dzieciom bodźców dotykowych, wzrokowych i słuchowych.


Powitanie wiosny

Aby przywitać nową porę roku nasi Uczniowie posadzili kwiatki i zasiali owies. Podczas wiosennych czynności towarzyszyła Im stymulacja, edukacja a przede wszystkim uśmiech na twarzy.


Zajęcia grupowe

Przygotowywanie soku warzywno-owocowego podczas zajęć grupowych. Oprócz wrażeń sensorycznych, ogromnym doświadczeniem była możliwość samodzielnego uruchamiania sokowirówki. Zastosowanie Power Link, wraz z przyciskiem switch umożliwiło Uczniom włączanie i wyłączanie urządzenia a przez to dokonywanie wyboru i aktywnie uczestnictwo w zajęciach.


Hipoterapia

Zajęcia w Ośrodku Hipoterapii Fundacji WRÓĆ w Jantarze w czasie których dzieci z pomocą instruktora, ćwiczą kolejne formy usprawniania.


Sanki

Jak zima, to śnieg a jak śnieg, to sanki. Mimo mrozu, wypad był bardzo udany


Sensoplastyka

Plastyka sensoryczna, to metoda wspierania rozwoju poprzez działania z zakresu stymulacji sensorycznej w oparciu o edukację plastyczną. Wykorzystuje ona całą mnogość faktur, tekstur oraz paletę ekologicznych barw. Kolorowa stymulacja wpływa na wiele aspektów rozwoju dzieci – wspomaga budowanie świadomości ciała i przestrzeni , usprawnia ruchowo, wspiera rozwój zmysłów a poprzez wspólne działania pogłębia kontakt emocjonalny, budując w ten sposób poczucie bezpieczeństwa.


Stymulacja sensoryczna

Na zajęciach grupowych uczyliśmy się rozpoznawać smaki kwaśny i słodki. To kolejna forma stymulacji sensorycznej, tym razem zmysłu smaku, zapachu i wzroku. W trakcie ćwiczeń każdy znalazł swój ulubiony smak.


Urodziny Maćka, Mikołaja i Daniela

W styczniu mieliśmy przyjemność spotkać się na wspólnej uroczystości urodzinowej. W świętowaniu udział brała również najbliższa rodzina Solenizantów. Po słodkim poczęstunku przyszedł czas na tańce. Jeszcze raz: sto lat!


Hipoterapia

Mimo zimowej aury Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach Hipoterapii. Są one realizowane w ramach Programu PFRON Sparawność-Kumunikacja-Samodzielność, Konkurs nr XXIV.


Mikołajki

Z okazji Mikołajek odwiedziła nas młodzież z Liceum w Nowym Dworze Gdańskim. Wspólnie stroiliśmy choinkę i kolędowaliśmy. Przybył również Święty Mikołaj. Wspólnie spędzony czas, sprawił ogromną radość dzieciom. Taki rodzaj zajęć jest wspaniałą formą uspołeczniania naszych Podopiecznych.


Spotkanie z żywiołami

Kolejną z form stymulacji polisensorycznej są zajęcia z żywiołami, podczas których elementami stymulującymi zachowania Uczniów, pobudzającymi Ich aktywność  i zmysły są żywioły: woda, powietrze, ogień i ziemia. Tym razem Orewiacy obcowali z ogniem i wodą, co dostarczyło Im mnóstwo wrażeń. Najistotniejszym czynnikiem terapeutycznym tych zajęć jest spotkanie terapeuty z dzieckiem a istotą budowanie bezpieczeństwa i zaufania do drugiej osoby.


Programy Aktywności Knillów

Programy Aktywności Marianny i Christophera Knillów opierają się na poznawaniu i doświadczaniu przez dziecko różnych rodzajów aktywności, takich jak kołysanie, wymachiwanie rękoma, zaciskanie i otwieranie dłoni, itd. i dostosowanie tych ruchów do sekwencji muzycznych. Aktywność może być realizowana w różny sposób, w zależności od specyficznych potrzeb dziecka i jego możliwości ruchowych.


Integracja Sensoryczna

Układ dotykowy to największy układ sensoryczny, niezwykle ważny dla ogólnej organizacji układu nerwowego człowieka. Jedną z form stymulacji układu dotykowego dla naszych Podopiecznych są zajęcia Integracji Sensorycznej podczas których, tym razem przy użyciu mąki i wody, są pobudzane zmysły dotyku, wzroku i zapachu.


Zajęcia na bawialni

Nasi Podopieczni pomiędzy zajęciami spędzają czas na Bawialni. W tym magicznym miejscu każdy ma coś ulubionego dla siebie. Chłopcy skupili się na budowaniu z klocków lego a Zbyszek utrwalał nazwy zwierząt w swoim nowym atlasie przyrodniczym.


Zajęcia polisensoryczne

Zajęcia polisensoryczne poprawiają integrację w układzie pomiędzy zmysłami i usprawniają motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Rozwijają obszary spostrzegania, poznawania i doświadczania świata poprzez zmysły dotyku, zapachu, wzroku.

