Aktualności


OREW w Lasowicach Wielkich


maj 2017


VII Olimpiada Przyjaźni

Kolejna edycja Olimpiady Przyjaźni, organizowanej przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Giemlicach, w której uczestniczyli Podopieczni OREW w Lasowicach Wielkich.  Uczestnicy zdobywali dyplomy i nagrody a co najważniejsze integrowaliśmy się z podopiecznymi innych placówek.


Ciastoterapia

Na tych zajęciach opiekunowie wspólnie z Uczniami przygotowują i pieką ciasta. Ta forma terapii wspiera m.in. integrację zmysłów (dotyk, smak, węch, wzrok) i doskonalenie integrację ręka-ręka, ręka-oko, ręka-ucho-oko. Wyrabianie i formowanie ciasta wspiera rozwój motoryki precyzyjnej i równoważy napięcia mięśniowe. Pieczenie to także nauka planowania, organizowania i uczestnictwa w pewnym procesie. Dzięki nim Uczniowie zajęć rozwijają uważność oraz koncentrację.


Zabawy animacyjne

Zabawy animacyjne i malowanie buziek w wybrane wzory, które dały wiele radości zarówno dzieciom, jak i malującym terapeutom. Oprócz dobrej zabawy i cieszących, co widać w lustrzanych odbiciach, efektów zajęcia takie dostarczają Podopiecznym bodźców dotykowych.


kwiecień 2017


Spotkanie Wielkanocne

12 kwietnia Uczniowie oraz ich Rodziny, Pracownicy OREW i zaproszeni Goście wspólnie świętowali uroczystość zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dyrektor Ośrodka pani Beata Zawadzka serdecznie powitała wszystkich zebranych, a młodzi artyści OREW z pomocą swoich Opiekunów wystąpili w barwnym i radosnym przedstawieniu. Ciepłe życzenia złożyli obecnym Ks. Marek Mierzwa z Parafii Jantar, Wójt UG Malbork pan Marcin Kwiatkowski, Sołtys Lasowic Wielkich pan Bartłomiej Zalewski oraz Prezes Fundacji WRÓĆ pan Maciej Włodarski.
W tym dniu odwiedził nas także zajączek wielkanocny, który pamiętał o podarunku dla każdej obecnej osoby. Zdradzimy rąbek tajemnicy, że wcześniej zaprosiliśmy zajączka na nasze zajęcia Arteterapii i pomogliśmy mu w przygotowaniu upominków.


Wiosenne kanapki

Wiosenne kolory, zapach świeżych warzyw i innych produktów, które wykorzystane były podczas robienia wiosennych kanapek. Uczestnicy zajęć samodzielnie kroili, smarowali, tworzyli kompozycje wiosennych półmisków. Wszystkie wykonywane czynności stymulowały zmysł wzroku, węchu, dotyku i smaku. Efekt końcowy, niesamowity, zarówno pod względem wyglądu jak i smaku.


Dzień wagarowicza

20 marca, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, na zajęciach Arteterapii wykonaliśmy kolorową Marzannę. A, jak nakazuje tradycja, 21 marca oficjalnie powitaliśmy kalendarzową wiosnę spaleniem kukiełki, która odwdzięczyła nam się piękną, słoneczną pogodą. Ponieważ dzień ten jest też dniem wagarowicza, jak na porządnych Uczniów przystało, wybraliśmy się całym Ośrodkiem do Malborka na spacer i przekąskę.


Spotkanie z żywiołami

Jedną z form terapii grupowej są cykliczne spotkania z żywiołami – wodą, ogniem, ziemią i powietrzem. Gdy za oknem topnieje śnieg idealne jest spotkanie z żywiołem jakim jest woda. Podczas zajęć Uczniowie doświadczali jej właściwości pod wieloma stanami: gorącym, zimnym, lodu, deszczyku oraz baniek mydlanych. Ta polisensoryczna stymulacja bardzo się Im podobała.


