Aktualności OREW w Lasowicach Wielkich


OREW w Lasowicach Wielkich

 


luty 2018


Rogaliki

Bardzo lubimy dni kiedy odbywają się zajęcia kulinarne, szczególnie gdy pomagamy przygotowywać słodkości i cały Ośrodek wypełnia piękny zapach. Tym razem chętnie zaangażowaliśmy się w pieczenie rogalików. Było dużo pracy podczas wyrabiania ciasta i ciekawiło nas jak nadaje się im odpowiedni kształt. Bawiliśmy się bardzo dobrze, a na zakończenie dnia zajadaliśmy się udanymi wypiekami, które wszystkim bardzo smakowały.


styczeń 2018


Upominki

Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka zawsze przygotowujemy dla naszych kochanych bliskich małe upominki. W tym roku z pomocą naszych terapeutek i opiekunek udało nam się zrobić pięknie pachnące kolorowe mydełka w kształcie serca. Pracy było sporo, ale przy okazji trenowaliśmy motorykę małą i stymulowaliśmy zmysły. Byliśmy z siebie dumni mogąc wręczyć pięknie zapakowany, własnoręcznie wykonany prezent.


Dzień Babci i Dziadka

21 i 22 stycznia zapisały się jak co roku wyjątkowymi literami w naszym szkolnym kalendarzu. W tym czasie świętujemy bowiem z kochanymi Babciami i Dziadkami, którzy przybyli licznie do naszego ośrodka aby obejrzeć specjalnie przygotowane przedstawienie i pobyć ze swoimi wnukami.


Przegląd Kolęd i Pastorałek

10 stycznia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Malborku odbył się III Międzyszkolny Przegląd Kolęd i Pastorałek ,,A nadzieja znów wstąpi w nas”, w którym z przyjemnością wzięliśmy udział.


Kino

Nowy rok rozpoczęliśmy wyjazdem do kina. Ekranizacja drugiej części przygód przeuroczego misia Paddingtona nie pozwoliła nam wysiedzieć w szkolnych murach. Film był bardzo zabawny i wielu z nas płakało ze śmiechu ale nie brakowało też chwil wzruszenia podczas historii mówiącej o sile przyjaźni. Po seansie udaliśmy się na ciepły posiłek, gdzie dodatkowo mogliśmy integrować się społecznie. Zadowoleni wróciliśmy do swoich domów.


grudzień 2017


Odwiedziny uczniów SP nr 2 w Nowym Stawie

22 grudnia odwiedzili nas Uczniowie z SP 2 w Nowym Stawie z krótkim świątecznym występem muzycznym, na którym zaprezentowali pięknie kilka kolęd i pastorałek, również z udziałem akordeonu. Tego samego dnia Martynka, Kacper i Artur obchodzili swoje urodziny. Było mnóstwo życzeń, za które Solenizanci odwdzięczyli się pysznymi tortami. To był piękny i pełen wzruszeń dzień.

Mikołajki

6 grudnia w naszym OREW zrobiło się czerwono i świątecznie a to za sprawą gościa który nas odwiedził – Świętego Mikołaja obdarowującego wszystkich podarkami. Rano, przed jego przybyciem mieliśmy do wykonania zadanie polegające na zrobieniu ozdób i ustrojeniu świątecznego drzewka. W nagrodę było pyszne kakao z ciasteczkami nie tylko dla Mikołaja.


listopad 2017


Andrzejki

„Hokus pokus, czary mary niech się spełnią Andrzejkowe czary”. W ostatnim dniu listopada nasz OREW zmienił się w miejsce pełne wróżb i czarów za sprawą czarownic, czarodziejów oraz ich kotów. Magiczna atmosfera udzieliła się było lanie wosku oraz moc wielu innych wróżb. Całości dopełniła wspólna zabawa, podczas której wszystkie barwne postacie obecne w tym tajemniczym dniu, dały popis swoich umiejętności tanecznych.


Dary jesieni

W pracy z naszymi Podopiecznymi często bazujemy na zmieniających się porach roku. Jesień to pora pena barw i darów. Na zajęciach często staramy się łączyć różne metody – stymulację sensoryczną, Arteterapię, Muzykoterapię. Wpływa to na rozwój poznawczy naszych Uczniów a także na dobre samopoczucie.


