Aktualności OREW w Lasowicach Wielkich


OREW w Lasowicach Wielkich


wrzesień 2019


Dzień chłopaka

30 września jak co roku uczciliśmy święto naszych chłopców. Były prezenty, życzenia i moc uśmiechów. Niech Nam żyją w sto lat !!!


Dary jesieni

Obecna pora roku wielu osobom kojarzy się z deszczem i słotą, innym z piękną złotą jesienią. Ale jesień to również jej dary. Jednym z nich są jabłka, piękne, czerwone i soczyste. Podczas zajęć kulinarnych wspólnymi siłami robiliśmy mus oraz pyszny i zdrowy sok. Napracowaliśmy się ale trud się opłacił.


Gofry

Dzięki uprzejmości właścicieli KluboKawiarni CieKAwa nasi Podopieczni mogli obserwować proces powstawania przepysznych gofrów bąbelkowych. Wszystkim „ciekła ślinka” i nie mogliśmy się doczekać degustacji. Gofry były przepyszne. Dziękujemy za osłodzenie nam środowego popołudnia.


Lody

W piękny i słoneczny czwartek udaliśmy się do Malborskiej lodziarni „Po lodzie” aby w ramach integracji społecznej oraz treningu samodzielności kupić i zjeść smaczne lody. Spędziliśmy świetnie czas w kawiarni z prawdziwego zdarzenia.


czerwiec 2019


Urodziny Podopiecznych

W maju swoje urodziny obchodziło pięciu naszych Podopiecznych. Szymon, Kuba, Kubuś, Piotr i Piotruś. Urodziny chłopców, obchodzone są zawsze bardzo hucznie i dzięki ładnej pogodzie na świeżym powietrzu. Życzymy wszystkim Solenizantom wszystkiego, co najlepsze.


maj 2019


Wizyta w Mini ZOO w Jantarze

Ostatni dzień maja był dla nas wyjątkowy. Czas spędziliśmy w Mini ZOO w Jantarze. Mogliśmy podziwiać zwierzaki, głaskać je a nawet jeździć na koniach. Na koniec wycieczki zrobiliśmy sobie małe wyścigi na gokartach. Pogoda i humory dopisały, dzień był wspaniały.


Festiwal

24 maja kolejny raz zostaliśmy zaproszeni na Powiatowy Festiwal „Przyjaźń niejedno ma imię” w SOSW Malbork. Była to XVII edycja Festiwalu gdzie przedstawiliśmy krótki spektakl o pokonywaniu swoich słabości. Nasz zespół teatralny otrzymał dyplom i kolejną statuetkę. Jesteśmy bardzo dumni! Gratulujemy również naszej Uczennicy Ani, która dostała nagrodę za piękny rysunek wykonany na konkurs plastyczny. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i świetną zabawę !


marzec 2019


Urodziny Pawła

Kolejne urodziny Pawła obchodziliśmy w tym roku wyjątkowo, ponieważ było to nasze ostanie spotkanie w OREW. Mimo tego humor wszystkim dopisał i zabawa była świetna. Solenizantowi życzymy samych sukcesów w nowym miejscu i jeszcze raz składamy najserdeczniejsze życzenia urodzinowe.


Wiosenny spacer

Krótko po spaleniu Marzanny wybraliśmy się do parku nad rzeką Nogat aby szukać pierwszych oznak wiosny. Jak widać udało się nam je znaleźć !


Pierwszy dzień wiosny

„Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno, ciebie żegnamy, a wiosnę witamy”. Już nie mogliśmy doczekać się pierwszego dnia wiosny. Świętowaliśmy go przy ognisku, śpiewając piosenki i jedząc kiełbaski. Największą atrakcją było jednak spalenie Marzanny jako symboliczne pożegnanie zimy! Teraz czekamy na piękne słońce i wiele zieleni!


Dzień kobiet

8 marca świętujemy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dla wszystkich Kobiet i Kobietek w OREW to bardzo miły dzień. Zostałyśmy obdarowane pięknymi życzeniami i bukietami.


luty 2019


Tłusty Czwartek

Bardzo lubimy Tłusty Czwartek kiedy możemy bezkarnie zajadać słodkości i cieszyć się wspólnie spędzonym czasem. Tego dnia na Bawialni mieliśmy Arteterapię. Dzień był kolorowy, słodki i bardzo przyjemny.


styczeń 2019


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen niespodzianek, uśmiechów, wzruszeń i radości. Naszym OREW obchodziliśmy go 22 stycznia. Przygotowane na to święto atrakcje zachwyciły naszych wspaniałych gości a całość zwieńczył pyszny poczęstunek. Drodzy Dziadkowie i Babcie, żyjcie nam jak najdłużej!!!


Przegląd Kolęd i Pastorałek

Fabryka Teatru Fundacji WRÓĆ po raz kolejny wzięła udział w Międzywojewódzkim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek organizowanym przez SOSW w Malborku. Jako zespół wokalno-instrumentalny zaśpiewaliśmy i zagraliśmy utwór „Pierwsza gwiazda”. Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Janusza Guziak.


grudzień 2018


Fabryka Elfów

Nawet zimą kochamy podróżować – tym razem Gdańsk i Wielka Fabryka Elfów! Kraina pełna magii i niespodzianek. Co to były za emocje! Spotkaliśmy Elfy i Mikołaja w jego baśniowym pokoju! Słuchaliśmy muzyki, graliśmy, śpiewaliśmy, bawiliśmy się i skakaliśmy do woli. Każdy z nas napisał list do Świętego Mikołaja i wrzucił go do specjalnej skrzynki oczywiście wszystkie prośby spełniły się w Święta a czas w tym miejscu pozwolił nam doświadczać i przeżyć niesamowitą przygodę!