Występ

W ramach terapii Uczniowie OREW włączani są w proces integracji ze środowiskiem a jednym z jego elementów jest uczestniczenie w pozaszkolnym życiu kulturalnym i społecznym. Idealną do tego okazją był występ Czochera, uczestnika programu „Mam talent”, w GOKiS w Starym Polu.


Sala polisensoryczna

Sala do zajęć polisensorycznych, wyposażona jest w basen z kolorowymi piłeczkami – w którym przedzierając się przez różnobarwne kulki Podopieczni uczą się panowania nad swoim ciałem, hamak – służący do relaksacji, łódkę przygód – która pomaga w nauce utrzymania równowagi – siatkę sznurową, po której wspinanie się wspomaga harmonijny rozwój oraz światłowody – dostarczających poprzez zmieniające się kolory silnych wrażeń wzrokowych.


Arteterapia

Rozwijanie motoryki małej i dużej, stymulacja wzroku i czucia oraz wzbogacanie słownictwa i pomoc w lepszym rozumieniu otaczającego świata to główne zalety zajęć Arteterapii, będącej istotną terapią w procesie rewalidacji Podopiecznych OREW. Efekt w postaci pięknych kartek to dopełnienie całego procesu leczenia przez sztukę.


Urządzenie Sling Feedback Therapy

Bartek zwiększa możliwości i funkcje obręczy barkowej oraz trenuje koordynację wzrokowo-ruchową na urządzeniu Sling Feedback Therapy, które działa z wykorzystaniem biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedbacku), w postaci sterowania grami komputerowymi i wizualizacji. Zastosowane rozwiązania uatrakcyjniają prowadzoną terapię, Podopieczny może wspomagać i lepiej kontrolować swoje ciało, a terapeuta na bieżąco analizować postępy terapii.


Urodziny Maciusia

Ostatni dzień stycznia upłynął nam niezwykle miło i wesoło. Maciej, pilny uczeń II grupy edukacyjno-terapeutycznej obchodził 13 urodziny. Z radością przyjmował życzenia od kolegów, koleżanek i terapeutów OREW.


Zimowe szaleństwo

Zima nie jest taka zła ! Jest fantastyczna, a piękną pogodę wykorzystaliśmy na swawole na śniegu.


Grudniowe urodziny

Po występie zaprosiliśmy naszych miłych Wolontariuszy na urodziny podopiecznych OREW – Martynki lat 9, Kacpra lat 15 oraz Artura lat 20. Solenizanci otrzymali od Uczniów małe upominki. Na przyjęciu były pyszne torty i wspólne śpiewanie ,,Sto lat”. Wszystkim dopisywały humory i razem spędziliśmy miło czas.


Występ Wolontariuszy

Z okazji nadchodzących Świąt mieliśmy okazję gościć Uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Szkole Podstawowej w Nowym Stawie. Młodzi aktorzy zaprezentowali krótką sztukę pt. ,,Zosia i Jaś niosą pomoc”. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Dziękujemy !


Mikołajki

6 grudnia to dzień wyczekiwany przez wszystkich – tych małych i tych dużych. Tego dnia ubieraliśmy naszą szkolną choinkę. Jej strojenie poprzedziliśmy robieniem ozdób i tworzeniem niezwykłego bałwana. Świąteczne zajęcia Arteterapii zaciekawiły również długo oczekiwanego przez nas gościa, sympatycznego Mikołaja, który przybył do nas ze swoimi pomocnikami i … workiem prezentów. W podziękowaniu zaprosiliśmy go do wspólnego strojenia choinki a potem na kakao i własnoręcznie robione pierniki. W świętowaniu tego dnia pomagali nasi wspaniali Wolontariusze – chłopcy z MOW w Malborku, którym bardzo dziękujemy.


Zabawa Andrzejkowa

Zabawa, która oprócz dostarczenia mnóstwa radości, miała na celu poznanie i utrwalenie wróżb i zwyczajów andrzejkowych, rozwijanie wyobraźni i fantazji Uczniów a także dostarczenie Im pozytywnych przeżyć społecznych.