Wycieczka do Centrum Nauki Experyment

Chęć poznawania nowego i nieznanego zawiodła nas do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Wszystkie eksponaty znajdujące się w tym miejscu można było dotykać, testować i uruchamiać. Mogliśmy poznać wiele zjawisk, które na co dzień nas otaczają a także to jak funkcjonuje nasz organizm. Czas  tam spędzony był niesamowitym doświadczeniem, pobudzającym naszą wyobraźnię, kreatywność i ciekawość świata.


Muzykoterapia

Muzykoterapia to jedna z licznych form terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Powiedzenie „muzyka łagodzi obyczaje” pięknie opisuje to jaki wpływ ma ona na funkcjonowanie człowieka. W naszym OREW-ie ten rodzaj zajęć jest na stałe wpisany w harmonogram i wszyscy Uczniowie z niecierpliwością na nie czekają. Muzyka grana na żywo ma niesamowity wpływ na słuchających, co widać po naszych dzieciach.


październik 2017


Pajęcza sieć

Celem zajęć grupowych, które zawsze dostarczają wiele radości naszym Uczniom, jest integrowanie uczestników zabawy oraz ćwiczenie percepcji wzrokowej, motoryki dużej i rozwijanie poznawcze. Tematem ostatnich tego rodzaju zajęć, które idealnie spełniały wszystkie te cele, była zabawa z włóczką i tworzenie „pajęczej sieci”. Każdy mógł wybrać osobę której chciał przekazać włóczkę. Kiedy już pajęczyna była gotowa i wszyscy byli ze sobą połączeni nadszedł czas na jej rozplątanie, co wszystkim sprawiło jeszcze więcej radości.


Jesienny spacer

Piękna pogoda i idealna temperatura sprawiła ze spontanicznie wyruszyliśmy na wycieczkę. Naszym celem był las w okolicach Sztumu, a dokładniej ścieżka edukacyjna przy leśniczówce Wydry. Las jesienią jest przepiękny, feeria barw, odgłosy ptaków oraz dźwięk szeleszczących pod stopami liści wprawił wszystkich w wyśmienity nastrój.


Pokaz rowerów RaceRunning

Wizyta przedstawicieli Fundacji Złotowianka i pokaz rowerków RaceRunning, rowerków trójkołowych dla osób z niepełnosprawnościami, będących wspaniałym sprzętem rehabilitacyjnym. Podczas spotkania dzieci miały możliwość jego wypróbowania, a zaproszeni rodzice mogli przekonać się z jaką łatwością ich Pociechy samodzielnie się przemieszczają, potwierdzając że z pokonywania własnych ograniczeń można czerpać ogromną przyjemność.


wrzesień 2017


Wycieczka do Malborka

Korzystając z ładnej pogody postanowiliśmy wyruszyć na wycieczkę do Malborka. Naszym celem był park położony nad pięknym Nogatem. Podczas spaceru mogliśmy podziwiać florę i faunę naszego regionu. Wszystkim najbardziej spodobały się, licznie tu gniazdujące, kaczki krzyżówki. Nie zabrakło też ćwiczeń na świeżym powietrzu.

czerwiec 2017


Zakończenie roku szkolnego

Uroczyste zakończenie roku szkolnego.


MOW-TROP

Impreza plenerowa Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku w której kolejnych edycjach od wielu lat biorą udział Uczniowie OREW w Lasowicach Wielkich. Zorganizowana pod hasłem „ Chronią, bronią, ratują”, dotyczyła służb mundurowych i ludzi, którzy czuwają nad naszym bezpieczeństwem.


maj 2017


VII Olimpiada Przyjaźni

Kolejna edycja Olimpiady Przyjaźni, organizowanej przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy w Giemlicach, w której uczestniczyli Podopieczni OREW w Lasowicach Wielkich.  Uczestnicy zdobywali dyplomy i nagrody a co najważniejsze integrowaliśmy się z podopiecznymi innych placówek.


Ciastoterapia

Na tych zajęciach opiekunowie wspólnie z Uczniami przygotowują i pieką ciasta. Ta forma terapii wspiera m.in. integrację zmysłów (dotyk, smak, węch, wzrok) i doskonalenie integrację ręka-ręka, ręka-oko, ręka-ucho-oko. Wyrabianie i formowanie ciasta wspiera rozwój motoryki precyzyjnej i równoważy napięcia mięśniowe. Pieczenie to także nauka planowania, organizowania i uczestnictwa w pewnym procesie. Dzięki nim Uczniowie zajęć rozwijają uważność oraz koncentrację.