Mikołaj

Szóstego grudnia jak wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie.. Zawitał także do naszego Ośrodka z workiem pełnym prezentów. Przygotowaliśmy dla Niego piękne dekoracje, słodkie ciasteczka i kakao. Ubraliśmy choinkę a nawet śpiewaliśmy świąteczne piosenki. Ten dzień wprowadził nas w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.


Zajęcia ceramiczne

Zajęcia w pracowni ceramicznej są nas zawsze bardzo atrakcyjne. Ostatnio jednak są one szczególne, ponieważ efekty pracy naszych Uczniów będą upominkami dla Gości podczas wigilijnego spotkania.


listopad 2018


Andrzejki

Tradycyjnie na koniec listopada organizowane są Andrzejki. Również w naszym Ośrodku jest to czas wspólnej zabawy, różnego rodzaju konkurencji i tańców. Był to dzień trochę tajemniczy pełen dziwacznych kostiumów, smakołyków i nowych wyzwań!


Zajęcia kulinarne

Dynia bardzo kojarzy nam się z jesienią dlatego w tym okresie często pojawia się na zajęciach OREW. Podczas zajęć kulinarnych z dyń powstała zupa krem i ciasto dyniowe. Mieliśmy ich taką ilość, że z jednej największej powstał lampion który szerokim uśmiechem wita wszystkich wchodzących do bawialni.


Wizyta na cmentarzu

Kultywowanie tradycji jest ważnym elementem edukacji i rewalidacji w naszym Ośrodku. Z okazji 1 listopada nasi Uczniowie wraz z terapeutami w zadumie złożyli znicze na cmentarzu w Lasowicach Wielkich.


październik 2018


Urodziny

W październiku swoje urodziny obchodzili Oliwia, Mateusz i Damian. Jak zwykle było bardzo wesoło, kolorowo i smacznie. Życzenia solenizantom złożył różowy jednorożec co było dla nich miłą niespodzianką.


Biblioterapia

Wykorzystanie książek w codziennej terapii to istotny element zajęć grupowych. Dzięki zajęciom Biblioterapii rozwijamy nasza wyobraźnię oraz poznajemy magiczny świat bajek i baśni.


Programy Aktywności Knillów

Programy Aktywności Knillów opierają się na poznawaniu i doświadczaniu różnych rodzajów działań, takich jak kołysanie, wymachiwanie rękoma, zginanie i rozprostowywanie rąk, pocieranie, zaciskanie i otwieranie dłoni, itd. oraz dostosowaniu tych ruchów do akompaniamentu. Pierwszym kanałem porozumienia dla naszych Podopiecznych często jest właśnie dotyk i bliskość z drugim człowiekiem.


Wizyta w Mini ZOO w Jantarze

Ostanie ciepłe dni jesieni wykorzystaliśmy w pełni. W piątek 19 października pojechaliśmy na wycieczkę do Jantaru gdzie zwiedziliśmy Mini ZOO w Jantarze, mieliśmy konne przejażdżki i jeździliśmy na gokartach ! Fantastycznie się bawiliśmy a wspólny spacer w promieniach słońca długo pozostanie nam w pamięci.


Spacer

Chętnie zwiedzamy i poznajemy naszą okolicę, bardzo interesują nas zmiany zachodzące w przyrodzie podczas poszczególnych pór roku. Tegoroczna jesień jest wyjątkowo słoneczna i barwna, co sprzyja aktywnym spacerom po miejscowości w której znajduje się nasz Ośrodek.


Kino

Dawno nie byliśmy w kinie więc nadszedł czas na wycieczkę! Tym razem wybraliśmy film animowany „Mała Stopa”. Dzięki takim wyjazdom możemy odkrywać ciekawe miejsca, uczyć się nowych rzeczy a co najważniejsze uciec w krainę bajki i fantazji. Film był niesamowity, zaliczamy go do jednego z lepszych, który widzieliśmy.


wrzesień 2018


Muzykoterapia

Muzyka działa na nas terapeutycznie i aktywizuje do nowych działań. Wspólne muzykowanie zbliża nas do siebie i daje poczucie sprawstwa a co najważniejsze dzięki niej stajemy się bardziej kreatywni i szczęśliwsi.


Siłownia

21 września wyruszyliśmy na spacer do malborskiego parku szukać pierwszych oznak jesieni. Było pięknie, zebraliśmy całą górę kasztanów i żołędzi, podziwialiśmy złote liście w promieniach słońca. Skorzystaliśmy też z miejskiej siłowni, gdzie mogliśmy wykazać się swoją sprawnością.


Spacer

Wykorzystujemy ostanie promienie letniego słońca i sporo czasu spędzamy na dworze. Jedną z naszych ulubionych aktywności jest spacer. Otaczająca nas przyroda każdego wprawia w cudowny nastrój i dodaje energii.