Muzykoterapia

Zajęcia Muzykoterapii, podczas których Uczniowie I grupy ET i I grupy RW grali na instrumentach perkusyjnych, śpiewali i bardzo dobrze się bawili. Muzykoterapia umożliwia Im odreagowanie emocji, wyzwala spontaniczne reakcje i ekspresję uczuć, których wyrażanie w sposób werbalny nierzadko może wiązać się z trudnościami. Zajęcia Muzykoterapii aktywnej wpływają pozytywnie również na poprawę komunikacji w grupie.


Zajęcia Chromoterapii

Jedną z metod pracy stosowaną podczas terapii Uczniów jest Chromoterapia, która pobudza Wychowanków do własnej aktywności poznawczej, stymuluje koncentrację uwagi dowolnej na materiale wzrokowym, słuchowym, dotykowym a także wpływa na rozwój komunikacji oraz rozwój emocjonalno – społeczny.


Zajęcia kulinarne z wykorzystaniem urządzeń wysokiej technologii

Zajęcia kulinarne to jedne z bardziej lubianych zajęć grupowych. Dzięki pomocom wysokiej technologii, takim jak przycisk BJ Smart Solution, wszyscy mogli brać aktywny udział w zajęciach pieczenia muffinek a podział obowiązków mógł być dostosowany do indywidualnych możliwości. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia dzieciom z niepełnosprawnością sprzężoną sterowanie różnymi sprzętami. To daje im poczucie sprawstwa i samodzielności.


Jesienni Solenizanci

Paulinka, Ania, Oliwka, Mateusz i Damian to nasi jesienni Solenizanci. Są bardzo lubiani i dlatego z wielkim zaangażowaniem wszyscy Goście zaśpiewali Im gromkie 100 lat. Życzymy Im dużo uśmiechu, powodzenia w nauce i dziękujemy za zaproszenie na przemiłe przyjęcie urodzinowe.


Zajęcia polisensoryczne

Jesień swoim bogactwem pobudza zmysły, a przede wszystkim zmysł wzroku. Zajęcia stymulacji polisensorycznej dostarczają Uczniom różnego rodzaju bodźców dotykowych, czuciowych, słuchowych i wzrokowych. Poprzez integrację różnych wrażeń Uczniowie osiągają orientację związaną z porą roku i związanymi z nią symbolami. Polisensoryczne pobudzanie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazywania informacji o tym, co nas otacza.


Dzień Edukacji Narodowej

To był bardzo uroczysty i radosny dzień dla wszystkich Pracowników, Uczniów i Uczestników OREW i ŚDS w Lasowicach Wielkich. Życzenia wszystkim Pracownikom złożyły, w imieniu Zarządu Fundacji WRÓĆ oraz swoim, Dyrektor OREW pani Beata Zawadzka oraz Kierownik ŚDS pani Marta Weremiuk-Zaleska. Do życzeń dołączony był prezent i kwiaty. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.


Jesienne zajęcia edukacyjne

Jesienne zajęcia w III grupie edukacyjno-terapeutycznej, na których zostały wykorzystane dary jesieni zebrane wcześniej na wspólnym spacerze. Uczniowie zapoznawali się z charakterystycznymi cechami jesieni oraz ćwiczyli umiejętności szkolne,  czytania, pisania i liczenia. Na koniec zajęć Uczniowie wykonali piękne, jesienne prace plastyczne.


Kino

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni to doskonała okazja do wycieczki. Uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na film „Sekretne życie zwierzaków domowych” do kina Helios w Tczewie.


Zajęcia edukacyjne na plaży

Słoneczna i ciepła aura, pierwszego dnia astronomicznej jesieni, została wykorzystana do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych w terenie, a dokładnie na plaży w Jantarze. Uczniowie II i IV grupy edukacyjno – terapeutycznej zapakowali w plecaki radosne humory, kanapki oraz napoje i wraz z opiekunami, samochodami Fundacji WRÓĆ, pojechali do Jantaru.