Zabawy animacyjne

Zabawy animacyjne i malowanie buziek w wybrane wzory, które dały wiele radości zarówno dzieciom, jak i malującym terapeutom. Oprócz dobrej zabawy i cieszących, co widać w lustrzanych odbiciach, efektów zajęcia takie dostarczają Podopiecznym bodźców dotykowych.


kwiecień 2017


Spotkanie Wielkanocne

12 kwietnia Uczniowie oraz ich Rodziny, Pracownicy OREW i zaproszeni Goście wspólnie świętowali uroczystość zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dyrektor Ośrodka pani Beata Zawadzka serdecznie powitała wszystkich zebranych, a młodzi artyści OREW z pomocą swoich Opiekunów wystąpili w barwnym i radosnym przedstawieniu. Ciepłe życzenia złożyli obecnym Ks. Marek Mierzwa z Parafii Jantar, Wójt UG Malbork pan Marcin Kwiatkowski, Sołtys Lasowic Wielkich pan Bartłomiej Zalewski oraz Prezes Fundacji WRÓĆ pan Maciej Włodarski.
W tym dniu odwiedził nas także zajączek wielkanocny, który pamiętał o podarunku dla każdej obecnej osoby. Zdradzimy rąbek tajemnicy, że wcześniej zaprosiliśmy zajączka na nasze zajęcia Arteterapii i pomogliśmy mu w przygotowaniu upominków.


marzec 2017


Wiosenne kanapki

Wiosenne kolory, zapach świeżych warzyw i innych produktów, które wykorzystane były podczas robienia wiosennych kanapek. Uczestnicy zajęć samodzielnie kroili, smarowali, tworzyli kompozycje wiosennych półmisków. Wszystkie wykonywane czynności stymulowały zmysł wzroku, węchu, dotyku i smaku. Efekt końcowy, niesamowity, zarówno pod względem wyglądu jak i smaku.


Dzień wagarowicza

20 marca, w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, na zajęciach Arteterapii wykonaliśmy kolorową Marzannę. A, jak nakazuje tradycja, 21 marca oficjalnie powitaliśmy kalendarzową wiosnę spaleniem kukiełki, która odwdzięczyła nam się piękną, słoneczną pogodą. Ponieważ dzień ten jest też dniem wagarowicza, jak na porządnych Uczniów przystało, wybraliśmy się całym Ośrodkiem do Malborka na spacer i przekąskę.


Spotkanie z żywiołami

Jedną z form terapii grupowej są cykliczne spotkania z żywiołami – wodą, ogniem, ziemią i powietrzem. Gdy za oknem topnieje śnieg idealne jest spotkanie z żywiołem jakim jest woda. Podczas zajęć Uczniowie doświadczali jej właściwości pod wieloma stanami: gorącym, zimnym, lodu, deszczyku oraz baniek mydlanych. Ta polisensoryczna stymulacja bardzo się Im podobała.


luty 2017


Występ

W ramach terapii Uczniowie OREW włączani są w proces integracji ze środowiskiem a jednym z jego elementów jest uczestniczenie w pozaszkolnym życiu kulturalnym i społecznym. Idealną do tego okazją był występ Czochera, uczestnika programu „Mam talent”, w GOKiS w Starym Polu.


Sala polisensoryczna

Sala do zajęć polisensorycznych, wyposażona jest w basen z kolorowymi piłeczkami – w którym przedzierając się przez różnobarwne kulki Podopieczni uczą się panowania nad swoim ciałem, hamak – służący do relaksacji, łódkę przygód – która pomaga w nauce utrzymania równowagi – siatkę sznurową, po której wspinanie się wspomaga harmonijny rozwój oraz światłowody – dostarczających poprzez zmieniające się kolory silnych wrażeń wzrokowych.


Arteterapia

Rozwijanie motoryki małej i dużej, stymulacja wzroku i czucia oraz wzbogacanie słownictwa i pomoc w lepszym rozumieniu otaczającego świata to główne zalety zajęć Arteterapii, będącej istotną terapią w procesie rewalidacji Podopiecznych OREW. Efekt w postaci pięknych kartek to dopełnienie całego procesu leczenia przez sztukę.