Rozpoczęcie roku szkolnego

Tegoroczne wakacje były pełne słońca i wypoczynku, wiele z nas podróżowała i zwiedzała niesamowite miejsca. Jednak już nie mogliśmy doczekać się kiedy znowu wszyscy się spotkamy! Końcówka sierpnia to wielkie odliczanie dni do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019. Fantastycznie było spotkać swoich przyjaciół, terapeutów i opiekunów. Przywitaliśmy się na wesoło śpiewając i grając, wszyscy bawili się świetnie. Jesteśmy ciekawi jakie nowe przygody przyniesie nam ten rok szkolny!


czerwiec 2018


Koncert

8 czerwca Podopieczni wraz z rodzicami i opiekunami wzięli udział w koncercie dedykowanym osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. W trakcie koncertu swoje umiejętności muzyczne prezentowali uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Gdańsku. Kolejny raz przenieśliśmy się w świat pełen muzyki, wrażliwości i magii.

 


MOW TROP

Kolejnym miejscem w którym mamy wielu przyjaciół jest Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Malborku. Co roku jesteśmy zapraszani na festyn MOW TROP. Organizatorzy zapewniają masę atrakcji z których chętnie korzystamy. W tym roku obowiązywała tematyka bajkowa – wszystkie przedstawienia i zadania związane były z tym tematem. Bawiliśmy się świetnie a po całym wydarzeniu spędziliśmy miły czas podczas posiłku a następnie relaksowaliśmy się przy miejskiej fontannie !


maj 2018


Festiwal „Przyjaźń niejedno ma imię”

Każdego dnia rozwijamy się w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich sztuka, a dokładniej teatr. Nasze przestawienia zawsze są dopracowane w najmniejszym szczególe, a my na scenie dajemy z siebie wszystko. Okazją do kolejnego pokazania naszej umiejętności był XVI Festiwal „Przyjaźń niejedno ma imię” na który zostaliśmy zaproszeni przez SOSW w Malborku. Tematyka spotkania była związana z podróżowaniem i takie również było nasze przestawienie, które oczarowało publiczność. Podczas Festiwalu na scenie zaprezentowały się również inne grupy teatralne. Rozstrzygnięty został również konkurs plastyczny, na który i my wysłaliśmy kilka prac – a wyróżnienie od jury dostała praca Ani. Dzień spędzony wśród przyjaciół z innych placówek będziemy wspominać bardzo miło.


XIII Bieg Papieski

18 maja nasi Podopieczni oraz terapeuci i opiekunowie wzięli udział w XIII Biegu Papieskim w Dzierzgoniu. Na linii startu stawiło się łącznie około 300 zawodników. Oprócz uczczenia urodzin Papieża Jana Pawła II, bieg miał charakter charytatywny. Nie zabrakło również innych, wspaniałych atrakcji. Bawiliśmy się wspaniale!


Zabawa chustą Klanzy

Po całym dniu intensywnych zajęć dydaktycznych zasługujemy aby wyjść na plac zabaw i miło spędzić tam czas. Dzisiaj chwile na świeżym powietrzu były wyjątkowe ponieważ bawiliśmy się chustą Klanzy! Piękne kolory i jej lekkość podkreślał ciepły wiatr oraz słońce. Mieliśmy różne zadania, które wykonywaliśmy do dźwięków muzyki. Tęczowe kolory chusty powodują, że zwykłe chwile stają się naprawdę magiczne !


Kino

Po powrocie z majówki ciężko nam usiedzieć w murach Ośrodka a więc w piękny słoneczny wtorek ruszyliśmy na wycieczkę do Tczewa. Naszym celem było kino Helios i film animowany „Piotruś Królik”. Chyba nikt z nas nie spodziewał się jak zabawny, a zarazem wzruszający to będzie film. Wszystkich wprawił w wyśmienite humory, a sama wycieczka dodała nam siły do dalszej pracy podczas zajęć.


kwiecień 2018


Występ

26 kwietnia wzięliśmy udział w Dniu Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Na uroczystość zostaliśmy zaproszeni przez SOSW w Malborku, a cała impreza zorganizowana była w Karwanie. Podczas spotkania odbył się przegląd grup teatralnych z różnych ośrodków, szkół i przedszkoli. My również przygotowaliśmy kolorowy spektakl, który poruszył serca widowni. Sami zaś byliśmy zachwyceni wszystkimi przedstawieniami i atrakcjami zapewnionymi przez organizatorów, a co najważniejsze integrowaliśmy się, tańczyliśmy i głośno biliśmy brawo. Wracając przepełniała nas radość i duma, że mogliśmy brać udział w tak fantastycznym wydarzeniu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pana Janusza Guziak, nauczyciela SOSW Malbork.


Plac zabaw

Po zimowej przerwie musieliśmy przetestować sprzęty które znajdują się na naszym placu zabaw. Słoneczna środa była do tego świetną okazją, bawiliśmy się wyśmienicie na huśtawkach, zjeżdżalni i drabinkach. Była to też chwila odpoczynku na materacach w promieniach słońca i przy dźwiękach muzyki.


Wiosenne kanapki

Wtorek to dzień zajęć kulinarnych. Za oknem wiosna w pełni więc tematem przewodnim stały się wiosenne warzywa i inne smaczne dodatki do świeżo upieczonego chleba. Wspólnymi siłami powstały kolorowe i pyszne kanapki. Mieliśmy wiele zabawy podczas przygotowań, ale i tak najlepsze okazało się ich zjedzenie !