Wycieczka do Dino Parku

Wycieczka do Dino Parku w Malborku i spotkanie z prehistorycznymi stworzeniami na długo pozostaną wszystkim w pamięci.


Nad morzem – Jantar

Terapeuci i opiekunowie I i IV grupy rewalidacyjno – wychowawczej oraz III grupy edukacyjno – rewalidacyjnej postanowili wykorzystać ostatnie promienie letniego słońca i przeprowadzić zajęcia na plaży w Jantarze. Wielozmysłowe poznawanie świata w plenerze jest bardzo ciekawe i przyjemne.


Na targowisku

Uczniowie I i III grupy edukacyjno – terapeutycznej oraz IV grupy rewalidacyjno – wychowawczej połączyli podczas wyprawy na targowisko naukę z zabawą i przyjemne z pożytecznym. Uczniowie grupy III ET, z pomocą opiekunów,  robili zakupy, rozpoznawali i nazywali znajdujące się na stoiskach owoce i warzywa, podawali także ich kolory, wielkość i kształt. Uczniowie grupy I RW oraz IV RW poznawali kształty, kolory oraz zapach warzyw i owoców, poprzez doznania wielozmysłowe. To był dzień pełen wrażeń, nowych bodźców i przyjemności. Po zakupach wszyscy wybrali się na lody.


Piknik w Jantarze

Tradycyjnie, na początku roku szkolnego odbyła się wycieczka na Farmę Jantar, gdzie na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji. Począwszy od odwiedzin Mini ZOO, gdzie zostały przez dzieci nakarmione zwierzęta, poprzez uczenie się zasad ruchu drogowego podczas jazdy na gokartach, aż po przejażdżki na koniach.  Na zasłużony odpoczynek i posiłek wszyscy udali się na przygotowane wcześniej ognisko.


Zajęcia w terenie

Piękna aura skłoniła Terapeutów do poprowadzenia zajęć z Uczniami w terenie. Było ciekawie, sportowo i  wesoło.


Szkoła Komunikacyjnych Możliwości

Wraz z początkiem września, OREW w Lasowicach Wielkich rozpoczął udział w cyklu, opracowanym przez dr Magdaleną Grycman,  przedstawiającym pracę i osiągnięcia w zakresie komunikacji alternatywnej AAC.

Szkoła Komunikacyjnych Możliwości OREW w Lasowicach Wielkich


Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2016 roku, Uczniowie, Nauczyciele i Opiekunowie w OREW w Lasowicach Wielkich rozpoczęli nowy rok szkolny 2016/2017. Korzystając z pięknej pogody, pierwsze powakacyjne spotkanie odbyło się przy grillu. Wszystkim dopisywały dobre humory i radość ze wspólnego spotkania. Powodzenia w nowym roku szkolnym  !


2015/2016


Zakończenie roku szkolnego

Uroczystość zakończenia roku szkolnego podczas której Dyrektor OREW, pani Beata Zawadzka pogratulowała Uczniom osiągniętych sukcesów a pracownikom i rodzicom podziękowała za całoroczną pracę, stworzenie przyjaznej atmosfery w szkole, wzajemne zrozumienie. Terapeuci wręczyli swoim Wychowankom pamiątkowe dyplomy.


Czerwcowi Solenizanci

Ostatnie w tym roku szkolnym przyjęcie urodzinowe, a życzenia stu lat i wszystkiego najlepszego otrzymali Patrycja i Marcin.


Wizyta w ZOO w Oliwie

Wycieczka do ZOO w Gdańsku Oliwie w prezencie na Dzień Dziecka od terapeutów i opiekunów.  Dzięki uprzejmości Pana Michała Targowskiego – Dyrektora ZOO i wieloletniego przyjaciela Fundacji WRÓĆ, dzieci miały zapewnionych mnóstwo atrakcji. Dziękujemy !