Urządzenie Sling Feedback Therapy

Bartek zwiększa możliwości i funkcje obręczy barkowej oraz trenuje koordynację wzrokowo-ruchową na urządzeniu Sling Feedback Therapy, które działa z wykorzystaniem biologicznego sprzężenia zwrotnego (biofeedbacku), w postaci sterowania grami komputerowymi i wizualizacji. Zastosowane rozwiązania uatrakcyjniają prowadzoną terapię, Podopieczny może wspomagać i lepiej kontrolować swoje ciało, a terapeuta na bieżąco analizować postępy terapii.


styczeń 2017


Urodziny Maciusia

Ostatni dzień stycznia upłynął nam niezwykle miło i wesoło. Maciej, pilny uczeń II grupy edukacyjno-terapeutycznej obchodził 13 urodziny. Z radością przyjmował życzenia od kolegów, koleżanek i terapeutów OREW.


Zimowe szaleństwo

Zima nie jest taka zła ! Jest fantastyczna, a piękną pogodę wykorzystaliśmy na swawole na śniegu.


grudzień 2016


Grudniowe urodziny

Po występie zaprosiliśmy naszych miłych Wolontariuszy na urodziny podopiecznych OREW – Martynki lat 9, Kacpra lat 15 oraz Artura lat 20. Solenizanci otrzymali od Uczniów małe upominki. Na przyjęciu były pyszne torty i wspólne śpiewanie ,,Sto lat”. Wszystkim dopisywały humory i razem spędziliśmy miło czas.


Występ Wolontariuszy

Z okazji nadchodzących Świąt mieliśmy okazję gościć Uczniów ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przy Szkole Podstawowej w Nowym Stawie. Młodzi aktorzy zaprezentowali krótką sztukę pt. ,,Zosia i Jaś niosą pomoc”. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Dziękujemy !


Mikołajki

6 grudnia to dzień wyczekiwany przez wszystkich – tych małych i tych dużych. Tego dnia ubieraliśmy naszą szkolną choinkę. Jej strojenie poprzedziliśmy robieniem ozdób i tworzeniem niezwykłego bałwana. Świąteczne zajęcia Arteterapii zaciekawiły również długo oczekiwanego przez nas gościa, sympatycznego Mikołaja, który przybył do nas ze swoimi pomocnikami i … workiem prezentów. W podziękowaniu zaprosiliśmy go do wspólnego strojenia choinki a potem na kakao i własnoręcznie robione pierniki. W świętowaniu tego dnia pomagali nasi wspaniali Wolontariusze – chłopcy z MOW w Malborku, którym bardzo dziękujemy.


listopad 2016


Zabawa Andrzejkowa

Zabawa, która oprócz dostarczenia mnóstwa radości, miała na celu poznanie i utrwalenie wróżb i zwyczajów andrzejkowych, rozwijanie wyobraźni i fantazji Uczniów a także dostarczenie Im pozytywnych przeżyć społecznych.


Muzykoterapia

Zajęcia Muzykoterapii, podczas których Uczniowie I grupy ET i I grupy RW grali na instrumentach perkusyjnych, śpiewali i bardzo dobrze się bawili. Muzykoterapia umożliwia Im odreagowanie emocji, wyzwala spontaniczne reakcje i ekspresję uczuć, których wyrażanie w sposób werbalny nierzadko może wiązać się z trudnościami. Zajęcia Muzykoterapii aktywnej wpływają pozytywnie również na poprawę komunikacji w grupie.


Zajęcia Chromoterapii

Jedną z metod pracy stosowaną podczas terapii Uczniów jest Chromoterapia, która pobudza Wychowanków do własnej aktywności poznawczej, stymuluje koncentrację uwagi dowolnej na materiale wzrokowym, słuchowym, dotykowym a także wpływa na rozwój komunikacji oraz rozwój emocjonalno – społeczny.


październik 2016


Zajęcia kulinarne z wykorzystaniem urządzeń wysokiej technologii

Zajęcia kulinarne to jedne z bardziej lubianych zajęć grupowych. Dzięki pomocom wysokiej technologii, takim jak przycisk BJ Smart Solution, wszyscy mogli brać aktywny udział w zajęciach pieczenia muffinek a podział obowiązków mógł być dostosowany do indywidualnych możliwości. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia dzieciom z niepełnosprawnością sprzężoną sterowanie różnymi sprzętami. To daje im poczucie sprawstwa i samodzielności.


Jesienni Solenizanci

Paulinka, Ania, Oliwka, Mateusz i Damian to nasi jesienni Solenizanci. Są bardzo lubiani i dlatego z wielkim zaangażowaniem wszyscy Goście zaśpiewali Im gromkie 100 lat. Życzymy Im dużo uśmiechu, powodzenia w nauce i dziękujemy za zaproszenie na przemiłe przyjęcie urodzinowe.