Wiosenny spacer

Wiosna już w pełni co oznacza, że przyszedł czas na częstsze spacery. Każdy z nas uwielbia ciepłe powietrze i rozświetlające wszystko słońce. Przyroda budzi się do życia, swoimi barwami i zapachami zawsze nas zachwyca. Ten dzień był dla nas wyjątkowy bo przywitaliśmy nową koleżankę – Nikolę. Spacer zakończyliśmy pysznymi lodami. Było dużo uśmiechu i miłych wrażeń.


Spotkanie Wielkanocne

5 kwietnia mieliśmy przyjemność gościć naszych przyjaciół na spotkaniu Wielkanocnym. Pierwotnie miało ono odbyć się przed Świętami jednak okoliczności sprawiły, że musieliśmy je przełożyć. Mając na uwadze, że okres Świąt Wielkiej Nocy to czas radości i budzenia się wszystkiego do życia oraz pragnąc aby trud naszych Uczniów oraz Ich terapeutów i opiekunów nie poszedł na marne, zaprezentowaliśmy podczas spotkania barwne przedstawienie, które przygotowaliśmy. Na scenie zagościły zajączki, baranki i wesołe pisanki. Nie mogło też zabraknąć Śmigusa Dyngusa, którym szczodrze zostali obdarowani wszyscy zaproszeni Goście. Wspólnie spędzony czas zawsze daje nam wiele radości.


marzec 2018


Śniadanie Wielkanocne

Zbliżają się Święta Wielkanocne – czas Zmartwychwstania Pańskiego. Tradycje i zwyczaje związane z obchodzeniem tych Świąt w Polsce poznajemy na różne sposoby, między innymi po przez świąteczne potrawy. Dlatego ostatniego dnia przed przerwą świąteczną przygotowaliśmy wyjątkowe śniadanie, na którym nie mogło zabraknąć żurku, białej kiełbasy, jaj i wielkanocnej baby.


Robot

Motorykę małą możemy trenować w każdej wolnej chwili. Podoba nam się to szczególnie gdy mamy przy tym zabawę a efekt naszej pracy jest naprawdę imponujący. Tak właśnie Maciek i pan Jarek podczas zajęć stworzyli robota który stał się naszym nowym przyjacielem. Nasza wyobraźnia nie zna granic.


Urodziny Pawła

W marcu już kolejny raz mogliśmy cieszyć się z urodzin naszego kolegi Pawła ! W tym roku skończył 21 lat ! Oczywiście świętowaliśmy wspólnie jedząc pyszny tort, po wspólnie zaśpiewanym STO LAT. Paweł był przeszczęśliwy ! Jeszcze raz naszemu koledze składamy najserdeczniejsze życzenia !


Pierwszy dzień wiosny

Jak co roku z utęsknieniem czekamy na słońce, kwitnące kwiaty i śpiew ptaków które przychodzą wraz z wiosną. Jest to piękna pora roku i jak zwykle chcieliśmy ją tradycyjnie przywołać – śpiewając piosenki i paląc Marzannę ! Oprócz tego skorzystaliśmy z przywileju jaki wiąże się z dniem wagarowicza i udaliśmy się na spacer po centrum Malborka. Widać, że pożegnanie Marzanny dało mały efekt, bo pojawiło się piękne słońce które umiliło nam przechadzkę.


Kino

Wycieczki do kina to jedna z naszych ulubionych form spędzania czasu. W marcu wybraliśmy się na animację pt. „Jaskiniowiec”. W lutym byliśmy na filmie animowanych „Gnomy rozrabiają”. Takie wycieczki to dla nas zawsze duża przygoda.


Dzień Kobiet

Jak co roku Panowie z naszego Ośrodka nie zapomnieli o Święcie Kobiet. Wszystkie panie, te małe i te duże, dostały w tym dniu piękne kwiaty.


luty 2018


Zajęcia indywidualne

Podczas pracy na zajęciach indywidualnych terapeuta wykorzystuje strategie wyboru. Adam wybiera pomoce, które go najbardziej interesują i którymi chce się bawić. Najbardziej lubi świecąco-grający bębenek i świecącą lampę, która kolorowymi refleksami wypełnia całą salę. Zabawki wykorzystane podczas zajęć rozwijają percepcję słuchową i wzrokową Adama, a także zachęcają do aktywnego udziału w zajęciach.


Zimowe zabawy

Zimowy czas sprzyja kreatywnym zabawom i twórczej pracy. Piękno tej mroźnej pory roku można poczuć na wiele sposobów, nawet nie wychodząc na zewnątrz ! Odpowiednie przygotowana mieszanka pozwoliła nam na zabawę sztucznym śniegiem, a dzięki kolorom, którymi go barwiliśmy stworzyliśmy wspólne dzieło. Pobudzaliśmy zmysły i zdobyliśmy nowe doświadczenie, a co najważniejsze świetnie się bawiliśmy!


Walentynki

Walentynki to piękny dzień, w którym możemy wyrazić swoje uczucia przyjaźni i sympatii do kolegów i przyjaciół dlatego i My w tym dniu postanowiliśmy ułatwić to naszym uczniom organizując Pocztę Walentynkową. Każdemu było bardzo miło gdy dostał liścik z wyrazami sympatii. Przygotowane w tym dniu gofry w kształcie serca były bardzo smaczne, każdy mógł zjeść je samemu lub obdarować lubianą osobę. Zabawa była super.