Piknik

1 czerwca każde dziecko powinno być uśmiechnięte i radosne. Nasze dzieciaki były. Piękna pogoda umożliwiła zorganizowanie Im smacznego grilla i zabaw na powietrzu.


Hipoterapia

Hipoterapia jest metodą uzupełniającą i wspomagającą główne metody terapeutyczne, stosowane w pracy z Uczniami OREW. Zajęcia z udziałem konia dostarczają wielozmysłowej stymulacji – ruch konia stymuluje zmysł równowagi i wzroku, sierść stymuluje czucie i odczuwanie temperatury, zapach konia stymuluje węch a wydawane odgłosy, słuch dziecka.


Majowe urodziny

W ten szczególny dzień dla naszych 5 Uczniów było wszystko, co tradycja nakazuje: odśpiewane 100 lat, życzenia i torty. Urodziny obchodzone w naszym Ośrodku są bardzo ważnym elementem integracji społecznej naszych Podopiecznych.


Zajęcia ceramiczne

Ceramika jest dziedziną, z której często korzystają nasi Uczniowie. Zajęcia takie pobudzają percepcję przez dotyk i strukturę, rozwijają wyobraźnię i uzdolnienia plastyczne. Dla naszych Podopiecznych jest to szczególnie ważna forma terapii, ponieważ, ponieważ ma funkcję kataryktyczną – oczyszczania z niepokojów, niweluje napięcia, eliminuje agresję. Spełnia również zadanie kompensacyjne, w którym tworząc zapominamy o ograniczeniach.


Urodziny Darii i Adama

W kwietniu obchodziliśmy kolejne urodziny naszych Podopiecznych. Jak zwykle uroczystość poprzedziło przygotowanie kartek urodzinowych, których wykonywanie jest świetną metodą Arteterapii. Wykonane przez kolegów i koleżanki laurki były niesamowitą frajda dla Solenizantów.


Wielkanoc

Święta to czas pojednania i radości, spędzany w gronie rodziny  przyjaciół.  Tę tradycję kultywujemy poprzez coroczne spotkania Wielkanocne. Cieszymy się z tych radosnych chwil spędzonych razem z zaproszonymi Gośćmi.


Marzanna

Pierwszy dzień wiosny, to tradycyjne rozprawianie się z Marzanną. Podczas jej tworzenia było dużo zabawy i śmiechu, a jej spaleniem została oficjalnie pożegnana zima.


19 Urodziny Pawła

Urodziny naszych uczniów to zawsze ważne wydarzenie. Tym razem świętowaliśmy 19 urodziny Pawła z najstarszej grupy. Były życzenia 100 lat, były uściski i pyszny tort urodzinowy.


Palma Wielkanocna

Przygotowania do nadchodzących świąt rozpoczęły się od stworzenia, na zajęciach Arteterapii, pięknej palmy wielkanocnej.


Lutowe świętowanie

W lutym swoje urodziny obchodziło 4 dzieci – Przemek skończył 4 lata, Magda skończyła 9 lat a Zuzia i Arek 14 lat. Dla wszystkich solenizantów najlepsze życzenia !


Zajęcia z kolorami

Kolory wywołują, zależnie od barwy, różne reakcje. Pobudzają lub uspokajają. Oddziałują na psychikę, ale też mogą stymulować organy wewnętrzne. Znajomość kolorów u dziecka, to kwestia niezwykle ważna, dzięki temu łatwiej jest się komunikować z otoczeniem, opisywać potrzeby i otaczający świat.


Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka na którym najpierw było wzruszeń i rozbawienia specjalnie dla Nich przygotowanym występem, podczas którego dziękowaliśmy za Ich miłość, czułość, cierpliwość i czas, który dla nas zawsze mają. Potem wspólnie rozkoszowaliśmy się smakiem przepysznych ciast i wreszcie porwaliśmy Babcie i Dziadków do szalonych, karnawałowych tańców.