Zajęcia polisensoryczne

Jesień swoim bogactwem pobudza zmysły, a przede wszystkim zmysł wzroku. Zajęcia stymulacji polisensorycznej dostarczają Uczniom różnego rodzaju bodźców dotykowych, czuciowych, słuchowych i wzrokowych. Poprzez integrację różnych wrażeń Uczniowie osiągają orientację związaną z porą roku i związanymi z nią symbolami. Polisensoryczne pobudzanie zmysłów jest najlepszym sposobem przekazywania informacji o tym, co nas otacza.


Dzień Edukacji Narodowej

To był bardzo uroczysty i radosny dzień dla wszystkich Pracowników, Uczniów i Uczestników OREW i ŚDS w Lasowicach Wielkich. Życzenia wszystkim Pracownikom złożyły, w imieniu Zarządu Fundacji WRÓĆ oraz swoim, Dyrektor OREW pani Beata Zawadzka oraz Kierownik ŚDS pani Marta Weremiuk-Zaleska. Do życzeń dołączony był prezent i kwiaty. Po części oficjalnej wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.


Jesienne zajęcia edukacyjne

Jesienne zajęcia w III grupie edukacyjno-terapeutycznej, na których zostały wykorzystane dary jesieni zebrane wcześniej na wspólnym spacerze. Uczniowie zapoznawali się z charakterystycznymi cechami jesieni oraz ćwiczyli umiejętności szkolne,  czytania, pisania i liczenia. Na koniec zajęć Uczniowie wykonali piękne, jesienne prace plastyczne.


wrzesień 2016


Kino

Pierwszy dzień kalendarzowej jesieni to doskonała okazja do wycieczki. Uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na film „Sekretne życie zwierzaków domowych” do kina Helios w Tczewie.


Wycieczka do Dino Parku

Wycieczka do Dino Parku w Malborku i spotkanie z prehistorycznymi stworzeniami na długo pozostaną wszystkim w pamięci.


Nad morzem – Jantar

Terapeuci i opiekunowie I i IV grupy rewalidacyjno – wychowawczej oraz III grupy edukacyjno – rewalidacyjnej postanowili wykorzystać ostatnie promienie letniego słońca i przeprowadzić zajęcia na plaży w Jantarze. Wielozmysłowe poznawanie świata w plenerze jest bardzo ciekawe i przyjemne.


Na targowisku

Uczniowie I i III grupy edukacyjno – terapeutycznej oraz IV grupy rewalidacyjno – wychowawczej połączyli podczas wyprawy na targowisko naukę z zabawą i przyjemne z pożytecznym. Uczniowie grupy III ET, z pomocą opiekunów,  robili zakupy, rozpoznawali i nazywali znajdujące się na stoiskach owoce i warzywa, podawali także ich kolory, wielkość i kształt. Uczniowie grupy I RW oraz IV RW poznawali kształty, kolory oraz zapach warzyw i owoców, poprzez doznania wielozmysłowe. To był dzień pełen wrażeń, nowych bodźców i przyjemności. Po zakupach wszyscy wybrali się na lody.


Piknik w Jantarze

Tradycyjnie, na początku roku szkolnego odbyła się wycieczka na Farmę Jantar, gdzie na wszystkich czekało mnóstwo atrakcji. Począwszy od odwiedzin Mini ZOO, gdzie zostały przez dzieci nakarmione zwierzęta, poprzez uczenie się zasad ruchu drogowego podczas jazdy na gokartach, aż po przejażdżki na koniach.  Na zasłużony odpoczynek i posiłek wszyscy udali się na przygotowane wcześniej ognisko.


Szkoła Komunikacyjnych Możliwości

Wraz z początkiem września, OREW w Lasowicach Wielkich rozpoczął udział w cyklu, opracowanym przez dr Magdaleną Grycman,  przedstawiającym pracę i osiągnięcia w zakresie komunikacji alternatywnej AAC.

Szkoła Komunikacyjnych Możliwości OREW w Lasowicach Wielkich


Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września 2016 roku, Uczniowie, Nauczyciele i Opiekunowie w OREW w Lasowicach Wielkich rozpoczęli nowy rok szkolny 2016/2017. Korzystając z pięknej pogody, pierwsze powakacyjne spotkanie odbyło się przy grillu. Wszystkim dopisywały dobre humory i radość ze wspólnego spotkania. Powodzenia w nowym roku szkolnym  !


 Rok szkolny 2015/2016

Powrót