Urodziny Zbyszka, Kamila, Oliwi i Adriana

Urodziny to niewątpliwie jedne z najweselszych chwil w roku. Każdy, wyczekuje ich z utęsknieniem. W minionym miesiącu mieliśmy przyjemność spotkać się na urodzinach Zbyszka, Kamila, Oliwi i Adriana. Dla każdego z Solenizantów był to wyjątkowy dzień. Takie uroczystości umożliwiają integrację i nabywanie podstawowych zasad współżycia w grupie, jednocześnie są formą uspołeczniania i nabywania zasad zachowania się przy stole.


Dzień Nauczyciela

Z okazji Dnia Nauczyciela, Rodzice i Uczniowie przygotowali dla wszystkich Pracowników niespodziankę. Dziękujemy !


Szkoła Komunikacyjnych Możliwości

OREW w Jezierniku jest drugą Placówką Fundacji WRÓĆ, biorącą udział w cyklu, opracowanym przez dr Magdalenę Grycman,  przedstawiającym pracę i osiągnięcia w zakresie komunikacji alternatywnej AAC.

Szkoła Komunikacyjnych Możliwości OREW w Jezierniku


Wizyta w Terapeutycznym Mini ZOO w Jantarze

Z okazji pierwszego miesiąca, urodzonych w terapeutycznym Mini ZOO Fundacji WRÓĆ oślich bliźniąt, Podopieczni OREW w Jezierniku wybrali się z tam z wizytą. Możliwość dotknięcia i nakarmienia przemiłych maluchów była dla wszystkich wspaniałym doznaniem. Dodatkową atrakcją dla dzieci była przejażdżka gokartami rowerowymi.


Rozpoczęcie roku szkolnego

Rozpoczęcie kolejnego roku w OREW w Jezierniku już za nami. Przywitaniom nie było końca, wszyscy się już za sobą bardzo stęsknili. Do grupy Uczniów dołączyli w tym roku nowi koledzy Adrian, Kuba i Mikołaj. Z okazji pierwszego powakacyjnego spotkania wszyscy wybrali się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak jesieni.


2015/2016


Urodziny Weroniki i Daniela

Sto lat dla Solenizantów ! Po życzeniach i słodkim poczęstunku wszyscy udali się na urodzinowy spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny.


Spotkanie Wielkanocne

Rodzinne spotkanie Wielkanocne i występ dzieci w przedstawieniu ” Polskie wielkanocne obyczaje”.


Wielkanocne upominki

Wielkanocne upominki przygotowywane z okazji zbliżających się Świąt. Przy użyciu drewnianej łyżki, farby, wycinanek, materiału i ogromnym zaangażowaniu powstał OREW-ski Zajączek. Zostanie nim obdarowany każdy Gość na Wielkanocnym spotkaniu.


Arteterapia z masą solną

Rozwój społeczny, kształtowanie umiejętności naśladowania i współpracy jest ważnym czynnikiem procesu terapeutycznego. W trakcie tych zajęć rozwijamy u naszych Uczniów wszystkie te aspekty.


Słodkie wypieki

Przepis to 1kg radości, 1/2 kg uśmiechu , szczypta zaangażowania i wszystko posypane życzliwością. To wszystko sprawia że każde ciasto jest doskonałe…a przy okazji Nasi Podopieczni na zajęciach stymulowani są w obszarze zmysłu dotyku, smaku i zapachu.


Spotkanie Bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia, są znakomitą okazją aby spędzić więcej czasu z rodziną i cieszyć się miłością innych. Powinniśmy doceniać obecność drugiego człowieka.Wigilia jest jedynym, niepowtarzalnym wieczorem. Niech nie gaśnie on nigdy w naszych sercach, czyniąc nas coraz lepszymi, wspaniałomyślnymi wobec innych. W każdej chwili bądźmy pomocni, gdy ktoś w pobliżu potrzebuje wsparcia.


Potrawy Wigilijne

Wigilia tuż tuż, a zatem czas na szykowanie świątecznego stołu przepełnionego potrawami. Na zajęciach kulinarnych były przygotowywane pierogi, paszteciki, czerwony barszcz. Pachniało świętami i ciepłą, serdeczną atmosferą.


Spotkanie Mikołajkowe

Spotkanie Mikołajkowe w którym uczestniczyli Uczniowie I LO w Nowym Dworze Gdańskim wraz z wychowawcą Panią Krystyną Kochel. Nasi Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali pięknych kolęd oraz krótkiego programu artystycznego, następnie Mikołaj rozdawał prezenty. Był czas wspólnego śpiewania, wykonywania ozdób choinkowych i poczęstunku.


Andrzejki

Dzień wróżb i zabaw w Andrzejkowym nastroju. Dzięki „nietoperzom” i ich zaczarowanym listom, przyszłość uchyliła rąbka tajemnicy. Z magicznej sali wróżb nikt nie wychodził ze smutną miną, wszyscy byli bardzo radośni i świetnie się bawili.


Wycieczka do ZOO

Wizyta w zaprzyjaźnionym z Fundacją WRÓĆ ZOO w Gdańsku Oliwie.