Sałatka owocowa

Pyszna, zdrowa sałatka owocowa to efekt integracyjnych zajęć kulinarnych I grupy edukacyjno – terapeutycznej i rewalidacyjno – wychowawczej.


Budowa karmnika

Damian, Marcin i Paweł z najstarszej grupy Uczniów, pod czujnym okiem Pana Wiesia, wykonali piękny karmnik dla ptaków. Chłopcy podczas pracy poznali zasady bezpieczeństwa ale mieli też mnóstwo frajdy.


Wigilia

Świątecznie nakryty stół, tradycyjne potrawy i wyjątkowa wigilijna atmosfera.


Jasełka

Okres Świąt Bożego Narodzenia, to magiczny czas wspólnego świętowania i spędzania czasu. Na tegorocznych Jasełkach, oprócz Rodziców i Opiekunów, gościli również Państwo Dyrektor Delegatury KO w Tczewie, Dyrektor Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego Giemlice, Wójta UG Malbork, Sołtysa Lasowic Wielkich, Proboszcza Parafii Jantar.


Grudniowi Solenizanci

W grudniu swoje urodziny obchodzą Patryk, Kacper i Artur. Wszystkiego co najlepsze dla każdego z Was ! Sto lat !


Mikołajki

Tego szczególnego dnia odwiedzającemu dzieci Mikołajowi towarzyszył również Marianek – maskotka miasta Malbork, który pomagał w rozdawaniu prezentów dzieciom. Wszyscy wspólnie przygotowywali ozdoby, które zawisły na pięknej choince. Oprócz świątecznych dekoracji, dzieci przygotowały też prezent dla samego Mikołaja. W świętowaniu pomagali i towarzyszyli dzieciom Wolontariusze z malborskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, którym z całego serca dziękujemy.


Andrzejki

Spotkanie andrzejkowe odbyło się pod znakiem wróżb, lania wosku i tanecznych zabaw.


Seans filmowy

Wizyta w kinie Helios w Tczewie i świetna zabawa na filmie „Hotel Transylwania 2”. Dziękujemy bardzo pracownikom kina za gościnność.


Halloween

Malowanie twarzy i ozdoby z dyni a wszystko w towarzystwie pomocnych Wolontariuszy z malborskiego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Dziękujemy !


18-stka Mateusza i Damiana

Naszym szacownym Jubilatom życzymy, aby zawsze towarzyszyło im szczęście i piękne wspomnienia „dziecięcych lat”. 100 lat Kochani !


Wycieczka do Malborka

Jesienna wycieczka I Grupy edukacyjno-terapeutycznej do Malborka. Spacer i pyszna pizza to plan na udany wypad.


Październikowi Solenizanci

Dużo zdrowia i radości każdego dnia dla Paulinki, Ani i Oliwki z okazji Ich Urodzin. Wszystkiego najlepszego !


Dzień Edukacji Narodowej

Z okazji Dnia Nauczyciela, wszystkim pracownikom, podziękowania za codzienną pracę oraz życzenia wielu sukcesów zawodowych oraz poczucia satysfakcji z odpowiedzialnej pracy terapeutycznej, opiekuńczej i wychowawczej złożył poprzez Dyrektor Ośrodka, panią Beatę Zawadzką, Prezes Zarządu Fundacji WRÓĆ.


Wrześniowi Solenizanci

Najlepsze życzenia urodzinowe dla Julci, Tosi, Kasi i Bartka od koleżanek i kolegów oraz Terapeutów i Opiekunów. Sto lat !!!


Piknik w Jantarze

Wrzesień podarował wszystkim piękną pogodę. Ponieważ taki ciepły i słoneczny dzień żal było spędzić w murach szkoły, Uczniowie wraz z Opiekunami wybrali się na piknik na Farmę Jantar. Zabawa była wyśmienita.