Rogaliki

Bardzo lubimy dni kiedy odbywają się zajęcia kulinarne, szczególnie gdy pomagamy przygotowywać słodkości i cały Ośrodek wypełnia piękny zapach. Tym razem chętnie zaangażowaliśmy się w pieczenie rogalików. Było dużo pracy podczas wyrabiania ciasta i ciekawiło nas jak nadaje się im odpowiedni kształt. Bawiliśmy się bardzo dobrze, a na zakończenie dnia zajadaliśmy się udanymi wypiekami, które wszystkim bardzo smakowały.


styczeń 2018


Upominki

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka zawsze przygotowujemy dla naszych kochanych bliskich małe upominki. W tym roku z pomocą naszych terapeutek i opiekunek udało nam się zrobić pięknie pachnące kolorowe mydełka w kształcie serca. Pracy było sporo, ale przy okazji trenowaliśmy motorykę małą i stymulowaliśmy zmysły. Byliśmy z siebie dumni mogąc wręczyć pięknie zapakowany, własnoręcznie wykonany prezent.


Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia zapisały się jak co roku wyjątkowymi literami w naszym szkolnym kalendarzu. W tym czasie świętujemy bowiem z kochanymi Babciami i Dziadkami, którzy przybyli licznie do naszego ośrodka aby obejrzeć specjalnie przygotowane przedstawienie i pobyć ze swoimi wnukami.


Przegląd Kolęd i Pastorałek

10 stycznia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Malborku odbył się III Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek ,,A nadzieja znów wstąpi w nas”, w którym z przyjemnością wzięliśmy udział.


Kino

Nowy rok rozpoczęliśmy wyjazdem do kina. Ekranizacja drugiej części przygód przeuroczego misia Paddingtona nie pozwoliła nam wysiedzieć w szkolnych murach. Film był bardzo zabawny i wielu z nas płakało ze śmiechu ale nie brakowało też chwil wzruszenia podczas historii mówiącej o sile przyjaźni. Po seansie udaliśmy się na ciepły posiłek, gdzie dodatkowo mogliśmy integrować się społecznie. Zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.


grudzień 2017


Odwiedziny uczniów SP nr 2 w Nowym Stawie

22 grudnia odwiedzili nas Uczniowie z SP 2 w Nowym Stawie z krótkim świątecznym występem muzycznym, na którym zaprezentowali pięknie kilka kolęd i pastorałek, również z udziałem akordeonu. Tego samego dnia Martynka, Kacper i Artur obchodzili swoje urodziny. Było mnóstwo życzeń, za które Solenizanci odwdzięczyli się pysznymi tortami. To był piękny i pełen wzruszeń dzień.

Mikołajki

6 grudnia w naszym OREW zrobiło się czerwono i świątecznie a to za sprawą gościa który nas odwiedził – Świętego Mikołaja obdarowującego wszystkich podarkami. Rano, przed jego przybyciem mieliśmy do wykonania zadanie polegające na zrobieniu ozdób i ustrojeniu świątecznego drzewka. W nagrodę było pyszne kakao z ciasteczkami nie tylko dla Mikołaja.


listopad 2017


Andrzejki

„Hokus pokus, czary mary niech się spełnią Andrzejkowe czary”. W ostatnim dniu listopada nasz OREW zmienił się w miejsce pełne wróżb i czarów za sprawą czarownic, czarodziejów oraz ich kotów. Magiczna atmosfera udzieliła się było lanie wosku oraz moc wielu innych wróżb. Całości dopełniła wspólna zabawa, podczas której wszystkie barwne postacie obecne w tym tajemniczym dniu, dały popis swoich umiejętności tanecznych.


Dary jesieni

W pracy z naszymi Podopiecznymi często bazujemy na zmieniających się porach roku. Jesień to pora pena barw i darów. Na zajęciach często staramy się łączyć różne metody – stymulację sensoryczną, Arteterapię, Muzykoterapię. Wpływa to na rozwój poznawczy naszych Uczniów a także na dobre samopoczucie.


Wycieczka do Centrum Nauki Experyment

Chęć poznawania nowego i nieznanego zawiodła nas do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Wszystkie eksponaty znajdujące się w tym miejscu można było dotykać, testować i uruchamiać. Mogliśmy poznać wiele zjawisk, które na co dzień nas otaczają a także to jak funkcjonuje nasz organizm. Czas  tam spędzony był niesamowitym doświadczeniem, pobudzającym naszą wyobraźnię, kreatywność i ciekawość świata.


Muzykoterapia

Muzykoterapia to jedna z licznych form terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Powiedzenie „muzyka łagodzi obyczaje” pięknie opisuje to jaki wpływ ma ona na funkcjonowanie człowieka. W naszym OREW-ie ten rodzaj zajęć jest na stałe wpisany w harmonogram i wszyscy Uczniowie z niecierpliwością na nie czekają. Muzyka grana na żywo ma niesamowity wpływ na słuchających, co widać po naszych dzieciach.


październik 2017


Pajęcza sieć

Celem zajęć grupowych, które zawsze dostarczają wiele radości naszym Uczniom, jest integrowanie uczestników zabawy oraz ćwiczenie percepcji wzrokowej, motoryki dużej i rozwijanie poznawcze. Tematem ostatnich tego rodzaju zajęć, które idealnie spełniały wszystkie te cele, była zabawa z włóczką i tworzenie „pajęczej sieci”. Każdy mógł wybrać osobę której chciał przekazać włóczkę. Kiedy już pajęczyna była gotowa i wszyscy byli ze sobą połączeni nadszedł czas na jej rozplątanie, co wszystkim sprawiło jeszcze więcej radości.


Jesienny spacer

Piękna pogoda i idealna temperatura sprawiła ze spontanicznie wyruszyliśmy na wycieczkę. Naszym celem był las w okolicach Sztumu, a dokładniej ścieżka edukacyjna przy leśniczówce Wydry. Las jesienią jest przepiękny, feeria barw, odgłosy ptaków oraz dźwięk szeleszczących pod stopami liści wprawił wszystkich w wyśmienity nastrój.


Pokaz rowerów RaceRunning

Wizyta przedstawicieli Fundacji Złotowianka i pokaz rowerków RaceRunning, rowerków trójkołowych dla osób z niepełnosprawnościami, będących wspaniałym sprzętem rehabilitacyjnym. Podczas spotkania dzieci miały możliwość jego wypróbowania, a zaproszeni rodzice mogli przekonać się z jaką łatwością ich Pociechy samodzielnie się przemieszczają, potwierdzając że z pokonywania własnych ograniczeń można czerpać ogromną przyjemność.


wrzesień 2017


Wycieczka do Malborka

Korzystając z ładnej pogody postanowiliśmy wyruszyć na wycieczkę do Malborka. Naszym celem był park położony nad pięknym Nogatem. Podczas spaceru mogliśmy podziwiać florę i faunę naszego regionu. Wszystkim najbardziej spodobały się, licznie tu gniazdujące, kaczki krzyżówki. Nie zabrakło też ćwiczeń na świeżym powietrzu.

czerwiec 2017


Zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego.


MOW-TROP

Impreza plenerowa Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku w której kolejnych edycjach od wielu lat biorą udział Uczniowie OREW w Lasowicach Wielkich. Zorganizowana pod hasłem „ Chronią, bronią, ratują”, dotyczyła służb mundurowych i ludzi, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem.


maj 2017


VII Olimpiada Przyjaźni

Kolejna edycja Olimpiady Przyjaźni, organizowanej przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Giemlicach, w której uczestniczyli Podopieczni OREW w Lasowicach Wielkich.  Uczestnicy zdobywali dyplomy i nagrody a co najważniejsze integrowaliśmy się z podopiecznymi innych placówek.


Ciastoterapia

Na tych zajęciach opiekunowie wspólnie z Uczniami przygotowują i pieką ciasta. Ta forma terapii wspiera m.in. integrację zmysłów (dotyk, smak, węch, wzrok) i doskonalenie integrację ręka-ręka, ręka-oko, ręka-ucho-oko. Wyrabianie i formowanie ciasta wspiera rozwój motoryki precyzyjnej i równoważy napięcia mięśniowe. Pieczenie to także nauka planowania, organizowania i uczestnictwa w pewnym procesie. Dzięki nim Uczniowie zajęć rozwijają uważność oraz koncentrację.


Zabawy animacyjne

Zabawy animacyjne i malowanie buziek w wybrane wzory, które dały wiele radości zarówno dzieciom, jak i malującym terapeutom. Oprócz dobrej zabawy i cieszących, co widać w lustrzanych odbiciach, efektów zajęcia takie dostarczają Podopiecznym bodźców dotykowych.


kwiecień 2017


Spotkanie Wielkanocne

12 kwietnia Uczniowie oraz ich Rodziny, Pracownicy OREW i zaproszeni Goście wspólnie świętowali uroczystość zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dyrektor Ośrodka pani Beata Zawadzka serdecznie powitała wszystkich zebranych, a młodzi artyści OREW z pomocą swoich Opiekunów wystąpili w barwnym i radosnym przedstawieniu. Ciepłe życzenia złożyli obecnym Ks. Marek Mierzwa z Parafii Jantar, Wójt UG Malbork pan Marcin Kwiatkowski, Sołtys Lasowic Wielkich pan Bartłomiej Zalewski oraz Prezes Fundacji WRÓĆ pan Maciej Włodarski.
W tym dniu odwiedził nas także zajączek wielkanocny, który pamiętał o podarunku dla każdej obecnej osoby. Zdradzimy rąbek tajemnicy, że wcześniej zaprosiliśmy zajączka na nasze zajęcia Arteterapii i pomogliśmy mu w przygotowaniu upominków.


marzec 2017


Wiosenne kanapki

Wiosenne kolory, zapach świeżych warzyw i innych produktów, które wykorzystane były podczas robienia wiosennych kanapek. Uczestnicy zajęć samodzielnie kroili, smarowali, tworzyli kompozycje wiosennych półmisków. Wszystkie wykonywane czynności stymulowały zmysł wzroku, węchu, dotyku i smaku. Efekt końcowy, niesamowity, zarówno pod względem wyglądu jak i smaku.


Dzień wagarowicza

20 marca, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, na zajęciach Arteterapii wykonaliśmy kolorową Marzannę. A, jak nakazuje tradycja, 21 marca oficjalnie powitaliśmy kalendarzową wiosnę spaleniem kukiełki, która odwdzięczyła nam się piękną, słoneczną pogodą. Ponieważ dzień ten jest też dniem wagarowicza, jak na porządnych Uczniów przystało, wybraliśmy się całym Ośrodkiem do Malborka na spacer i przekąskę.


Spotkanie z żywiołami

Jedną z form terapii grupowej są cykliczne spotkania z żywiołami – wodą, ogniem, ziemią i powietrzem. Gdy za oknem topnieje śnieg idealne jest spotkanie z żywiołem jakim jest woda. Podczas zajęć Uczniowie doświadczali jej właściwości pod wieloma stanami: gorącym, zimnym, lodu, deszczyku oraz baniek mydlanych. Ta polisensoryczna stymulacja bardzo się Im podobała.


luty 2017


Występ

W ramach terapii Uczniowie OREW włączani są w proces integracji ze środowiskiem a jednym z jego elementów jest uczestniczenie w pozaszkolnym życiu kulturalnym i społecznym. Idealną do tego okazją był występ Czochera, uczestnika programu „Mam talent”, w GOKiS w Starym Polu.


Sala polisensoryczna

Sala do zajęć polisensorycznych, wyposażona jest w basen z kolorowymi piłeczkami – w którym przedzierając się przez różnobarwne kulki Podopieczni uczą się panowania nad swoim ciałem, hamak – służący do relaksacji, łódkę przygód – która pomaga w nauce utrzymania równowagi – siatkę sznurową, po której wspinanie się wspomaga harmonijny rozwój oraz światłowody – dostarczających poprzez zmieniające się kolory silnych wrażeń wzrokowych.


Arteterapia

Rozwijanie motoryki małej i dużej, stymulacja wzroku i czucia oraz wzbogacanie słownictwa i pomoc w lepszym rozumieniu otaczającego świata to główne zalety zajęć Arteterapii, będącej istotną terapią w procesie rewalidacji Podopiecznych OREW. Efekt w postaci pięknych kartek to dopełnienie całego procesu leczenia przez sztukę.


Urządzenie Sling Feedback Therapy

Bartek zwiększa możliwości i funkcje obręczy barkowej oraz trenuje koordynację wzrokowo-ruchową na urządzeniu Sling Feedback Therapy, które działa z wykorzystaniem biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedbacku), w postaci sterowania grami komputerowymi i wizualizacji. Zastosowane rozwiązania uatrakcyjniają prowadzoną terapię, Podopieczny może wspomagać i lepiej kontrolować swoje ciało, a terapeuta na bieżąco analizować postępy terapii.


styczeń 2017


Urodziny Maciusia

Ostatni dzień stycznia upłynął nam niezwykle miło i wesoło. Maciej, pilny uczeń II grupy edukacyjno-terapeutycznej obchodził 13 urodziny. Z radością przyjmował życzenia od kolegów, koleżanek i terapeutów OREW.


Zimowe szaleństwo

Zima nie jest taka zła ! Jest fantastyczna, a piękną pogodę wykorzystaliśmy na swawole na śniegu.


grudzień 2016


Grudniowe urodziny

Po występie zaprosiliśmy naszych miłych Wolontariuszy na urodziny podopiecznych OREW – Martynki lat 9, Kacpra lat 15 oraz Artura lat 20. Solenizanci otrzymali od Uczniów małe upominki. Na przyjęciu były pyszne torty i wspólne śpiewanie ,,Sto lat”. Wszystkim dopisywały humory i razem spędziliśmy miło czas.


Występ Wolontariuszy

Z okazji nadchodzących Świąt mieliśmy okazję gościć Uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Szkole Podstawowej w Nowym Stawie. Młodzi aktorzy zaprezentowali krótką sztukę pt. ,,Zosia i Jaś niosą pomoc”. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Dziękujemy !


Mikołajki

6 grudnia to dzień wyczekiwany przez wszystkich – tych małych i tych dużych. Tego dnia ubieraliśmy naszą szkolną choinkę. Jej strojenie poprzedziliśmy robieniem ozdób i tworzeniem niezwykłego bałwana. Świąteczne zajęcia Arteterapii zaciekawiły również długo oczekiwanego przez nas gościa, sympatycznego Mikołaja, który przybył do nas ze swoimi pomocnikami i … workiem prezentów. W podziękowaniu zaprosiliśmy go do wspólnego strojenia choinki a potem na kakao i własnoręcznie robione pierniki. W świętowaniu tego dnia pomagali nasi wspaniali Wolontariusze – chłopcy z MOW w Malborku, którym bardzo dziękujemy.


listopad 2016


Zabawa Andrzejkowa

Zabawa, która oprócz dostarczenia mnóstwa radości, miała na celu poznanie i utrwalenie wróżb i zwyczajów andrzejkowych, rozwijanie wyobraźni i fantazji Uczniów a także dostarczenie Im pozytywnych przeżyć społecznych.


Muzykoterapia

Zajęcia Muzykoterapii, podczas których Uczniowie I grupy ET i I grupy RW grali na instrumentach perkusyjnych, śpiewali i bardzo dobrze się bawili. Muzykoterapia umożliwia Im odreagowanie emocji, wyzwala spontaniczne reakcje i ekspresję uczuć, których wyrażanie w sposób werbalny nierzadko może wiązać się z trudnościami. Zajęcia Muzykoterapii aktywnej wpływają pozytywnie również na poprawę komunikacji w grupie.


Zajęcia Chromoterapii

Jedną z metod pracy stosowaną podczas terapii Uczniów jest Chromoterapia, która pobudza Wychowanków do własnej aktywności poznawczej, stymuluje koncentrację uwagi dowolnej na materiale wzrokowym, słuchowym, dotykowym a także wpływa na rozwój komunikacji oraz rozwój emocjonalno – społeczny.


październik 2016


Zajęcia kulinarne z wykorzystaniem urządzeń wysokiej technologii

Zajęcia kulinarne to jedne z bardziej lubianych zajęć grupowych. Dzięki pomocom wysokiej technologii, takim jak przycisk BJ Smart Solution, wszyscy mogli brać aktywny udział w zajęciach pieczenia muffinek a podział obowiązków mógł być dostosowany do indywidualnych możliwości. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia dzieciom z niepełnosprawnością sprzężoną sterowanie różnymi sprzętami. To daje im poczucie sprawstwa i samodzielności.


Jesienni Solenizanci

Paulinka, Ania, Oliwka, Mateusz i Damian to nasi jesienni Solenizanci. Są bardzo lubiani i dlatego z wielkim zaangażowaniem wszyscy Goście zaśpiewali Im gromkie 100 lat. Życzymy Im dużo uśmiechu, powodzenia w nauce i dziękujemy za zaproszenie na przemiłe przyjęcie urodzinowe.


Zajęcia polisensoryczne

Jesień swoim bogactwem pobudza zmysły, a przede wszystkim zmysł wzroku. Zajęcia stymulacji polisensorycznej dostarczają Uczniom różnego rodzaju bodźców dotykowych, czuciowych, słuchowych i wzrokowych. Poprzez integrację różnych wrażeń Uczniowie osiągają orientację związaną z porą roku i związanymi z nią symbolami. Polisensoryczne pobudzanie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazywania informacji o tym, co nas otacza.


Dzień Edukacji Narodowej

To był bardzo uroczysty i radosny dzień dla wszystkich Pracowników, Uczniów i Uczestników OREW i ŚDS w Lasowicach Wielkich. Życzenia wszystkim Pracownikom złożyły, w imieniu Zarządu Fundacji WRÓĆ oraz swoim, Dyrektor OREW pani Beata Zawadzka oraz Kierownik ŚDS pani Marta Weremiuk-Zaleska. Do życzeń dołączony był prezent i kwiaty. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.


Jesienne zajęcia edukacyjne

Jesienne zajęcia w III grupie edukacyjno-terapeutycznej, na których zostały wykorzystane dary jesieni zebrane wcześniej na wspólnym spacerze. Uczniowie zapoznawali się z charakterystycznymi cechami jesieni oraz ćwiczyli umiejętności szkolne,  czytania, pisania i liczenia. Na koniec zajęć Uczniowie wykonali piękne, jesienne prace plastyczne.


wrzesień 2016


Kino

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni to doskonała okazja do wycieczki. Uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na film „Sekretne życie zwierzaków domowych” do kina Helios w Tczewie.


Wycieczka do Dino Parku

Wycieczka do Dino Parku w Malborku i spotkanie z prehistorycznymi stworzeniami na długo pozostaną wszystkim w pamięci.


Nad morzem – Jantar

Terapeuci i opiekunowie I i IV grupy rewalidacyjno – wychowawczej oraz III grupy edukacyjno – rewalidacyjnej postanowili wykorzystać ostatnie promienie letniego słońca i przeprowadzić zajęcia na plaży w Jantarze. Wielozmysłowe poznawanie świata w plenerze jest bardzo ciekawe i przyjemne.


Na targowisku

Uczniowie I i III grupy edukacyjno – terapeutycznej oraz IV grupy rewalidacyjno – wychowawczej połączyli podczas wyprawy na targowisko naukę z zabawą i przyjemne z pożytecznym. Uczniowie grupy III ET, z pomocą opiekunów,  robili zakupy, rozpoznawali i nazywali znajdujące się na stoiskach owoce i warzywa, podawali także ich kolory, wielkość i kształt. Uczniowie grupy I RW oraz IV RW poznawali kształty, kolory oraz zapach warzyw i owoców, poprzez doznania wielozmysłowe. To był dzień pełen wrażeń, nowych bodźców i przyjemności. Po zakupach wszyscy wybrali się na lody.


Piknik w Jantarze

Tradycyjnie, na początku roku szkolnego odbyła się wycieczka na Farmę Jantar, gdzie na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji. Począwszy od odwiedzin Mini ZOO, gdzie zostały przez dzieci nakarmione zwierzęta, poprzez uczenie się zasad ruchu drogowego podczas jazdy na gokartach, aż po przejażdżki na koniach.  Na zasłużony odpoczynek i posiłek wszyscy udali się na przygotowane wcześniej ognisko.


Szkoła Komunikacyjnych Możliwości

Wraz z początkiem września, OREW w Lasowicach Wielkich rozpoczął udział w cyklu, opracowanym przez dr Magdaleną Grycman,  przedstawiającym pracę i osiągnięcia w zakresie komunikacji alternatywnej AAC.

Szkoła Komunikacyjnych Możliwości OREW w Lasowicach Wielkich


Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2016 roku, Uczniowie, Nauczyciele i Opiekunowie w OREW w Lasowicach Wielkich rozpoczęli nowy rok szkolny 2016/2017. Korzystając z pięknej pogody, pierwsze powakacyjne spotkanie odbyło się przy grillu. Wszystkim dopisywały dobre humory i radość ze wspólnego spotkania. Powodzenia w nowym roku szkolnym  !


 Rok szkolny 2015/2016

Powrót